Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Aki tart otthon nyuszit: Mit...

Aki tart otthon nyuszit: Mit érdemes tudnom, mielőtt veszek egy nyulat?

Figyelt kérdés

A környezetemben senkinek nincs nyuszija, szóval nem tudok az ismerőseim közül senkit se megkérdezni erről :/

Szóval pl. arra lennék kíváncsi, hogy alapból ketrecben vannak és csak babusgatni veszitek ki, vagy szabadon jár-kel a házban, mint mondjuk egy macska?

Ha már cica, lehet együtt tartani őket a nyuszival? Nem támadja meg a macska?

A nyuszikat kell ivartalaníttatni? Mármint ha van ellenkező nemű nyuszi is a háznál, akkor gondolom nyilván kell, hacsak nem akarok egy csomó kisnyuszit, de ha csak egy nyuszit tartok, a tüzelés miatt érdemes?

A nyulakat kell oltatni? És ha igen, őket is csak évente egyszer kell elvinni oltásra?

A nyuszik is lehetnek 100%-ig benti állatkák, vagy el kell vinni őket sétáltatni, mint egy kutyát?

Mennyire okosak? A nevükre pl. hallgatnak?

Mennyi idős lehet a legkisebb nyuszi, akit haza lehet hozni?

Kb ennyi így hirtelen :D


2018. márc. 17. 19:40
 1/10 anonim ***** válasza:
22%
3-4 hónapos korától vágható. Finom.
2018. márc. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Qrva vicces vagy.
2018. márc. 17. 19:54
 3/10 anonim ***** válasza:
64%

Szia!

Volt egy kérdés nem olyan régen, az összes választ én írtam, nagyjából mindent leírtam oda, ami fontos.

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kisemlosok__9136964-..


De hogy a kérdéseidre külön-külön is megválaszoljam:


- Nem jó nekik csak a ketrecben lenni, hatalmas a mozgásigényük, vannak, akik 0-24-ben kiengedik a nyulat. Olyan is van, aki kifutót csinált nekik, ott több helye van, mint egy ketrecben, de minden nap kell szabadon rohangálnia.


- Lehet együtt tartani macskával, persze ez tőlük is függ, de össze lehet őket szoktatni.


-Igen, kell ivartalanítani, akkor is, ha egy van. DE! A nyuszik társas lénye, szükségük van fajtársra, nyugatabbra nem is tarthatnál egyedül nyulat, állatkínzásnak minősül. Visszatérve, akkor is erősen ajánlott, ha azonos neműek, mert a hormonoktól megbolondulnak, jelölgetnek, agresszívak, nem tudod őket szobatisztaságra szoktatni ivarosan, és betegségeket is megelőzöl vele. Lehet halogatni, de nem érdemes, minél fiatalabb egy nyuszi, annál kevésbé kockázatos a műtét. Hogy saját példát is mondjak, én meg akartam várni a nőstény nyuszimat, hogy egy éves legyen, aztán ivartalaníttattam volna. Erre alig 10 hónaposan méhgyulladása lett, műteni kellett azonnal, különben elpusztul. Jobb, ha ezt megelőzzük.


- Igen, kell őket oltani, myxomatózis és RH1 illetve RHD2 ellen. Ezeket a betegségeket szúnyogok terjesztik, nagyon nehezen gyógyíthatók, nagyobb az esélye, hogy belehal a nyuszi, ha elkapja. Vakcinától függ, van amelyiket félévente, van amelyiket évente kell ismételni.


- Lehetnek 100%-ban bentiek, csak ugye engedni kell bent szaladgálni a házban. Sokan sétáltatják hámmal, én nem tartom jó ötletnek, inkább stresszeli a nyulakat, ha meg vannak kötve, de ha van kert, szép időben ki lehet engedni. Ami fontos, benti nyuszit hideg időben soha ne engedj ki még pár percre sem, mert a bundájuk nem alkalmazkodott, nagyon könnyen megfázhatnak.


- Maguk módján okosak, nyilván nem lesz olyan, mint egy kutya, de trükköket lehet nekik tanítani, nevüket is megjegyezhetik, vagyis inkább az lesz a hívószó, ha kajaosztás van! :D


- 8 hetes a minimum, addig jobb, ha az anyjával van.

2018. márc. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
39%
Szia írtam 5 éve nyuszizok bármiben segítek
2018. márc. 17. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :) Egyenlőre amúgy ennyi, a közeljövőben úgysem valószínű, hogy lesz nyuszim, csak ma gondolkodtam el rajta, ha elköltözök a szüleimtől, lehet, szeretnék a cicám mellé :P
2018. márc. 17. 21:09
 6/10 anonim ***** válasza:
65%
Nem kérdezted, de a nyulak társas lények, kettő kell belőle! (Bizonyos országokban ezt már az állatvédelmi törvény is tartalmazza.)
2018. márc. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszi, de épp ezt írta a 2. válaszoló is.
2018. márc. 17. 23:11
 8/10 anonim ***** válasza:
75%

Na szia.


A nyuszit mindenképpen párban tartjuk mivel társas állat,igy egyedül depresziós is lehet az ember nem tudja pótolni a nyuszi társat.Ugye ketten vannak 2 nyuszinak egy 120-as ketrec a tökéletes.A ketrecbe kell alomtálca,itató én önitatót ajánlok mert az nem szenyeződik és nem boritja ki,kell minimum 1 búvóhely hogyha megijednek akkor legyen hova elbújniuk 1-2 tál a tápnak zöldségeknek.Zöldséget gyümölcsöt max hetente 3 szor kaphatnak még az is sok én télen 2 szer adok nekik nyáron 1 szer.Nyáron kaphatnak friss füvet az enyémeim nagyon szeretik a pitypangot is.A szénának mindig előttük kell lenniük.A jó minőségű széna szép zöld,nem poros és nem penészes.A vizükbe lehet keverni kúraszerűen almaecetet az nagyon jó az emésztőrendszerüknek,mert a nyusziknak nagyon érszékeny az emésztőrendszerük.Ha betegek és már látszik rajtuk akkor már nagy baj van,mert a nyulak probálják "eltitkolni" a betegségüket mivel a "vadonban" is ha látja a ragadozo hogy beteg az állat akkor könnyen elkapja.A nyuszikat évente oltani kell a szúnyogok ellen terjesztett betegségre.Nekünk 1500ft/nyuszi az oltás.Naponta MINIMUM 3 órát ki kell engedni őket a ketrecből és FOGLALKOZNI velük.Nagyon okosak az enyémeim trüköket is tudnak:két lábon járás,fekszik,forog,ugrik.Csak tenyésztőtöl szabad nyulat venni a kereskedésben beteg és elhanyagolt állatok vannak.

ahogy én tartom őket:

Van egy nagy kinti épületük ami télen fűtönk és van alatuk sok szalma.Bent van egy nagy ketrec ami nyitva van benne van a táljuk és az alomtálca.2 ivartalan nőstényem van ők már össze vannak szokva 3 hónapja jött egy ivaros kis him is amint ivartalanítva lesz összeszoktatjuk őket,addig is a nagy ketrec fellet van egy másik kerec amiben van a kis bak.Az epületnek a közepeén van egy kicsi lyuk amin a nyuszik pont kiférnek azona lyukon télen ajtó van nyáron pedig nyitva van és onann nyílik egy hatalmas kifutó.ami le van betonozva és a betonon van föld és fű.a széna mindig előttük van 1 hónapra a 3 nyuszinak 2 60l széna kell.Plusz szoktam belekeverni gyógynövényeket ami direkt nyusziknak való.A tápból nagyon jó minőségű táp kell én a complete-vel etettek ez nagyon jó táp ajánlom.Gyümölcsből zöldségből én ezeket szoktam adni mást nem is:alma,répa,retek,banán,ananász,A K betűsek mérgezők a nyuszik számára ezeket semmi kép ne ad pl:karfiol,karalábé,képoszta,salátát sem,Meg még van sok más ami nem szabad adni nekik.Én a Nyuszifül törpenyúl tenyészetet ajánlom onann van nekem is mind a 3 nyuszim,nagyon segitőkész és bármi kérdésed van segit.Nekem ő szoktatta össze a 2 nőstényem és ő vitte el ivartalanitani is őket.Pár nyuszifajtátt leirok:holland törpe,kosorrú törpe,oroszlánfejű,


Bármi kérdésed van még kérdez nyugodtan.

2018. márc. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
58%
utolsó vagyok irtam priviben is.:D
2018. márc. 18. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam az előzőket, bocsi, ha ismétlés.


Oltás: oltóanyagtól függően fél-vagy egy év védettséget ad, van, amihez kell ismétlő is. Ezek RHD és myxo ellen vannak, általában kombinálva. Az RHD vírus újabb fajtája (RHD2) ellen csoportos oltásra lehet jelentkezni orvosnál, akik hirdetik.


Ivartalanítás: érdemes, mert ivaros koruktól jelölhetnek, agresszívvá válhatnak, elveszíthetik a szobatisztaságukat, és akár meg is betegedhetnek.


Én bakot ajánlok, kevésbé kockázatos az ivartalanítás, és tulajdonképpen nyuszifüggő, hogy mennyire területvédők, nem nem.


Lehetnek teljesen bentiek, nem kell sétáltatni.


Sokan tartják teljesen szabadon egész nap, mások pár órára kiengedik. Nekem kinti nyuszim van, esőben zárom csak be.


A macsekról nem tudok nyilatkozni.


Nagyon okosak, és kajával bármire meg lehet őket tanítani- már ha akarják.


Apropó, kaja: egész nap széna (vagy fű, kizárólag szoktatás után. Ez amúgy jobb, de télen bajos), napi 2x táp (általában a Versele Laga Cuni Complete-ot szoktál javasolni, eleinte a junior változatát, semmiképp nem a csomagolás szerint adagolva, hisz az rengeteg.), víz. 3 hónapos kor után kezdheted a zöldekhez szoktatást mondjuk egy kis petrezselyemmel. Később fokozatosan a többit is bevezetve.


[link]


6-8 hetesen már hazaviheted.


A felszerelések: minimum 100-as, de inkább 120-as ketrec (akkor is, ha úgy döntesz, szabadon tartod)

Önitató (esetleg kerámia tál, legyen mindkettő, aztán kitapasztalod, melyiket szereti jobban)

Wc (ez lehet sarok, egy sima tálca, macskaalom tálca, bármi. Lehet bele rácsot is kapni, ez segít megakadályozni, hogy kikaparja, beletapicskoljon, rágja a tartalmát)

Szénatartó (lehet gömb is, sima is)


Pellet vagy faforgács, előbbit inkább ajánlom. Ne legyen semmivel kezelve, ez fontos. Macskaalom tilos.


Szőroldó (vagy sima, ízesítetlen Gimcat, vagy Gimbi, esetleg Trixie, nálunk ez vált be. Ne ijedj meg, ha először nem akarja megenni, később a fél karodat leharapja majd érte :D)


Furminátor (ha hosszú szőrűt választasz, elengedhetetlen, mondjuk én sima fésűt használok, nekem eddig bevált, de nekem házinyuszóm van)


Snack ball (imádni fogja, és nagyon aranyosak a focista nyuszik)


Azt hiszem, ennyi, ha kérdésed van, írj nyugodtan :)

2018. márc. 20. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!