Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire számít a fajtaválaszt...

Mennyire számít a fajtaválasztásnál, hogy lakásba vagy kertes házba kerül a kutya? Van olyan fajta, aminél jobban és aminél kevésbé számít?

Figyelt kérdés

Nem gyakorlati kérdés, már van kutyám, csak kíváncsi vagyok, hogy ti mit gondoltok erről, mert én nagyon eltérő véleményeket hallok és nagyon eltérő dolgokat tapasztalok.


Én kis lakásban, 45 négyzetméteren tartok viszonylag nagytestű, nagy mozgásigényű kutyát. Nekem a kutyázás a hobbim, a kikapcsolódásom, mondhatni a szenvedélyem, a szabadidőmben rengeteget sétálunk, kirándulunk, hétvégén kutyasulizunk, versenyszerűen sportolunk, sokszor olyan dolgokat csinálunk, ami egy lustább kutyának nem is lenne való, szóval én tudatosan választottam kifejezetten nagy energiájú kutyát, akivel lehet naponta 4-5 órát aktívan foglalkozni. Hétköznap 6 órát van egyedül, otthon egyébként nagyrészt alszik, ha teszek-veszek, itthonról dolgozom, akkor mellém heveredik és pihen, szerintem ilyenkor nem is érezné jól magát egyedül kint a kertben, mindig keresi a közelségem, bár ez biztosan szoktatás kérdése is. Szóval összességében úgy gondolom, hogy boldog, kiegyensúlyozott élete van és biztos vagyok benne, hogy ez az életmód sokkal jobban passzol az én nagytestű, nagy mozgásigényű kutyámnak, mint mondjuk egy francia bulldognak, bichonnak, szóval azoknak a fajtáknak, akiket tipikusan lakásba szoktak ajánlani.

Ennek ellenére rengeteg negatív megjegyzést kapok személyesen is és sok helyen tapasztalom, hogy általános vélekedés, hogy nagytestű, nagy mozgásigényű kutya kertbe, kiskutya lakásba való. Ezeknek az alapját több különböző érv adja, van amivel egyet is tudok érteni. Ilyen például, aki azt mondja, hogy a kutya akármennyire is családtag, mégiscsak egy állat, a gazdi nem szeretné megosztani minden életterét a kutyával, zavarja a szőr, nem higiénikus, takarítani meg nincs kedve olyan szinten a kutya után, hogy bent is megőrizze a tisztaságot, ezt abszolút meg is értem. Aztán van aki nem akar egy dán dogot vagy egy bernáthegyit kerülgetni egy garzonban, ez is érthető. De ez mind a gazdi preferenciája, a kutya szempontjából lényegtelen. Szintén érthető, - és ez az, ami már a kutya szempontjából fontos - hogy ne lépcsőzzön egész életében szerencsétlen kutya és ezért nem való egy 40kg-os állat a panel 9. emeletére.

Azzal is egyetértek, hogy olyan pásztorkutyák, mint például a komondor, moszkvai őrkutya, stb, akikben erős ösztön van nagyobb területek figyelemmel tartására, nem kielégítő a 40nm-es lakás "őrzése," nekik mentális munka és ösztönszintű igényük a területvédés, amit kert nélkül nehéz lenne kielégíteni. Szóval ha van olyan fajta, ami nem való lakásba, akkor azok a nagytestű pásztorkutyák szerintem, de ezzel kapcsolatban is szívesen olvasok cáfolatot.

Szintén kérdésesek még a borzasztó mozgásigénnyel rendelkező szánhúzó kutyák, bár szerintem itt már annyira nem számít a kert, egy husky sem fut magától 10-20km-t naponta, attól még, hogy ott a kert, bár ez már nekem az a kategória, amit nem vinnék be lakásba, bár ennek a miértjét érvekkel nem feltétlen tudnám megmagyarázni. Én leginkább amiatt értetlenkedem, mikor fő szempontnak azt adják meg a fajta választásánál, hogy lakás vagy kertes ház, mert a nagy mozgásigényű kutyának úgysem elég a kert, sőt minden kutyának szüksége van új ingerekre, más kutyákkal találkozásra.

Nem szeretnék általánosítani, de sokszor tapasztalom azt, hogy aki kertben tartja a kutyáját az alig viszi sétálni, csak heti vagy havi 1-2 alkalommal, jobb esetben foglalkozik vele a kertben, rosszabb esetben csak akkor látja, amikor dolgozni megy meg hazajön. Ezzel szemben lakásban sokkal nehezebb elhanyagolni egy kutyát, ha nincs lemozgatva, sétáltatva, akkor a kutya nagyon hamar élhetetlenné válik, rombol, a gazda még kénytelen tenni ellene. Persze ebből sajnos gyakran az következik, hogy menhelyen köt ki a kutya, de az, akivel ennyire nem hajlandó foglalkozni a gazdája az kertben is szenvedne, maximum csak a gazdát nem zavarja annyira, hogy a kertet ássa fel a kutya unalmában nem pedig a bútorokat szaggatja szét. De itt meg véleményem szerint nem a lakás a fő ok, hanem hogy a gazda nem volt tisztában vele, hogy mit vállalt.


Személyes tapasztalataim közül kettőt emelnék ki, az egyik, amikor megkérdezték, hogy hány négyzetméteren tartok ekkora kutyát (20kg-os, szóval tényleg nem egy dán dog), a másik mikor egy barátom, akinek tipikusan kerti díszként tartott kutyája van sajnálkozott, hogy jó-jó sokat foglalkozok a kutyával, de ez a fajta igazán kertben érzi jól magát, szegény sosem tapasztalhatja meg, hogy milyen nagy kertben rohangálni egész nap. Ezeket nem tudom megérteni, egyrészt mert szerintem édesmindegy, hogy hány négyzetméteren PIHEN a kutya, másrészt mert, az én "sanyarú sorsú" kutyám rengeteg helyen megtapasztalta már, hogy milyen nagy helyen rohangálni, igaz nem kertben, hanem Balaton parton, Pilisben, Őrségben, Dunánál, kutyákkal kergetőzve a futtatóban.


Szóval én összességében úgy gondolom hogy a lakás-kert kérdésben mérvadó lehet több egészségügyi szempont (pl. lépcsőzés, megfelelő időközönként kell eü. séta), talán a kutya szőrzete, ösztönkészlete, de az aktivitás nem, egy border, egy vizsla vagy egy golden retriver ugyanúgy lehet boldog lakásban és elhanyagolt a kertben, mint fordítva. De kíváncsi vagyok a ti véleményetekre, illetve, hogy ti milyen szempontok alapján választottatok kutyát.


2019. júl. 25. 10:25
 1/7 anonim ***** válasza:
91%

Óriástestű kutyát és/vagy pásztor (nagy terület őrzésére tenyésztett, alapból kinti) kutyákat nem szabad panelba, lakásba vinni.


Egy 20 kgs kutyánál ez nem téma. Simán mehet.

2019. júl. 25. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
70%
“ne lépcsőzzön egész életében szerencsétlen kutya és ezért nem való egy 40kg-os állat a panel 9. emeletére” - ezt a címeres, parádés cifra baromságot annyi helyen írják, hogy lassan teljesen kiábrándulok az emberiségből. Liftről még nem hallott az a szerencsétlen, aki ilyeneket mond?
2019. júl. 25. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#2 Igaz, a 10 emeletes panelban van lift, a 9. emelet túlzás volt, de 4 emeletes panelokban, régi bérházakban sokszor nincs lift. Az is előfordulhat, hogy a lakóközösség húzza a száját, hogy kutya is használja a liftet, bár ez annyira nem releváns, ha nem koszol a kutya, nyilván nem érdekes, hogy a szomszédnak mi a véleménye róla. De a túlzás ellenére azért igenis probléma ha egy kutyának egész életében naponta többször lépcsőznie kell, akkor is, ha csak a másodikra megy fel, az 3-4 alkalommal kb. 10 lépcső oda-vissza egyetlen nap alatt, hosszútávon ez sehogy sem egészséges. Szóval a lépcsőzés mint szempont szerintem egyáltalán nem "címeres, parádés cifra baromság."
2019. júl. 25. 11:23
 4/7 A kérdező kommentje:

Mármint fordulónként 10 lépcső, legalábbis nálunk, szóval mondjuk ha a másodikra megy fel, az 5x10 (egy emelet 2 forduló, a földszintre is kb. 10 lépcső visz fel), ez naponta 4 séta esetén 8x50 lépcső, ez elég sok bármilyen kutyának, csak nyilván egy tacskót könnyebb ölben felvinni, mint egy 40kg-os kutyát, azért azt írtam példának.

Én földszinten lakom, de kölyökkorában még én is ölben vittem le-föl a lépcsőkön.

2019. júl. 25. 11:30
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Azzal egyetértek, hogy a pásztorkutyák és hasonlók nem valók lakásba. De szükségből valószínűleg ideig-óráig kibírják, ha sokat foglalkoznak velük. A sajátomon látom, hogy a lakásban csak parancsra marad (volt, hogy EÜ okokból ott volt), a kert már oké, de igazán elemében több ezer négyzetméteren érzi magát. Nem rohangál sokat, minek tenné, de rendszeresen őrjáratozik és az egész lényéből árad a nyugalom... amíg szerinte minden rendben van.
2019. júl. 25. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem pitem van lakásban, 3. emeleten, nincs lift. Kb. 30 kiló, ami így leírva nem tűnik soknak, de én a durván 60 kilómmal nem tudom sokáig cipelni. A dokim szerint a felfele menet nem árt neki, csak a lefele, így bármennyire megszakadok is, le kell cipelnem ezen a 3 emeleten keresztül.

Egyébként ha lenne lift és valamelyik öreglány beszólna, hogy nem tetszik neki, hogy kutya is használja, úgy lekapcsolnám mint a veszedelem. Nyilván fizikailag nem bántanám, de elmondanám neki, hogy minden itt lakónak pontosan ugyanolyan joga van használni a liftet, mint Juci néninek. Ha problémás lenne a kutyám akkor megértem hogy pikkel rá, de soha nem ugat, nem futkos, nem kapar, egy hang sincs. Bezzeg a szomszéd fifike visít ha kell ha nem, de rá nem szólna rá, mert hát olyan kicsi és aranyos...

Kicsit letértem a témáról, elnézést :D

Szóval minden nap háromszor lecipelem a 30 kilós kutyámat a harmadikról, de minden pénzt megér. :)

Más kutyafajtáknál azt vallom, hogy a nagytestű, terelésre tenyésztett kutyáknak valószínű szörnyű a panel, de pl a borzoi is óriásméret, még is benti kutya. Aztán ott van a fordítottja, amit mégjobban gyűlölök: rövidszőrű és kistestű kutyák csak és kizárólag kinti tartása. Az utcánkban van egy csivava, aki télen-nyáron kint van. Nem számít ha 40 vagy -20 fok van, ha esik az eső vagy ha tűz a nap, folyamatosan kint van. Sosem értettem azokat a férgeket, akik így tartanak kutyát. Van szíve kinézni az ablakon, és végignézni ahogy a 4 kilós kutya szinte ki se látszik a hóból? Ez a két véglet, ami nagyon egészségtelen.

2019. júl. 25. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 lugoka ***** válasza:
76%

Ez egy érdekes kérdés és tényleg nagyon attól a bizonyos kutyától és a gazdájától függ.

Én pl a Kuvaszt vagy egyéb területőrző kutyát, nem vinném hosszú időre lakásba. Nem azért mert ő nem bírná, hanem mert én nem bírnám, hogy folyton kint kellene lennem vele vagy azt figyelni mikor jelez valaki v valami miatt :D Most kertes házban is a szomszéd, nem is látható utcát is őrzi. Ugat ha idegent érez. Ez egy társasházban nem lenne tartható állapot.


Vadász kutyát pl vinnék. Ismerek vizslát, agarat lakásban és jól elvannak mert ahogy te is, sokat foglalkozik velük a gazdájuk. Terelő fajtát is (puli, mudi, border stb) inkább vinnék lakásba mert azoknak meg lehet adni feladatot amivel lefoglalják magukat és kifáradnak. Hozzáteszem, nekem nem lenne türelmem hozzá.


És igen. Szégyen, nem szégyen van igazad abban, hogy az emberek nagy része ellustul a kertes házban (néha én is).


Különben meg ált. nagyon nem a terület nagysága számít legtöbbször. Nekem is ki - be járhat a kutya és ha otthon vagyok akkor csak láb alatt van, vagy a szoba közepén alszik egész nap amíg nincsen őrizni való, vagy nem megyünk valahova.

2019. júl. 25. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!