Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Kapok egy hörit mi legyen a...

Kapok egy hörit mi legyen a neve? A háza miböl legyen és mibe tartsam ketrecbe vagy akváriumba? És hogy kell etetni miből adjak többet és miből kevesebet?

Figyelt kérdés

2015. nov. 8. 11:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Az akvárium nem jó ötlet, nem biztos, hogy tud úszni.
2015. nov. 8. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Szia! nevet ugy tudnek mondani ha tudnam a fajtajat megb a szinet... Akvariumba nemigen tudsz horit tartani😂 amire te gondolsz az terrarium.... De a ketrec jobb neki. Magokkal,almaval,horikajaval,repaval,salataval etesd es semmikep ne adj neki K betus ggyumolcsot vagy zoldseget. Remelem tudtam segiteni! Ja es a háza lehet müanyagbol is.
2015. nov. 8. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
68%

Az én hörimnek Mamusz a neve.

Az mindegy, hogy ketrecben vagy terráiumban tartod, az enyém terráriumban van. A házikója lehet fából, kerámiából. A műanyag nem ajánlatos, mert hamar szétrágja, ami rosszat tesz a hörcsögnek.

Etetés: én napi egyszer, este adok neki egy kis adag magkeveréket (azért este, mert akkor aktívabb), és 2 naponta kap egy 2x2 centis gyümölcs/zöldség darabkát. Heti kétszer valami fehérjét (sajt, túró, tejföl). Ha bármi kérdésed van, írj nyugodtan privátban, és jó hörizést! :)

2015. nov. 8. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Csőrendszeres ketrecben tartsd.


A neve legyen Maszatka vagy Mütyürke.


Ha aranyhörid lesz, ezeket a ketreceket ajánlom:


[link]


[link]


Ezeknél kisebb ne legyen, akár össze is kapcsolhatod őket a csőrendszer segítségével.


A mókuskerékben pedig aranyhörinek minimum 20 cm-es kell, lehetőleg olyan ami nem a ketrechez illeszthető hanem amelyikbe mindkét oldalon bele tud mászni, azt jobban szeretik.


Magkeverékben a Versele Laga Hamster Nature-t vedd neki. Ha törpe hörid lesz annak is a Versele Laga típusút.


Minden nap adjál neki gyümit és zöldséget, minél változatosabban, mindenből egy kicsit. Pl. egy cikk alma, egy cikk körte, egy karika répa, egy karika uborka, egy karika banán...stb. Alaposan meg kell mosni mindent és meghámozni, kimagvalni.


Naponta a romlandó kajákat kidobni és frisset tenni helyette.


Heti 1-2 alkalommal egy darakba keksz, trappista sajt, dió, keményre főtt tojás, tejföl, túró...stb.stb. kell neki.


Nem szabad neki mindent adni mert belehalhat, pl. tilos neki babot, káposztát, karfiolt, karalábét, krumplit, csokit adni.

2015. nov. 8. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha dzsungáriai törpehörcsögöt veszel, akkor ezt mindet vedd figyelembe:


1. Ketrec vagy terrárium?

Ketrec:

Előnyei:

• jól szellőzik a rácsoknak köszönhetően

• nagy mozgásteret biztosít a hörcsögnek (fel-le is tud mozogni benne az állat, nem csak vízszintesen)

• emeletekkel bővíthető

Hátrányai:

• kiszóródhat a forgács, ha alacsony az alomtálca

• beakadhat és eltörhet a hörcsög lába a rácsokba

• magasról leesve megütheti magát

• a hörcsög hangosan rágja a rácsot, ha unatkozik

• huzatos helyre rakva a hörcsög könnyebben megfázhat

• a mókuskerék használat közben zúg, ha a ketrec oldalára van szerelve (ezért tanácsosabb a terráriumba való mókuskerék)


Ketrecnél arra kell figyelni, hogy a nagy alapterület mellett lehetőleg magas is legyen, hogy minimum 1-2 emeletet is tudjunk biztosítani. Mivel ebben a kisállat a rácsokon is tud mászni, elég egy 40x30 cm alapterületű ketrec is. A magasság szintén legyen minimum 30 cm.


Terrárium:

Előnyei:

• nem szóródik ki a forgács

• kevesebb baleset

• kevesebb zaj

• nehezebben fázik meg a hörcsög

Hátrányai:

• nem szellőzik olyan jól

• kisebb mozgásteret biztosít, nem feltétlenül bővíthető emeletekkel


Terrárium esetében fontos a nagy alapterület (kb. 60x40 cm), így sok felszereléssel be lehet rendezni. Minimum 30 cm magas legyen, különben akár egy kis ház tetejéről is könnyen meglóghat a hörcsögünk.


Biztosítsunk minél nagyobb helyet kisállatunk számára, hiszen élete nagy részét itt tölti majd!


2. A legfontosabb felszerelések:

 mókuskerék

Törpehörcsögnek kb. 15 cm átmérőjű szükséges. Fontos felszerelés, ugyanis a hörcsög több km-t is megtehet egy éjszaka alatt, így le tudja vezetni a mozgásigényét. Mindenképpen olyat válasszunk, ami „teli”, és nem rácsos, ugyanis a rácsokba könnyen beleakadhat a kisállat lába, ami gyors futás közben akár törést is okozhat (bal képen)! A fából készült mókuskerék nem ajánlott, ugyanis ha egyszer belepisil a hörcsög, onnantól nagyon büdös tud lenni, kitakarítani pedig nem igazán lehet. A műanyag mókuskerék a legjobb, mert azt könnyű takarítani. A legbiztonságosabb és leghalkabb mókuskerék az ún. running disc (jobb képen). Ezen futva a hörcsögnek egyáltalán nem hajlik a gerince, így egyben a legegészségesebb megoldás is.


 házikó

Mindenképpen szükséges egy ház a hörcsögnek, ahol biztonságban érezheti magát, és tud pihenni. Fontos, hogy ha a házban tartózkodik, ne emelgessük fel róla, hanem hagyjuk békén, ne zargassuk. A ház maradjon meg a hörcsög számára a biztonságot nyújtó kis kuckónak, ahova ha bevonul, nyugodtan tud pihenni. Érdemes műanyag helyett fából vagy kerámiából készült házat venni, azt ugyanis tudja rágni a hörcsög, így kopik a foga. Viszont arra figyeljünk, hogy a háznak ne legyen alja, mert (ahogy a mókuskerék esetében is) ha belepisil, büdös lesz, és nem lehet belőle kitakarítani a szagot (kerámiaháznál ez nem probléma). Árulnak fél kókuszdióhéj házikót is hörcsögnek, ez is nagyon praktikus.


 tányér

Ebbe adjuk neki a zöldségeket és gyümölcsöket. A magkeverék számára is beszerezhetünk egy másik tányért, de mivel azt a hörcsög rendszerint beássa a forgácsba (raktároz), ezért nem feltétlenül szükséges. Törekedjünk a műanyag vagy kerámia tányér beszerzésére.


 golyós önitató

Mint minden élőlénynek, a hörcsögnek is szüksége van vízre. Erre alkalmas a golyós önitató. Dróttal könnyen rögzíthető ketrechez és terráriumhoz is. Ha kisállatunk sok lédús zöldséget és gyümölcsöt kap, valószínűleg kevesebbet fog inni, mivel az ezekből bevitt folyadék elegendő neki. Nyáron viszont fokozottan figyelni kell, hogy mindig nap cseréljük a friss vizet.


 WC papír guriga vagy kéztörlő guriga

Ezekből alagutat is építhetünk, amiben a hörcsög akár alhat is, viszont az is előfordul, hogy szétrágja/kaparja, így a kis cafatokból puha fészket készít magának. Előnye, hogy hosszabb időre leköti a hörcsögöt, így kevésbé unatkozik.


 fogkoptató kő

Csak olyat szerezzünk be, amit speciálisan erre a célra találtak ki. A kertből ne tegyünk be különféle kavicsokat, mert azokon olyan bacilusok lehetnek, amiktől a hörcsög könnyen elpusztulhat. Nem minden hörcsög használja a fogkoptató köveket, így ha van bent neki fából készült felszerelés, nem szükséges mellé fogkoptatót beszerezni, mert a fajátékokat rágva ugyanúgy kopik a foga. Fogkoptatásra szintén alkalmas a natúr háztartási keksz és a száraz kenyér is, viszont ezekből csak ritkán adjunk kedvencünknek, mert hosszú távon nem egészséges.


 csincsillahomok vagy fürdető homok

A hörcsögök imádnak az ilyen kis szemcsés homokban fürdeni. Emellett tisztítja a szőrüket, ami így szebb és ragyogóbb lesz. A homok használatához csak egy magasabb falú edényt kell beszerezni (ez lehet akár egy tányérnak árult nagyobb kerámiatál is). Fontos, hogy nehéz tálba tegyük (ne műanyagba), különben a hörcsög könnyen felborítja. Csak 1-2 cm vastagon kell a tálba szórni. Van olyan hörcsög, amelyik WC-nek használja a homokot, mert jó nedvszívó. Ha ilyet tapasztalunk, gyakrabban cseréljük a homokot. Ha csak fürdésre használja, elég minden nagytakarításkor cserélni.


 forgács

A terrárium vagy ketrec aljára mindig szórjunk 3-4 cm vastagon forgácsot. Fontos, hogy lehetőleg nagyobb szeműt használjunk. A hörcsögök akár alszanak is a forgácsban, és imádják össze-vissza dúrni. Ezért fontos, hogy ne csak 1 cm vékonyan tegyünk be nekik. Takarítás előtt pár órával a forgácsot tegyük meleg helyre (ha például az udvaron tároljuk), mert ha hideg a forgács, a hörcsög könnyen megfázhat benne.


3. Egyéb felszerelések:

 kókuszdióhéj

Rágják, így kopik a foguk, valamint alszanak is benne, így házikónak is megfelelő.


 szalmafészek

Alszanak is benne, viszont a szálakat kihúzva külön fészket is tudnak építeni maguknak. Hosszabb időre leköti a hörcsögöt, így kisebb az esély az unatkozásra.


 fa mászóka

Fogkoptatásra is jó, ezen kívül mászkálnak is rajta, drótra van felfűzve, így hajlítható.


4. Tartás:

Fontos, hogy egyedül tartsuk, ugyanis a hörcsögök magányos állatok, csak ritkán tűrik meg a fajtársukat! Még a testvérek is hirtelen megölhetik egymást, ha egy helyen vannak, ugyanis védik a területüket. Hogy elkerüljük a véres harcokat, inkább egy helyen csak egy hörcsögöt tartsunk. Ha több hörcsögöt szeretnénk tartani, mindegyik külön ketrecben/terráriumban legyen!


5. Takarítás:

A hely nagyságától függően 1-2 hetente takarítsuk kedvencünket. Lehetőleg ne várjuk meg, hogy szaga legyen, mert az már azt jelenti, hogy régen takarítani kellett volna.

A takarítás idejére kedvencünket tegyük egy befőttes üvegbe, aminek a tetejét kilyuggatjuk. Így nem kell félni, hogy nem kap levegőt. Egy kis forgácsot mindenképpen tegyünk az aljára!

Takarítás során minden felszerelést vegyünk ki a hörcsög helyéről. A műanyag felszereléseket mossuk el meleg vízben szivaccsal. A forgácsot dobjuk ki, az alomtálcát/terráriumot pedig meleg vízzel és szivaccsal takarítsuk ki. Figyeljünk arra, hogy ezután töröljük teljesen szárazra, nehogy az erre öntött friss forgács felszívja a maradék vizet, és kedvencünk megfázzon.

A hörcsögöt csak akkor tegyük vissza a helyére, ha már minden berendezést visszatettünk. Ne felejtsük el betenni hozzá a gyümölcsöt/zöldséget!


6. Etetés:

A hörcsögnek 3 fontos tápláléka van: gyümölcsök és zöldségek, magvak, állati fehérjék.

Gyümölcsök:

• csak ritkán kapjanak, heti 1-2 alkalommal, ugyanis a hörcsögök cukorbetegségre hajlamosak

• megmosva, szárazra törölve és kimagozva adjuk a hörcsögnek

• gyümölcsöt soha ne adjunk egy időben zöldséggel vagy fehérjével, mert hasmenést okozhat

• egy időben mindig csak egyfélét adjunk

• ami adható

o erdei gyümölcsök (áfonya, szeder, málna, ribizli), barack, görögdinnye, sárgadinnye, körte, meggy, cseresznye, szilva, szőlő, eper

o almát is kaphat, de a magját távolítsuk el, mert mérgező!

o banánból és mandarinból körömnyi darabkát kaphat ritkán

• ami tilos

o egzotikus gyümölcsök, citrom, narancs, grapefruit, kivi, mangó

Zöldségek:

• megmosva, szárazra törölve adjuk a hörcsögnek

• salátaféléket csak akkor adjunk a hörcsögnek, ha tudjuk róla, hogy bio, ugyanis a bolti saláták magukba szívják a vegyszereket, amik egy ilyen kis állat számára halálosak

• zöldséget soha ne adjunk egy időben gyümölccsel vagy fehérjével, mert hasmenés okozhat

• ami adható

o articsóka, brokkoli, cékla, cukkini, főtt krumpli, padlizsán, paprika (nem csípős), paradicsom (zöld rész nélkül), patiszon (csillagtök), petrezselyemgyökér, sárgarépa, sütőtök, spárga, spárgatök, spenót, szárzeller, tök, uborka (meghámozva), zeller, zöldborsó

• ami tilos

o bab, csípős paprika, fejes saláta, fokhagyma, hagyma, jégsaláta, káposzta, karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, lencse, nyers krumpli, paradicsom zöldje, répa zöldje, retek, sóska

o K betűvel kezdődő zöldségeket tilos hörcsögnek adni, mert puffadást okoznak

A gyümölcsökből és zöldségekből reggel és este is tegyél be a hörcsögnek egy negyed paradicsomnyit. Amit az egyik napszakban betettél, vedd ki a helyről, amikor a másik napszakban teszed be az újat, mert különben berohadhat.

Magvak:

• ritkán adjuk a hörinek, mert hizlalnak (heti egyszer kis kupacot)

• csak sótlan magokat adjunk, és ne legyenek megpörkölve

• gabonafélék

o amaránt, árpa, borsó (szárítva), bükköny, búza, cirok (fehér, vörös), fürtös köles, hajdina, kanárimag, köles (fehér, sárga, vörös), kukorica, lenmag, muhar, négermag, repce, rizs (hántolt, hántolatlan, puffasztott), rozs, szeklice, szezámmag, tökmag, zab

• gabonapelyhek

o borsópehely, búzapehely, kukoricapehely, zabpehely

• olajos magvak és diófélék

o brazil dió (paradió), dió, fenyőmag, földimogyoró, kesudió, kókusz, makadámdió, napraforgó, pekándió, pisztácia, szelídgesztenye, törökmogyoró

• ha a mag bemolyosodik, dobjuk ki, mert a molyok hálója halálos lehet a hörcsög számára

• hetente kapjanak egy kis kupac magkeveréket vegyesen

• ha nem magunk szeretnék összekeverni magkeveréket, vehetünk a boltokban is (a legajánlottabb márka a Versele Laga táp, ebben nagyon ritkán fordul elő moly)

Fehérjék:

• soha ne adjunk egy időben gyümölccsel vagy zöldséggel, mert hasmenést okozhat

• élő eleség

o tücsök, lisztkukac, gyászbogárlárva, selyemhernyó

• szárított eleség

o szárított lisztkukac, szárított selyemhernyó, szárított gammarus (bolharák), szárított sórák, szárított hangyatojás, liofilizált fehér hal

• tejtermékek és húsok

o túró, tejföl, natúr joghurt, natúr sajt (nem penészes, nem füstölt, nem fűszeres), kefir, főtt tojásfehérje és natúr főtt csirkehús

o lehetőleg minél kisebb zsírtartalmút adjunk a hörinek

• a tehéntej hasmenést okozhat, így azt ne adjunk kedvencünknek

• nem ajánlatos a virsli, kolbász, szalámi, párizsi és egyéb felvágottak a sok só, fűszer, ízfokozó és egyéb adalékanyagok miatt

• csak heti 1-2 alkalommal kapjanak kis darabot a fehérjékből

2015. nov. 8. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. 9 éve tartok törpehörcsögöket, ha bármi kérdésed van, írj. Fontod, hogy először vegyél meg neki minden fontos felszerelést, és csak utána vegyél hörit. Ajánlom, hogy tenyésztőtől szerezd be, ne pedig kereskedésből, mert ott sok a beteg, beltenyésztett példány.


Facebookon a Hörcsög imádók :) csoportban is sok hasznos tanáccsal látnak el. Én is tagja vagyok. Ha kérdésed van, vagy csak képet osztanál meg más höritartókkal, csatlakozz. :)

2015. nov. 8. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat
2015. nov. 9. 17:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!