Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Igaz ez az állítás a nyulakról?

KönyvmolyUraság kérdése:

Igaz ez az állítás a nyulakról?

Figyelt kérdés
Szeretnék venni egy nyulat és a jófogáson találtam is egyet 3000 Ft értékben, de anyukám azt mondta a nyúl pisije a legbüdösebb az állatok közül. Igaz ez? És ha igen megéri nyulat venni?

ápr. 1. 18:03
A kérdező szavazást indított:
Igen, büdös
Nem, nem büdös
23 szavazat
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
93%
Ha takarítva van rendesen(naponta) akkor nem büdös. De ha nem tudsz semmit a nyulakról nem javaslom. Az egyik legtisztább, de legdrágább állatok is. Van rá havi 20-30 ezred? van az induló felszerelésekre 70-80 ezred? Évente egyszer 40-60 ezer körül vannak az oltások. Ha beteg több százezer is lehet
ápr. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

Hát, az egér, patkány pisije szerintem büdösebb, de ha nem megfelelő az almozás, akkor a nyúlé is az. Ugye nyúl alá nem érdemes forgácsot rakni, mert valóban nem szagmegkötő, ráadásul gondolom nem takarítod minden pisi után (ugye a wc is büdös, ha nem húzod le). A nyúl alá fapelletet szoktak rakni, azt is vécébe. Bár drágább, mint a forgács, de kevesebb is kell belőle. Az egész ketrecet nem érdemes, sőt gyakorlatilag tilos is neki bepelletezni, mert a konstans pelleten való járkálás talpfekélyt okoz, így szobatisztaságra kell szoktatni. Van amelyik nyúl azonnal szobatiszta, van amelyiknek ez hosszabb időbe telik. Van fent egy csomó leírás, hogy hogyan lehet szobatisztaságra nevelni a nyulat:

[link]

[link]

Személyes tapasztalatom alapján egyébként 1-2 tócsa pisi még nem érzékszervi támadás, de érdemes feltakarítani, mert minél több a pisi annál erősebb a szaga.


Hogy megéri-e nyulat tartani? Sokan bele sem gondolnak, hogy mennyibe kerül egy nyúl és milyen nehéz a tartása. Hidd el, nem azon fogsz spórolni, hogy 3000 ezer forintért veszed a nyulat, sőt egy jó tenyésztőtől származó nyúlnak esélyesen kevesebb lesz az egészségügyi problémája. Viszont egy nyúl nagyon drága. Ha kezded a felszereléssel, amit az érkezés előtt be kell szerezni, akkor Legalább egy 120*60-as ketrec (100-as ír a mentés, de szerintem az kicsi), olyan 25-30 ezer forint alsóhangon. Önitató 2-3 ezer forint, tálak, alomtálca, búvók szintén. És lehet hogy én alá is becsülöm azt hogy kb. 50 ezer forint alatt az alapvető felszereléssel nem igazán jössz ki, mert többen mondták már, hogy gyakorlatban nekik 70-80 ezer forint volt a kezdőköltség. Akkor biztosítani kell egy nyúlbiztos szobát, vagyis kábelek elvezetése, bútorok védelme, mivel a nyuszinak is szüksége van a mozgásra és minden megrág. Érdemes megfelelő minőségű tápot beszerezni, annak 3-5 ezer forint kilója, akkor a fapellet is 4-5 ezer forint egy zsákkal.

Nem beszéltem még arról, hogy a nyuszi egzotikus állat, ráadásul tünetrejtő. A tünetrejtés annyit jelent, hogy mivel a természetben zsákmányállatként öngyilkosság gyengének mutatkozni, ezért a nyúl a végsőkig nem mutat tünetet. Ergo, akkor mutat látványos tüneteket ha haldoklik. Egzotikus állat lévén egzotikus szakállatorvos ért hozzá, ami egyébként is drágább mint egy általános állatorvos, de egy esetleges sürgősségi kezelés egyes esetekben még nyomhat az áron. Egyrészt előre fel kell keresni a környéken legalább 2-3 három elérhető egzotikus szakállatorvost, másrészt kell tartalékpénz egy esetleges nagyobb kiadásra, vagyis érdemes mondjuk minden hónapban félretenni. Akkor be kellene ruházni egy házipatikára, hogy javítsd az esélyeit ha esetleg váratlanul megbetegszik. Mind a házipatika használatához, mind az enyhe tünetek felismeréséhez valamennyi szakértelemre van szükség, így előzőleg el kellene ezeket sajátítanod.


Nagyon aranyos szőrgombócok a nyulak, csak sokan nem gondolnak bele, hogy velük is van annyi, ha nem több gond, mint egy kutyával. A kezdőfelszerelés, az állandó kiadások, az állatorvosi költségek mind pénzbe kerülnek és akkor kell hozzá tudás, hogy helyesen tartsd, felismerd az esetleges betegségeket, tudj tünetet enyhíteni, ha szükséges, sőt a nyúl a gyógyszert sem nyeli le úgy, mint egy kutya, meg kell tanulnod fecskendővel etetni, mert a nyulak nem bírják a koplalást, márpedig gyakorlatilag ez minden betegség velejárója.

Szerintem ezek ellenére is megéri nyulat tartani, én imádom őket, de tény, hogy a kisebb méret nem jár kisebb felelősséggel.

Ennek ellenére, ha mégis meg akarsz nyulat tartani első sorban járj utána. Kereskedésből tilos tájékozódni, ez minden állatfajra igaz, hanem mentésektől, mint "Első Nyúlmentő Alapítvány", az "Együtt A Kisállatokért Alapítvány", egzotikus szakállatorvosoktól és tenyésztőktől, de a tenyésztőnél tényleg tájékozódva, mert sokan szakértelem nélkül is annak vallják magukat.

Elsősorban olvasd át a következő oldalt:

[link]

Szóval összességében nem a pisi a legnagyobb probléma, ha megfelelően van almozva, takarítva, akkor gyakorlatilag nincs szaga. A patkányoknak például olyan erős a pisijük, hogy bevett szokás, hogy nem tesznek be fa felszerelést, mert beszívja azt és büdös lesz, nyusziknál azért nincs ennyire durva helyzet.

ápr. 1. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Büdös, ha nem takarítod.
ápr. 1. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen a gyors válaszokat! Akkor nem veszek nyulat mert írta az 1-es válaszoló hogy drága és tapasztalat nélkül nem ajánlott.
ápr. 1. 19:52
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

1es vagyok.

Lépj be a Törpenyuszisok csoportba, ismerkedj a tartásukkal, nézelődj, és el tudod dönteni hogy tudsz-e vállalni magad mellé nyuszit. Vagyis kettőt, mivel társas lények. És ugye akkor ivartalanítás ami szintén drága.

Ha van jövedelmed, és fél-egy év múlva is szeretnél nyuszit akkor belevághatsz, de hírtelen felindulásból ne.

Nekem is ketten vannak, ivartalan fiú-lány páros.

ápr. 1. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Bocsánat elfelejtettem mondani hogy én nem bentre szeretném a nyulat mert azt anya nem engedi. Kint az udvaron is ennyire macerás tartani?
ápr. 1. 22:21
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Tulajdonképpen igen. Nagyjából annyi a különbség, hogy ha elég nagy helyet biztosítasz neki, akkor nem kell kiengedni a kifutóból, de ott meg más probléma jelenik meg. Többek között télen biztosítani kell neki a szigetelt helyet, a kifutóra tetőt kell rakni, hogy ragadozó se berepülni, se bemászni ne tudjon. A nyúl ás, elég mélyen alapozni kell a kifutót, hogy ne tudjon kiásni. Tulajdonképpen biztos vagyok benne, hogy a hely nem olcsóbb, ha meg ketrecben raknád ki, akkor is kell neki valami kifutó. Beteg is ugyanúgy lehet kint. Talán annyi a különbség, hogy a talaj valamennyire magába szívja a pisit, de nem könnyebb csak más. Az állatról kint is ugyanúgy gondoskodni kell. Mondanám, hogy sok törpenyúl nem bírja a hideget, de nem egy példát láttam kinti tartásra, sőt arra is láttam példát, hogy februárban születtek a kölykök, és amelyik megérte a leválasztást az utána kint megérte az idős kort is. Persze beteg az mind volt, amelyiket ismertem, de nem megfázás, meg hasonlók. Annyi a feltétel, hogy ne télen rakd ki a fagyba a benti nyulat, meg ne hirtelen dönts úgy, hogy a több éves nyulat kirakod, hanem fiatal korától ahhoz legyen szokva, hogy kint. Persze szigetelt helye legyen.


De összességében biztos, hogy nincs kevesebb gond a kinti állattal, hiszen róla is ugyanúgy gondoskodni kell.

ápr. 1. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Akkor hanyagolom a nyúltartást... van valami állat ami nem büdös, szobatizsta és nem igényel 0-24 órában figyelmet?
ápr. 1. 22:58
 9/20 anonim ***** válasza:
53%
A plüss
ápr. 2. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
85%

Kérdező, ha nem akarsz vele normálisan foglalkozni, akkor én is a plüsst javaslom.

Érző, érzékeny lények

Kb olyan mint mikor te baba voltál, anyád lehajított volna a sarokba és ha kedve volt foglalkozott volna veled, majd visszarak, nem törődve a te igényeiddel.

Nagyon fiatal lehetsz még, nem javaslom neked az állattartást. Hatalmas, legalább 10 évre szóló felelősség és anyagi kötelezettségvállalás.

ápr. 2. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!