Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tervueren vagy ausztrál juhász?

Tervueren vagy ausztrál juhász?

Figyelt kérdés

Még az elején leszögezem, hogy falu, itt sajnos nincs futtató, kutya haverok, sem kutyasuli. De, mint ahogy az előző kutyáimnál is, tudok csinálni házilag akadály pályát, ügyességi, keresési feladatokat stb, biztosítani tudok számára. Kinti kutya lenne, kazánházban alvási lehetőséggel. Nem árt, ha van benne területvédő és jelző ösztön. Sokat vagyok itthon, így sok időt tudnék vele foglalkozni, a rendszeres fizikai és szellemi fárasztás meglenne. Azonban fontos, hogy a kutya viszonylag önálló legyen, ne romboljon rögtön, ha nem tudok vele foglalkozni, nem vagyok otthon, vagy ritka esetben több napig nem lát (ilyen esetben is foglalkozva lenne vele, csak nem részemről).

Ami visszatart ennél a 2 fajtánál: Az aussienál azt írják, nehezen viseli a zajokat és a szabálytalan napi rutint. A tervut meg elég ideggyengének és félősnek írják. Sajnos mind a 2 fajtáról azt olvastam, hogy nem állatbarát, még a macskákat is képes kinyírni. Ez mennyire igaz? Tartunk baromfikat és díjaznám, ha ezt a kutya is elfogadá, nem marcangolná szét őket.

A kb áruk is érdekelne, ha valaki tud konkrétabbat írni, esetleg megbízható kennel névvel együtt (akár üzenetben is), azt megköszönném.

Tetszik ez a 2 fajta, de nem tudom, melyik lenne jobb választás. Egyáltalán adnak falura ilyen kutyákat? Esetleg más, hasonló kaliberű fajták közül mit ajánlotok? Mindenképp tenyésztőtől szeretnék kutyát, így kérlek ne írjátok, hogy menhelyi legyen.


2021. febr. 10. 19:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
65%

Inkább az aussie. Valahogy jobban egyben van, mint a tervu. Tudom, lehet jó tervut venni, de sajnos az átlag tényleg olyan, amit írtál.

Ha kicsi korától jelen vannak állatok az életében, akkor nem fogja bántani őket.


Az a helyzet, hogy a leírásod alapján, nem juhászkutya lenne neked a legmegfelelőbb, hanem valamiféle őrkutya. Függetlenek, területet őrzik, az állatokat azt szintén, "őrizendő vagyonnak" tekintik, és kevésbé foglalkozásigényesek, mint az aussie vagy a tervueren, akik inkább munkakutyák.

2021. febr. 11. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
70%

Tervueren. De igazából a feltételeidnek egyik sem felel meg. Ezek a kutyák nagyon igénylik a gazdát(a juhászkutyák), nem éreznék jól magukat, ha távol vagy.

Esetleg egy jó kuvasz? Jól tanítható, okos kutyák, a házat őrzi, kint szeret lenni, és nem omlik össze, ha pár napra elmész.

2021. febr. 11. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Óriás testűt nem szeretnék, többek közt azért, mert 8-10 évig élnek átlagban. Egyébként német juhászom és skót juhász-német vizsla keverékem volt eddig. Velük nem volt semmi ilyesmi gond, szépen lefoglalták magukat, ha nem értem rá és a csirkéket is őrizték. Egyéb ötlet? :)
2021. febr. 11. 13:57
 4/14 anonim ***** válasza:
38%

Szepek az aussiek, de kezd veluk olyan gond lenni, mint a borderrel. Mivel egyre nagyobb rajuk az igeny, egyre inkabb tul vannak tenyesztve es sok az ideggyenge egyed. Ismerek 6 aussies gazdat, ezek kozul csak 1 tud peldaul terelni a kutyajaval, mert a tobbiek megijednek a nyajtol is, hiaba probalnak veluk treningezni. Dog dancingben jok de igazan munkara nem tudjak hasznalni. Tervu szinten hasonlo olyan szempontbol, hogy komoly munkara nehezen talalsz jo vervonalu kutyat, de peldaul agilityben nagyon ott tudnak lenni fejben, igy kimondottam jok a sportkutyak kozott, de mint mondtam, eredeti juhasz funkciojukat mar ok sem igazan latjak el.

Ha mindenkepp juhasz tipust akarsz es nem ragaszkodsz a hosszu szoru kutyakhoz, akkor egy munkavonalu ausztraliai kelpiet ajanlanek. Ok igen kemeny munkakutyak, hatalmas munkabirassal, meg keresesre is lehet oket tanitani. Mivel nem reg ota elismert FCI altal ezert ok meg nincsenek show vonalra tultenyesztve, igy talalni kozottuk nagyon jo munka vervonalt.

Ha pedig sokat nem tudsz dolgozni a kutyuddal de nagy mozgasteret tudsz neki biztositani, ahol veled is tud lenni, es elviszed akar magaddal turazni, akkor meleg szivvel ajanlom a csehszlovak farkaskutyat. :)

2021. febr. 13. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
37%
Miért nem maradsz a hagyományos németjuhásznál, egyrészt, mert van vele már tapasztalatod, másrészt ők már hozzaedződtek a rideg tartásához, kevés foglalkozáshoz, mint te is írtad, az előző is elvolt.
2021. febr. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

#4 A kelpie és a farkaskutya is tetszik. :)

#5 Mert nem túl egészséges a fajta, túl van tenyésztve. Az enyém tk-s volt (nem szaporítós!) és idegrendszeri problémája volt, kb bekattant.

Nézegetem a fajtákat. Hosszú vagy rövid szőrű skót juhász, hovawart, beauceron, nyugat-szibériai lajka. Ezek közül esetleg valamelyik?

2021. febr. 13. 20:53
 7/14 anonim ***** válasza:
36%

4-es,te amúgy teljesen magadnál vagy?

A kérdés alapján abszolút nem ajánlható teljesen munka vonalú kutya. Egy csehszlovák farkaskutya meg pláne nem...

2021. febr. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
#7 Kérlek indokold meg, hogy miért. Csak azért, mert nem tudom vinni kutyasuliba, meg tréning stb? Kb az egész napot vele tölteném. Amit esetleg nem tudok fejből, netről bármi megtanulható, kitudom képezni házilag is bármire. Szóval, szerinted mi a probléma? Ne a #4-es válaszolót csesztesd, én tettem fel a kérdést, nekem közöld, hogy miért ellenzed.
2021. febr. 13. 23:37
 9/14 anonim ***** válasza:
60%

1.kelpie (de akár bármilyen munkavonalú juhászkutya). Ezeknek komoly sport kell. Vagy terelés vahy agility, vagy komoly engedelmes, mint az obedience. Ezek a kutyák nem tudnak kikapcsolni. Nem elég nekik az, hogy otthon tanítgatod. Lebontják a kertet és a házat, kényszeres viselkedést vesznek fel megfelelő munka hiámyában (pl árnyékkergetés). Nekik kevés az, hogy vele vagy, ha nem dolgoztok. Egy komoly színtű munkát pedig magadtól, anetet bújva nem fogod tudni megtanítani, hidd el. De, keress fel bátran olyan tenyésztőket, amelyikek munkavonalú kutyát tenyésztenek. Ezt el fogják mondani. Menj el 1-2 terelőversenyre, IGP vagy Obedience versenyre, és megérted miről beszélek.

2.csehszlovák farkaskutya. Nagyon nehezen kezelhető fajta. Rendkívül szökős, nagyon makacs, még önfejűbb. Általában nagyon domináns,gyilkol minden féle jószágot,nehezen tanítható. Nem azért mert buta, csak szimplán nem akar. És durván nagy a mozgásigénye. Természetesen vannak kivételek, de a döntő többsége ezeknek a kutyáknak ilyen. Nem véletlenül nem terjedtek el azon a területen, ahová eredetileg szánták őket. Sem pedig az átlag kutyatartók között.

2021. febr. 14. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Elnézést a helyesírási hibákért, nem néztem át, mielőtt elküldtem.
2021. febr. 14. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!