Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miben különbözik együtt élni,...

Miben különbözik együtt élni, egy normális és egy süket kutyával?

Figyelt kérdés
Kapni fogok egy híres tenyésztőtől ingyen egy kiskutyát, mert az a baja, hogy süket. Szerintem ez nem akkora gond, de még is mik az előnyei és a hátrányai?
2010. aug. 6. 09:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Szia, az első spánielem teljesen süket volt. Mivel kezdő kutyások voltunk így eleinte nagyon sokat szenvedtünk vele. 2.5 év alatt tanítottunk meg neki kézjelek az ül, fekszik, marad, gyere ide, gyere eszünk, megyünk sétálni és várj parancsokat. Értette még azt is hogy "szeretlek", ha ezt mutattuk neki akkor mindig elkezdett bolondozva ugrálni :-) A behívás necces volt, hisz ha háttal volt nekünk akkor esélytelenek voltunk. Ma már másképp csinálnám nagyon...A lényeg szerintem, hogy kezdetektől fogva tanítsd, különösen arra, hogy folyamatosan keresse veled a szemkontaktust. Biztosan megpróbálnám "klikkerezni" is zseblámpával, vagy valami hasonlóval :-) Milyen fajta a kutyus?
2010. aug. 6. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
Gyakorlatilag semmit nem tudsz megtanítani neki,hiszen nem hallja a parancsokat...Ha egyébként rendben van valószínűleg ezen kívül nem lesz semmi.
2010. aug. 6. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
23%
Ha meg süket biztos hogy nem híres tenyésztőtől kapod,de még csak nem is tenyésztőtől!
2010. aug. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Volt süket kiskutyám. Összes kutyám közül a legédesebb volt. Jeleltünk. Kézmozdulatokat értett: jöjj, intettem neki, és jött.

Erre nyilván tanítani kell, hozzám már úgy került, hogy tudta. Találtam, lesoványodva, bolhásan, piszkosan. A süket kiskutyák könnyen elvesznek, hiszen a hívó hang nem segíti tájékozódásukat. Ennek ő is tudatában volt, mindig szem előtt maradt, akkor érezte jól magát, ha látott, és én is láttam őt.

Aztán egy alkalommal, amikor a ház előtt dolgozgattam, és karnyújtásnyira hevert mellettem, mint mindig, jött egy autó a ritka forgalmú utcán, ő pedig váratlanul felugrott és alája futott. Meghalt azonnal. Kertemben temettem el, mindig rá gondolok, amikor a virágágyást gondozom, amely alatt fekszik. Nagy követ helyeztem sírjára, amely amúgy jeltelen.

Talán megfigyelted, hogy milyen lágy érzéseket csalogat elő belőlünk a kiszolgáltatottság látványa. Egy kisbaba, aki még képtelen fejecskéjét tartani, megtámasztani muszáj. Beteg, elesett, gondozásra szoruló szerettünk. Így érzel majd kiskutyád iránt is, ezzel teljesebb lesz szereteted, és gazdagodik vele érzelemviágod. Mert nagyobb védelemre szorul majd, mint halló társai. Kedvezően hozzájárul személyiségfejlődésedhez, hhogy megtanulsz igazán odafigyelni valakire, óvni valakit, és élvezni hálás szeretetét. Önbizalmad erősödik, ami egész életre szóló jó dolog, ha tudatosul Benned, hogy mire vagy képes. Hogy óvni és védeni tudsz egy kiszolgáltatott kis állatot.

Egy süket kiskutyát jobban lehet szeretni, mint hibátlan társait. Tapasztalatból mondom, mert azóta sok kutyánk élt mellettünk békés haláláig, de az az első volt nekem a legkedvesebb.

2010. aug. 6. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A kisgyermek, aki még nem nem érti a szavakat, metakommunikációra képes. Érintésekből és arckifejezésekből érti meg mi helyes, mi helytelen. Kiskutyád hasonlóképpen lesz.

Bólintasz neki, mondod, hogy "ül", szelíden lenyomod hátsóját ülésbe, aztán kap egy jutalomfalatot, és hamar meg fogja tanulni, mit kell tennie, ha bólintasz és száddal az ül hangjait formálod.

Kialakíthatod saját, külön nyelvezeteteket, ami kézmozdulatokból áll. Hidd el, sok örömöd lesz benne. És több szeretetet kapsz tőle, mint hibátlan társaitól kapnál. Még hozzátenném, hogy aki valamilyen fogyatékkal rendelkezik, az egy másik területen pluszban van. Értelme kompenzál. Okos kiskutyád lesz, "hallgat" rád, és aki hallatlanul sok szeretetet tud adni. Sok türelmet és sikert kívánok neveléséhez.

2010. aug. 6. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Tenyésztőnél is születhet süket kölyök. Nyilvánvalóan olyan kan vagy szuka nem vonható be a tenyésztésbe, ami süket.

Létezik olyan is, hogy van egy tenyészpár, amitől folyamatosan süket kölykök születnek,de más kantól vagy szukától teljesen egészséges utódok jönnek a világra. Vonaltenyésztés miatt is kialakulhat süketség. Nyilván szaporítónál nagyobb az esélye, de tenyésztőnél is születhetnek.

Egyébként szerintem érdemes lenne megcsináltatni a baer tesztet. Ez mondjuk nem olcsó, te teljesen tiszta képet ad a kutyád süketségének a fokáról. Pl, hogy mindkét fülére süket-e, vagy lehet hogy csak egyes freknevciákat nem hall.

Szerintem süket kutyát nevelni, jóval nagyobb feladat mint egy egészségeset, viszont minden bizonnyal igaza van az előttem szólónak, hogy egy ilyen kutyával teljesen más kapcsolatot tudsz kialakítani, hiszen rád van utalva, gyakorlatilag tőled függ az élete.

Úgyhogy én sok sikert kívánok neked/nektek!

2010. aug. 6. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Értelemszerűen,attól nehezebb,hogy nem érti amit mondasz neki. Oda kell figyelni rá, mert hall téged, és baleset érheti.


De tanítani ugyanúgy lehet, kéz mozdulatokkal. A miénk nem volt süket, de a szavak mellet, kéz mozdulatokkal is tanítottuk neki, az alap parancsokat, hogy később akárcsak egy intésből tudja mit akarunk, ne kelljen ki mondani.


Szóval lehet tanítani, nevelni.

2010. aug. 6. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A kiskutya igenis tenyésztőtől van, ahol a szülők szűrtek, és rengeteg eredménnyel rendelkeznek. Ez az alom egy import kantól született, és egy kislány süketnek mutatkozik. Őt megkaphatom teljesen ingyen, ivartalanítási kötelezettséggel.

2010. aug. 6. 10:56
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Ami az előnye: a süket kiskutya sokkal kiszolgáltatottabb egészséges társainál, ezért sokkal inkább figyel a gazdira. Ismerek süket kutyust jó gazdival, a kutya szépen sétál póráz nélkül, elsőre behívható, bármit is játszik, fél szemével mindig a gazdit lesi.


Ugyanakkor sok szempontból sokkal nehezebb, szerintem elsősorban azért, mert sokkal nagyobb önkontroltt kell gyakorolnod. A kutyák egyébként is nagyon jó megfigyelők, hamar rájönnek, hogy melyik hangnemed mit jelent, és arra, hogy neked a beszéd az elsődleges kommunikációs megoldásod, ezért arra figyelnek. Ő viszont arra nem fog tudni figyelni.


Ezért folyamatosan figyelned kell minden visszajelzésedet, amit a testbeszédeddel adsz. Ez az ami nagyon nehéz, én még sokszor a halló kutyának is adok olyan jelzéseket testbeszéddel, amiket ő félreért, és csak akkor veszem eszre, ha ott áll mellettem egy kiképző, aki megkérdezi, hogy most mit csináltam. Mondom, hogy szerintem mit, ő meg mondja, hogy közben a másik kezemmel mit.


Biztos, hogy a helyedben szakértő segítségét kérném, de az is biztos, hogy én is vállalnám a kihívást!


Ja, és amit az első írt, a lámpás klikkerrel, biztosan azzal próbálkoznék én is, mert egy süket kutyusnál különösen fontos, hogy minél hamarabb ki tudjatok alakítani egy mindkettőtök számára jól érthető közös nyelvet.


Mennyi kutyás tapasztalatod van amúgy?

2010. aug. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kérlek titeket SENKI NE ÍRJA, hogy nem lehet süket kutyát tanítani! A kutya kézjelekből is tökéletesen megért mindent, nekik a kézmozdulatok 100szor többet mondanak mint a szavak. Az én kutyám nem süket mégis kizárólag kézmozdulatok segítségével irányítom. Minden parancsot, még szlalomozni is kéz-parancsokkal tanítottam meg és összesen 2 hetembe telt, hogy tökéletesen elsajátítson mindent.

Hátránya viszont bizony van, ha a kutya a másik szobában van például, sajnos nem láthatja mit mutogatsz neki. Viszont erre is lehet megoldást találni, interneten kutatgass utána!

2010. aug. 6. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!