Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie tartása?

Border collie tartása?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy border colliet, viszont pár dolgot sehol nem találtam meg vele kapcsolatban. És jó lenne, ha olyanok írnának akiknek van borderjük.


1. Sokan írjak, hogy kemény kéz kell hozzá. Tehát ha azt mondom ül, akkor ül, különben hamar hozzászokik a rosszhoz. Viszont mit kellene tennem, ha nem ül le? Addig mondod még meg nem teszi?


2. Gondolom nem minden border tulajdonos tud 24/12 órát a kutyával foglalkozni, tehát csak nem igaz az, hogy állandóan csak menne a kutya. Ha jól le van fárasztva, akkor ő is olyan kanapés kutya? Tehát nem szedi szét otthon a lakást. Ismétlem, ha jól le van fárasztva.


Volt már kutyám előtte is, foxi, labrador keverekem. Iszonyat pörgős kutya volt ő is. Viszont eléggé tartok attól, hogy a bordernek kevés lenne az amit az előző kutyammal csináltunk. Kertes házban lenne (de lenne olyan alkalom is amikor panelban). Viszont egyáltalán nem vagyok rendszeres ember. Itt nem arra gondolok, hogy most nincs kedvem levinni a kutyát, akkor nem viszem le. Természetesen reggel fél 7-től negyed 8-ig kis séta(ez minden nap), esetleg labdázás. Utána én megyek suliba, viszont általában 2-4 óra múlva jövök is haza, és akkor utána le rendesen séta, bicikli, frizbi, labda mikor mi. Gond lenne ez a kutyának? Valamint, ha ez nem minden nap lesz így, tehát pl lesz olyna nap amikor csak este van 1 órám, akkor ez a játék, séta idő reggel történik meg. Tehát minden nap más időben lesz a nagyobb mozgás, és csak a két reggeli, esti séta lesz fix.


3. Fekete-fehér, blue merle és slate merle színek között gondolkozok. Mennyibe kerülnek rendes tenyésztőnél ezek a színek? Tehát jelentős eltérés van-e árban a fekete fehér és a másik 2 szín között? És mindenképpen show vonalas border lenne.



2020. szept. 22. 12:48
 1/8 anonim ***** válasza:
40%

1.Annyira kemény kezet azért nem igényel,főleg ha kiskorától fogva foglalkozol vele.Szeleburdi,energikus,de nem véletlenül az egyik legkönyebben képezhető munkakutya.

"Viszont mit kellene tennem, ha nem ül le? Addig mondod még meg nem teszi?"

Pontosan.De az orra felett tartott kézre/ujjra magától is leül,kényelmetlen nekik közvetlenül felfelé nézni állóhelyzetben,ekkor dícsérsz és kész. :D


2.Annak aki sokat dolgozik annak nem való border.Kert mellett sem,ez munkakutya.Tényleg nagyon pörög.Ha lefárasztod munka előtt kibírja a 8 órás melót/sulit,de ennél többet már nem nagyon az sok egy ilyen típusúnak,nem igazán henyélésre lett tervezve.Neki kell a szabadság és a mozgástér.

Naponta legalább egyszer kell neki egy 1-2 órás intenzív fizikai és mentális fárasztás.


"Viszont egyáltalán nem vagyok rendszeres ember."

"Valamint, ha ez nem minden nap lesz így, tehát pl lesz olyna nap amikor csak este van 1 órám, akkor ez a játék, séta idő reggel történik meg."

Egy teljes napokat nem tudsz kihagyni vele.Neki minden egyes nap kell a mozgás,a kutyák pedig rendszeresség alapján (is) működnek,rendszerezd az életedet úgy,hogy bele férjen egy ilyen kutya,ha ilyet akarsz.

A kisebb séták mellett nekik elengedhetetlen a fárasztás.Különben ugat,rág,levezeti az energiáit.


3.Show vonalas collie-nál természetesen számít a szín is az árban.Egy vörös merle akár 800.000-es kategóriába is eshet.Kék Merle a legkeresettebb,az 400.000 körüli ártól kezdődik.Feketét akár 300-tól is tudsz venni,ez sok minden mástól is függ.:D

2020. szept. 22. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

Úgy értettem, hogy nem vagyok rendszeres, hogy egyetemen nem tudom úgy rendezni, hogy minden nap 9-16ig van órám pl. Nem maradna neki ki egyik nap se a lefárasztás, csak mindig más időpontban történne. Például hétfőn reggel, kedden délután, szerdan egész nap itthon vagyok, csütörtökön megint csak délután (persze mint írtam, minden nap reggel este séta lenne, csak a lefárasztás lenne mindig más időpontban.) Ez lenne a kérdés még, hogy ezt megtudja e szokni?


Jöhetnek még válaszok :D

2020. szept. 22. 20:18
 3/8 anonim ***** válasza:
88%

Végül is meg,ha megszokja a "rendszertelenség" sorrendjét az is jó,azthittem maradna így ki napja vele.

De ameddig fárasztva van naponta szerintem édes mindegy,van,hogy én is nappalos van hogy éjszakás vagyok és nem zavarja,meg van így is. :)

2020. szept. 22. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen! :D
2020. szept. 22. 20:28
 5/8 anonim ***** válasza:
73%

A borderek jellemzően két véglet között mozognak. Normál esetben nagyon érzékenyek a gazdára. Egy csúnya nézés, csúnya rászólástól már összezuhanhatnak. Másrészt ha magas ösztönszinten pörög, nagyon nehéz lehet hatni rájuk.


Pont a hatalmas energia és ösztönkészletük miatt hajlamosak pótcselekvéseket felvenni: autó kergetés, biciklis és futók kergetés, fénykergetés, ugatós kutyákra őrjöngés, minden mozgó vagy hangot adó dolgok terelése, stb. Tipikus borderes gond, hogy a ilyenre rááll a kutya, a gazda képtelen eljutni a tudatáig, képtelen leállítani ezekről. Már akár 4-5 hónapos korban kialakulhat ez.

Ehhez kell nagyon is a kemény kéz! Ha ezt nem tudod az elejétől leállítani, pillanatok alatt rögzül a kutyában és sokszor évekig is tarthat ezek leállítása, ha egyáltalán sikerül. Ez show vonalú bordereknél is nagyon gyakori gond.


A fizikai fárasztás pedig édes kevés. Munkakutya, munka kell neki. Mit dolgoznál vele?

2020. szept. 22. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
A kérdésembe is írtam, hogy frizbi, labda, kezdetben tanítás csomó dologra. Aztán mikor már lehet vele, akkor agility. Valamint túrázni szoktam kb 2hetente hétvégén, szóval jönne oda is.
2020. szept. 22. 23:02
 7/8 anonim ***** válasza:
71%

Nem mindegy, hogy munkavonalas, show vonalas vagy mentett, fajtajellegű keverékről beszélünk, mert óriási különbségek lehetnek.

Nekem egy mentett fajtajellegű keverékem van, a border eszével és küllemével, csak éppen feleakkora, mint a fajtatiszták, szóval olyan külsőre, mint hogyha összement volna. De nem lefáraszthatatlan, lakásban él, és nyugodt, nem rombol, nem dupla duracellel lett megtöltve. Ezen az oldalon bárhova leírom, hogy lakásban él és border collie jellegű keverék, máris jön a lepontozás, gondolom azoktól, akik a munkavonalasakra asszociálnak, de ő nem olyan, ezt az eltérést pedig valószínűleg más felmenőitől örökölte.

Csak egy példa, van egy fajtatiszta border collie haver a környéken, fiatalabb az enyémnél, hát ő tipikus Duracell kutya, az enyém meg képes leülni egy magaslatra, és nézelődik nyugodtan, megfigyel, esetleg elrág egy botot. Egyébként szeret játszani is más kutyákkal, szeret kirándulni, úszni, játszana a macskákkal is, ha nem szaladnának el előle, de mindig maximálisan kiélvezi a pillanatot, tud pihenni, nem kell megtanítani rá (van olyan kutya, akit meg kell tanítani pihenni, annyira erős ösztönű).

Mellesleg egy alomban is vannak eltérések a kölykök között.

Én mentettem, és nem bántam meg, a kutyám meg nagyon élvezi a gazdis létet, nagyon hálás, kicsit makacs, de kajával remekül motiválható. Ha játszik a mentés is, mindenképpen érdemes a két fajtamentő egyesületnél is szétnézni, akik foglalkoznak borderekkel illetve border jellegű keverékekkel. Én is szeretek túrázni, és a kutyám ebben remek partner, annyi, hogy nem tiszta lapot kaptam, mint egy kölyök esetén, mert ő nagyon fiatalon bekapta a legyet, utcáról szökött be az idihez lefialni, és kell foglalkozni az előélete maradványaival, de jó látni a fejlődést, ahogy szépen átalakul.

Amúgy meg fogom nézetni, milyen fajták mixe, a border látszik rajta feltűnően egyedül, de nagyon kíváncsi vagyok, mit kevertek még bele.

2020. szept. 23. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
41%
off: Most itthonról dolgozom megfázás miatt, és pont az imént feküdt rá a lábamra. 7-es voltam. :-D
2020. szept. 23. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!