Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Miért hiszik sokan azt, hogy...

Miért hiszik sokan azt, hogy a törpenyúl magányos állat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A napokban gondolkoztam azon, hogy szeretnek egy kis emlőst magamhoz venni, kezdetben tengerimalacokra gondoltam, de aztán végül nyuszi mellett döntöttem. Kb negyed órás utananezes után teljesen világossá vált számomra, hogy párban kell őket tartani, hiszen társas állatok több más ragcsalohoz hasonlóan.

Ennek ellenére mégis azt látom, hogy orvosok, tenyésztők és mindenki más is osztja az észt, hogy hat jot tesz neki, ha egyedül van, miközben borzasztóan szociális állatok és a macskakkal vagy kutyákkal ellentétben a saját fajtársaikkal tudjak kielégíteni a szociális igényeiket. Külföldön nagyon sok országban allatkinzasnak számít őket egyedül tartani, nem értem, itthon miért ekkora tévhit ez.

Ti mit gondoltok?


2022. aug. 14. 12:57
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen társas állatok. Egyetlen dologra tudok gondolni, hogy egyesek miért osztják azt hogy egyedül kell tartani (amivel egyáltalán nem értek egyet, mivel ez szerintem pusztán önzésből ered), mert úgy kénytelen jobban kötődni az emberhez. Mint a papagáj, ha van társa, nem annyira fogékony az emberre vagy arra hogy megtanuljon szavakat. De ha egyedül van, akkor igen, de ez egy kényszerítés, egy olyan kényszerítés, amiben az állat nem érzi jól magát, és kényszer helyzetben van.

Nem tudom, hogy ez van-e tényleg a háttérben, de én erre tudok gondolni.

2022. aug. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Szerintem csak az emberek tájékozatlanok, és mindenféle mélyebb utána nézés nélkül vágnak bele, vagy egyszerűen csak olcsóbb egyet tartani, mint kettőt. Arról meg inkább nem is beszélek, hogy mekkora ketrecekben tartják őket, elég csak felvillantani a jofogasra…
2022. aug. 14. 13:29
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Én tavaly szerettem volna nyuszit, de utána olvastam és nem tudtam volna ideális körülményeket teremteni így én pont a tengerimalacok mellett döntöttem.

Meglepve tapasztaltam én is, hogy a legnagyobb nyuszis csoportban is elfogadott az egyedüli nyúltartás és nem hangoztatják folyton mint pl. a tengerimalacoknál. Érdeklődtem rendes tenyésztőnél (nem házi szaporítónál) és ő is kiadta volna a nyulat egyedül és meg sem említette, hogy társasállat, miközben pl. a tengerimalacoknál egy normális tenyésztő érdeklődik, hogy lesz e társa a malacnak és nem ad olyan helyre, ahol nem. Szóval ez elég érdekes számomra is, de ilyesmikre tudok én is gondolni, hogy így jobban az emberhez szokik a nyuszi, aztán olcsóbb egyet tartani, kevesebb hely kell neki (holott nem), csak a botrányosan kicsi kereskedéses ketrecekbe raknak egy nyulat a tájékozatlan emberek. Meg a legnagyobb probléma még ma is az, hogy sokan kereskedésből szereznek be állatot, ahol nagyon nem kapnak hiteles információkat és egyéb helyen nem olvasnak utána a gazdik, hanem azt hiszik, hogy amit a kereskedésbe mondtak az a jó, meg amilyen felesleges hülyeségeket rásóznak a gazdikra, a magos eleség, nyalósó, mézes rúd stb.

2022. aug. 14. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem olvasnak utána és tudatlanok
2022. aug. 14. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Maneko válasza:
81%

Van törpenyuszim. Mesélek róla kicsit, ha nem baj :)

Évek óta velem van (kaptam), egyedül, kisállat-kereskedésből. Egyelőre él és virul, de mivel kereskedésből van, ebből kifolyólag vannak sajna genetikai hibái, pl. a fogacskái nem úgy kopnak, ahogy kéne, akármennyit szénázik. Körülbelül három éves lehetett, mikor eljutott hozzám a hír, hogy amúgy társsal kéne tartani, rá is kérdeztem a dokinál, de azt a választ kaptam, hogy ennyi idős korára már megszokta az egyedüllétet, szóval nem katasztrófa, ha nem lesz nyuszitársa, és nem is biztos, hogy elviselné. Az tény, hogy hozzám szokott a kis törpe bandita :D

Egy kis bunkóbomba amúgy, az "óhogykapnádbe" már a második neve, még fürdeni is jönne velem, ha fel tudna ugrani a kád széléig, a szénája akkor ízlik neki a legjobban, ha szanaszét szórja, vagy belemászik a zacskó aljába, ott bevackol, és csak a csámcsogását hallani. A pultról leeső kenyérmorzsákra repülőrajttal fut, simán lekörözve egy gepárd végsebességét (nem lehet nekik gabonás cuccot adni elvben, de ugye a tiltott morzsa a legfinomabb, rögtön a szétszórt széna után). Igen, szeret úgy tenni, mint aki nem kapott enni három napja -_-" Szabadon mozog a lakásban, a ketrec ajtaja éjjel-nappal nyitva van, a kábelek meg eldugva. :D A szobatisztaságot szerencsére gyorsan megtanulta, és mivel rendszeresen takarítom, szaga sincs.

Summa summarum: ha van társa, király, ha nincs, abba sem fog belehalni, megfelelő körülmények mellett :) Szerintem az a gáz, hogy sokan húsvétra, egyéb ünnepre odaadják a gyereknek, aztán persze, ahogy elmúlik az ünnepi eufória, letojják az állatokat, és ott senyvednek csak a ketrecben, vagy kidobják őket :/

Amúgy mostanra már hat éves körül van. Hogy kapná be :D

2022. aug. 14. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Én tenyésztőtől (nem szaporítótól!) még sosem hallottam ilyet, hogy egyedüli nyusziként is ajánlaná. Az viszont bevett szokás, főleg, ha kisnyusziról van szó, hogy egyedül kezded vele, és később hozol neki társat, ugyanis szapora állat lévén még kb le sincs választva az anyától a kicsi, már mászik a tesókra.

Állatorvosok között sok a nem hozzáértő (ezért is fontos ugye egzós dokihoz menni vele), így SOHA nem szabad alapozni semmiben arra, hogy orvos mondta! Tele van az internet az "orvos mondta" címszó alatti tudománytalan kijelentésekkel.

Egyébként a kérdésre válaszolva, szerintem egyszerűen nem néznek utána mert nem is érdekli őket. A legtöbb ember azt nézi, hogy mi cuki és mi tetszik nekik. Aztán ez is vezet sok kidobott állathoz, mert rájönnek, hogy a tartása sem mindig fenékig tejfel, és hogy nem lehet minden nyuszik úgy ölelgetni, mint egy plüsst, hiába vizionálta ezt maga elé a nyúl beszerzése előtt.

Az utolsó válaszolónak üzenném: persze, túléli társ nélkül. Ha téged is egész életedben egyedül tartanának, te is túlélnéd, és a magad módján boldog is lehetnél. Sosem tudnád, milyen, ha társad is van. Attól még nem lesz ez jó neki sem, ahogy neked sem lenne. Attól, hogy a nyuszi nem fetreng kínjában, még nem jelenti, hogy nem lehetne teljesebb az élete. Az az állatorvos pedig, aki egy 3 éves, fiatal nyuszira azt mondja, hogy már ne is legyen társa, szintén tiltólistás kéne legyen, mert tudománytalan kijelentésekkel tömi a hozzá nem értő gazdik fejét.

2022. aug. 14. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen utolsó, minden századdal egyet értek.
2022. aug. 14. 19:19
 8/9 Maneko válasza:
0%
6-osnak: nézd, tapasztalt állatorvosról beszélünk, akihez naponta rengetegféle állatot visznek, nyulat is (egyszer még teknőst is láttam). Úgy voltam/vagyok vele, hogy sok állaton segített már, csak tudja, mit beszél, ezért hallgattam rá. Pláne, hogy a nyuszika boldog, ha hihetek a testbeszédének (villámgyors cikázás fel-alá, megáll, megint elkezdi, megint megáll, felugrik magasra, esetleg megint és ezeket keveri ízlés szerint úgy egy percig... amennyire utána tudtam olvasni, ez az örömük jele. Ő meg elég sokszor csinálja :) ) Jó az étvágya is - kicsit túl jó -, szóval legalább a kis lelkivilága rendben van. Viszont egyedül tartásra én se ajánlottam kifejezetten. Azt írtam, hogy "nem hal bele megfelelő körülmények mellett", bár lehet nem ilyen slamposan kellett volna megfogalmazni, hanem azt kellett volna írni, hogy "ha a gazdi az egyetlen társa, nagyon sok törődést igényel". Mondjuk nekem még senki se állította, hogy magányos állat, szóval az jó kérdés, hogy terjedhetett ez el (én eddig az "igénytelen" jelzőt hallottam sokszor, jelentsen az bármit).
2022. aug. 14. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

8: Nyuszit egzós dokihoz viszünk, ez alapszabály. Az, hogy minél több fajta állat fordul meg egy állatorvosnál, az jól jelzi, hogy tipikus faluhelyi állatorvos, amivel nincs gond, de nincs megfelelő rálátása a speciális fajtákra. Attól, hogy más is van, aki hozzá visz egzotikus állatot, az nem kifogás. Ráadásul az ilyen helyeken fordul elő a legtöbb félrediagnosztizálás és félrekezelés, épp abból kifolyólag, hogy nem szakosodott erre. Egyébként még kutyával és macskával sem érdemes csak úgy beesni egyik állatorvoshoz sem, ha csak nem simán oltásra viszi az ember, hiszen ott is vannak szakosodottak. Nekem van kutyám, macskám és nyulam is, konkrétan mindet külön állatorvoshoz hordom, mert egyik ehhez ért jobban, a másik ahhoz...

Story-time: mikor én befogadtam a második nyulamat, akkor ő oltatlan volt, és helyben vittem el egy állatorvoshoz oltásra. Ehhez a fickóhoz is sok állatot visznek, alapvetően tudom, hogy macskákra van specializálva, azokat imádja is. A nyuszit beoltotta, majd bejelentette, hogy vigyem vissza 1-2 hónap múlva, hogy beadja az ismétlő oltást. Én már megtanultam, hogy ne vitatkozzak ilyen helyzetben, de eszem ágában sem volt visszavinni, mert tisztában vagyok vele, hogy ez az oltóanyag nem igényel ismétlőoltást. Nem tudom, hogy a tudatlanság vagy a "visszajáró fizető vendég" effektus okozta-e a fickó hibáját, de ezért fontos a rálátás. Ugyanis nyuszis csoportban lehet olvasni, képekkel illusztrálva a sztorikat, hogy mi baja a nyúlnak, mert be van dagadva a szeme és dudorok vannak a bőrén, betegnek látszik az oltást követően... ami egy ismétlőoltás volt. Általában kiheverik, de felesleges szenvedés a nyúlnak, és szembe is megy az oltóanyag gyártójának előírásával.

Hiába írod le megint, hogy szerinted mennyire oké a nyúlnak ahogy tartod, a tudomány nem áll az oldaladon, és a példámmal elég jól elmagyaráztam szerintem, hogy ettől még hol a hiba.

És külön kiemelném, már csak azért is, hogy mások okuljanak, akik bizonytalanok: az emberi társaság nem fogja pótolni a nyuszinak egy másik nyuszi társaságát. Ez nem azon múlik, mennyire szereted vagy mennyire igyekszel neki megadni mindent. Alapvetően eltér az életmódunk, a kommunikációnk. Nem tudja pótolni semennyi emberi tevékenység a nyuszi számára azt a megnyugvást és azt a FAJTA szeretetet, amit egy társ adhat neki.

6-os voltam.

2022. aug. 14. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!