Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Mekkora hely kell 1 darab...

Mekkora hely kell 1 darab törpe hörcsögnek?

Figyelt kérdés
Valahol azt mondják 100x150cm kell valahol 40x50 bőven elég most akkor mennyi?? Tudom hogy területet igényelnek de nekem van egy 60x40cm-es akváriumom az megfelel?
2016. júl. 23. 22:29
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem igen. Unokám most kapott egyet, a ketrec kb. 65x40 cm. ez "gyári", kész. Nem különösebben ugri-bugri kis állat, de szeret a gömbben és a kerékben játszani, az meg elfér a tiédben is.
2016. júl. 23. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
0%
minimum 100*50*60 cm. Törvényi minimumméret a 2006-os állatvédelmi törvény óta...
2016. júl. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
25%

Ha legalább 20 cm magas, akkor bőven megfelel.


Nem találtam sem 2006-os állatvédelmi törvényt, sem 100*50*60 cm-es törvényi minimum-méretet.


Ennek egyik oka, hogy az állatvédelmi törvény (más jogszabályok nevezik így), pontos megnevezéssel: „Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény”, nem 2006-os.

Ebben sem „hörcsög”, sem „rágcsáló”, sem „ketrec”, sem „centiméter”, sem „cm” szavak, szórészletek nem találhatók.

A törvény hatályos szövege elolvasható, például, a Nemzeti Jogszabálytárban: [link]


A tartási feltételekről egy kormányrendeletben, „41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet

a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról” lehet olvasni.

Itt, a 3. számú melléklet M. Rágcsálók pontjánál, törpehörcsög esetén, a minimális hely-előírások:

Minimális terület 0,09 m².

Egy állatra jutó minimális terület csoportos tartásnál: 0,015 m².

Legrövidebb oldal minimális hossza: 0,2 m.

Minimális magasság: 0,2 m.

A kormányrendelet hatályos szövege elolvasható, például, a Nemzeti Jogszabálytárban:

[link]


A 60x40 cm-es akvárium alapterülete 0,6*0,4 = 0,24 m²; csaknem 3-szorosa a 0,09 m²-nek.

A legrövidebb oldala 40 cm; ez éppen 2-szerese a 0,2 m-nek.

A magasság nincs leírva a kérdésben, annak legalább 20 cm-nek kell lennie.

A forma eleget tesz a kormányrendelet 14. § (5) bekezdés c) pontjának is: „Tilos” „gerinces állatot kör alapú kalitkában vagy gömb alakú akváriumban,” „tartani.”

Ha az akvárium eleget tesz a megkövetelt legkisebb magasságnak, akkor a térfogata 6 dm * 4 dm * 2 dm = 48 dm³ = 48 liter. (Ha magasabb, akkor több.) Ezzel megfelel a kormányrendelet 14. § (5) bekezdés c) pontjának is: „Tilos” „gerinces állat kifejlett egyedét 30 liternél kisebb űrtartalmú térben tartani.”


Ha az akvárium megfelel az előírt legkisebb magasságnak – annak egyetlen törpehörcsög estén is meg kell felelnie -, akkor az alapterülete miatt, a csoportos tartás elvárása alapján, 0,24 : 0,015 = 16 törpehörcsög is tartható benne.

2016. júl. 23. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
60%

"Ha legalább 20 cm magas, akkor bőven megfelel."

alapból 20 centi átmérőjú kerék kell neki. 10-20cm vastag forgácsréteg. és szeret ágaskodni is. legalább 35-40 cm magas legyen !!! a 20 cm hülyeség.

az egyik hozzálszóló gondolom más ország törvényeire gondolt. jobb országokban foglalkoznak ilyesmivel, nem zárnak be egy apró börtönbe nagy mozgásigényű állatokat(mint a hörcsög.)

a 100x50cm teljesen reális. ha nagyon nincs helyed,akkor még a 80x50cm is jó lesz. de inkább nagyobb legyen,hogy beférjen minden berendezése és legyen még helye ásni meg rohangálni.

2016. júl. 24. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
93%
cseréld el az akváriumod nagyobbra. ráfizetsz 1-2 ezret. megéri. annak az állatnak abban kell leélnie az életét. ne azon spóroljunk
2016. júl. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
0%
Kedves hármas! Köszönöm a hosszú és elemző választ a magyar törvényekről (amik amúgy semmitérőek!!!), de én az EU-s állatvédelmi törvényre meg az amerikai törvényre (1 v 2 évvel korábbi) gondoltam... igaz, hogy itthon nem az van érvényben, de attól még igazuk van...
2016. júl. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
16%
egyébként meg a magyar törvény elmaradottságát mutatja az is, hogy csoportos tartásról beszél egy olyan állatnál, ami amúgy csak egyedül tartható, mert csapatban öl...
2016. júl. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nem fért el minden felszerelése a 60*40-es terráriumban, ezért egy 80*60-asat vettem neki. Ha a fontosabb felszereléseket megveszed, már zsúfolt lesz a hely. Szóval én nagyobbra szavazok.

10 éve dzsungitartó

2016. júl. 24. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Felkerestem személyesen egy 3 diplomás állat tenyésztőt aki főként horcsogokkel foglalkozik és azt mondta hogy min egy 30x50 elég neki és a túl nagy hely azért nem jó pl. Egy 100x150 mert könnyen kárt tehet magában életveszélyesen és hogy ne hallgassak illetve ne vegyek 100cm feletti témát ezt szórul szóra mondta egy országos szervezet 3 diplomás főnöke és kíméljetek még attól ,,hogy ez nem így van" mondattal már berendeztem a 40x60 as akváriumok és tetszik a horcsogomnek sokat mozog benne
2016. júl. 25. 01:05
 10/17 anonim ***** válasza:
75%
Egy hörcsög számára nincs olyan, hogy elég nagy hely. Egy éjszaka alatt 8-10 km területet jár be a természetben élelem után kutatva... Ismétlem, ha minden fontos felszerelést beteszel neki, kicsi lesz a hely. Milyen cuccai vannak?
2016. júl. 25. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!