Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogy tudnám a nyuszimat...

Hogy tudnám a nyuszimat szobatisztaságra nevelni?

Figyelt kérdés
Van egy 3 és fél hónapos törpenyuszim, nőstény. A probléma vele az, hogy ha kiengedem a ketrecből sajnos mindent összebogyóz és sajnos ha nem figyelek oda össze is pisil.:( Ezerszer eljátszottuk már hogy ha meglátom hogy kinnt intézi a dolgát azonnal visszateszem a helyére, szorgalmasan takarítok is utána de nem érti meg mit szeretnék tőle.:( A ketrecen belül nincsen semmi gond, ott csak 1 helyre intézi a dolgát. Így nagyon nehéz vele mert állandóan takarítanom kell utána a szőnyeget.
2008. jún. 4. 20:34
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Eleinte nekem is gyakran kiejtett 1-1 bogyót magából de nem sorozatosan. Pisilni sosem pisilt kint. Esetleg azt tehetnéd, hogy ahova pisilni szokott oda is raksz egy tálcát amiben forgács van. Persze ez csak abban az esetben kivitelezhető ha egy helyre szokott pisilni.

Azt pedig folytasd vele tovább, hogy ha meglátod, hogy bármi rosszat csinált akkor rakd rögtön vissza a helyére!

Az én nyuszim már 3 éves és egyáltalán nem csinál kint semmi rosszat.

Nekem szerencsém van a nyuszimmal, nagyon kis okos!

Ja esetleg még azt csinálhatod, hogy mindig csak egy kicsit engeded ki aztán visszarakod (akkor elvégzi a dolgát bent) aztán megint kiengeded. És így hátha megtanulja, hogyha kell neki akkor visszamegy a helyére. Kitartás!!

2008. jún. 4. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Azt csináltam eleinte mindig hogy csak 10-15 percekre vettem ki és aztán raktam vissza és addig nem is volt gond. Azt hittem ennyi idő alatt megtanulta hogy bennt kell végezni a dolgát. De ha hosszabb ideig van kinn mindig történik baleset. Szóval ha elég kitartó vagyok a visszapakolgatással akkor az előbb-utóbb eredményhez vezet?Kinnt nagyjából 1 helyre szokott pisilni, szóval a kinti alomtálca jó ötlet lehet, ki fogom próbálni, köszi!:)
2008. jún. 4. 21:04
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Az előző válaszoló vagyok. Biztos, hogy meg fogja tanulni, hogy csak bent szabad pisilnie, de még elég fiatalka a nyuszid, több idő kell neki.

Nekem van, hogy 1 órát is kint van aztán ha kell neki bemegy pisilni aztán vissza kijön. De ehhez idő kell.

Ne add fel! Biztos meg fogja tanulni!

2008. jún. 5. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

a nyulak, ha tehetik, eleve egy vagy legfeljebb néhány helyet, jellemzően sarkokat választanak ki, ahova a vizeletüket és székletüket ürítik. A nyuszit, amikor megérkezik, érdemes a számára kijelölt területre (ketrecbe) bezárni, és megvárni míg magától kiválasztja ezt a bizonyos sarkot. Nyúlfüggő, mennyi időre van szükség ehhez. A szobatisztaság elérésére elég általában egy hét, ha utána kiengedjük, visszapattog. A sarok kiválasztása már több idő, és változó. Némely nyul pár nap után is már megtalálja a maga sarkát, más nyusziknak hetek kellenek. Ez nekünk jó, de használjuk ki, hogy a kölyöknyuszi vizelete gyakorlatilag szagtalan. Ne legyünk restek naponta kiszedni a pisis részt, és uj forgácsot szórni be. Ha bárhova tesszük a ketit, akárhogy kisikáljuk, mindig ugyanoda megy, akkor stabil a választása. Ha a nyul már kezdene ivarérett lenni, vagyis pár hónapos, akkor egyszerüsithetjük a dolgunkat, és megakadályozhatjuk, hogy "nyulszag" terjengjen a lakásban. Ebbe a kiválasztott wc sarokba egy alacsony falú műanyag dobozt érdemes helyezni, benne nedv és szagszívó alommal. Mindenképpen természetes anyagból készült almot használjunk, vagy növényi alapu rágcsálóalmot, vagy mészkő alapu macskaalmot, ugyanis a nyul beleehet. Így csak ezt a dobozt kell viszonylag gyakran takarítani, és mégis szagtalanul és tisztán tartható a nyúl lakóhelye. (Ha a doboz nem fér a nyúl ketrecébe, akkor a ketrec kicsi.)


Nagyon fontos, hogy a nyúl azt a területet, ahol a WC-doboza van, sajátjának ismerje el. Tehát ezen a területen ne zaklassuk, ne nyúljunk ott hozzá, ne vegyük ki onnan akarata ellenére. Ne nyúljunk a ketrecbe, ha a nyúl benn van, várjuk meg, amíg kijön, és utána töltsük fel az élelmiszeres tálját, vizesedényét, stb. Ha mi elfogadjuk, hogy a nyúlketrec a nyúl kizárólagos felségterülete, akkor valószínűleg el fogja fogadni, hogy a lakás többi része az embereké.


Ha a WC dobozt már elfogadja, akkor lehet kiengedni sétálni olyan helyekre, ahol nem szeretnénk, hogy a bogyóit lerakja.

A sétáltatásnál mindenképpen érdemes kivárni, hogy a nyúl maga hagyja el az otthonát. Néha ez igen hosszú időbe kerülhet, de érdemes türelmesnek lenni, nem jó, ha a nyulat a vackában (ketrecében) olyasvalamire kényszerítjük, amit nem akar megtenni.

Mialatt a nyúl szabadon kószál, folyamatosan figyelni kell, és ha rossz helyen lát neki a dolgát elvégezni, akkor haladéktalanul vissza kell terelni a helyére. Erre nagyon kell figyelni, alapvető a következetesség. Itt is érvényes, hogy a nyúl helye legyen az ő otthona, és betenni sem szabad, mert akkor börtönné válik. Helyesebb, ha a nyúl magától megy be, mert oda bemenekülhet és biztonságban érezheti magát a nyúlbogyókon felbőszült gazditól. Az elszórt nyúlbogyókat pedig be kell tenni a WC-dobozba. Előbb-utóbb a nyúl rá fog jönni, mit is akarunk tőle.



Előfordulhat, hogy egy nyúl több WC sarkot is használ, és nem lehet egyetlen helyre szoktatni. Ilyenkor tehát több WC dobozra is szükség lehet.



A fiatal nyulak szobatisztaság szempontjából problémásabbak, mint az idősebbek. Úgyhogy aki fiatal nyulat próbál szobatisztaságra nevelni, annak valószínűleg jóval több türelemre lesz szüksége, mint az idősebb nyulat idomítónak.

2008. jún. 5. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!