Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogyan kell tartani egy nyulat?

Hogyan kell tartani egy nyulat?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy nyulat tartani de nem tudom, hogy hogyan kell. Azt mondták nekem, hogy ha a szúnyog megcsípi a fülét akkor elpusztul, ezért inkább bent szeretném tartani. Mindenre kíváncsi vagyok a nyulakkal kapcsolatban.

Milyet lenne érdemes bent tartani?

Mennyire barátságos? Lehet simogatni?

Mennyibe kerül?

Mekkora helyen kell tárolni?

Mivel kell etetni?

Milyen gyakran kell takarítani?

Büdös?


2015. máj. 17. 19:17
 1/3 anonim ***** válasza:
2015. máj. 17. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha bent tartod is megcsípheti a szúnyog, de van ellene védőoltás. Ezt be kell adatni neki, ha nem szeretnéd így látni: [link]

Hiába a szúnyogháló, nekünk is van és bejönnek a szúnyogok, szóval ne kockáztass! ;)

A nyuszik barátságos állatok (általában), lehet simogatni, sőt imádják! A fejüket, fülüket nagyon szeretik, ha simizik nekik.

Tenyésztőnél vedd mindenképpen vagy fogadj örökbe a nyúlmentéstől. Ha veszel kb 5-6000 ft körül lehet kapni. Örökbefogadni meg ingyen lehet és még segítesz is egy szegény kidobott nyuszin!

Ketrece mindenképpen legyen, [link]

kb ekkora, de sokat ki kell engedni, szeret a gazdival lenni, szeret futkározni, ugrándozni. Ha ki van engedve figyelni kell rá, hogy kábelek, zsinórok, növények és minden rágható és neki káros dolog el legyen pakolva, mert bármit megkostol és nem feltétlenül tudja mi az amibe belehalhat...

Etetés: [link]

itt minden le van írva, ez egy nagyon jó oldal. Ami a legfontosabb, hogy jó minőségű széna és víz mindig legyen előtte. Rostban gazdag tápot válassz, ebből napi kétszer KIS marékkal adj neki. Jó táp pl: Versele Lage Cuni Adult.

Takarítani minden nap! Sokat pisil, kakil és nem jó neki abban ülni meg feküdni. Büdösnek nem büdös ő maga, de a pisije az tud az lenni, de ha rendesen takarítod nem fogod érezni.

2015. máj. 19. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha rám hallgatsz, nem csak egyet veszel, legalább kettőt. Társas lények, nem lesz boldog egyedül, habár a legtöbb nyuszis oldal azt írja és a legtöbb "szakértő" azt mondja, magányosan is jól elvan ill. hogy a természetben egyedül élnek. Igen, a természetben egyedül élnek, de az egy teljesen más faj! Csak a magyar nyelv mindkettőt nyúlnak hívja, mert hasonlóan néznek ki. A legtöbb ember ezért nincs is tisztában vele, hogy mennyire is különböznek, szinte nincs is bennük közös. A sok eltérés közül az egyik, hogy társas lények!! És ha már párban veszed őket, elgondolkozol milyen neműeket. Egy kis segítség:

- ivartalanított fiú és ivartalanított lány: a legegyszerűbb kombináció, ált. rögtön egymásba szeretnek, de azért előfordul, hogy picit nehezebb az összeszoktatás.

- ivartalanított lány és ivartalanított lány: néha-néha veszekedős lehet, de többnyire nagyon megszeretik egymást.

- ivaros lány és ivaros lány: hasonló az előzőhöz, de talán egy fokkal keményebb dió.

- ivartalanított fiú és ivartalanított fiú: néha nehéz, néha egyszerű, indulhat nagy verekedésekkel, de egyáltalán nem lehetetlen.

- ivaros fiú és ivaros fiú: soha!!! kinyírják egymást.

- ivaros fiú és ivaros lány: soha! mit kezdenél a sok kisnyuszival?

- ivaros fiú és ivartalanított lány: soha! bár kicsinyek nem lesznek, de a bak nem fogja békén hagyni a nőstényt és mindkettő csak boldogtalan lesz.

Két testvér a legegyszerűbb, ők már össze vannak szokva. De ha mondjuk két különböző fajtát akarsz, az sem olyan nehéz dolog, ha megfelelően választasz. A legjobb ha a kettőt egyszerre hozod az új helyükre, így nem válik egyikük sem betolakodóvá, nem fogja valamelyik védeni a területét. Együtt szokják meg az új helyet, jó barátokká válnak. Ha esetleg már van egy nyuszid, akkor sem mindig nehéz a dolog. A kérdésedre válaszolva amúgy elég eltérőek a nyusziárak, attól függ, rendes tenyésztőtől veszed-e, szaporítótól, kisállatkereskedésben vagy menhelyről hozod talán. A fajtája milyen, színe milyen, vérvonala milyen, lappal vagy anélkül stb. Így 0-15.000 Ft között mozog. Én a mostani kettőt 4 illetve 5ezerért vettem oltva, kiváló tenyésztőtől, kiváló vérvonalból de származási lapot nem kértem hozzá (ezért is olcsóbb, illetve mert színhibásak, ez annyit jelent, hogy versenyen nem indulhatok velük, mert nem elfogadott színváltozatok, de ez számomra nem lényeges). Ők nagyon barátságosak, az egyik már akkor odarohant hozzám, mikor a tenyésztőnél voltam, idegen számára. Őt lehet simogatni, szereti is, általában hanyatt vágódik nekem olyankor, nagyon édes:) Ha jön egy idegen, tőle sem fut el, hagyja hogy simogassa, nem zavartatja magát. Megszokta az embereket, ő alapból fajtájából adódóan is nyugodt és a tenyésztőnél is kézhez lett szoktatva. A másik kicsit félősebb, de csak az idegenekkel. Engem megszokott már, őt is szereti a simogatást.

Aztán a következő az elhelyezés. Nem támogatom a ketrecet, de ha már mindenképp az lesz, minél nagyobbat vegyél, amekkorát csak tudsz szerezni. A mérete a nyúl méretétől függ. Legyen benne ház, ahová bebújhat, aminek a tetejére ráugorhat és onnan nézelődhet, legyen benne egy WC neki (csak ebbe tegyél fapelletet, esetleg forgácsot, máshová ne), etető, itató, szénatartó és mindemellett elég hely, hogy nagyon minimum 3 ugrást tudjon megtenni egyenesen anélkül, hogy bármi az útjába kerülne. Ha a terved viszont az lenne, hogy a nyuszi itt éli le az életét, inkább felejtsd el. Ez csak a menedékhelye legyen. Nagy a mozgásigényük, szóval minden nap minimum több órára ki kell engedned szaladgálni egy nagyobb helyre, hogy egészséges és boldog lehessen. De egyébként pont olyan, mintha egy macskát tartanál ketrecben. Nem olyan a nyúl, mint egy hörcsög... Itt egy fórum, bár nem magyar, de a szöveget nem fontos értened, nézd a képeket, ide nyuszigazdik tették fel a képeiket a nyulak lakhelyéről. Azért van, ha valami nem stimmel vele, a többiek tanácsot adhassanak illetve hogy ötleteket adjanak másoknak. Ezek csak a benti nyulak, ugyanígy vannak ezen az oldalon kinti nyuszilakokról képek. Szóval a benti nyuszik helyei 65 oldalon át:

[link]

Egy nyúlketrec amúgy 10.000 Ft körül van (plusz/mínusz 1-2 ezer), ez tartalmazza általában az alapberendezést is. De jobb lenne ha inkább ti kialakítanátok neki egy olyan helyet, mint a képeken. Még olcsóbb is lehet. Az alomba amúgy én pl. 800 Ft-ért veszek 5L pelletet. Ja és ezt, a WC-t naponta, maximum 2 naponta takarítani kell. A teljes ketrecet ráér ritkábban is, attól függ, mennyire koszolják össze. Így az ő egészségüket is megóvod, a sajátod is, és nem is lesz büdös. A nyulak alapból nem büdösek, a bogyóik is gyakorlatilag szagtalanok, egyedül a pisijük büdös. Ezért jó mondjuk a fapellet, ami jól magába szívja és még a szagot is kissé eltünteti. Vannak macskaalmok, amik kimondottan szagelszívók vagy illatosak, de ez a nyulaknak általában mérgező. Ne vegyél semmilyen macskaalmot a nyúlnak. Takarítsd rendszeresen és szagtalan lesz a nyuszid is és a helye is.

Na most próbálok kevesebbet szövegelni. Szóval oltások.. két nagy betegségük van a nyulaknak, ami halálos: RHD és mixomatózis. Mondjuk a benti nyulak ez elől nagyobb biztonságban vannak, de nekik sem árt az oltás, ami megelőzi. Egy oltás 3 és 10ezer forint között van állatorvostól függően. Nagy átlagban 4-5ezer. A többség évi 1x oltja be, aki nagyon vigyázni akar a nyuszijára az évi 2x, ugyanis az oltás fél évig hat, de mivel a betegségeket rovarok terjesztik, április elején szokás beoltani így a hatás kb. szept. végéig tart. Tehát attól kezdve, hogy megjelennek a rovarok, addig, ameddig ki nem döglenek. Télen kevés van, így csekély az esélye, hogy a nyuszid beteg lesz miattuk.

Ami az egyik legfontosabb dolog, a helyes táplálás. Ezzel nagyjából minden egyéb betegséget megelőzhetsz. A nyuszid életét sok-sok évvel meghosszabbíthatod. Náluk nagyon kell figyelni, különösen érzékeny az egész emésztésük, anyagcseréjük. A legfontosabb a széna, ez mindig legyen előttük, kb. az étrendjük 60-70%-a. A jó széna amúgy zöld, nem poros. Ez sem kerül sokba, azt hiszem én legutóbb 300 Ft-ért vettem március végén, most kezd elfogyni két óriás nyuszi mellett. De te is szedhetsz füvet és kiszáríthatod. Nem kerül semmibe. tulajdonképpen az etetésük nagyon pénztálcakímélő. Mindenhol az van, hogy táp, táp, táp.. Van nyúltáp, de nem egy lényeges dolog, nem is egészséges, nem épp a legjobb nekik, csak hizlalni jó. Ebből ha adtok is neki, keveset kell csak egy nap. Azért egy kevés jó neki, nem mondom, hogy annyira rosszat tesz, de ne ez legyen a fő tápláléka. Pl. a sima táp itt 200 Ft/kg a dobozosok 500 és 1500 között vannak. (2-3 kg-osak általában). A legjobb étel nekik a levél, gyógynövény, fű. Ez legyen friss. Nem csak olcsó, mivel te szedheted, de egészséges is, tartalmazza a kellő tápanyagokat és védi a betegségektől. A megfelelő "gazkeverék" fele fű, a többi gyógynövény, levél. Olvass utána, miket lehet adni nekik. (gyermekláncfű, lóhere, lucerna, kamilla stb.) Utána jönnek az ágak, amiket szintén szívesen eszegetnek, jó a bélrendszerüknek és még szórakozás is nekik azt rágcsálni. Fogkoptatásként egyébként nagyon jó. Nem a ketrecet vagy a bútorokat fogja rágni. Az almafaág tuti bejön, de nézz utána még mik adhatóak nekik. Szintén jó a sok zöldség, leginkább a levelük, nem is a gyökerük, amit mi eszünk. Így meg lehet felezni: vesztek répát, ő megeszi a levelét, ti meg a gyökerét. Persze azért nem csak a levelét eheti, szereti a másik részét is, csak azt nem kell túlzásba vinni. Az enyémek nagyon szeretik a salátát, zellert, sárga- és fehérrépát. Van pár, amit tilos nekik adni, mérgező számukra, ennek is nézz utána. A gyümölcsök a következők, de ezt csak nassolásként adjuk nekik. Sok bennük a cukor. Nálunk az alma a kedvenc. Ezenkívül a friss víz nagyon fontos (és a hiedelemmel ellentétben a tálka jobb, mint a golyós itató).

Bármi kérdésed van még, írj nyugodtan! Hidd el, tényleg értek a nyuszikhoz. 5 nyulam volt eddig, az első elején szinte mindent rosszul csináltam, amit csak lehetett:) de aztán belejöttem. Az első három már meghalt sajnos, de nem hinném, hogy véletlen az, hogy egy 10, egy 12 és egy 14 évesen halt meg! Ez elég sok ám náluk. Az átlag 5-6 év. Nálam soha egyiknek sem volt semmi betegsége. Nagyon sok múlik a megfelelő tartáson. Most van két fiatal lánykám, élvezet nézni őket, ahogy az előzőeket is, imádják egymást:) Csak akkor látszik igazán, hogy nem jó nekik egyedül, mikor látod, mennyire boldog egy társsal. Óriási a különbség!

Ja és ha csak azért akarod bent tartani, mert "ha a szúnyog megcsípi a fülét akkor elpusztul", akkor nyugodtan tarthatod kint is. Az enyémek is kint vannak, ott nagyobb helyet tudtam kialakítani, és természetesebb is számukra, na meg egész nap tudják a füvet legelni. Az oltások a szúnyogos betegséget (mixomatózis) megelőzik. Viszont kint arra is ügyelni kell, hogy nem bírják a meleget, könnyen hőgutát kaphat és meghalhat, ha nem vigyázol. 25 fok felett érdemes hűteni, ha nem tudod, minimum napernyőt tenni föléjük, vizes törölközőt leteríteni, esetleg jégakkut belecsavarni. Ha kell, a talpát, fülét benedvesíteni. Télen a hideget jól bírják, de azért ha nagyon hideg lenne, jó ha valahogy fel tudjuk melegíteni (pl. egy zugot kitömni szénával, hogy bebújhasson). De ez Mo.-n nem szükséges, nem szokott -10 alatt lenni a hőmérséklet. De kint csak akkor tartsd, ha nem törpenyúl! Az enyémek is kintiek amúgy. De a kinti tartás megint más tészta, ha esetleg érdekel, szólj.

És hogy milyen fajta? Bentre inkább törpét javasolnék, mindegy, hogy milyen. Holland törpe, oroszlánfejű, kosorrú (lógófülű)... De ha szeretnél, tarthatsz nagyot is, végülis ugyanakkora a mozgásigénye a kicsinek is. Csak a nagynak picit mindenből több kell. Nekem két óriás van. A kedvenc fajtám a kosorrú óriás, mert ez a fajta talán a legszeretnivalóbb. Szelíd, barátságos, bújós nyuszik. Ő itt pl. az én kosorrúm: [link] Ő meg a másik: [link] (újzélandi)

Na ha még valamit tudni szeretnél, írj! :)

2015. máj. 24. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!