Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Holland törpenyúl, tartása,...

Holland törpenyúl, tartása, viselkedése?

Figyelt kérdés
szeretnék egy törpenyuszit, nekem a holland törpe tetszik nagyon, de tanácstalan vagyok, mennyire igényes? mit kell neki venni? mennyire kézhez szoktatható? lécci segítsetek! Köszi!
2010. márc. 7. 19:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
74%

nekem oroszlánfejű törpenyulam volt

ne vedd kereskedésből hanem keress fel egy igazán lelkiismeretes tenyésztőt ( mi kereskedésből vettük két évesen elpusztult mert génhibás volt a beltenyészet miatt amedig élt addig meg havonta doki szval...)

hetente egyszer takarísd (az egész ketrecet)

hetente kétszer a wcjét , ugyanis ha veszel neki wc-t lehet freesnapfba kapni és zsepivel megfogsz pár bogyót beleteszel akkor onnantól odapiszkít (vagyis nekünk így volt)

naponta kell etetni sztem ez alap

szénának is kell benn lennie

friss ívóviz önitatóba ás nem tálba mert lefröcsköli magát megfázhat , vagy bele bolyózik stb...

hamar kézhez szoknak

évente egyszer oltani kell!ugyanis a szúnyogok szeretika nyuszi vért és a nyuszik számára van vmi baci a szúnyog nyálába vagyis vmi ilyesmi majd a doki elmondja

párban szeretnek lenni de ha egyet akarsz akkor sokat foglalkozz vele engedd kia szobába stb...

vagy akár tengeri malaccal is egybe rakható csak kis koruktóle ygütt legyenek.

fogkoptató az hasznos vagy akár egy fa hasáb vagy minek szokták mondani ( röviden tüzelő fa)

nem tudom van-e kerted mert oda lehet lekeríteni egy kis részt (freesnapfba lehet venni ilyet és háló rá h ne tudja a macsek bántani) és nagyon szeretnek kint nélelődni :) vagy akár ketrecestül kiteszed nyáron az ÁRNYÉKBA!

K betűs zöldségeket ne adjunk neki mert büdik lesznek tőle!

nagyon törékenyek tudnak lenni ezért óvatosan , nem jellemző h harapnak de karmolni tudnak!

ha van kérdésed írj privit :D

2010. márc. 7. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
83%

előző voltam

Együtt tartás nyúllal: NE!

bocsi :$


Népszerű és sajnos nagyon veszélyes következményekkel járó tévedés, hogy a tengerimalac és a nyúl egy ketrecben együtt is tartható.

Először is: túl nagy a méretkülönbség. Egy nyúl - még ha törpenyúl is - könnyen megsértheti a malacot. Egy-egy, a nyúl számára játékos ugrás vagy rúgás komoly sérüléseket okozhat a másik állatnak. A tengerimalac-kölykök akár gerinctöréssel is végezhetik.

Más a két faj aktivitási ritmusa is: a nyulak hajnalban és szürkületkor a legaktívabbak, míg a malacok óránkénti ritmusban élnek: pihenés, evés, mozgás követi egymást, sokszor egy nap. Az éppen pihenő állatot a másik mozgolódása és játékra invitálása folyamatos stressznek teszi ki.

Mindketten kolóniában élnek, de a nyulaknak egyenként van járatuk, és csak az egymáshoz legközelebb álló állatok osztoznak - átmenetileg - egy-egy üregen. A malacok csapatban, együtt mozognak és pihennek. A nyulak rendszeresen nyalogatással tisztogatják egymást, a tengerimalacok nem: félnek, és menekülnek a nyulak ezirányú kísérletei elől.

A nőstény-nyulak sokszor lesznek álvemhesek. Ilyenkor fészket építenek, és agresszívan védik azt: a malacok ebből semmit nem érzékelnek, hiszen az ő életükből ez a magatartásforma hiányzik. Nem "tisztelik" a nyulak ilyen igényeit, így azok akár halálra is haraphatják őket. Ha felnőtt nőstények és kölykök is vannak együtt és az anyanyulak pl. tengerimalac-kölyköket akarnak a nyakbőrüknél cipelni, a következmény súlyos lehet. A malacok nem ismerik fel, miről van szó: nem ernyednek el, mint a kisnyulak. Megijednek, mozognak, erősen ficánkolnak, és komoly sérüléseket szenvednek.


Az egy ketrecben tartás eredménye tehát: mindkét állat MAGÁNYOSAN él egymás mellett! Szokásaik és kommunikációjuk annyira eltérő, hogy nem jelenthetnek társat egymás számára.


A közös tartás mégis megoldható, de nem ketrecben: csak ha kellően nagy, több négyzetméteres kifutó áll rendelkezésre. Ilyen helyen több nyúl és több malac tartható együtt. Biztosítsunk sok búvóhelyet, hogy az állatoknak legyen lehetőségük kitérni egymás elől. Lehetőleg inkább kasztrált baknyulakat, ne nőstényeket tartsunk ilyen közösségben. Kísérjük alapos figyelemmel a csapatok életét, és ha indokolt, válasszuk külön a problémás egyedeket.

2010. márc. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
86%

Nekem holland törpe nyulam van.

Azért őt választottuk, mert feláll a füle nagyon pici (1,5kg), és nem igényel a szőre sok törődést.

Amit venned kell:hatalmas ketrec (nekünk 120-as van), etető tál kerámiából, jó nehezed mert dobálja (helytakarékosabb saroktálat venni), csőrös itató, külső szénatartó rács (a belsőbe beletudott ülni, fogkoptató, nyalósó, faágak (fűzfát imádják), jó minőségű táp, zöldségek, zöldek, gyümölcsök,mi naponta kétszer adunk neki keveset enni, különben jó minőségű széna, nyúlhordozó, játékok (labda amibe bele lehet tenni jutalomfalatot, alagút, stb..), többféle kefe, mert a rövid szőrű nyúl is vedlik,mi évente kétszer oltatunk mert a szúnyogcsípés(Mixomatózis) elleni oltás csak fél évig hat. Ezenkívül még jó ha vérzékenység ellen is oltva van (RHD) de az évente elég , érdemes kombináltat adatni, így kisebb trauma éri a nyulat.

Vágni kell a karmait ehhez kell egy giotinos karomvágú.

A hímekkel talán kevesebb a gond, főleg ha a késöbbiek folyamán ivartalaníttatod. Minden nyúl másabb, vannak bújósabbak és öntörvényűek, de kajával mindet le lehet venni a lábáról.

ja igen, kell még egy nyuszi is, akit mindenképpen tenyésztőtől hozol el.

Írj ha még kérdésed van!

2010. márc. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, aranyosak vagytok!
2010. márc. 8. 03:56
 5/12 anonim válasza:
Én kérdezni szeretnék, gondoltam ha már itt járok én is kérdezek.:) Nekem egy hete van holland törpe nyuszim, és szeretnék neki valami játékot, az a labda,alagút hol kapható?Vagy bármiféle más játék? Előre is köszi a választ:)
2010. ápr. 9. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Az alagutat mi a Fressnapf-ba vettük, de szerintem állatkereskedésben is lehet kapni, (csak keresni kell neki helyet ahová ki kell kötni. A jutalomfalatos labdát szintén kisállat kereskedésben találsz, ha nincs nyusziknak való veheted a macskáét is (a nyuszién répa, a macskáén hal van) a kutyáké már nagyobb méretű.
2010. ápr. 9. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:

Sziasztok!

Én is szeretnék holland törpenyuszit. Nem tudtok valami lelkiismeretes tenyésztőt mondani akinek vannak ilyen fajta nyulai?

Budapest közelében

2010. ápr. 28. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A miénket Migazzy Krisztinától vettük, de nem tudom tenyészt-e még.

Megnézegettem a tenyésztőket, és most mindenki kosorrúban utazik, de már lehet kapni törpe rexet is, (annak még rövidebb és bársonyos a bundája),de ugyanolyan picik a füleik, és 2kg alatt maradnak. Esetleg ha tetszik lehet olyat kellene választani .

[link]

2010. ápr. 28. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
jaaaaj-de-a-ra-nyoooos :P
2011. dec. 6. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
én azt szeretném kérdezni,ha csak hetente takarítjuk a helyét akkor sem lesz ott büdös?
2012. jan. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!