Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elméletileg ez jó lenne, ha...

Elméletileg ez jó lenne, ha anyukám nem tojná le magasról amit csinálni szeretnék, hogy neveljem, tanítsam a kutyát? (hosszú kifejtés) 17/l

Figyelt kérdés

Több mint fél éve hoztunk el állatmentőktől egy felnőtt kutyát, aki nem szocializáltak. Emberekkel jól kijön, kutyákat nem szereti. Na most, a felállás az, hogy anyukámra hallgat, mellette ritkán fordul elő gond, engem le se xar amikor élesben rászólok, pedig én vagyok vele többet és betartom a sorrendiség szabályokat. Őt tekinti főnöknek, falkavezérnek, feljebb valónak, letojom minek. Szerinte mindig legyen elől száraztáp. Együtt reggeliznek (kap néhány falatot), amikor megjön kap jutalomfalatot a kutya. Vacsit felváltva adjuk. Amikor tasakos, én adom, amikor csirkefarhátas, ő. Ő is első kutyás, akárcsak én, mégis úgy csinál, mintha mindent jobban tudna. Mivel napi 3x én sétáltatom, én törlöm, én szedem a xarját, én törlöm le séta után, én kapok idegbajt amikor rájön az 5 perc amikor meglát egy kutyát és nem érdekli, hogy rászólok, betelt a pohár. Megmondtam neki, nincs elől száraztáp, csak én adom neki a vacsit, nincs reggeli csurran-cseppen falat, nincs "megjöttem jutalomfalat". Erre ő elkezdett viccelődni, érezhetően azt, hogy hülyeség amit mondok. Korábban akartunk kutyaiskolába menni, de közbeszólt a vírus, aztán a pénz, és most megint a pénz. Nincs rá keret, most nincs. Abban pedig nem bízok, hogy "majd tavasszal megyünk". Hallottam már néhányszor, csak más évszakkal Szerinte meg ne tanítsam hülyeségre a kutyát, várjuk meg az iskolát. Persze az, hogy ül, marad, fekszik, ezek jöhetnek, szocializálni is szocializáljuk, de más egyebet ne tanítsak, mert úgyse értek hozzá, ahogy ő se. Nála viselkedik, nálam nem, én pedig a mai sétánál kaptam kisebb idegbajt. Közepes testűnél nagyobb, de még a nagytestű méret, szerintem. Tehát nem kicsi, hogy "gőzgombóckám, ne ugrálj a másik kutya felé, mert elfúj a szél".

Szerintetek, aki ért hozzá, ha az én akaratom érvényesül és úgy teszek ahogy én szeretnék, érhetek el fejlődést a kutyánál? A jutalomfalat csak itthon érdekli, kint semmit (egyáltalán nem ösztönzi, hogy csinálja meg amit szeretnék), se tőlem se mástól, ez akkor akkor is így volt amikor idekerült, de már rosszabb szerintem, hogy mindig amikor anyukám hazaér, kap kb 3 félét. Többek között ezért a viselkedésért passzolták tovább a kutyák 5x, még mielőtt hozzánk került. Nálunk nem lesz ez, már itt marad, és ha belegebedek is megnevelem, de átkozottul nehéz, ha anyukám szerint a könyvek általánosítanak, a neten baromságot írnak, más kutyások nem látnak bele mi van, csak a szakember tudja a tutit, de hozzá meg még nem tudunk eljutni.


2021. febr. 1. 11:21
 1/10 anonim ***** válasza:
93%
Hát ha nem tanulsz meg higgadt maradni és a helyén kezelni a dolgokat, akkor fejre is állhatsz a kutya számba sem fog venni. Lehet hogy a te "szabályaid" és viselkedésed erőltetett neki, komolytalan és nem sugall magabiztosságot, anyukád meg mindent természetesen zsigerből csinál, nem izgul semmin, ezt a kutyák nagyon jól megérzik. Én ennek a saját kutyámnál voltam szemtanuja és le voltam döbbenve. Történt ugyan is hogy elvittük tűzijátékot nézni ( ne kérdezzétek miért tűnt jó ötletnek) a kutya elveszítette a fejét, lógott a hámban és minden erejével kapart előrefelé, menekült, a farkát a lába közé dugta, soha nem láttam így félni, próbáltam nyugodt maradni, anyum és a tesóm is ott volt, a másik tesóm és apum elszakadt tőlünk. Iszkoltunk az autó felé, amikor félúton találkoztunk apummal és a tesómmal, átadtam apunak a pórázt és a kutya egyszer csak nem húzott tovább, mint aki a világát sem tudja, hanem apummal rohangált játékosan, le sem szarta a tűzijátékot. Egyszerre voltam nyugodt és szomorú akkor. Apum soha nem vitte sétálni, soha nem foglalkozott vele vagy etette meg, csak simogatta, játszott vele és hagyta kunyerálni. Mégis ő a falkavezér, nem kell 2x szólnia a kutyának. Neki ilyen a kiállása, én a nyomába sem érek a kutya szemében. Ezért úgy döntöttem ha elköltözöm a szüleimre hagyom, mert nem tud meglenni egy erőskezű ember nélkül. 🤷‍♀️
2021. febr. 1. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Anyukám személyisége gyakran pocsék, bár ő nem veszi észre mi a gond, de azt nem lehet nem elismerni, hogy rengeteg tapasztalata van és annyi minden volt már neki, hogy pl: kutyás problémát is higgadtan kezeli. Én meg csak úgy tűnik, mintha higgadt lennék (sajnos vagy nem sajnos, mindig nyugodtnak tűnök), közben meg belül kifutottam a világból, miközben azon kattogok, hogyan oldjam meg a problémát, és nem azon kesergek, hogy megtörtént. De ezt a kutya láthatóan nem "értékeli". Az elején kaptam a kutyásoktól tanácsokat, akikkel összefutottam és nem rántották el a kutyájukat az első kirohanásnál, de nem jött be egyik se. Mármint, először én megyek. Nem adok nyakra-faxra jutalomfalatot, amikor kell leszidom, amikor ügyes akkor megdicsérem és jutalmazom. Volt már, hogy mérhetetlenül mérges voltam (olyan típus vagyok aki felrobbanva se tud kiabálni, csak kicsit felemelni a hangját), egy kanál vízben meg tudtam volna fojtani a kutyát, persze erős túlzással, mert sosem bántottam, de tényleg mérges voltam rá, és életemben nem szóltam rá olyan erősen, olyan határozottan, de le se tojta. Anyukám meg... hát ki lehet találni, kicsit felemeli a hangját és a kutya máris toporogni kezd, hogy folytatni akarja, de közben nem teszi, mert a főnök rászólt.
2021. febr. 1. 13:31
 3/10 A kérdező kommentje:
És mivel ez mindennap ismétlődik, napi 3x, nehéz nyugodtnak maradnom, ha már akkor látom lelki szemeimmel a katasztrófát, még mielőtt elindulunk. :/
2021. febr. 1. 13:33
 4/10 anonim ***** válasza:
39%
#1 vagyok, én 3 év után azon gondolkodtam hogy eladom a kutyát, mert sokszor sírva jöttem haza az idegtől. 5 év alatt semmit nem fejlődött a kapcaolatunk, fejre is állhatok, ellenkezik velem és nem hallgat rám ha nincs kedve. Ezen pár "trükk" nem változtat, ez felfogás kérdése. És nem az a lényeg hogy nyugodtan nézz ki, a kutya nem azt figyeli, a kutya érzi benned a feszültséged, még ha szerinted nem is látszik. Nem vagy falkavezér típus, ahogy én sem. Ezen nem nagyon lehet változtatni.
2021. febr. 1. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Hát igen... őt nem dobom el, szenvedett már eleget, dobták el elégszer, és ütötték-verték elégszer, nem tudván mi a szeretet és törődés, simogatás... szóval vele végigcsinálom az éveket, és egyébként is miattam hoztuk el. De miután ő nem lesz, nem hiszem, hogy újra kutyát veszek magamhoz, bármennyire is imádom őket. Tényleg vagyok olyan típus... ezt pont nem örököltem.
2021. febr. 1. 14:02
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem kell lemondanod a kutyákról, csak válassz legközelebb körültekintően. Biztosan megtalálod egyszer a hozzád illő ebet.
2021. febr. 1. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

Anyad primitiv a kutyatartashoz.


Erelyeseb en ragaszkodj az etologia nevu tudomany ag nezeteihez,amit a kutyaiskolak is igazolnak.

2021. febr. 1. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
#7 látod, hogy cseszheti a kutyaetológiát, ha a az anyja erőlködés nélkül bármit elér a kutyánál, a kérdező meg sehogy nem tudja kezelni bármit tesz. Ez kisugárzás és gondolkodásmód kérdése.
2021. febr. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
82%

Az, hogy folyamatosan van előtte kaja, valóban nem a legideálisabb, mert így kb ki is lőheted a kajával való motivációt.

Azzal viszont, hogy anyukád folyamatosan jutizza, nincs nagyon probléma, te is elkezdhetnéd, a kutya valószínű ezért "szereti őt jobban". Ha már otthon elkezdenéd, hogy random időpontokban magadhoz hívod és adsz neki valami finom kaját, a kutya elkezdene rád figyelni és ez a figyelem (bár jóval kisebb mértékben) az utcán is megjelenne.

A kutyasuliban is az ül-fekszik-marad-hozzám-lábhoz kombót fogjátok untig gyakorolni, van egy rakat videó a youtubeon, hogy érdemes ezeket tanítani, de semmi baja nem lesz a kutyának, ha tanul cuki trükköket(gondolom ezt értetted a más egyéb alatt), mert ez is csak a kapcsolatotokat építi, lefárasztja szellemileg a kutyát. Amúgy hasonlókról is van a neten oktató videó. Ezzel nem fogsz semmit elrontani(bár az "ugat" trükkel lehet :P ) és ha anyukád ennyire ellenzi, ne számolj be róla.


Az utcai sétáról is szintén sok videó van a youtubeon, nézz meg párat és próbáld meg te is alkalmazni az elhangzottakat, hátha segít.

2021. febr. 1. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Persze az, hogy ül, marad, fekszik, ezek jöhetnek, szocializálni is szocializáljuk, de más egyebet ne tanítsak, mert úgyse értek hozzá, ahogy ő se." Ó, baromira el lehet azt csellózni, pláne a szocializációt.


Én ezen a ponton elgondolkodnék azon, hogy egyénileg illetve családilag milyen költségen lehetne spórolni ahhoz, hogy legalább néhány óra alkalmáig eljusson egy kiképző hozzátok, hogy helyben ránézzen a problémáitokra és ahogy felmerülnek megoldja őket. (Felénk, megyeszékhelyen 3000Ft/óráért jár ki a problémásakhoz is értő kiképző.)


Amit leírsz, elég komplex problémának tűnik, ahhoz, hogy egyedül ne bírjatok el vele. Nem vagyok kiképző, se semmi, de amit vizsgálnék:

- megfelelő jutalomfalatot használsz-e? egyéni ízlésük van, ami bejön az egyiknek, az a másiknak nem biztos. Pl. az enyém imádta a spenótosat, unokatasómé meg ímmel-ámmal ette csak. A jutalomfalatok különböző "értékét" is ki lehet használni képzés közben (meghagyni azt, amiért a betonfalon is átmegy azokhoz a feladatokhoz, ami a legnehezebb számára majd később játékos módon kisorolni)

- ha felnőtt és sose foglalkoztak vele, akkor lehetnek komoly problémái, lemaradásai. Gondolok itt olyanra hogy: sosem tanult meg koncentrálni, könnyen demotiválható, illetve könnyen túlstimulálható (ha ide állítanám a kedvenc színészedet / zenészedet / sportolódat, lehet hogy te sem a kezemben levő sütivel lennél elfoglalva - valami hasonló élmény a kutyának is, amikor túlstimulálódik). Idős mentettem volt, sajnos ismerem.

- "Volt már, hogy mérhetetlenül mérges voltam, egy kanál vízben meg tudtam volna fojtani a kutyát" Magadra legyél mérges, pont úgy hangzik, mintha olyan szituációba engedted volna bele a kutyát, amit nem tud kezelni. A kudarcra készítetted fel a siker helyett. A reaktivitás ráadásul viszonylag egyszerű, mert ha nincs orbitálisan elcseszve a kutya, simán kiolvasni a testbeszédéből, hogy valami zavarja. [link]

- "Anyukám meg... hát ki lehet találni, kicsit felemeli a hangját és a kutya máris toporogni kezd, hogy folytatni akarja, de közben nem teszi, mert a főnök rászólt." Amivel nem tanulta meg a kutya saját magát kontrollálni így egy lépéssel sem vagytok közelebb a probléma megoldásához, csak a tünetet kezelitek.


Ráadásul kezdő kutyásoktól nem is elvárható, hogy ezeket meg tudjátok oldani egyedül.

2021. febr. 1. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!