Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Két kutyánál hogyan alakul a...

Két kutyánál hogyan alakul a falkasorrend az alábbi esetben?

Figyelt kérdés

Az első kutyám 2 éves, (kb. egy év múlva szeretném a másodikat) viszonylag kiforrott személyiségű, képzett kutya. Egyáltalán nem rongál, nagyon engedelmes, bármilyen helyzetben behívható, tiltható, eszébe sem jut megkérdőjelezni az én utasításaimat, nyilván szeretném, ha a következő is inkább egy ilyen magatartást venne át.

Azért írtam, hogy viszonylag kiforrott a személyisége, mert mindez nem teljesen saját érdem, alapvetően meghunyászkodó típus, más kutyákkal is kerüli a konfliktust, labdát vagy élelmet azonnal átenged idegen kutyának is (nem hogy nem védi be, de nem is küzd érte, hogy megtarthassa, olyat vele nem lehet játszani, hogy a szájában van a labda, a többi kutya meg kergeti, mert azonnal elengedi és ő sem kezd el kergetni mást a labdáért), ez nyilván már egy év múlva sem fog gyökeresen megváltozni.

A második kutya egy kan lenne (felnőtt korában ivartalanítva) és valószínűleg az első kutyámnál temperamentumosabb, ami jelen esetben nem nehéz, a mostani kutyám tényleg mindenkinek is behódol.

Azt olvastam, hogy nem jó, ha kutyák egymás között "találják ki" alakítják ki a falkasorrendet, ezt mindig a vezetőnek, a gazdának kell meghatároznia. Nyilván egy idő után, ha nem avatkozom bele a második kutya lenne a dominánsabb, az lenne a kérdésem, hogy ezt hagynom kéne, vagy "mesterségesen" fent kéne tartanom az első kutyám "felsőbb" szintű helyzetét? Azért kérdezem ezt, mert szerintem jobb lenne, ha két kutya között az lenne a főnök, aki nekem feltétel nélkül engedelmeskedik és a kölyöknek is ez a viselkedés lenne a mérvadó, bár nem tudom, hogy ezt mennyire befolyásolja az, hogy ki hol helyezkedik el a "falkában." Másrészről pedig nyilván nem szeretném, ha az első kutyám lelkileg sérülne a második kutyától (biztos vagyok benne, hogy valamennyire meg fogja viselni, hogy már nemcsak ő van a figyelem középpontjában) és erre rátennék még azzal, hogy még hátrább csúszik, még egy élőlény van, aki felette áll és akinek kvázi engedelmeskednie kell.

Ha a kicsi marad a "falka alján" akkor ehhez elég, ha az első kutya kap előbb enni, megy ki az ajtón, vannak esetleg olyan kiváltságai, ami a kicsinek nincsenek? Szóval azok a szabályok, amiket egy gazda is tart a kutyájával vagy ehhez más praktikák is kellenek? Ha igen mit javasoltok még?


Még annyit, hogy a második kutya is munkára lesz (ezért is kéne, hogy temperamentumosabb legyen), szóval nem az elsőnek veszünk egy játszópajtást, de azért nyilván hagynám együtt játszani őket és az együttéléshez is fontos, hogy rendezett legyen a két kutya viszonya.


Előre is köszi mindenkinek a tanácsokat, illetve írjatok nyugodtan saját tapasztalatokat is, hogy nálatok több kutyával hogyan alakul/alakult ki ez.



2020. nov. 2. 19:06
A kérdező szavazást indított:
az 1. kutya legyen előrébb a falkában
a 2. kutya legyen előrébb a falkában
12 szavazat
 1/4 A kérdező kommentje:
Kedves szavazók! Nagyon hálás lennék, ha ki is fejtenétek, hogy miért azt az opciót választottátok, megindokolnátok, hogy miért jobb az egyik-másik eset, mert az alapján én is jobban tudok dönteni, még utánanézni, ha szükséges és ígérem mindenkit felpontozok (amúgy is ez volt a tervem), nagyon köszi előre is!
2020. nov. 2. 20:12
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ott kezdődik a baj, hogy a gazdik bele akarnak szólni a falka sorrendbe. Mindig az erősebb, dominánsabb kutya van előrébb, de te nem tudod melyik az. Veled szemben nem fognak így viselkedni ergo csak akkor látod majd melyik kutya milyen, ha szemfüles leszel és a két már felnőtt kutya rendezi a sorait. Ha te megpróbálod a saját meglátásod szerint sorrendbe állítani őket össze fognak kapni.Neked ők legyenek egy szinten, kezeld is őket egyként. Ne kivételezz, ne sorrendezz.Neked ők csak falka tagok nem """béta""", """omega""" meg egyéb baromságok amikkel mostanában operál egy pár gazdi.

Egy-két morgást leszámítva a falka sorrend kialakul magától,akkor verekednek is össze, ha abba a gazdi bele szólt vagy egyik kutya se enged a másiknak. De ilyen nem hiszem, hogy lesz ritka. Mindig van egy amelyik meghunyászkodóbb, konfliktus kerülőbb.Kezdetben biztos, hogy az idősebb kutya lesz az.Maximum 6 hós korig megosztja majd a tálat, a vizet, a helyet, a játékokat utána elkezd kialakulni az enyém-tiéd,ekkor kell mindenből beszerezni tartalékba +1-et. Ha látod, hogy elkezdenek kisajátítani dolgokat akkor zajlik a sorrendiség a szemed előtt.

Viszont ebben a szabály amit szabhatsz és nem árt az étel.

Mindenki egyforma adagot kapjon, és ne jusson egyik a másik ételéhez, ne zavarják egymást evés közben. A domináns kutya elveszi a másikét. Mindkettő falni fog,egyik azért mert félti a kaját a másik meg siet elvenni.


Az a jó, ha két kedvenc esetén egyébként nincs különbség.2 kutya még nem falka csak veled együtt, 3 kutya már nélküled is.

Nekem 9 kutyám van, köztük érthető okokból vannak különbségek, de ameddig 2-en 3-an voltak mind egy rangon osztozott.

Legalábbis az én szemszögemből.


Most már az amerikai bulldogom a rangsor első,alatta van két szuka, legalul a fiatalok.

De biztos vagyok benne, hogy ha a másik bulldogom beérik egy kicsit agyilag is helycsere lesz megint, ebbe se fogok bele szólni.

Nekem szót fogadnak, egyénenként is kezelhetők és csoportosan is, kutya suliznak még páran mindig, csoportos és egyéni sétán is minden rendben idegenekkel is. Ergo minek ütném a kutyák dolgába az orrom,csak ártok vele. :D

2020. nov. 3. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Majd a kutyák eldöntik, elég életképesek ehhez
2020. nov. 3. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Annyival pontosítanám az előző okfejtést, hogy tévhit, hogy az ember maga falkatag, falkavezér lenne. Ő nem falkatag, hanem egyszerűen csak a gazda. Egy - a farkasnál jóval erősebb állat - a medve sem lesz falkavezér a farkasok között, csak hogy egy példával világítsam meg a dolgot, bár a példák mindig sántítanak kicsit.
2020. nov. 3. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!