Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tenyésztő vagy mi? Vélemények...

Tenyésztő vagy mi? Véleményekre lennék kíváncsi.

Figyelt kérdés

Néhány éve egy elismert mestertenyésztőnél ellenőrzést tartott a Nébih. A készült videó most is elérhető. Az ellenőrzésen megállapították, hogy több, mint 100 kutyát tartott rossz körülmények közt, sárban, láncon,szűk ketrecekben, víz nélkül. a kennelét bemutató videókban serlegek, díjak tömkelegét lehetett látni. Nemzetközi versenyeket nyert a kutyáival. Ezt látva bennem több kérdés felmerült:

- Mi haszna van a tenyésztőnek abból a sok rosszul tartott kutyából? Azok nemigen eladhatók.

- Hogyan "keletkezett" nála az a sok "használhatatlan" kutya?


Pár évvel később úgy hozta a sors, hogy nem tudta tovább tartani a kutyákat. Ekkor a fajtaklub gyűjtést indított a kutyák etetésére, oltásokra!, chipekre!, külső-belső parazitamentesítésre. A népek lelkesen utaltak, csak egyvalaki kérdezte meg kommentben, hogy talán mégsem volt minden rendben a mestertenyésztőnél, de a többiek lehurrogták. Szerintük ez így rendben van? Nyilvánvaló, hogy ennyi kutyát nem lehet rendesen gondozni, hacsak nem alkalmaz tíz embert a sétáltatásra. Kutyavásárláson gondolkodom, de ezek után ha megnézem a tenyészkutyákat egy kennelben, arra fogok gondolni, hogy a tenyésztő valahol egy tanyán nem tart-e száz másik kutyát szűk ketrecekben összezsúfolva. Nagyot csalódtam. Ezek szerint nem garancia a kennelnév meg az aranykoszorú meg a magas ár a kutyáért?



2020. aug. 9. 19:49
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
59%

Miről beszélsz? Először is. Egy normális tenyésztőnek van weboldala/face oldala, ahol fenn van az összes kutyája, és a velük elért teljesítménye. Az almoknál ki vannak téve az szülőpárok is, valamint, hogy mely kutyáktól mikor lehet várni almot. Másodszor, amikor mész meglátogatni a pár hetes kiskutyákat még, te magad is láthatod, hogy az anya kutya szoptatja a kölykeit, foglalkozik velük. Harmadszor, ha te, mint vevő, nem veszel észre ezen folyamat során bármi turpisságot, akkor veled van a hiba.

Valószínűnek tartom, hogy nem értelmiségi embereknek adott kutyákat. Nem mintha Magyarországon az értelmiségi kutyatartás lenne jellemző.

Persze ettől függetlenül érhetett el szép sikereket azzal az 5-6 kutyával amelyikkel foglalkozott is, és a saját házánál látottak/hallottak plusz versenyek lévén lehetett mestertenyésztő. Az is lehet hogy útközben szállt fejébe a pénz.

2020. aug. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
24%

Nagyon egyszerű, ha kétségeid vannak a szülők valódiságáról, akkor dns teszt.


A magyar fajtáknál ígyis kötelező, ahhoz hogy törzskönyvezni lehessen.

2020. aug. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Lehet hogy nem fogalmaztam érthetően. Tehát voltak a rendesen tartott tenyészszemlés kutyák és almok - volt weboldal, face, minden -és voltak a más telephelyen tartott gondozatlan kutyák.


Na ezek miért voltak?


Lehet, hogy nekem rendes, szabályosan törzskönyvezett kutyát adott volna el, de mire tartotta a többit? És ha a többi kutyát úgy tartja, ahogy leírtam, akkor tőle semmilyen kutya nem kell. A kérdésre válaszoljatok, légyszi.

2020. aug. 9. 20:45
 4/16 anonim ***** válasza:
78%
Nyilván nem garancia, max. csak valószínű, hogy így normális embertől vásárolsz, de nem biztos. Az állatorvosokról is azt gondolná az ember, hogy azért ez a szakmájuk, mert szeretik az állatokat, aztán némelyeknél ez sajnos nagyon távol áll a valóságtól. Én menhelyről hoztam kölyök kutyát (kisgyerekeim mellé ismeretlen múltú felnőttet én nem mertem), ettől legalább egyáltalán nem volt rossz érzésem, tudom, hogy ezzel rosszat tuti nem tettem senkinek.
2020. aug. 9. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
82%

Elindul egy tenyészet. Jönnek a sikerek. Az állományt bővíteni kell, mert ebből a párosításból is megtart egy ígéretest, majd a következőből is, és így tovább. Aztán jön ajánlat más vérvonalból is, azt is vesz. Közben nőnek, idősödnek a kutyák. Eleinte még kötődik a kutyáihoz, így a tenyésztésből kivontak, kiöregedettek is ott élnek nála. Ha valamelyik eladott kutyáját visszahozzák, az is nála landol.

Születik egy alom és nem tud eladni belőle, csak mondjuk 5-ből 3-at. Kettő a nyakán marad. Mivel ilyen szinten már fut a tenyésztő a pénze után, jön a következő alom, hátha elviszik a kölyköket időben. Mert általában bizonyos kortól nemigen vesznek az emberek kiskutyát.

Mindehhez elég egy betegség, az odáig jól fizető munka, vállalkozás bukása, és máris gondban van az egykori neves tenyésztő a kutyák tartásával.

Ha elkopnak mellőle az egykoron segítők, egyedül már kifut a kezéből a kutyák tartása.

Ha ehhez még hozzájön a mentésre váró pár fajtaazonos kutya befogadása, kész a csőd és az elszabadult tartási anomáliák.

Nem minden tenyésztő képes leállni, ha érzi, nem bírja már sem erővel, sem pénzzel a tenyésztést.

2020. aug. 9. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
53%
Előfordul ilyen, de ez nem tipikus. A tenyésztőknek szinte minden esetben van munkájuk, mármint a tenyésztésen kívül. Ha nincs, az gyanússá teheti, de nyilván erre rákérdezni fura - max ha magáról ír az oldalán, vagy facebookon, abból derül ki. Valószínűleg akiről beszélsz az megpróbált csak ebből megélni és így igazából egyszerre volt tenyésztő és szaporító is, gondolom tenyésztői áron adta a jobban gondozottakat, stb.
2020. aug. 9. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
76%

Vannak ilyen "tenyésztők" ők a jó kapcsolataikkal, a rendszer kijátszásával ezeknek a rosszul tartott kutyák kölykeinek is sokszor tudnak törzskönyvet intézni, akár nem is a valódi szülőket rakja a származási lapra, és egy laikus nehezen mondja meg 8 hetesen, hogy az valóban egy "minőségi" kutya, majd amikor felnőve dp-s lesz meg nem igazán néz ki úgy, ahogy a fajtastandard szerint kéne, akkor kezd el gondolkozni a gazdi, hogy valószínűleg átverés áldozata lett. Ennek kiszűrésére egyébként tényleg nem rossz megoldás a DNS teszt.

De értem azt is, amit mondasz nyilván egy ilyen embertől az a kutya se kell, amelyik valóban a díjnyertes szülőktől van. Egy igazán jó tenyésztő törekszik arra, hogy megismerje a leendő gazdikat és a leendő gazdiknak is hagyja, hogy megismerjék őt és a kutyáit. Az én 2. kutyámnál majdnem másfél éves várólista volt, de ez idő alatt én folyamatosan kapcsolatban voltam vele, látogattam a kutyáit, elkísértem őket kirándulni, megtapasztaltam, hogy milyen ember és hogyan bánik a kutyáival. Persze előfordulhat, hogy az egészet megjátszotta, de mikor tényleg látod, hogy mekkora szeretettel és tisztelettel bánik a saját kutyáival, megismered, hogy hogyan gondolkozik a kutyatartásról, azt hosszútávon szerintem borzasztó nehéz lenne csak előadni, másfél évig végig színészkedni. Mivel folyamatosan kutyázik, benne van ebben a világban, szinte mindig történik is valami és minden helyzetben mindig nehéz úgy reagálni, ha az nem őszintén, saját elhivatottságból jön.

A másik, ami engem meggyőzött, hogy a kennelnek van egy saját fb csoportja, ahol a gazdik vannak, én néhányukkal felvettem privátban is kapcsolatot, érdeklődtem, hogy mi a véleményük, mik a tapasztalataik és mindenki csak pozitívan nyilatkozott a tenyésztőről és a saját kutyájáról, illetve ha a csoportban bármi probléma felmerült a tenyésztő mindig készségesen segített. Megint csak azt tudom mondani, hogy aki ennyire törődik a tőle származó összes kölyökkel és a már 8-10 éves felnőttel is, tényleg egy életen át követi, hogy mi van azokkal a kutyákkal, arról nehezen tudom elképzelni, hogy van több, mint 100 kutyája, akivel meg egyáltalán nem foglalkozik. De persze az ördög sosem alszik, az is lehet, hogy az elégedetlen "vásárlókat," gazdikat kirakta a csoportból, de azért az ilyennek híre megy.

Munkakutya esetében az nagy segítség, hogy rutinos versenyzőktől, tényleg hozzáértő és aktívan sportoló kiképzőktől is lehet tanácsot kérni, ők minden érdek nélkül meg tudják neked mondani, hogy melyik kennelből mire érdemes kutyát hozni és melyik az, ahonnan ők biztosan nem vennének, mert látják, ismerik azoknak a kutyáknak a munkáját. Látják hogyan dolgoznak az x kennelből származó kutyák és munkában nagyon hamar kiütközik, ha valami nincs rendben a kutyákkal. Show vonalon ez nyilván nehezebb, de ott is megvan az, hogy kit tartanak megbízhatónak, kellően szakmainak és ki az, aki csak "felvág" az eredményekkel, amit sokszor annak köszönhet, hogy jó a kapcsolata a bírókkal. Persze ehhez alaposabban kell ismerned a fajtát, a tenyésztőket, de szerintem pont ez az alapja, ha tájékozódsz, ha időt fordítasz arra, hogy megismerd a világukat, akkor kisebb eséllyel választhatsz rosszul. Mindettől függetlenül tényleg megértem a te álláspontodat is, száz százalékos garancia semmire sincs sajnos, az említett DNS teszt legalább azt garantálja, hogy a te kutyád felmenőinek megvannak a kötelező szűrései, tenyészszemléje és megfelelnek a fajtastandardnak.

Még egy példát hagy írjak ezzel kapcsolatban, a mi tenyésztőnk pl. nem csak a kötelező szűréseket végzi el a kutyákon, hanem több másikat is, hogy egészen biztosan makk egészséges kiskutyákat adjon csak el, ez megint olyan dolog, hogy aki tényleg nem szívvel-lélekkel csinálja, az nem költ ilyesmire "feleslegesen". Vagy pl. az, hogy ő az egyébként abszolút ígéretes kutyáját végül nem vonta be a tenyésztésbe, amikor B-s lett a csípője, pedig ezzel még tenyészthető lenne a szabályzat szerint, de ő nem kockáztat, ingyen (ivartalanítási kötelezettséggel, ellenőrzött helyre) odaadta egy családnak, hogy boldog hobbikutyaként élhessen, pedig rengeteg pénze volt már a kutya felkészítésében és amúgy 3 hónapos korától sorra nyerte a címeket a kiállításokon. Az ilyen apróságokból szerintem látszik, hogy ki az, aki pénzt akar csinálni a tenyésztésből és ki az, aki tényleg valódi elhivatottságból csinálja, azért, hogy neki minél jobb kutyái legyenek.

2020. aug. 9. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
63%

Gondolom a kaus tenyésztőre gondolsz.


Ott elvileg sok magánéleti és pszichológia oka volt. Nem adta el a nála született kutyákat,hanem mindet megtartotta. Aztán persze ugye a kutyák létszáma igen csak nőtt. Nyilván ennyi kutyát már nem bírt ellátni. Sajnos mentális problémja lett a tenyésztőnek.

2020. aug. 9. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes válaszokat. Valószínűleg itt is az lehetett a helyzet, amit az 5. válaszoló írt. Több évtizedes kennel, néhány éve hirdetett is tenyészet felszámolása miatt kutyákat önköltségi áron. De a tenyészet tovább működött. Olyan fajtákat tenyésztett egyébként, amiket felnőttkorban már kevés ember merne magához venni.

Nem vagyok jártas a kutyás világban, de a netes infók alapján egy nagyon elismert tenyésztő volt az illető.

Sajnos nekem nemigen lesz módom rá, hogy ilyen szinten megismerjem a tenyésztőt, mint ahogy az utolsó válaszoló, de azt már látom, hogy nagy körültekintést igényel a dolog, nem lehet elkapkodni. A FB csoport jó ötlet.

2020. aug. 9. 22:20
 10/16 A kérdező kommentje:
Most olvasom a 8. választ, igen, róla van szó.
2020. aug. 9. 22:24
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!