Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Hogy szoktassak össze két...

Hogy szoktassak össze két törpenyulat?

Figyelt kérdés

Két nyuszim van. Az egyikük neve Bogyó, ő egy másfél éves lány, nincs ivartalanítva. Az új kisnyuszi neve Pamacs, ő is lány, és most lesz három hónapos.


Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy a kisnyuszit ketrecestől betettem a szobámba, így el voltak választva egymástól (féltem, hogy verekedni fognak). Azóta próbáltam néha összeengedni őket, de a Bogyó elég agresszív, a Pamacs pedig nagyon fél tőle, akkor is, ha nem akar támadni. Dobbant és nyöszörög, amikor egy szobában ki vannak engedve (akkor is, ha a Bogyó csak fekszik, és elkezd helyezkedni).


Mit csináljak? Egy időre rakjam őket külön szobába? Esetleg ivartalanítás segítene? Vagy hagyjam őket verekedni? (A Bogyó szerintem nem akarja komolyan bántani a Pamacsot, de attól félek, hogy a stressztől lesz valami baja.)



2016. jan. 1. 13:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ivartalanítás nagy valószínűséggel javít a helyzeten. Bogyó pont tökéletes korban van hozzá, de ha sokat vársz, késő lesz. pamacs még túl kicsi a műtéthez, de később javaslom. Általában megnyugszanak és visszaszorulnak az ivarosodással járó tünetek, de nem ez a legfontosabb, hanem hogy rengeteg betegségtől megóvod őket az ivartalanítással. évekkel meghosszabbíthatja a nyuszik életét.


Egyébként pedig azt javaslom, tedd őket teljesen külön szobába 2-3 hétre. Ne lássák, ne hallják, ne érezzék egymást, mert ez csak agressziót szül. le akarnák rendezni a rangot, de nem tudják, így idegesek lesznek. 2-3 hét alatt sokat felejtenek, a rövidtávú memóriájuk kb. eddig tart. Utána próbáld őket újra összeengedni lehetőleg egy olyan területen, amit egyikük sem ismer még. Tegyél be ételt is, így jó élményük is lesz. Hagyd őket, hogy lerendezzék a rangot, ez lehet 2 perc, 2 óra vagy 2 nap is, szóval akkor csináld, ha sok időd van és tudsz rájuk figyelni. Ne avatkozz nagyon bele, csak ha muszáj. Kis szőrtépés meg ilyesmi még nem gond. Valószínűleg kergetőzni fognak és az egyik, gondolom az idősebbik párzó mozdulatokat végezni a kicsin. Így mutatja, ki a főnök. Amikor úgy érzi, a kicsi megadja magát (általában nyalogatja) akkor vége és onnantól valószínűleg rendben lesznek.

A fokozatos összeszoktatás azért nem jó dolog, mert állandóan elkezdenék lerendezni a rangot, aztán megszakítja őket az ember.. Köv. alkalommal újra elkezdik, megint megszakítják őket és így nem igazán lesz vége, még ha sikerül és hosszabb idő és nehezebb, fölösleges agresszióhoz vezet, idegeskednek és stresszelnek.

A verekedés egyébként teljesen normális, attól ne félj. Nagyon ritka, hogy verekedés nélkül összebarátkozik két nyúl. A verekedés náluk teljesen normális dolog, csak nekünk durva.


Nálam is egyébként volt olyan, hogy 1 éves ivaros lányhoz raktam társként 3 hónapos ivaros lányt. Ilyenkor, tehát növendék és felnőtt esetében általában adott, hogy a nagy lesz a főnök. Szépen el is kezdte kergetni, elkezdte a párzó mozdulatokat is. Kicsi persze menekült, dobbantott, félt.. Kb. negyed órán át ez volt, én nem szóltam közbe. Utána lenyugodtak, fél órán át semmi nem volt, ezért bementem (ők kint vannak). Néha kinéztem, nem volt gond. Másnap időnként megint kergetőzés volt, sőt harmad nap is, de csak 1-1 percre. Úgy 3-4 nap alatt vége lett, azóta imádják egymást.

2016. jan. 1. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! :)


Akkor egy időre szétválasztom őket. Remélem, hogy utána hamar lerendezik :)


Még egy kérdésem lenne, miután Bogyó ivartalanítva lett, mennyit kell várnom, mire összeengedhetem őket?

2016. jan. 1. 16:59
 3/4 anonim ***** válasza:
Mivel valószínű verekedni fognak és így sérülhet a seb, várj, ameddig be nem gyógyul. Kb. 10 nap, de ezt majd te látod jobban.
2016. jan. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi!


Akkor ideje egy nyúlhoz értő állatorvos után néznem. Akihez eddig jártunk oltás és körömvágás miatt, úgy láttam nem sűrűn foglalkozik nyulakkal. A közelben ő az egyetlen állatorvos, úgyhogy kénytelenek leszünk majdnem 40 km-t autókázni (plusz még 40 a visszaút) :/

2016. jan. 1. 18:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!