Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha találtam egy kutyàt,...

Ha találtam egy kutyàt, elviszem az állatorvoshoz megbézetni, van-e benne chip, és amennyiben nem talál chipet, úgy is köteles vagyok otthagyni/leadni valahol a kutyát, vagy maradhat nálam minden gond nélkül és mehet bele a chip az én nevemre?

Figyelt kérdés
2020. szept. 16. 13:33
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
88%
Visszakérheti biztos,ha tudja bizonyítani,hogy övé a kutya. Chip nélkül ez nem fog menni ..
2020. szept. 16. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
86%
9-et kiegészíteném azzal, hogy amennyiben hitelt érdemlően tudja bizonyítani, hogy övé a kutya.
2020. szept. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
87%

Ha benzinkúthoz vagy más leolvasóhelyhez mész és elsőre nincs meg kérd meg őket, hogy nézzék át azért jobb és bal oldalt is a nyakát, mellkasát, mellső lábakat, mert amúgy a chip néha szokott vándorolni a kutya testében (volt olyan kutya, akinek a térde fölött találtuk meg), ezt a benzinkútnál nem mindig tudják, csak odatartják a nyakához és egyből kijelentik, hogy nincs..

A chip önmagában nem igazol tulajdonjogot és állatorvos amúgy sem kötelezhet téged semmilyen esetben arra, hogy hagyj nála egy egészséges kutyát. Ha esetleg dokival nézeted meg és találtok benne chipet és a chipen regisztrálva van, hogy a kutyát keresik/elveszett, akkor az állatorvos kötelessége annyi, hogy értesíti a chipben szereplő adatok alapján a gazdát, hogy megvan a kutya és hová tudnak érte menni és természetesen te mint megtaláló köteles vagy visszaadni a kutyát. De azért ez egy elég érdekes jogi helyzet, mert mint írtam a chippel elvileg nem igazolhatod, hogy a te tulajdonod (gyakorlatban egyébként de), ehhez kell egy adás-vételi vagy egy örökbefogadási szerződés, amin fel van tüntetve, hogy a kutya a te tulajdonod, ezért pl. a chipet ELVILEG ezek nélkül a papírok nélkül nem is írathatnád át a te nevedre, adataidra. Viszont mivel kis hazánkban csak úgy virágzik a szaporítás, ezer meg egy kutya van, amelyik semmilyen adatbázisban nincs regisztrálva, amelyiknek nincs hivatalosan tulajdont igazoló papírja, ezért a gyakorlatban egészen máshogy történik.

Ha találtok benne chipet akkor ha jól tudom 14 napig vagy köteles keresni a gazdáját (a gyepmesteri telepeken legalábbis ennyi ideig nem kerül az "altatható" státuszba) utána az előző tulajdonos hiányában átírják a chipet. Azt sajnos nem tudom, hogy ha ezidő elteltével jelentkezik később mégis az eredeti gazdi olyan papírokkal, amikkel valódi tulajdonjogot tud igazolni, akkor mi a helyzet, ennek utána kéne nézni, de én azt gondolnám, hogy vissza kell adni a kutyát a valódi tulajdonosnak.

Ha nincs benne chip készülj úgy, hogy mellette a veszettség elleni oltást is meg kell kapnia, mivel ezt törvény írja elő, hogy a kutyának rendelkeznie kell egy évnél nem régebbi veszettség oltással és ezt csak a chip vagy az oltási könyv tudja igazolni, ennek hiányában úgy tekintik, hogy nincs neki. Emellett, habár nem kötelező én a biztonság kedvéért egy kombi oltást is beadatnék a kutyának, ezért sem érdemes húzni az orvosi látogatást, akkor tudod biztonsággal sétáltatni is, ha legalább a kombit megkapja.


Chiptől, jogi helyzettőt függetlenül, azt gondolom, hogy érdemes lenne minél több felületen, minél tovább keresni az eredeti gazdit, előfordulhat, hogy az állatorvosuk elfelejtette regisztrálni a chipet vagy egyszerűen behalt a chip (ez nagyon nagyon ritka eset, de előfordulhat) és ennek ellenére egy szerető otthonban nagyon nagyon várják haza. Viszont, és ezzel lehet nem fogtok egyetérteni, ha nincs se chip, se oltási könyv, se semmi a jelentkező gazdinál ÉS emellett ráadásul úgy ítéled meg, hogy a gazdi hanyagsága miatt veszett el a kutya, látványosan nem egy felelős állattartó, akkor nem feltétlenül kell visszaadni. Tudom, ez így elsőre elég szemét dolognak tűnik, le is pontozhat, aki nem ért egyet, de ha még egy nyamvadt oltási könyv sincs az előző tulaj kezében, akkor én nehezen tudom elképzelni, hogy jól és felelősségteljesen tartotta a kutyáját és szinte biztos vagyok vagyok benne, hogy a megtalálónál jobb helye lenne a kutyának. Ha pedig úgy látod, hogy a gazdi tényleg szereti a kutyáját , még akkor is, ha se chipje, se semmilyen tulajdont igazoló papírja nincs az a helyes, ha visszaadod, bármennyire is fájna, bármennyire is a szívedhez nőtt. Ha így alakul (bár őszintén erre látok kevesebb esélyt) és úgy érzed készen állsz a kutyás életre, akkor szerintem menj el egy menhelyre és hozz ki onnan egy kutyust, aki csak a tiéd, hidd el, pillanatok alatt bele fogsz szeretni :)

2020. szept. 16. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
85%

Két hétig kell aktívan keresned a gazdáját (plakát, hirdetés). Ha a gazdi jelentkezik, és igazolni tudja, hogy az övé (nem a chip a lényeg, hanem pl fotók, oltási könyv! A chip nem igazol tulajdonjogot!), akkor köteles vagy visszaadni - ö pedig köteles kifizetni, amit ráköltöttél. Ha nem jelentkezik, megtarthatod.

Annak mindenki örülni fog, ha vállalod az ideiglenes befogadást, a menhelyek dugig vannak.

2020. szept. 16. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Ha van chipje akkor kell keresni, chip nélkül a kutya gazdátlan akkor is, ha ki szökött valakitől.

Bizonyítani nem tudja, hogy az övé, nincs is benne az adatbázisban se a kutya se a hizzátartozó.

Tehetsz bele chipet, onnantól a tiéd.


Viszont,ha chipje nincs akkor oltva sincs (nem oltanak chip nélkülit), úgyhogy egy veszettség és kombi oltásra készülj.

2020. szept. 16. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!