Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Hány birkát tartsak a családom...

Hány birkát tartsak a családom hasznára, hogy sajtot készítsünk belőle?

Figyelt kérdés
2020. szept. 11. 11:17
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem ilyen egyszerű. Azt ugye tudod, hogy hogy lesz teje a juhnak?


Biztos tudod, de azért leírom. Ahhoz, hogy tejet termeljen, ahhoz kell ellenie bárányt. Magyarán így indul be a laktáció, azt tudnod kell, hogy a kolosztrumot amit kb. az első héten termel, azt teljesen a báránynak kell meghagyni, de utána azt is tudni kell mennyi tejet kell meghagyni a báránynak, de ahhoz tudnod kell, hogy mennyi tejet ad egy nap az anyajuh, és azt is tudnod kell, hogy hogy takarmányozd az anyajuhot, az sem mindegy milyen fajta juhot veszel, mert ugyan mondjuk tudod, hogy pl. egy laktáció alatt a merinó x tejet ad, de azt is tudnod kell, hogy a tej összetétele milyen, magyarán ha olyat választasz aminek a tejzsír százaléka kevesebb lesz akkor lehet nem is tudsz sajtot készíteni, mert ugye a tejszín az jelentősen befolyásolja a sajt állagát.


Ha pecorino sajthoz hasonlót akarsz készíteni először első körben azt kell kiderítened Olaszországban milyen fajtájú juh adja a pecorino sajt tej anyagát, magyarán ha meg is tudod melyik fajta, lehet az a fajta Magyarországon nem is bírná az időjárást, szóval onnantól kezdve a magyar fajtákat kéne elővenned, kutatnod a tej összetételüket és a laktáció alatt megtermelt tej mennyiségét levonva azt a mennyiséget amire a báránynak vagy a bárányoknak szüksége van, mivel lehet iker ellés is, sőt általában iker ellés van, és utána tudsz számolni hogy kb. mennyi sajtot tudsz készíteni, na de van még egy amire nem gondol az ember, lehet meg van a fajta, minden ki van számolva, na de nem mindegy hogy a megvásárolt egyed génállománya milyen, magyarán tudnod kell, hogy az ősei alapján mennyi tej mennyisége az átlagos. Érdemes olyan egyedet választani amit nem az állatvásárba veszel, hanem lekövetett származási lapja van, és adatok több mindenről, magyarán tej termelés ősök részéről. És ha mindez meg van akkor rájössz hogy nem 10-en 20-on x-et fogsz fizetni egy egyedért, magyarán ott a hím egyedet is ilyen szempontok alapján kell választani hogy származási adatok ha évente 20 kg sajtot akarsz előállítani, mert gondolom első körben csak családba gondolkoztok, hogy a család hasznára de ez a tej mennyiségétől függően úgy is ki fog bővülni vállalkozásra vagy vevő körre.


Ja és a birka nyírás eszközeinek költségéről nem is beszéltem. Tudnod kell mit kezdeni a gyapjuval is. Én fonalat készítenék belőle, de igazából te tudod mit akarsz.

2020. szept. 11. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem el, hogy ezen az oldalon ennyire korrekt válaszokat is lehet találni mint a 11.


Le a kalappal!

2020. szept. 11. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

A 10-es válaszod alapján egyáltalán nem is értesz hozzá, szóval így nem bizta hogy ajánlanám ezt neked. A birkának kell szabad legelő, na de a legelő növényeinek az összetételét is csekkolnod kell kihajtás előtt, mivel vannak márgező növények is, és ugye ahogy írtam tudni kéne hogy kell takarmányozni, az egészségügyi problémákat is tudni kéne, hogy kezeld, mert előfordulhat a juhnál büdös sántaság, vagy pl. mélymétely. Ezeket mind fel fogod ismerni? Vagy tudod pl. hogy kell egy büdössántaságot kezelni?


Vagy vezettél már le ellést? Esetleg tudod-e mit kell csinálni ha a bárány nem lélegzik miután megszületett, hogy indítsd be a légzést, vagy tudod mit kell tenni ha felfúvódik a juh, míg kiérkezik az állatorvos? És stb és stb.


És tudnám sorolni. 11-es válaszoló vagyok!

2020. szept. 11. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%
*na de a legelő növényeinek az összetételét is csekkolnod kell kihajtás előtt, mivel vannak mérgező növények is
2020. szept. 11. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%
12-es köszönöm. :) Tanultam általános állattenyésztő érettségi szakmám van.
2020. szept. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

* májmétely


bocsánat elírtam

2020. szept. 11. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!