Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Méhek tarthatóak családi ház...

Méhek tarthatóak családi ház kertjében?

Figyelt kérdés
Szolnokon lakom, kertes családi házban. Szeretnék a kertbe 2-5 kaptám méhet elhelyezni, és foglalkozni méhészkedéssel. Erre milyen szabályozás van jelenleg hallottam olyat is, hogy a szomszédaimtól engedélyt kell kérni a méhek tartására. A telek elég nagy (Szolnoki viszonylatban) mindkét oldalt sövényt ültettünk melyen egy része már elérte a 170 cm magasságot.

2015. jún. 2. 16:50
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A helyi önkormányzatnál érdeklődj.
2015. jún. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 szabóméhészet ***** válasza:
100%

A helyi önkormányzatnak nincs illetékessége méhtartás ügyben mivel magasabb rendű jogszabály intézkezkedik ez ügyben.1969 évi MéM rendelet,mely átkerült a 2003.évi törvénybe.

A szomszédtól meg főleg nem kell engedély.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület honlapján www.omme.hu minden jogszabályt megtalálsz.

Lényeges hogy már 1 azaz egykaptáros méhészet is regisztrációköteles a NEBIH és a Vidékfejlesztési Hivatal TIR-ENAR rendszerében azaz a kert a telek tenyészjegyzékbe kerül,telephellyé regisztrálják.


Elhelyezés:

- szomszéd keritéstől 4méter

-közút külső vizelvezető árkától 10méter

-lakótelep,lakótömb(emeletes házak,panelok) területén méhészet nem helyezhető el


A 170cm-es tuja vagy sövénysor bőven elég a különleges esetekre előirt 2méteres tömör palánk fogalmára,ha a szomszéd át se lát a sövény miatt a kertbe akkor főleg nem kell vele foglalkozni.

2015. jún. 3. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, mindenre kiterjedő válaszodat. Tudod az én szomszédaim egész álló nap nem csinálnak semmit de azzal nagyon szeretnék foglalkozni, hogy mi mit csinálunk. Nem szeretnék támadási felületet hagyni vagy veszekedni. A méh vásárlást tél végére tavaszra tervezzük egyenlőre két három kaptárt. Esetleg ha valaki tud Szolnokon vagy Szolnok környékén olyat aki eladni szeretne az kérem jelezze.
2015. jún. 4. 07:53
 4/7 szabóméhészet ***** válasza:

www.omme.hu az Országos Magyar Méhészeti Egyesület apróhirdetés rovatát tanulmányozd.

jövő tavaszig pedig ismerkedj Szolnokon méhészekkel,minél több szakirodalmat olvass,mert szaktudás kell 1 kaptár méhhez meg 100-hoz is,a különbség csak a kaptárak számában van :)

2015. jún. 11. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
4 métert elhagysz a telekhatártól és simán tarthatod a törvény megengedi. A szomszédoknak jobb ha nem is szólsz, nem kell hozzá az engedélyük max. annyit tudakolj meg nem-e allergiásak a méhszúrásra. Egyébként arra készülj fel ,hogy valószínű lesznek vitáid a szomszédokkal, mert a méhek nem fognak megállni a telekhatárnál. Tudom ,mert én is így kezdtem méhészkedni ,de később elvittem őket. Az én szomszédom pl. kistraktorral járt a kertbe amivel semmi gond nem volt még rá nem rakta a rotációs kapát és bekapcsolta ,akkor a méhek megőrültek és támadták. Még annyit tanácsolok a méhek közelében helyezz el egy kis itatót nekik, mindjárt az elején ,hogy szokják meg és odajárjanak inni ne a szomszéd medencéjéhez vagy esővízgyűjtőjéhez.
2015. jún. 13. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Annyit fűznék hozzá, hogy a szomszédnak szerintem adj egy kiselejtezett, de még használható sisakot, hogy ha a kerítés mellett kapál akkor ne szúrják meg a méhek.
2015. jún. 15. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Ha macerás a szomszéd nem hinném hogy jó ötlet a méhészkedés.Plusz városon belül a gyümölcsösök permetezése és hasonlók miatt.De az biztos hogy pár szolnoki méhésszel ismerkedve ,tőllük tanulva sok minden rád ragadhat.Az OMME tagságot nem javaslom,kis méhészeknek 20 család alatt nem jár semmi támogatás.Csak befizető vagy,bár igaz újságot kapsz ami nem rosz dolog.És ami a legfontosabb ,pénz és szabadidő is kell hozzá.Pár családhoz is legalább 150'-200 000 ft minimum kezdésnek.Pergető,cukor,atkaölő készítmények,családok,kaptárak,műlép etc..És némi tartalék,bármikor kéznél kell lennie 20-30'000 Ft -nak 4-5 családnál is.
2015. júl. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!