Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Tengeri malacom hasán 2...

Tengeri malacom hasán 2 oldalban kezd ki hullani a szőr középen még van szőre. Eddig még nem sebes ahogy láttam. Mitől lehet ez?

Figyelt kérdés
Ui: Lehetséges, hogy várandós mert elég villany körte alakú.

2013. szept. 20. 16:11
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha várandós ez természetes.Ha nem vidd orvoshoz!De van egy kérdésem nekem is!!!:

Mi a jó fenének szaporítasz?

Ezt ne tedd meg még egyszer!Ha egy fiú és egy lány malacod van,akkor külön kell őket választani ÖRÖKRE és venned kell egy fiút és egy lányt is,hogy legyen társuk(értelem szerűen a vett lányt a meglévő lányhoz tegyed és a vett fiút a meglévő fiúhoz tedd)!Leírom amit tudnod kell!:


A terhesség:


A terhesség alomszámtól függően kb. 69 nap. Nagyobb alomszám esetén ez az idő rövidebb, míg kisebb alomszám esetén hosszabb lehet. Az optimális alomszám körülbelül 3 kölyök. Kisebb alomszám esetén a kismalacok fejlettebben, nagyobb súllyal jönnek a világra, ezáltal nő a nehéz szülés kockázata. Ha az alomszám háromnál nagyobb, a kölykök sokkal kisebbek, gyengébbek és fejletlenebbek. Emellett ha az anyaméhet teljesen kitöltik a magzatok, szüléskor gátolják annak összehúzódását, a nőstény kevésbé erőteljesen képes csak préselni.


Nagyobb alomszám esetén a vemhes nőstény egészen körte alakúvá válik, míg kisebb alomszám esetén (1-2 kölyök) a terhesség az avatatlan szemek előtt az utolsó hétig is titokban maradhat.A terhesség megállapítása legegyszerűbben a testsúly-gyarapodás követésével történhet, ugyanis a terhesség alatt a nőstények testsúlya akár meg is kétszereződhet. A mérést nagy körültekintéssel és óvatossággal végezzük! A malacot a vállai körül megfogva emeljük fel, majd finoman nyúljunk alá, és tenyerünkben tartva egész hátsófelét emeljük ki az állatot a helyéről!A magzatok első apró mozdulatai a 42. naptól érezhetőek. Az 50. naptól ez a mozgás már gyakoribbá, erősebbé és ezáltal sokkal jobban érezhetővé válik. A terhesség utolsó hetében, kiváltképp nagyobb alomszám esetén a magzatok mozgása egyre korlátozottabbá válik, és előfordulhat, hogy tapintásra egyáltalán nem érezzük. A terhes malac pocakját mindig nagyon óvatosan vizsgálgassuk! A kismalacok mozgását jól érezhetjük, ha kezeinkkel finoman körülfonjuk a malac hasát, szükségtelen bármilyen ujjal való tapogatás vagy nyomogatás.Vemhes malacoknál a következő dolgokra kell különösen odafigyelnünk:


- Ebben az időszakban megduplázódik a nőstény tengerimalacok C-vitamin igénye, 20 mg/nap-ról 40 mg/nap mennyiségre növekszik. A szükséges C-vitamin megtalálható a tengerimalac-tápokban, de a biztonság kedvéért csöppentsük 2-3 csepp C-vitamin cseppet a terhes malac itatójába.

- Fontos ügyelnünk rá, hogy a tengerimalac ne hízzon el (ne legyen zsíros a malac) a terhessége alatt, mert ez növeli a terhességi toxaemia kialakulásának veszélyét. Kapjon sok jó minőségű szénát és/vagy füvet, melyek teltségérzetet adnak a malacoknak, de nem hízlalják őket. Kerüljük a különböző pelyhekkel való etetést (borsó, kukorica), ezek ugyanis nagyon kalóriadúsak. Kisebb az elhízás veszélye, ha a malac sokat mozog, mászkál. Hogy folyamatos mozgásra bírjuk az ellustulásra hajlamos terhes nőstényeket jó megoldás, ha a lakhely két legtávolibb pontjába helyezzük az itatójukat és tálkájukat.


Terhességi toxaemia:


A terhességnek számos kockázata van. Közülük ez a betegség a leggyakoribb. A toxaemia kialakulhat a szülés utolsó hetében vagy a szülés után pár nappal, hátterében leggyakrabban az elhízás, a nagy meleg, vagy valamilyen stresszhatás áll. Az első tünetek a levertség, az étvágyvesztés, és a csomókban álló, igénytelen szőrzet. Ezt követi a teljes apátia. Előfordul hogy a malac erősen nyáladzik, szemei teljesen beesnek, légzése erőltetté válik és gyakran acetonszagúvá válik a lehellete. Az utolsó fázisban izomgörcsök, rohamok jelentkeznek. A betegség hirtelen jelentkezik, gyors lefolyású és sajnos csak nagyon kis sikerrel gyógyítható, a betegség előrehaladtával szinte lehetetlen. A görcsök jelentkeztével megfontolandó az eutanázia...


A terhességi toxaemia mellett a terhesség során jelentkezhet vetélés és koraszülés is.


A születés:


A születés pontos időpontját néha nehéz megjósolni, máskor viszont árulkodó a nőstények "fészekrakó" magatartása. A tengerimalac-fészek általában nem a szokásos értelemben vett fészek, hanem egy kis mélyedés az alomban általában a ketrec vagy terrárium valamelyik sarkában, ahonnan a nőstény már nem nagyon mozdul el a szülés előtti órákban.


A szülés előtt a szeméremcsontok eltávolodnak egymástól, a nőstény "tágulni" kezd. A tágulás elkezdődhet egy héttel, de két órával is a szülés előtt. A szülés kezdetekor a két csont távolsága minimum 15 mm, de gyakran a 22 mm-t is meghaladja. Ez könnyen vizsgálható, ha mutató és középső ujjunkkal a malac nemiszerve mellett két oldalt kitapintjuk a két csont végét.


Egy órával a szülés előtt a nőstény idegesen fészkelődni kezd, forgolódik maga körül. Majd megindulnak az első tolófájások. Az erőlködés néha teljesen hang nélkül, gyakrabban azonban halk nyögés kíséretében történik. A szülés többnyire fél óra alatt lezajlik 3-7 perces időközökkel két kölyök között. A legtöbb nőstény a késő esti órákban ad életet kicsinyeinek.


Sajnos a születés nem mindig megy problémamentesen. Túl nagy vagy farfekvéses magzat esetén a szülés igen nehéz lehet. Baj akkor van, ha az anya 20 perc folyamatos préselés vagy 2 óra pihenésekkel megszakított erőlködés után sem tudja világrahozni az első kölyköt. Ha kinn van már a baba feje, akkor kis ügyeséggel ki lehet húzni - a lényeg, hogy akkor húzzuk a kicsit, amikor éppen összehúzódása van az anyának. De az esetek többségében szülési nehézség esetén a legjobb, amit egy hobbitartó tehet, az hogy a malaccal elrohan a legközelebbi állatorvoshoz.


Fontos: a tengerimalac nőstényekre nem jellemző, hogy megennék az újszülötteket. Előfordulhat azonban farfekvéses malackák esetén, hogy az anya szüléskor, miközben próbálja kihúzni a kölyköt fogaival, véletlenül leszakítja a kicsi egy-két lábujját, vagy az egész lábfejét.


A szülés után:


A kölykök szőrösen, nyitott szemmel, burokban születnek, melyet anyjuk tép le róluk. Ezután általában az anya mindenkit végignyalogat, majd megszüli a méhlepényeket. Minden kicsihez tartozik egy méhlepény, melyeket az anya a szülés után elfogyaszt. Fontos, hogy az anya megszülje, és lehetőleg meg is egye az összeset. A bennmaradt méhlepények vérmérgezés kialakulásához vezethetnek, elfogyasztásuk pedig hormon- és tápanyagtartalmuk miatt fontos.Ezután a csipetcsapat és az anyuka szundít egy nagyot, majd a kölykök elindulnak környezetük felfedezésére. A kismalacok már pár óra után szopni kezdenek, de emelett a második napon már a szénát, később a tápot és a zöldféléket is megkóstolják. Előfordulhat egy nehéz szülés után, hogy az anya nem foglalkozik a kölykeivel, nem akarja szoptatni őket. Mielőtt a kölykök mesterséges táplálásába fognánk, próbáljuk meg az anyát és a babákat egy kisebb dobozba tenni egy törölközővel letakarva, hogy az anya zavartalanul ismerkedhessen kicsinyeivel. Legyünk türelemmel, a kölykök születésük után úgyis csak 12 órával lesznek először éhesek.


Ha nem járunk sikerrel, és nincs a közelben egy másik szoptatós anya, aki befogadhatná a kölyköket, akkor ránk hárul a kicsik etetése. Mi ehhez az állatboltokban kapható macskatejet használunk. A tejet langyos vízzel 1:1 arányban higítjuk és az első négy napban 2-3 óránként adagoljuk egy orrcseppentő segítségével. A babák egyszerre általában egy cseppentőnyit fogyasztanak el. Ötnapos kortól elegendő őket 4 óránként etetni, és az elkövetkező egy hétben fokozmatosan elhagyhatjuk a tejet, ugyanis ekkora már javában fogyasztanak a felnőttek eledeléből. Etetéskor három dolgot sose felejtsünk el: semmi esetre sem szabad erőltetni az evést, minden etetés után törülgessük meg a kicsik száját, illetve egy kis vattadarabbal masszírozgatva hátsófelüket, ingerüljük őket széklet és vizeletürítésre.


A szülés után előfordulhat, hogy az anyamalac emlői begyulladnak: keménnyé, duzzadttá, forró válnak. Ekkor sokat segíthet, ha melegvízbe mártott vattadarabbal finoman masszírozzuk a duzzadt területet. Ha gennyessé válna a gyulladás, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz!


A másik gyakoribb kondíció az emlők sebesedése. Ez általában akkor alakul ki, amikor az anya sok kölyköt nevel, és emlői nagy igénybevételnek vannak kitéve, vagy kevés teje van és a kicsik ezért erősebben szívják. Ebben az esetben kamillateával áztatott vattával finoman töröljük le az emlőket egy héten át minden nap. A kezelést folytatva általában egy héten belül megszűnik a probléma. A kamillateás megoldás a kölykök szempontjából is biztonságos, hiszen szoptatáskor nem kerül idegen eredetű anyag a szervezetükbe.


A szülést követő napokban, de a terhesség alatt is jelentkezhetnek különböző bőrproblémák. Ezek nagy része hormonális eredetű, és magától elmúlik. A malacok általában alaposan megmosakodnak szülés után, de ha nagyon elfáradnak, ez nem történik meg, és a méhből származó folyadék rászárad a bőrére, és irritáció lép fel. A kisebesedett bőrfelületen ebben az esetben is jól beválik a kamillateás kezelés.

2013. szept. 20. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Az állat kereskedésbe került sor a szaporodásra... Sajnos már ezen nem tudok változtatni.

2013. szept. 20. 17:11
 3/5 anonim ***** válasza:
Ja,és van társa?
2013. szept. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha nincs tartsad meg az egyik lányát,vagy vegyél még egy lányt.
2013. szept. 20. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nincs társa tervezek mellé egy társat egy nagyobb ketreccel a jövőhónapra.
2013. szept. 20. 19:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!