Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ingyen kutya, olcsó kutya,...

Ingyen kutya, olcsó kutya, törzskönyves kutya, most hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Sokat olvaslak titeket itt a gyakorin. Előre leszögezem, hogy a fölösleges szaporulatot én sem támogatom, sem azt, hogy emberek pénzért elletik otthon a kutyáikat a garázsban ész nélkül.


Viszont minden feltett kérdésre kb. az az első válasz, hogy "tenyésztő mit mondott?"


Miért feltételezzük mindenkiről, hogy tenyésztőtől vásárolta a kutyáját?


Ha valaki nem attól, akkor miért az a válaszok 99%-a, hogy ez szaporított, és a kutya meg fog dögleni, beteg lesz, nem szűrik a szüleit? És ha ez így is van, menhelyes keverék kölyköket örökbefogadóknál miért nem megy ugyanez a letámadás?


A keverékeket sem szűrik, elképzelni sem lehet, hogy mifélék, ott is lehetnek összeférhetetlenségek, halmozódhat mindenféle genetikai hátrány, egy kis faluból származó kölyköknél még azt sem kizárt, hogy belterjes alom, valahogy ezeknél mégsem látom ezt a lehurrogást, hogy a menhelyes kutya az méregdrága, mert lehet majd vinni xy műtétre, meg zsákbamacska, és a többi..


Illetve a törzskönyves kutyák szűrése sem garancia semmire, csak végig kell ülni egy forgalmas napot egy állatklinikán, és meg lehet nézni a pácienseket, akik diszplázia miatt vannak ott, meg szívultrahangon, meg MRI-re várnak mert rohamokat kapnak, és a többi..


Én menhelypárti vagyok, és elítélem a szaporítást, de annyira összeférhetetlen táborok alakultak itt ki..


Persze az is lehet, hogy mindenre megvan a magyarázat, és még én vagyok tájékozatlan, ezért érdekel a véleményetek, normális hangnemben, remélem menni fog.


2020. máj. 17. 22:01
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%

Ha nem tenyésztőtől veszel és nem iy menhelyről/fajtamentőktől, nagy eséllyel a szaporítók zsebét tömöd. Ami azért nem jó, mert azzal, hogy te adsz pénzt egy ilyen kutyáért, ezt az üzletet támogatod. És lehet, hogy azt a kiskutyát megmented onnan és esetleg egészséges is, a szülei és a többi kutya továbbra is annak lesz kitéve, hogy ellessék őket gyakran halálra és szülessenek drága kivizsgálások nélkül is gyakran nem egészséges, szenvedő utódok a néhány egészséges mellé, hiszen van rá kereslet.


Anno sokat dilemmáztam én is ezen a kérdésen, de úgy voltam vele, hogy nem akarok kockáztatni, ha megtehetem, odafigyelek arra, hogy honnan választok állatot, alaposan meg is nézem a vásárlás előtt, mert nem akarok fajtabetegségekre több százezres beavatkozásokért fizetni.

Én egy olyan fajtát néztem ki, aminek darabja 700e-1millió forint, nyilván nem volt rá ennyi pénzem. Az egyik tenyésztőnél találtam egy egy éves fajtatiszta kislányt mindenféle papírral és szűréssel, akit tenyésztésre vettek, de kisebb termetűre nőtt és veszélyes lett volna vele tenyészteni. Fenntartani meg túl költséges volt, ezért eladásra kínálták, 230 ezer forintért. Nekem így lett egy cukorfalatom, akinek azóta sincs semmi baja azon kívül, hogy kicsit zsufák a lábai. Viszont mivel felnőtt korában vettem, ahol már kijönnek a betegségek, nem volt vele gond.


Javaslom, hogy ha nagyon a kutyus egészségére akarsz figyelni válassz egy felnőttet vagy szánj rá több pénzt és igenis menj biztosra azzal, hogy olyan helyről veszed, ahol nem csak mindent megtettek azért, hogy egészséges legyen, hanem egyfajta garanciát is vállalnak rá és ha bármi baja lesz, segítenek, esetleg visszaveszik, stb. A menhelyeken is sok helyen van, hogy fordulhatsz hozzájuk, ha bármi van később. Egy szaporító meg mossa kezeit...


Nyilván ki lehet fogni ott ia egészséges kutyikat, de nagyobb lutri.

2020. máj. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszi, nem keresek kutyát, van 2 menhelyes keverékem. Az anyagi részével tisztában vagyok, hogy nem jó szaporító zsebét tömni, plusz menhelyes kutyától veszi el az esélyt, de direkt nem is innen közelítettem meg a kérdést, mert bánatomra a támadó válaszolók sem innen közelítik meg, hanem tömik őket, hogy meg fog dögleni a kutya.


Pedig sokkal triviálisabb oka van annak, hogy a szaporítás miért rossz, mégsem innen van megközelítve, hanem másik oldalról, amit viszont nem értek, sőt egyetenesen butaságnak gondolom, ezért is írtam ki a kérdést.

2020. máj. 17. 22:26
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Azért írjuk rögtön hogy a tenyésztőt kérdezze, mert mi nem tudjuk a kutya hátterét. Mit kéne elvárni a kutyától? Mi nem ismerjük, fogalmunk sincs hogy mi lenne az elvárás attól a kutyától. Van amire tényleg csak a tenyésztő tud választ adni.


Menhelyi kutyák is lehetnek betegesek, DE aki menhelyről hoz kutyát azt tudja hogy a kutya keverék. Többségük olyan szinten keverék hogy már a fajta betegsegeit nem is hordozza hisz már akár külön fajta is lehetne a kutya annyi mindennek a keveréke.


Tenyésztős kutya is lehet diszpláziás, de kisebb az esély mint a szapiknál. Szűri a kutyákat a tenyésztő. Minden stimmel és tenyésztésbe vonja őket, de sokszor a genetika felülírja az elképzeléseinket. Ilyenkor a tenyésztőnek érdemes jelezni, hogy ha a kutyussal fiatalon gond van mert akkor azokat a kutyákat ki is vonja a tenyésztésből.

A genetika érdekes dolgokat tud produkálni. Erre jó példák a boxerek. Fehér boxert nem tenyésztenek már talán 100 éve. Régen meg is ölték a fehér piciket. Egy fehér bokxert se vontak tenyésztésbe hosszú idők óta és még mindig sétálnak fajta tiszta fehér boxerek az utcán ugy hogy ha vissza keresnénk a családfájába a fehér boxer rokont 100 évet biztos hogy vissza kell menni. (az évszámmal hogy 100 vagy sem nem vagyok tisztában de sok ideje nem tenyésztik őket nem csak 10-20 éve)


Szapiknál meg a legkisebb gond hogy nem szűrnek. A kutyák fajtajellegűek. Sokszor eladják a fehér pulit valami hasonló kedvelt divat fajtának mint pl. a bichonok. Teljesen hasonlít a két fajtának a kölykei. Illetve ami a legrosszabb ahogy a kutyákat tartják és hogy többnyire testvérek vagy közelinrokonokat szaporítanak.

2020. máj. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

ez a boxeres dolog nagyon érdekes! köszi :) talán már közeledünk ahhoz, hogy jobban értsek dolgokat..


Nekem az egyik menhelyes kutyusom 13 éves, szóval tudnék mesélni, rajta előjött légcsőszűkülettől kezdve allergián át minden, és még most 13 évesen is átesett egy nagyobb műtéten.


Nagymamám menhelyes kutyája, akit már felnőttként fogadott örökbe szintén megjárta vagy 4x a műtőasztalt egy daganattal, ami a tokáján lógott nyállal tele, de ugyanúgy TK-s bullmasztiff (fogsorhibával olcsóbban vásárolva), vagy röfögő hörgő tk-s mopszok is vannak a családban.


szóval ha már ennyire odafigyelnek a kedves válaszolók a gazdi pénztárcájának a jövőjére, akkor okosabb lenne, ha a menhelyes kutyánál is felhívnák a figyelmet arra, hogy az ingyen kutya később ugyanúgy lehet marhadrága, mint a szaporított társai.

2020. máj. 17. 22:42
 5/14 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy akiket szaporitonak neveznek, azok az emberek anyagi haszonszerzes miatt, mindenfele odafigyeles nelkul paroztatjak a kutyakat, van hogy testvert testverrel ... az a lenyeg, hogy legyen gyorsan szaporulat, mert kell a penz.


Tenyesztokrol ugy gondoljak sokan, hogy jobban odafigyel a parositasra, szebb korulmenyek kozott neveli az alatait.


Menhelyes kutyakrol alig esik szo, pedig azoknak az allatoknak kellenenek leginkabb a szereto gazdik (kidobott kutyak, elcsavargott kutyak, a szabadban szuletett kutyak es a szaporitoktol elkobzott kutyak).

2020. máj. 17. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
A szaporítók a kölyköknek sem biztosítják az alap egészségügyi ellátást, amivel lutri, hogy mennyi eséllyel marad életben. Menhelyen ha nehezen is, de összekaparják ezekre a pénzt, megkezdik az oltási programot, gyógyítják, ha kell, műtétet is elvégeztetnek, és ez alatt nem csak ivartalanítást kell gondolni, hanem betegségekre is. Egy szaporító vagy tudatlanságból, vagy azért, mert szarik bele, ezekre nem figyel eléggé, vagy semennyire.
2020. máj. 17. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
62%

Ha valaki ingyen kutyát keres, mindig mondjuk hogy a kutya nincs ingyen. Ha nincs pénzed megvenni akkor eltartani se lesz.

És ilyenkor jön a menhely ahol szintén nincs ingyen kutya meg feltételekhez van kötve az örökbefogadás ugyhogy az ilyen ingyen kutyásoknak már nem tetszik a dolog.

2020. máj. 18. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
46%

Kérdező jól látod a dolgokat.

Különben ma már a törzskönyv sem garancia sajnos, rengeteg problémás kutyát ismerek tk-val, és ezek nem szerzett problémák.

A menhelyes és szapis kutya között egészségügyi szempontból nincs különbség.

2020. máj. 18. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
87%

Ezért írom mindig azt, hogy azért ne szaporítótól hozz kutyát, ha nem akarsz/tudsz érte 2-300 ezret kiadni, hanem inkább menhelyről, fajtamentéstől, mert akkor a kutyád szüleinek a kizsákmányolását támogatod, azt, hogy moslékot egyenek és egy általában pici, sötét helyen szüljék a kölyköket a saját ürülékükbe(mert a gazdi arra se fordít energiát, hogy kitakarítsa őket). Már itt egy csomó betegséget összeszedhet a kölyök, van, aki még a féreghajtót is sajnálja tőlük, az oltásokról pedig ne is beszéljünk. Egy menhely, fajtamentés azért jobb, mert ők minden nap takarítják a kenneleket, féregtelenítik, oltják a kölyköket és ha valami probléma van, megpróbálják megoldani. Pl kijön a parvó az egyik picin, nem engedik a gazdihoz, hanem előtte kikezelik.

Mindig leírom, hogy a menhelyes kutya csak abban különbözik a szapistól, hogy egy nemes célt támogatsz, megmentesz egy életet, de a genetikai betegségek ugyanúgy előjöhetnek és akkor ugyanúgy fél vagyont ott kell hagyni a dokinál(bár sok példát láttam már arra, hogy az egyesület, ahonnan a kutya van a nyílvánosságát kihasználva gyűjtést szervezett és abból fizették a régebbi lakó gyógyulását).

A genetikai eredetű betegségek és a viselkedésproblémák akkor kerülhetők el a legnagyobb eséllyel, ha tenyésztőtől hozunk kutyát.


Ezek a kérdések nagy arányban úgy szoktak kezdődni, hogy van egy fajtiszta(igen, így írja a legtöbb) xy kutyám.... Az esetek túlnyomó többségében pedig ki is derül, hogy 20-30 k volt a közeli városban, szóval talán mégsem lövünk annyira mellé...

Őszintén leírva ez a passzív-aggresszív módja annak, hogy azt mondjuk: felelőtlen voltál, amiért szapitól vettél kutyát, máskor ne csináld, a saját érdekedben.

Talán kb 2x előfordult már velem(nem feltétlen itt), hogy a gazdinak nem volt evidens, hogy nyugodtan fordulhat a tenyésztőhöz, megtette és választ kapott a kérdésére.

2020. máj. 18. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

A tobbi valaszt nem olvastam el, de elmondom errol a sajat velemenyemet:

Nem erdekel, hogy ki milyen kutyat akar maganak, de ha egyszer mar fajtatisztat szeretnel, akkor szerintem jarj utana megfeleloen es add ki normalis embernek, normalis helyre a penzedet, akkor is ha az draga. Ilyen tenyeszto peldaul a szememben a glamouraussies csajszi (instan nezd meg ha erdekel).

Szapistol egyszeruen nem eri meg venni, akkor is ha nem a klasszikus szalma kozott a szakadt olban vannak tartva az evi 2-3X elletett kutyak.

A fajtamenteses csodakrol mar inkabb nem is irok, mert ott is van boven ilyen is, meg amolyan is, viszont egy kulonbseg van: nem mindegy, hogy a kutyanak mozgasszervi vagy valamilyen neurotikus problemaja van, viszont a felnott kutyaknal, akik javareszt ott vannak, latod, hogy milyen fabol van az alapanyagod. Es most egy diszplaziat ne hasonlitsunk mar ossze egy rossz idegrendszeru kutyaval konyorgom.

Menhely: fajtamentes2

2020. máj. 18. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!