Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » Van valakinek teknőse?

Van valakinek teknőse?

Figyelt kérdés
Tartása? Könnyű nehéz? Minden dolog érdekelne :) megköszönném ha valaki felvilágosítana :D
2017. júl. 23. 20:29
1 2
 1/14 anonim válasza:

Hol tartsuk a teknőst?


Elterjedt az a téves közhiedelem, hogy a teknősök mindent kibírnak, mindegy, hogy hol tartjuk őket. Igaz, hogy nem a legkényesebb állatok, de semmiféleképpen ne tartsuk őket műanyag kádban, mert teknősünk nem lesz hosszú életű. A különböző díszállat kereskedésekben már nagyon olcsón kaphatunk terráriumot. Ennek a méretét a teknős nagyságának megfelelően kell kiválasztani:


Akvárium hossza = kifejlett teknős páncélhossza x 5 cm


Akvárium szélessége = kifejlett teknős páncélhossza x 3 cm


A mélység legyen nagyjából 30-40 cm, ez ideális a teknősök számára. Mivel a vízi teknősöknek szükséges a fény az egészséges páncélnövekedéshez, mindenféleképpen szükséges a világítás, és természetesen egy napozórész, ahol kedvükre sütkérezhetnek. Fontos, hogy ne legyen nagyobb a szárazterület, mint a terrárium egyharmada.


Szárazföldi teknősök esetén egy kifejlett pédánynak legalább 1 négyzerméter hely kell. A kis teknős számára elég egy kb. 50*40-es akvárium is de idővel -ahogy növekszik nagyobb helyet kell biztosítanukn neki. Fontos még h legyen búvóhelye is.



Mivel etessünk egy teknőst?


Fontos, hogy teknősünk megkapja a számára szükséges vitaminokat, melyeket a természetben is a táplálékából szerez meg. Az alábbi a teknősök természetes étrendje:


Állati eredetű ételek:


nyers apróhal

tubifex

légy

tücsök

giliszta

csiga

pók

garnélarák / tüskés bolharák

szív mix

.......stb.


Növényi eredetű ételek:


pitypang -szár, levél, virág

tyúkhúr

útifű

saláta

alma

szőlő

spenót

káposztalevél

sárgalépa

vízinövények

.......stb.


A díszállat kereskedésekben szinte bármit megtalálhatunk, amire csak szüksége lehet egy teknősnek. Egy jó tanács: teknőseinknek hetente adjunk halat (liofilizáltat, vagy élőt), hogy páncéljuk kemény és ellenálló maradjon. Ezenkívűl fontos még, sőt néhány fajnál elengedhetetlen -főleg ha nem teleltetünk a vitamin kiegészítés!



Hol vásároljunk teknőst?


A választék igen nagy, lépten-nyomon találhatunk olyan díszállat kereskedést, ahol teknőst árulnak, azonban néhány fontos szempontot mindenképpen vegyünk figyelembe, nehogy fertőzött teknőst vásároljunk.

Jobban tesszük talán, ha tenyésztőhöz fordulunk vásárlási szándékunkkal. Hiszen ott szakértőktől tudunk pontos tájékoztatást kérni a kiszemelt példányról, és az sem utolsó szempont, hogy pár forint a zsebünkben maradhat.



Mire ügyeljünk egy teknős vásárlásakor?


Mielőtt megvennénk a teknősünket legalább egy negyed óráig nézzük meg jól alaposan az állatkereskedésben. Elsősorban arra kell figyelnünk, hogy ha csoportban vannak a teknősök, akkor melyek aktívabbak és melyek egy kicsit inaktívak. Előfordul, hogy egy teknős nem mozog túlságosan sokat, de az ember közeledésére mindegyiknek reagálniuk kell. Amelyik nem reagál rá semmit, azt ne vegyük meg, mert feltehetően beteg. Érdemes még megfigyelni, hogy a kiszemelt teknősünk egyenesen úszik e a vízben. Ha eltér a vízszintestől az úszása, akkor nagy valószínűséggel tüdőgyulladása van a teknősnek. Ezt a betegséget nagyon könnyen meg lehet gyógyítani, de azért ne válasszunk ilyen teknőst (főleg fiatal korban, amikor a tüdőgyulladás veszélyesebb is!). Figyeljük meg azt is, hogy a páncélján nincsen semmiféle deformálódás, és a teknős szeme tiszta és élénk. Ha egy kicsit homályosabb a szeme, vagy netalántán hártyát vélünk felfedezni, akkor hagyjuk ott ezt a teknőst. Sok kereskedő a hátára fordítja a teknőst, és az rövid próbálkozási idő után megfordul. Így próbálják demonstrálni, hogy a teknős egészséges. Ne dőljünk be ennek, hisz ez egy reflex. Még a beteg teknős is meg tud fordulni. A megfordulás idejéből sem lehet semmire sem következtetni, hiszen semelyik teknős sem egyforma.

2017. júl. 23. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
Remélem sikerült, jó "hosszú" választ adnom! :D
2017. júl. 23. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Kezdésnek mondjuk nem ártana eldönteni, hogy milyen teknős...mert nem mindegy.
2017. júl. 23. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Első kommentelő köszönöm a kifejtett választ :D

ékszerteknőst szeretne a kisfiam

2017. júl. 23. 21:02
 5/14 anonim ***** válasza:
Aztal tisztában vagy, hogy egy ékszerteknős mekkorára nő, és mennyi ideig él? Vagy majd ha a gyerek megunja, jó magyar szokás szerint elengeditek valahol?
2017. júl. 24. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
kedves utolsó kommentelő! igen tisztában vagyok vele! megunja a gyerek? és? hörcsögöt és a papagájt is megunta! mégis van velük foglalkozva! ugyan is ha én megvettem az adott állatot akkor nem dobom ki, nem adom el! tartására voltam kíváncsi, és még ha elengedném se lenne hozzá semmi közöd! ezen a gyk-n névtelen okoskodó tudósok többségben vannak mint a kérdezők! köszönöm szépen nem kérek a bunkó válaszokból! kíváncsi lennék mennyit értesz egyátalán a teknőshöz! és ha te ilyeneket feltételezel hogy elengedem akkor én is hagy feltételezzem már, hogy ezeket más válaszolóktól látod és felhasználod? mert szerintem a teknőshöz annyit értesz mint asztalos a villanyszereléshez! Mert aztán nagyon menő névtelenül keménykedni! gratulálok! remélem egy szituációban visszakapod ezt a fajta modort!
2017. júl. 24. 17:51
 7/14 anonim ***** válasza:

És amit nem írt le az első válaszoló, rengeteg türelem, mert nagyon önfejűek, de ha rendszerhez szoktatod, nagy kitartással, nagyon kezes lesz.

A tartását én a nehéz kategóriába sorolnám, elég sok mindent kell szem előtt tartani ahhoz, hogy egészséges kiegyensúlyozott állat legyen. Minél nagyobb a teki a takarmány beszerzése is nehezedik, elég kevés állatkereskedés tart fagyasztott halat, a csalihal a nagyobbacskáknak pedig az őszi hónapokban beszerezhető a horgászboltokból (legalábbis nálunk így van). Az áruházak kínálatában édesvízi fagyasztott hal ritkán kapható.

2017. júl. 24. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Sajnos általános tapasztalat, hogy a teknősök nagy részét elengedik. Ha érdekel, nekünk most épp 10 darab van itthon, mind megunt állat volt valahol. A párom pedig állatkertben dolgozik, ahova szintén hetente kerül megunt állat. A tartásáról elég részletes választ kaptál, nem gondolom, hogy még egyszer le kellene írni ugyanazt.
2017. júl. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

A sárgafülű ékszerteknősről fogok most beszélni:


Szerintem nem nehéz a tartása, viszont költséges (szűrő, akvárium, lámpa, fűtő stb.) Az etetésük viszont nem túl drága, mivel a fagyasztott hal még olcsóbb is, mint a teknőstáp, amit hiába ajánlgatnak a kisállatkereskedésben, az nem jó eledel a teknősnek (csak nasinak jó). Szóval ha egészségesen akarod tartani (és miért ne akarnád), akkor mindenféleképpen igazi halat adj neki, elsősorban édesvízi halat, később felnőttkorában pedig majd igényli a növényi eredetű táplálékot is.


Viszont két dolog van, amivel nagyon számolni kell:

1) Egyre nagyobb hely kell neki. Ha már most látod, hogy nem tudnál elhelyezni a házban egy kb. 200 literes akváriumot, vagy nincs rá keret, vagy akármi, akkor jobb, ha még most lemondasz a teknős megvételéről, és akkor később nem lesz ezzel probléma.

2) Nagyon sokáig élnek. Ez azt jelenti, hogy normális tartási körülmények között még az unokáid (!) is ismerni fogják a teknőst.


Ha ezek tükrében is vállalni akarjátok, akkor hajrá, mert a teknőstartás sok örömmel jár.

Viszont, ha elrettentenek ezek a tények, akkor:

a) felnőtt teknőst fogadjatok örökbe (amelyik mondjuk már 20 éves), és akkor rögtön kezdhetitek a nagy hellyel, és bár ugyanolyan örömökkel fog járni, nem kell azzal számolni, hogy még több tíz év múlva is veletek lesz

b) amint olvastam, a kisfiad megunta a hörcsögöt és a papagájt is, pedig az ő tartásuk sokkal kevesebb áldozattal jár. Tehát előbb-utóbb a teknőst is megunná, és mint ahogy írtam, ők nagy elkötelezettséggel járnak. Szóval lehet, hogy a legjobb, ha rábeszéled egy másik állatra vagy egyszerűen nem kap állatot, hanem helyette ígérsz neki valami játékot.

2017. júl. 25. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Ja, meg azt még hozzám tenném, hogy irtó hangosak tudnak lenni, mivel az enyém szereti az üveget kaparni, és hangosan kapálózni. A legrosszabb, ha éjszaka csinálja, szerintem ezerszer felébredtem már erre a hangra. A másik meg, hogy szeret az aljzatban túrni, ami szintén baromi hangos tud lenni, mikor a köveket nekiveri az üvegnek. Ezeket szerintem egy kisgyerek nem igazán tolerálná (legalábbis ha az ő szobájában lenne).
2017. júl. 25. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!