Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Tengerimalacom nagyon nehezen...

Tengerimalacom nagyon nehezen ürít, és azt is hatalmas golyókban. Közben hangot is ad, fáj neki. Mitől van, mit csináljak vele?

Figyelt kérdés

Ennyit találtam a neten: Sajnos gyakori és kellemetlen probléma, amely főként idősödő állatoknál fordul elő, a végbélnyílás deformálódása és a széklet megkeményedése. Az egyetlen lehetséges teendő, hogy gumikesztyűt veszünk fel, és a végbélnyílás tájékát megnedvesítve, óvatosan kipréseljük a szorulást okozó, összegyűlt székletet. Mivel ennek az állapotnak előidézéséért az izomtónus gyengülése a felelős, semmit sem tehetünk a gyógyulás érdekében, bár a magas rosttartalmú étrend jelentősen csökkenti a tünetek súlyosságát.


A malac kb. 5 éves, tehát már öreg. Mivel etessem, hogy könnyebben menjen neki? Most tonnaszám eszi az uborkát, tápot, széna nem nagyon kell neki. Ne adjak neki tápot? Iszik is rendesen.


2012. aug. 11. 09:30
 1/10 anonim ***** válasza:
Inni sokat igyon, enni sztem inkább salit meg ilyeneket, meg hagyd h mozogjon. Az enyém 6 éves volt és meg kellett nyomni a "zacsiját" és egy hatalmas írtó büdös golyó esett ki belőle, nem olyan szagú mint az a kis "ubi".
2012. aug. 11. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A mozgás sajnos nem megoldható. Annyira fél, hogy ha kiteszem a szőnyegre és akár egy óráig ott hagyom sem megy arrébb. Még kajával sem lehet arrébb csalogatni.

Megpróbáltam az előbb egy langyos vizes szalvétával kinyomni, egy darab kijött, de nem az egész. Most szénát adtam neki, eszegette, a tápot meg a snacket elvettem. Adok neki majd füvet.

2012. aug. 11. 10:10
 3/10 anonim ***** válasza:
A friss, jó minőségű széna és a jó minőségű prémium táp a legnagyobb rostforrás nekik. Ezek közül is a széna a leges-legfontosabb, anélkül megbetegszik az állat! Abból adj neki sokat, mindig legyen előtte legalább egy marékkal!
2012. aug. 11. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ezt találtam a gemon.ro-n:

[link]

" Tengerimalacok esetében székrekedéssel ritkán találkozunk. Ha széklete nagyon száraz (gyakran összeragadva, csomókban távozva) vagy egyszerűen nincs széklete, természetes kezeléssel próbáljuk orvosolni. Ilyenkor alma héját, gyermekláncfüvet (ha lehet, levét) adjunk neki, korlátozzuk a szénával való etetést, s ha ez sem segít, kérjük az állatorvos segítségét. Székrekedés, főleg idős hím tengerimalacoknál, a végbél-izomzat gyengülése esetén is bekövetkezhet (lásd itt!)."


Kattints rá a "lásd itt!"-re, akkor eljutsz oda, ahol a gyakorlatas rész van, hogy hogy szedd ki a bogyót.

Vagy keresd ezen az oldalon a közepe táján a végbélizom gyengeségénél (ez ugyanaz):

[link]


Bár nem egészen értem, de valahogy azt olvasom ki, hogy sima székrekedésnél korlátozni kell a szénát, a végbélizom gyengeségénél meg pont erőltetni!

2012. aug. 11. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Egyébként azért nem mozog a malacod, ha kiteszed, mert egyedül van és fél. Ha lenne egy társa, akkor bátrabb lenne, és villámgyorsan kergetnék egymást, játszanának, és benned is jobban megbízna. Ezért érdemes már kezdettől fogva társsal tartani, általában így öregkorára szokták megbánni az emberek, hogy csak egyet vettek.
2012. aug. 11. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Biztosan az öregség miatt van, mert évek óta mindig ugyanazt a kaját kapja, és végig egészséges volt.

Most úgy néztem, hogy kijött neki. Viszont már egy ideje láttam a nagy gombócokat takarításkor, de nem tudtam, hogy az egyben jött ki belőle, vagy utána tapadt össze. Amúgy nem volt beszáradva, és túl kemény sem, csak egyszerűen összeállt egy nagyon golyóba. Ezért is gondolom, hogy nem valószínű, hogy a kaja miatt van.

Rengeteg zöldséget és gyümit eszik amúgy, egy kígyóuborkát simán bepusztít egy délután alatt. Az almát is szereti, rendszeresen kap. Emellett salátát, répát, paradicsomot szokott legtöbbször enni. Meg a banánt is imádja, héjastól. :D

2012. aug. 11. 13:59
 7/10 A kérdező kommentje:
Mindig is ilyen félős volt. Még mielőtt megvettük mondta a kereskedő, hogy mivel ott is sokáig egyedül volt egy terráriumban és mindenki benyúlkált hozzá, ettől olyan. Azért nem vettünk még egyet, mert ez is már több mint egy éves volt, mikor megvettük. Azt olvastam, hogy 2 hím akkor tűri meg egymást, ha nagyjából egyidősek, együtt nőnek fel. Meg mivel ennyire félt minden apró rezzenéstől, nem akartuk azzal stresszelni, hogy veszünk még egyet, amelyik meg esetleg bántja. Mi választottuk szegényt, már jó fél évvel korábban is ott volt a kereskedésben. Senkinek nem kellett szegény, pedig nagyon aranyos malac.
2012. aug. 11. 15:27
 8/10 A kérdező kommentje:
Amúgy ha vennék újra, akkor biztosan 2-t vennék. :)
2012. aug. 11. 15:28
 9/10 Janika0001984 válasza:

Szia!


Megkérdezhetem mi lett azóta a malaccal? Az enyémnek is ugyanez a problémája van, ő is öreg, 4,5 éves és elég sokat fogyott.

2013. jan. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Megvan szegény, ő nem fogyott. Szerencsére nem napi szinten van ilyen gondja, heti 1-2x, és csak ritkán van, hogy tényleg nagyon szenved. Változtattam az étrendjén, nagyon kevés tápot kap, rengeteg szénát eszik, sok gyümit és zöldséget. Ha több tápot kap, rögtön szorulása van.
2013. jan. 9. 16:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!