Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Törpenyúl hasmenés, kell neki...

Törpenyúl hasmenés, kell neki gyógyszer?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy kosorrú törpenyulam (3 napja), kaptam mellé "kezdő csomagot" is. Volt benne búza, kukorica, szárított almahéj és szárított kenyér. Kb 1,5 napig adtam ebből neki, (míg bevásároltam számára) olvasgattam kicsit, és találtam kimondottan törpenyulaknak gyártott GRANULÁTUM nyuszieleséget, kakukkfűvel dúsítva.

Vettem zöldség gyanánt salátát és répát neki.

A salátából nem kapott sokat, olvastam, hogy túlzott mennyiségben hasmenést okozhat. (A répáról utólag olvastam, hogy keveset szabad nekik adni, mert cukorbetegséget okozhat.) Igazat megvallva nem tudtam, hogy nekik egy nap 2szer kell enni adni, azt hittem, hogy maguknak "beosztják", így mikor elfogyott a granulátum a kis tálkájából újratöltöttem (max 5 óránként). (De már csak reggel-este kap!)

Ma reggel mikor benéztem hozzá észrevettem, hogy kicsit lágyabb a széklete, és volt egy nagyobb darab lágy széklet is a teljesen normál állagúak között.

Kérdésem az lenne, hogy lehetséges, hogy az alap nyúltápról való áttérés granulátumra, és ebből picivel többet fogyasztva a szükséges mennyiségből okozhatta neki a lazább székletet? Kicsit megijedtem, mert mindenfélével riogatnak itt neten, hogy meghalhat stb... ezért kérnék tanácsot. Egyébként teljesen aktív, és a mai reggelen már elkezdett játszani, ugrándozni is (:D), van étvágya, de a nagyobb baj megelőzése érdekében a mai nap "csak" szénát kap.

Még azt is megkérdezném, hogy nem-e az a baj, hogy a granulátum már dúsítva van vitaminokkal, ásványianyagokkal, és én még mellé adtam neki petrezselymet, kevéske salátát, répát? Vagy így is lehet neki adni "zöldet"? Saláta helyett mit adhatnék neki "zöld" gyanánt? (Amit zöldségesnél meg tudnék neki venni. Káposztaféléken kívül nem sok a választék...) Melyek a "legjobbak" számára és ezekből mennyit kell adni nekik? Mert félek attól,hogy keveset adok neki, és nem lesz meg a megfelelő napi bevitel számára, viszont túl sem akarom etetni (zöldséggel).


2016. jan. 28. 08:25
 1/6 A kérdező kommentje:
Jaj azt lehagytam a székletes résznél, hogy olyan volt neki, mintha 2-3-4 kis golyó össze lett volna finoman tapadva, nem volt se véres, se nyálkás meg semmi ilyesmi.
2016. jan. 28. 08:30
 2/6 anonim ***** válasza:

Miért nem lehet ELŐRE utánanézni a nyúltartásnak???!!!

3 nap alatt már tönkrecseszted az emésztését. Kenyeret nem adunk, salátát megint nem, mert túl sok permetszert raktároz, ami meg is ölheti. Elsősorban SZÉNA KELL neki, zöldségből csak kevés, és lehetőleg nem agyonpermetezett a zöldségestől. Én itthon csíráztatok neki lucernát, búzát.

2016. jan. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Utána néztem, megnéztem miket ehet. Nem tudom neked mit jelent a tönkrecseszés, de 3 nap (de mint említettem 1,5 napig adtam neki azt amit ADTAK kezdő csomagként.) leforgása alatt tönkrecseszni szerintem nem igazán lehet.

de örülök, hogy te is megragadtad a lényeget, és le tudtál hurrogni, hurrá, csak a lényegre nem válaszoltál. Egyébként a salátát is feltüntetik, hogy lehet adni a nyusziknak, és azt is leírtam, hogy nagyon keveset (1 nap 2 levelet, egy kisebb fej salátáról) adtam neki belőle.

A kenyérből egyáltalán nem adtam neki, hiszen tudtam, hogy nem tesz jót neki, csak megemlítettem, hogy mik szerepeltek az eddigi ételében.

Írtam, hogy szénát kap.

Azóta csak egy lágy széklete volt a többi mind normál.

2016. jan. 28. 11:42
 4/6 anonim ***** válasza:

Borzalmas, amit szerencsétlen állat eddig kapott, de az sem sokkal jobb, amit vettél neki. A nyúltápok eleve egészségtelen hulladékok, de ha már táp, akkor legalább Versele-Laga Cuni Complete. Ez az utolsó szócska a legfontosabb! Nem Nature meg egyéb változatok, hanem Complete. Ami fontos, hogy a rosttartalma magas legyen, kb. 20% és ne legyen őrölve!

Azért lehetett a hasmenés jelleg, mert túl hirtelen változott meg az étrendje. A tápot nem úgy kell megváltoztatni, hogy másfél napig adod a régit, majd az újat, hanem lassan, eleinte a régihez egy kevés újat adni, majd picivel többet, majd még többet, ameddig végül csak az újat kapja. Ha törpe kosorrú, akkor bőven elég neki reggel és este 1-1 evőkanál táp. Kevésnek tűnhet, de amilyen káros dolog a nyúltáp, ennyi is sok igazából. Nem ártana venni pl. Gastrofermet és a vizébe keverni, ez segít az átállásban.

Ezenkívül zöldségfélékből egyszerre mindig csak egy újat vezess be, mivel gondolom eddig nem kapott. Egyik nap mondjuk a répát, és ha nincs semmi változás, rossz hatás, akkor adhatsz következőnek már nem csak répát, de salátát is. A saláta a torzságban és a külső levelekben raktároz rengeteg méreganyagot, ezért ne azokat add, csak a belső leveleket! Különben meg szinte minden zöldség adható a megfelelő mennyiségben.

2016. jan. 28. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igen az, ezért is akartam neki minél hamarabb neki való ételt adni. Tegnap délutántól már egy darab lágy széklete sincs. Felhívtam a hölgyet akitől vettük a nyuszkót és mondta, hogy az nem tekinthető hasmenésnek, ha a nap folyamán 1 v. 2 db bogyó lágyabb, mint a többi. (Azt mondta, hogy azért etették azzal amivel, mert ő kint tartott nyúl volt.) Itt neten egy másik fórumon egy kedves felhasználó segítségével és székletelemzésével (természetesen képről..) azt mondta, hogy az egyik bizony vitaminbélsár volt.

A Versele-Laga Cuni Adult Complete-t többen ajánlották, ezért ilyet rendeltem. :)

Igen, nem fogok neki egyszerre többet adni, csak annyira szerettem volna minden jóval "elhalmozni", és igen az én hibám, hogy nem olvastam utána (azért, mert én így tudtam), hogy a zöldség nem is annyira fontos nekik.

Egyébként nyuszkó nagyon jól van, reggel mikor benéztem hozzá odafutott hozzám, hempergett egy kicsit a földön, kézzel simogatást még nem engedi, ha nagyon finoman (természetesen nem vandál módjára, hanem lassan, alig hozzáérve megsimítom, mikor elmegy mellettem, nem erőltetem rá!) megsimítom arrébb ugrál kettőt-hármat, viszont ha lefekszek a földre és miután jól körbeszaglászott és körbeugrándozott, lefekszik velem szembe, és lassan odahajolok akkor engedi, hogy a fejemmel (:D) simogassam.

Ma már elkezdett a kis játékaival is "játszani", gurítgatja őket, és át ugrál felettük :D

Köszönöm a segítséget! :)

Még annyit megkérdeznék (már inkább megkérdezem biztonság kedvéért), hogy jól teszem-e ha a vizét minden nap felforralva adom oda neki? (Természetesen kihűlve.) Nálunk elég klóros a víz, ezért gondoltam, úgy mint a kisbabáknál, gondolom ezzel nem teszek kárt benne!?

2016. jan. 29. 13:28
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha csak 1-2 bogyó lágyabb, az valóban nem probléma. Én azt hittem, a széklete nagy része lágy.

Teljesen mindegy, hogy kinti vagy benti nyuszi, mindkettőnek baromi egészségtelen, amit ad..

A forralt és hűtött víz persze tökéletes, jó, hogy így foglalkozol még ezzel is, bár ha nem teszed, az sem hinném, hogy problémát fog okozni.

2016. jan. 29. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!