Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit kell megtanítani először...

Mit kell megtanítani először egy kutyának?

Figyelt kérdés
Nemrég hozzám került egy Malinois, szeretném megtanítani neki legalább az alap dolgokat. Mivel kezdjem? A kutya jelenleg nagyon felugrál. Gondolom a helyes sorrend: felugrálásról leszoktatás,kutya figyeljen rám, marad, behívás, ül és aztán a többi. A falkavezér dologgal úgy érzem nincs gond.

2020. dec. 27. 21:25
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
65%

- Klikker/dicsérőszó

- Szemkontaktus (kutyáéknál egymás szemébe nézni tahóság. egy semmilyen előképzettséggel nem rendelkező kutya, magától nem biztos, hogy rájön, hogy embereknél ez alap elvárás, így tanítani kell)

- Név

- Bombabiztos behívás (amíg a tiltás nincs meg, odafigyelek és elhívom onnan a kutyát, ahol nem kéne lennie)

- Csereberélős játék --> kérem

- Házszabályok: felugrálás (nem erősítem meg és abbahagyja), kapuszabály

- hagyd!/tiltás (ami egy önkontroll játék)


Mivel mentett:

- nézdmeg! (ha valami zavarja, nem fixálódik rá, hanem megnézi, aztán rám néz, ismétli, így kioldja magát - szintén önkontrollt tanít)

- végigkérdezni, hogy hol és hogyan érinthetem meg. Pozitív megerősítéssel dolgozni azon, ami nem megy

- végigkérdezni, hogy őriz-e zsákmányt, kaját. Pozitív megerősítéssel megtanítani, hogy jó dolog, ha ember van ilyenkor mellette

- elkaplak! A kutya megriadhat attól, ha hirtelen hozzáérsz, megfogod. pedig sok esetben életet ment (pl. visszarántod egy autó elől)


Az a baj, hogy a kérdés alapján elég fogalmatlannak tűnsz. A malinois pedig piszok nehéz kutya: folyamatosan mentális és fizikai fárasztást igényel ahhoz, hogy ne hülyüljetek meg egymástól. Szóval nem a "gondoltam tanítok neki valamit". A történet másik része, hogy mi leírhatjuk, hogy MIT, ha a HOGYAN része nincs meg (pl. megvezetés vs. szabad idomítás, ingerszegény környezet, feladat nehezítése, leszoktatás a jutalomfalatokról). Szóval szerintem kéne nektek egy piszok jó kiképző, aki segít elindulni, ha már egy ilyen kutya mellett kötöttél ki.



A leírtak jó része mehet párhuzamosan is: a "nem felugrálás" egy kimondatlan alapelvárás, nyilván ezt akkor kezeled, amikor felmerül a probléma. A szemkontaktus az olyan alapfeladat, ami beépül a kutya kommunikációjába is így más feladatoknál is előkerül (pl. név, nézd meg!, kapuszabály) mint könnyen elvégezhető, kívánatos viselkedési forma, tehát a kutya gyakran ajánlja fel, neked csak le kell jutalmaznod. Viszont a "marad"-ot az "ül'-ből szokták tanítani.

2020. dec. 28. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Behívás,tiltás,ül,fekszik,lábhoz.
2020. dec. 30. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!