Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Obedience Kezdő vagy BH...

Obedience Kezdő vagy BH vizsga nehezebb? Melyik elismertebb? Melyiknél mik a "buktatók"?

Figyelt kérdés

Tudom ez sokban függ a kutya-gazdi páros felkészültségétől, tréningektől, mit hogyan tanít, mi a nehezebb az adott kutyának, de érdekelne, hogy általánosságban mik a tapasztalataitok, mi a véleményetek.

Buktatók kapcsán olyasmikre gondolok, hogy a BHn sok a menetelés, obedben meg nincs kötött sorrendje a feladatoknak, ilyesmik jöhetnének még.

Őrző-védőzni egyáltalán nem akarok (a kutya alkalmas lenne rá, én nem), szóval nálunk az nem érv a BH mellett, hogy utána lehet csak menni IGPre, mindenképp az engedelmes vonalon maradnánk.



2021. jan. 28. 18:58
 1/4 anonim ***** válasza:
60%

A BH-nak nem csak alaki vizsgarésze van. Hanem van "forgalmi" is. Ez kísérőkutya vizsga.

Az onedience...az pedig obedience az engedelmességi versenyág.


Más a kettő, más a célja

2021. jan. 28. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
65%

Bár az obed kezdő nem annyira kemény még, ott elég megengedő a bírálat, de az obed magasabb szintjei viszont kifejezetten nehezek. És nem csak a feladatok összetettsége miatt.


Két teljesen más sportról van szó. Engedelmes mind a kettő, de mások az elvárások, más a szemlélet is. De ha nagyon össze akarjuk hasonlítani: a sikeres BH-nak a min 70%-os eredmény a feltétele. Ha csak 42 pont körülre sikerül a BH-d, akkor az obed kezdőd biztosan nem lesz nagyon jó minősítésűnél jobb. (Ott kitűnővel, min 80%-os munkával lehet fentebb lépni.) Kitűnőt pedig csak annak a kutyának adnak meg, amelyik tényleg pontosan, gyorsan, szépen tud dolgozni. (Míg a BH-n a megfeleltet kiadják minden kutyának, amelyik így vagy úgy, de teljesíti a feladatokat.)

Emellett az obed kezdőben már eleve több és összetettebb feladatok vannak, mint a BH-n. Tehát egyértelműen az obed kezdő a keményebb.


Mind a kettő FCI által elismert munka. Nincs elismertebb.

2021. jan. 28. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1 Igen, van a B része is, de akinek megvan az A és normálisan szocializált azt a B részen is átengedik, ott pontok sincsenek, csak megfelelt vagy nem megfelelt, nem hallottam olyanról, akinek meglett az A része és a Bn bukott meg, pedig nem egy olyan BH vizsgás, IGPs kutyát láttam, amelyik azonnal kutyázik, ha nincs maximális kontroll alatt. Az enyém nem ilyen, abszolút városi kutya, szocializált, plázában, nagyon zsúfolt helyeken is lehet vele tréningezni, annyira közömbös a környezetére, szóval a B részétől nem igazán tartok.


#2 köszönöm a részletes kifejtést, én is hasonlóan gondoltam, igazából azok a feladatok, amik az obedre kellenek pluszban, az apport, a távolságkontroll, előreküldés, de még az irányított bója és a szagazonosítás is megvan, csak ez lesz az első vizsga és gondoltam, hogy akkor a könnyebbel kezdenénk, hogy megnézzem milyen egy versenyszituációban és a BHra azt mondták, hogy az se piskóta, ott a menetelés nagyon ki tudja fárasztani a kutyát.

Az "elismertséget" kicsit pontatlanul fogalmaztam, inkább úgy értettem, hogy melyik közismertebb, esetleg "hangzatosabb," ezzel kapcsolatban kinek mi a tapasztalata, mert a legtöbb kutyás, akivel én beszélgettem az az obedre csak visszakérdezett, hogy az mégis micsoda, míg a BH-val nagyjából képben vannak az emberek, ezért gondoltam, hogy az szélesebb körben elismert, tudom nem szép dolog, meg nyilván nem ez a fő motiváció, de jó lenne úgy mondani büszkén az eredményeinket, hogy közben értik is miről van szó, munkakutyás körökben meg nyilván nem egy obed kezdővel próbálnék villogni :D

2021. jan. 28. 21:27
 4/4 anonim ***** válasza:

A BH sokkal régebb óta, a 70-es, 80-as évektől működik itthon is, több iskola vállal rá felkészítést is. Az már beépült a kutyás társadalom tudatába. Míg az obed csupán 9 éve jött be Magyarországra, kevesen ismerik, még kevesebben értik.


A BH-n egyszerű feladatok vannak, viszont relatív nagyon hosszú maga a pályamunka. Visszajelzésnek tökéletes, hogy min kell még dolgozni.

Viszont ha elkezdesz obedre készülni, mindenképp kérj segítséget, mert annak a szabályzata, bírálata, pontozása, feladatok végrehajtásai, de maga a szituáció is teljesen mások, mint a 'klasszikus' engedelmes munka során. (Nagyon sok olyan párost látni, akik először indulnak obedben és a kutya megzavarodik attól, hogy pl. a távkontrollnál beállnak mögé, vagy a gazda szétesik, mert lenullázzák a boxot, csak mert a küldés előtt kimutat előre.)

2021. jan. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!