Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Vadászgörényt szeretnék....

Vadászgörényt szeretnék. Sosem volt még! Akik tartanak segítenek annyival, hogy válaszolnak pár kérdésemre? Többi lent

Figyelt kérdés

kis és nagy testű kutyáim, macskám van, de a görény kivételével már volt mindenféle kisállatom. pl több fajta nyúl, tengeri malac, degu, csincsilla, patkány, egér, hörcsög, hal, törpemalac, birka, kecske, ennyi jutott eszembe így hirtelen. szóval magában az állat tartásban otthon vagyok, csak görim még nem volt még:) a kérdéseim a következők:


- mihez hasonlíthatnám az állat viselkedését és kezelhetőségét? (inkább egy kutyához vagy macskához?)


- olyanok, mint a degu, elélnek egy ketrecbe is ha néha vannak pórázon kiengedve elég vagy ez olyan lenne számukra mint az udvar hátuljában a láncra vert kutya? (én minden állatomat szabadon tartottam eddig (kivéve persze az ilyen rágcsáló félék) és ha a görényt lehet, napközbe ugyanúgy hagynám, hogy rohangáljon, játszon a többi állatommal, csak akkor zárnám be ha este van vagy elmegyek)


- minden evő? (nyers hús, főtt hús, kutya és cica tápok, konzervek, zöldségek, gyümölcsök, sajtok, stb?)


- alomra lehet szoktatni mint egy cicát vagy hogy ha ki van engedve a helyére menjen piszkítani?


- mennyire idomíthatóak? (kutyáim magasan képzettek iskola nélkül nem csak trükköket tudnak, de elrejtett dolgokat is kiszagolnak, nyomot követnek, parancsra támadnak stb, és na most kinevethettek de a macskám is idomított,persze az csak trükköket tud és csak ételért. a görény is megcsinál trükköket ételért, ha már nem is azért, mert kedve volna?)


- forgácsban vagy cicaalomban jobb tartani? (szóval a ketrecében melyik a jobb? én arra gondoltam még, hogy a nyulat úgy tartottuk, hogy alulra cicaalom, hogy ne follyon a ketrec alján a pisi, fölé pedig alom és oldalra széna, de a görénynek biztos kell alvókuckó meg úgy tudom szeretik az ilyen bebújós játékokat:) )


- pórázon úgy vezethetők, mint a kutya és jönnek utánam/előttem vagy mint a macska hogy gyakorlatilag nem jön az sehova csak ácsorog és esetleg pár lépést megtesz? (az én macskámból indulok ki, mert benti és sétálni szoktam vinni de az egyikünknek se valami nagy élmény, szóval már inkább hanyagolom a dolgot..)


- mennyit tudnak ébren lenni, amit játékkal, futkározással töltenek? (mivel menyétféle, tudtommal éjjeli állat, és én őszintén megmondom, hogy kutya, illetve macska szinten szeretném kezelni, mert azért mégsem egy buta hörcsögről beszélünk.. ahogy írtam az előbb, szeretném egész nap szabadon hagyni, ha otthon vagyok és kedvére mehet be és ki a ketrecből. a macskák is éjjeli lények eredetileg, de az enyim pl szépen végig alussza az éjjelt 6-7 hónapos kora óta)


- ha piciként veszem és kezdettől összeengedem a kutyáimmal és macskákkal, akkor nem kell tartanom, hogy a későbbiekben sérülést okoz nekik, vagy rájuk támad? ugyanúgy összeszoktatható ez az állatfajta is mással, mint az "ősi ellenségek" a kutya és cica?


- ha kiengedem szobába futkosni, akkor meglehet fogni, vagy odahívni? ha nem is még elsőre, de az ilyesmi tanítható?


- lehet valaha úgy megbízni egy görénybe, akit sokat sétáltattunk meg foglalkoztunk vele, hogy az udvarba vagy pl egy mezőn elengedhessem póráz nélkül és visszajön/el sem megy csak körülöttem futkos?


- mivel VADÁSZ görény, ezért érdekelne, hogy mi az, amire beindul és letámadhatja, pl kisemlősök, mint az egér, azt gondolom igen, de egy kistestű kutyát, vagy tengeri malac nagyságú kutyakölyköt is?


- nevelhetőek? (itt értem a szabadon engedést, úgy hogy visszajöjjön, oktathatóak e, más állattal összeszoktathatóak e stb, egy szóval bármire rálehet nevelni, mint pl a vezetékekkel ne játszon, ha bemegy a tv állvány mögé, ilyenek..


most ennyi jutott eszembe, ha még van valami, kommentekbe úgy is megírom, tudom, hogy h.ülyén hangzik, hogy a kutyához és macskához hasonlítom, de én úgy tudom, hogy azért egy nyúlnál több esze van és olyan macskák szintjén van értelembe.. de nem vagyok semmiben biztos, most gyűjtök infót róluk, hogy csak akkor vegyem meg, ha tényleg úgy érzem nekem való. minden apró dolgot, ami eszedbe jut, légyszi oszd meg velem, azok véleménye érdekel, akinek van/volt ilyen állata, mert ő tapasztalatból beszélhet:) beismerem, h.ülye vagyok a témában, ezért érdeklődöm, rosszindulatúak lépjenek a sarokban található piros Xre:)



2014. ápr. 5. 21:20
 1/10 anonim ***** válasza:

1. Így nem lehet megmondani. Tény, hogy úgy üdvözöl, örül ha hazamész mint egy kutya. Csak ő ugatás helyett kattogó hangot ad ki. Kezelhető, de makacs mint egy macska. Ha megunja, akkor nem figyel rád.

2. Kell neki egy viszonylag szép tágas ketrec ahol kialakítja a fekvő helyét (nem árt ha van függőágya), kialakítja azt a helyet ahol eszik, és külön ahol a dolgát végzi. Szobatisztaságra is lehet szoktatni, úgy mint egy macskát. Mindig ugyanoda jár piszkítani. A napi sétát is igényli mint egy kutya. Mivel ragadozó állat, és szeret elszökni, én nem engedném csak úgy el szabadon a kertben, hogy más háziállatokkal is játsszon- A görény simán kinyírná a csirkéket, apróbb állatokat, és komoly sérülést tudna okozni egy kutyának vagy macskának.

Vannak állatok amiket nem érdemes egy fedél alatt tartani.

3. A görény ragadozó, így mindenevő. Bár vannak ételek amiket nem tud megemészteni. Voltaképpen azokat megeszi amit egy macska is megesz.

4. Igen, ugyanúgy alomra jár mint a cica.

5. Görényt is lehet idomítani. Sokan patkányfogásra idomítják, mert a vékony járatokon is képes bemászni. Tanítható pár trükkre is, de nagyjából annyira tanulékony mint egy macska. Sok-sok türelem kell hozzá. Makacsok, és ők döntik el mikor mennyit tanulnak meg.

6. Mivel a görény is ösztönösen elkaparja a dolgát, így érdemesebb almot tenni alá, de a forgács is jó. A lényeg, hogy minden nap tiszta legyen, legalábbis a napi nagy dolgát takarítsd ki.

7. Görényt lehet pórázon vinni, sőt érdemes csakis pórázon, mert ha elengeded, lehet nagyobb lesz a szabadságvágya mint, hogy visszamenjen. Viszont nem képesek olyan sokáig sétálni mint a kutyák. Érdekli őket a nagy világ, mindenhová bebújnának, felfedeznének, de lehet fél óra séta után elterül, hogy ő márpedig nem megy tovább.

8. A görény éjszakai állat, így nappal szívesebben pihen, árnyékban van. Ne akard macskaként vagy kutyaként kezelni mert nem azok. Ő görény. szeret játszani (főleg mindent eldugni) szeret mindenhová bebújni. De szeret pihenni is sokat.

9. Hiába veszed kicsiként, ha a kutyáid, macskáid nagyobbak. Vannak kutya, macska fajták amik nem jönnek ki más állatokkal, és mindig ellenségeskedés lesz köztük. Én ezért nem is engedném kutya, macska közelébe, hacsak nem úgy szoktatom őket egymáshoz, hogy mind kicsike.

10. Nem kell megfogni, hozzád megy ha a kedvenc csemegéjét kínálod neki.

11. Nem. Már írtam korábban is, ha szabadon van, akár végleg is elszökhet.

12. Vadászgörény, és mindenre támadhat amit úgy érzi eltud kapni. Már írtam, hogy patkány fogásra szokták alkalmazni, így egy tengeri malacot, kisebb macskát, hörcsögök simán elkap. Akár a csirkéket is kinyírja. Lehet idomítani természetesen, de az ösztönét nem tudod kiirtani belőle.

13. Annyira nevelhetőek mint egy macska. Vezetéknél figyelni kell, hogy ne rágja, így nem árt rágójátékokat venni. Tv állvány mögé tuti be fog bújni mert ott elfér.

Az étkezésre is figyelni kell. Csak annyit szabad enni adni neki, amit egyből meg is eszik, különben a lakásban eldugja. (nem lesz kellemes amikor pár nap múlva nyers hús bűzleni kezd, és nem fogod tudni hova dugta el) Ha udvaron van, akkor elássa.


Adok egy tanácsot.

Ha úgy döntesz görényt veszel, akkor csakis tenyésztőtől, és győződj meg arról, hogy kicsinek sem vad. Nem harap meg, nem támadja a kezed. Sok szaporító eladja a kis vadóc görényeket is, mondván, hogy kölyök még, persze hogy vad, és harap. Majd kinövi. EZ NEM IGAZ! Ha kicsinek az alomban harapós, támadós, akkor rossz a génállomány, és mindig kínlódni fogsz vele. Sosem fog szelíd lenni.

A tenyésztők ezt kiszűrik, és az ilyen kis görényeket nem adják el.

2014. ápr. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Röhögni fogsz, a válasz végén a görény a kilépés gombra kattintott és eltűnt az egész hozzászólás. :D Gondoltam, szóljon ő is a témához. Nem jött be. Kezdem újra.

De előrebocsátom, olvass a görényes oldalakat, pl. MVK, ott sok midnen le van írva. Ezt a "mindenevő?" kérdés alapján mondom, ez az első, amiben az ember tájékozódnik. Utána jöhetnek a specifikusabb kérdések tapasztalatok alapján.

2014. ápr. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Lényegében azokat írtam, amiket az első is (valószínűleg párhuzamosan), de a 4.-ben nincs igaza. A görény nem emészti meg a zöldségeket, gyümölcsöket, és majdnem minden héj, mag bélelzáródést okozhat. Mivel obligát ragadozó, jobb így tartani. Amit biztonsággal lehet neki adni, az kevés, banán, magozott-hámozott szőlő, uborka, dinyne. De ezeket sem emészti meg, így nem érdemes vele próbálkozni. A keményítőtartalmú ételektől is baja lehet (inzulinóma).

6. Nem szabad alá forgácsot tenni, felesleges is. Rongyok, abból sem sok, elég, ha a ketrecben van egy alom, oda fogja végezni a dolgát, a rongyokba maximum takarózik.

8. Strikt napirend esetén akkor lesz aktív, amikor arra szoktatod. Gyorsan megtanulja, mikor van aktív idő, és mikor jobb aludni. Képes 18 órát is aludni egy nap.

10. Vagy nem. Ha rosszalkodik, előbb befejezi, és csak utána megy oda. :)

2014. ápr. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

kedves utolsó.

Az ételnél írtam, hogy szinte ugyanazt megeszi amit egy macska. Nyilván ha a kérdezi kutyát-macskát tart, akkor tudja, hogy vannak zöldségek amiket képtelen megemészteni. PL: krumpli, kukorica stb. Nem írtam, le mert alap, hogy ha állatot akarunk akkor utána járunk minden ételnek, hogy mit ehet mit nem. Ahogy azt sem írtam le, hogy bizonyos zöldségek komoly gondot okozhatnak ( pl: paradicsom, hagyma)

Írtam azt is, hogy alom a legjobb alá, de ha forgács van az is jó. Vannak görényeim. Van amelyik az alomba jár, de van 3 görényem akik a forgácsot jobban szeretik ha csak vizelni mennek oda. Rongyok inkább fekvő helynél érdemes rakni, alomgyanánt nem jó, mert nagyon büdösödik.

A 10-re annyit, hogy nyilván ez is görény függő, de a a legtutibb módszer a kedvenc csemege.. Ez mindig beválik.


Mondjuk azt sem írtam le( most pótolom), hogy minden egyes görény egy külön egyéniség. Vannak kis lusták, akik képesek órákig az öledben aludni. Vannak aktívak akit csak akkor simogathatod ha éppen igényli. Vannak félősek, vannak huncutak. Nincs két egyforma görény.

Én csak tudom.. 9 görényem van..

2014. ápr. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat!:)


a más állatokhoz szoktatásban szerintem nem lenne baj, ha icipiciként veszem (mert csak így akarom), mivel nálunk már sok állatot kellett összeszoktatni. volt egy yorkim, akinek nem volt társa(volt a családba más kutya, de az ugyebár nem velünk aludt meg nem voltak együtt folyton) és kitaláltam kéne egy barát neki. vettem egy maine coont, ami tök jó, mert ő kutyák közül jött és szelíd volt, a yorki meg mindennel kompatibilis (ez is nevelés kérdése, vannak teljesen bolond terrierek..),de nem találtak egymásra. tehát hiába aludtak együtt és hiába voltak jóba, sosem játszottak, néha a macska próbálkozott, de a kutya nem értette mit akar. Na, akkor jött az ötlet,hogy még egy yorki legyen és akkor az kölyök korától lesz együtt a macskával, így játszani akar vele és logikusan majd a kutyával is. ez már bevált, egy energiabomba a másik kutya és az embert kivéve mindennel barátságos (persze rajtam kívül utál minden embert, mert ő mentett kutya, elhanyagolt volt és sosem barátkozik, ha megfogják akkor harap). a 13 kilós maine coonnal is a maga kis 3 kilójával "kemény" csatákat vív és a macska harapásait is bírja (nyilván nem ölni akar a csóri cica, de akkora agyarai vannak...). aztán így jött a többi kutya még és mindenki jóba van mindenkivel. rendkívül befogadóak más állattal, még az utcán összeszedett, elvadult kismacskáktól sem félnek, akik meg fújnak rájuk.


az a kérdésem merült fel, hogy a felnőtt yorkikat vajon bántaná e? (a macska miatt nem aggódok, mert az ha csap egyet a lábával már helyre is tesz mindenkit.. elég nagy az életbe maradáshoz:D)


ivartalanítani miért kell? sokan mondják, hogy kell, ha nem párosítjuk. ez a szag miatt, vagy bolond lesz ha nem párosodhat vagy más dolog? ez ugyebár nem kutya vagy macska hogy elmenjen és szaporítsa kóborlás közbe a környék populációját, mert nem rohangál sehol több göri...


ja meg az, hogy még törvényes kivetetni a bűzmirigyét? és érdemes? ha ki van vetetve, akkor maga az állat sem olyan büdös? (hiszen ok nélkül gondolom nem durrantja el magát..)

2014. ápr. 6. 00:33
 6/10 A kérdező kommentje:
ja és hogy kell helyesen megfogni őket? sokan csak a mellső lábaik alá nyúlnak és az egész testük lóg a semmibe, így szabad? a kutyák pl sérvet kaphatnak ettől! nekik ez nem veszélyes?
2014. ápr. 6. 00:35
 7/10 A kérdező kommentje:

és amúgy csak tenyésztőtől akarok venni:) a görényeknek is létezik törzskönyv??:O:D

hallottam már hörcsög tkról is, szóval ha azt írja valaki, hogy van görényeknek is,lehet már meg semlepődök:D:DD

2014. ápr. 6. 00:38
 8/10 anonim válasza:

Szia! Megfogni sokféleképpen lehet. És nekik ha csak a mellső lábainál fogod meg az sem okoz sérvet mint a kutyáknak és nam fáj nekik. és igen nekik is van törzskönyv, de nem kötelező nekik sem. A tüzelésről annyit hogy ha nem akarod hogy legyenek kölykei akkor ivartalanítsd, mert ha nem ivartalanítod akkor nagy valószínűséggel túl fog tüzelni és ebbe bele is halhat. Ha bármi kérdésed van nyugodtan tedd fel és 1 napon belül válaszolok.

Üdvözettel: Egy görigazdi :)

2014. ápr. 7. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

itt sokat tudsz olvasni a göréényekről

[link]

2014. ápr. 7. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
köszönöm!!:)
2014. ápr. 10. 16:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!