Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Van két egy éves hím törpenyus...

Van két egy éves hím törpenyuszim. Eddig jól megvoltak, de az utóbbi időben a barna mindig bántani, vagy megerőszakolni akarja a feketét. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
A fekete már nagyon fél tőle, és futnak körbe a ketrecben.... Nem tudom mit csináljak velük, de kikaparja a fekete hátán a szőrt..... Mit tegyek? Ivartalanítsam az erőszakosabbat? Vagy ajándékozzam el? Egyéb ötlet? LÉGYSZI SEGÍTSETEK!
2010. jún. 27. 20:22
 1/9 anonim ***** válasza:
Ivartalanítsd mind2t.
2010. jún. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Sajnos én pont ugyanígy jártam 2 fiú csincsillámmal. Ez azért van, mert ivarérettek lettek.

Én tényleg mindent megpróbáltam, hogy újra együtt legyenek, de itt is, az egyikük borzasztóan fél, a másik meg mindig bántani akarja. Még a szőrét is ki akarja tépni és fújtat rá. Úgyhogy nálam most külön vannak, de szerintem már nem lesznek együtt. :(

Szerintem te is rakd külön őket, ajándékozd el az egyiket, az ivartalanításról pedig... talán megoldás lehetne, csak azzal meg az a baj, hogy túl kicsi állat és nem biztos, hogy túllélne egy altatást. Leglábbis nekem ezt mondták, mert én is gondoltam erre.

2010. jún. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés a gazdikban az, hogy ivartalanítassák-e kedvencüket. Összeállításunkban kitérünk a műtét mindkét nemet érintő fontosságáról és kockázatáról, arról, hogy milyen betegségeket előzhetünk meg az elvégzett beavatkozással, és írunk a gazdik műtét előtti és utáni teendőiről. Ezzel kívánunk segíteni abban, hogy mindenki átgondolt, felelősségteljes döntést hozzon, amikor az ivartalanítás mellett, vagy ellen teszi le a voksát.


A nyulak 3-8 hónapos korukban válnak ivaréretté, és ekkortól változások következnek be a viselkedésükben. A hormonok áramlása miatt tapasztalható a szobatisztaság elvesztése, vizeletspriccelés, területvédés, morgás, harapás, agresszív támadás, pusztító rágás és ásás. A gazdi számára zavaróvá válhat, hogy az ivarérett nyulak gyakran szimulálnak párzást dominanciájuk érzékeltetése és szexuális kielégületlenségük miatt.


Az egyedül élők agresszíven másznak kézre, lábra, kitömött játékokra, kisebb háziállatokra és területüket szúrós szagú vizelettel jelölhetik. Az azonos nemű nyuszik az ivaréretté válást követően súlyos sérülésekkel járó verekedésbe kezdhetnek, az ellenkező neműek pedig azonnal párzanak. Szakirodalmi adatok szerint egyetlen év alatt egy nyuszi-pár és utódai, több mint 2000 kölyök nemzésére is képes.


Ne szaporítsuk nyulainkat! A kicsiknek nem könnyű gazdát találni, így sokan nem lévén más lehetőség, beadják őket egy állatkereskedésbe. Rengeteg a gazdára váró, megunt nyúl, akiket jobb esetben nem engednek szabadon, hanem próbálnak gazdát keresni nekik. Ez nem könnyű, hiszen húsvét után nyulak ezreitől szabadulnak meg, leadják állatkereskedésbe, állatkertbe, vagy egyszerűen „tenyésztőhöz” viszik vissza, ahol később esetleg a fazékban végzik.


Házinyulaink (Oryctolagus cuniculus) a törpenyulat is beleértve, a vadon élő európai nyúl leszármazottai, akik föld alatti, kiásott üregrendszerekben élnek. Egy parkban vagy városszéli erdőben magára hagyott kedvenc halálra van ítélve, mivel nincs üreg, ahova a szélsőséges időjárás vagy a ragadozók elől visszahúzódhatna, nincs családja, és ha a területen élnek vadnyulak, valószínűleg megtámadják, mert betolakodónak tekintik. Ha túléli a kutyasétáltatók, autók, és más, rá leselkedő hirtelen veszélyek tömkelegét, valószínű, hogy éhhalál vagy betegség végez vele, hiszen az emberi gondoskodásnak teljes mértékben alá van rendelve.


Sajnos hazánkban egyelőre kevés gazdi választ felnőtt nyuszit, ezért nehéz az elhelyezésük. Külföldön ez már jobban elterjedt, bízunk benne, hogy néhány éven belül a nyulak adoptálása nagyobb népszerűségnek örvend majd nálunk is.


Az ivartalanított nyúl alkalmazkodóbb, kiszámíthatóbb, kedvesebb és nyugodtabb társ, mivel a párzás iránt érzett vágy, a hormonális okokra visszavezethető agresszív viselkedés és romboló tevékenység a beavatkozás után általában hamar megszűnik. Vizeletének nincs erős, szúrós szaga a szexuális hormonok hiánya miatt, és alomra is könnyebben szoktatható. Ivartalanítás után a tévhitekkel ellentétben a nyuszi nem hízik el, ez kizárólag a kevés mozgás és a helytelen táplálás következménye lehet.


A nyuszik társasági lények, örülnek egymás közelségének. Az ivartalanított nyuszi párban élhet egy másik nyúllal, így több nyuszit is nyugodtan tarthatunk együtt természetesebb társadalmi körülmények között, a magányos fogság helyett anélkül, hogy fokoznánk a túlnépesedési problémát. Ivartalanítással elkerülhetjük a nem kívánt almot, és az azonos nemű nyuszik verekedés nélkül képesek együtt élni. A párban tartott, ivartalanított nyusziknál a bak-nőstény, bak-bak, illetve nőstény-nőstény párosításának nincs jelentősége. Erről bővebb információ itt olvasható.


Minél előbb végeztetjük el a műtétet, annál kevesebb változást észlelünk nyulunk viselkedésében, hiszen még nem rögzültek az esetleg kialakult rossz szokásai. Az ivartalanított nyuszi nem hízik el a műtétet követően, azt a nem megfelelő táplálás, a mozgáshiány és az unalom okozza.


Az ivartalanított, lakásban tartott nyúl sokkal tovább él, mint ivaros társai. A legtöbb nyuszi-tulajdonosnak fogalma sincs arról, hogy nem ivartalanított kedvence valószínűleg idő előtt hal majd meg. Az ivaros nyuszik átlagéletkora 3-6 év között mozog, az ivartalanítottaké 8 év.


Egy nyúlhoz értő, tapasztalt és megbízható állatorvos az egészséges nyuszit kis kockázattal műti. Egy műtét előtt diagnosztizálatlan, váratlanul bekövetkező probléma miatt azonban előfordul, hogy az orvos elveszíti a beteget. Körültekintően végzett gázos altatás során a beavatkozás kockázata 0,5-1%.


A bak nyuszikat a herék hasüregből való leszállása után lehet ivartalanítani, ami általában 3,5 hónapos korban következik be. Az állatorvosok többnyire javasolják, hogy várjunk a műtéttel legalább 5 hónapos korig. Kétéves kor után ajánlott egy alapos vizsgálatot elvégeztetünk, teljes vérképpel. Ez segít kideríteni bármilyen addig rejtve maradt körülményt, amely a beavatkozást kockázatossá teheti. Általában 6 éves kor után már kockázatosabb az altatás vagy műtéti beavatkozás.


Amennyiben az ivartalanítás elvégeztetése mellet döntünk, járjunk el körültekintően az orvos kiválasztásakor. Érdemes előre megbeszélni a beavatkozás menetét, és felvilágosítást kérni arról is, hogy a műtét után meleg, csendes helyen tarják-e. Az ivartalanítás költsége rendelőnként változó.


A nyuszikat TILOS éhgyomorra vinni a műtétre, mert nem tudnak hányni, így ez nem veszélyezteti őket a műtét alatt, viszont azt soha nem szabad hagyni, hogy a bélrendszerük teljesen kiürüljön!


A beavatkozás előtti pár napban adhatunk a nyuszinak probiotikumot, így megbizonyosodhatunk arról, hogy az emésztése rendben van. Ne változtassunk a táplálásán, és ne kezdjünk diétába.


A műtét után helyezzük csendes, nyugodt, meleg helyre a nyuszit és figyeljünk arra, hogy keveset mozogjon. A legtöbb frissen ivartalanított bak nyuszi hazaérve rögtön inni, majd enni szeretne. Biztosítsunk számára friss ivóvizet, szénát, lédús zöldfélét és száraztakarmányt.


Másnap reggel, de legkésőbb este fontos, hogy egyen valamit a nyúl, ellenkező esetben gyomornyálkahártyáján felmaródások keletkezhetnek, emésztése lelassulhat, emésztőrendszere felmondhatja a szolgálatot.


Ha nem hajlandó elfogadni a táplálékot, próbálkozhatunk kedvenc zöldféléinek kínálásával. Ezek elutasítása esetén, etessük meg fecskendő vagy kiskanál segítségével porrá zúzott és vízzel kevert takarmánypéppel, naponta többször, egyszerre kis adagokban.


A műtét után is adható probiotikum az étvágya visszatértéig. Az első napokban figyeljük a heget lehetőség szerint reggel és este is. Néhány esetben az ivartalanítás után a herezacskók folyadékkal teltek lehetnek és/vagy duzzadttá válhatnak. Ijedtségre semmi okunk, a problémán meleg borogatással segíthetünk, viszont ha bármilyen fertőzésre utaló jelet vagy szivárgó vérzést észlelünk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!


Habár az ivartalanítás kockázattal jár, többszörös haszonnal térül meg. Bakoknál a hererákot és a heregyulladást is megelőzhetjük. Ezekről bővebb információ a Betegségek menüpontban hamarosan olvasható.

2010. jún. 27. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
köszi:) Szerintem odaadom a bnőmnek az egyiket.... de szerintetek nem lesznek magányosak? Elvégre mióta megszülettek együtt vannak.
2010. jún. 27. 21:04
 5/9 anonim ***** válasza:
nyugodtan lehet ivartalantani.ez én nyulam lány,ivartalantott jó dokinál ez egy rövid,kockázatmentes műtét
2010. jún. 27. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
nem értem, mért kéne szétválasztani őket, semmi bajuk nem lesz az ivartalanítástól, és utána remekül el lesznek megint egymással.. nekem nem lenne szivem szétválasztani őket...
2010. jún. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Hááááát nemtom már mi legyen....:S
2010. jún. 28. 21:39
 8/9 anonim ***** válasza:

Szerintem, ha megtudod oldani tedd külön ketrecbe őket. Akár aztán (ha külön ketrecbe vannak) pároztathatod is őket, ha szeretnéd. Ha a külön ketrecet nem tudod megoldani, akkor mind kettőt ivartalanítasd ki. Ha ez se válik be ajándékozd el az egyiket.

Egyébként amielőtt így cselekedtél volna, ha a neten olvastad volna akkor tudtad volna, hogy két fiú nyuszit nem szabad összeengedni, hisz ennél sokkal komolyabb bajuk is lehetett volna.

2010. júl. 2. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igazság szerint a barátnőmé volt mind2 csak allergiás lett a szőrükre és lepasszolta hozzám.xd
2010. júl. 3. 17:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!