Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Diszplázia szűrés milyen kortól?

Diszplázia szűrés milyen kortól?

Figyelt kérdés
Azt mondta a doki, hogy 6 hónaposan vihetem, megröntgenezik, és már fog látszani valami. Valóban érdemes már elvinni, vagy várjak még vele?
2021. márc. 21. 20:39
 1/6 anonim ***** válasza:
13%
Azt javaslom, hogy vard meg az ivartalanitast. Diszplazia szureshez rontgenezni kell. A rontgenhez altatni kell a kutyat. Minden altatas kockazattal jar, ezert erdemes osszevonni a dolgokat es lehetoleg a legritkabban altattni a kutyat. Ivartalanitaskor ugy is altatva lesz ... olyankor erdemes a diszplazia szurest is elvegeztettni.
2021. márc. 21. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
81%
Van egy csomó hely ahol vannak már digitális röntgenek, és ahhoz egy enyhébb bódítás is elég. így kíméletesebb. Egyébként a csontozat végleges kialakulása után lehet és érdemes megcsinálni mert változhat. Ez olyan 1 éves kor körül van (bár függ a kutya méretétől fajtájától is).
2021. márc. 21. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Kölyök korban a pennhip módszerrel szűrnek, olvass utána, nem lehet vele teljesen pontosan megállapítani mindent, de ha nagy elváltozás van az már akkor is feltűnik és még abban a korban van a kutya, hogy speciális étrenddel, kiegészítőkkel, tudatos mozgatással (sok úszás, kevésbé megterhelő mozgásformák, fizioterápia) valamennyit lehet rajta javítani, de valószínűleg teljesen tökéletes úgy sem lesz. De ugye mivel tudod, hogy gond van előbb el tudod kezdeni kezelni és a diszpláziát minél előbb kezelik, annál eredményesebben lehet, amikor már sántít, nehezen kel fel, tehát megjelennek a látványos tünetek azt már nehezebb visszafordítani, ezért megvan az előnye a korai szűrésnek is.

Viszont ha a kölyökkori szűrés mentes eredményt mutat akkor sem lehetsz 100%-ig nyugodt, ha biztosra akarsz menni a csontok kifejlődése után, felnőtt korban is érdemes megcsinálni a szűrést. Főleg azért, mert attól még, hogy 6 hónaposan jól álltak a csontok, ha még tovább nő előfordulhat, hogy deformálódnak.


Annak idején én is gondolkoztam rajta, de a tenyésztő javaslatára végül nem vittem el. Kölyökkorában nagyon figyeltem, alacsonyabb fehérjetartalmú tápot kapott, adtam neki zöldkagylóport, kollagént, MSM port, sokat vittem úszni, nem futtattam, nem engedtem lépcsőzni, tehát kvázi úgy kezeltem, mintha figyelnem kéne az ízületeire és csak felnőtt korában, 15 hónaposan csináltunk szűrést.

Egyébként a diszplázia kialakulása elég összetett dolog, ahogy én olvasgattam az orvosoknak sincs egységes álláspontja, van, aki szerint teljesen örökletes, étrenddel, mozgásokkal nem befolyásolható, tehát az én mentes kutyám akkor sem lett volna dp-s, ha nem figyelek rá kölyökkorban (a szülei, felmenői szűrtek), van aki szerint az, hogy a felmenők szűrtek nem garancia, akkor is előjöhet étrendtől, mozgástól függetlenül és vannak, akik szerint meg ezekkel befolyásolható. Nekünk az adás-vételi szerződésben rögzítve is volt, hogy "szerzett" diszpláziáért a tenyésztő nem vállal felelősséget, de ugye nem mindenki ért egyet vele, hogy egyáltalán létezik-e szerzett diszplázia.

Mindenesetre én nem bántam meg, hogy nem csináltuk meg kölyök korban, tudatosan figyeltem az ízületeire, amennyire tudtam, de ezen felül extra kezeléseket nem kapott. Persze más úgy, hogy azért a felmenők szűrései valamilyen szinten mégis garantálták, hogy rendben lesznek az ízületei, egy mentett, esetleg nem törzskönyves kutyánál más a helyzet. Semmiképp se akarok belekezdeni a szaporító vs. tenyésztő vitába, de szaporítóknál elég gyakori, hogy rossz genetikájú kutyákat pároztatnak, nincsenek se szűréseik, se tenyészszemléjük, ott elég erősen benne van a pakliban a diszplázia esélye, szóval ha esetleg ilyen helyről van kutyád akkor szerintem érdemes lehet elvinni, jó előre tudni, hogy van-e baj és ha van, akkor mekkora, egyébként meg a tk bizonyos szempontból azért szerintem erre is garancia, igaz nem 100%-os, de maga a pennhip módszer sem az.

2021. márc. 21. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
27%
Diszplazia lehet egy orokolt betegseg, lehet fejlodesi rendellenesseg es lehet oregkori deformitas. Akkor kell megvizsgaltatni, ha szukseges. Ha a kutya rendben van, akkor minek piszkalni? Ha pedig baj van, ugy is sor fog kerulni a vizsgalatra.
2021. márc. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
55%

Amennyiben szeretnél a kutyával komolyabban sportolni, pl. agility, flyball, igp, akkor érdemes lehet már fél éves kor környékén megcsináltatni a diszplázia szűrést (könyök, váll, csípő), hogy tudd, hogy egyáltalán alkalmas-e a kutyád a sporthoz, mennyire lehet terhelni. Ahogy már többen írták, ez még nem a végleges eredmény lesz, mert a kutya még növésben van, de ad egy támpontot a jövőre nézve.

Viszont ha nincs ilyen jellegű terved és a kutyának nincsenek tünetei, ami esetleg arra utalna, hogy problémái vannak, akkor teljesen felesleges leszűretni ebben a korban. Bőven elég akkor, amikor már a hivatalos diszpláziaszűrést csináltatnád neki, pl. tenyésztésbe vételhez.

Ha egyáltalán nincs sem tenyésztési, sem sport célod a kutyával és a kutyánál semmi nem indokolja a szűrést (nem sántít, nincs fájdalma, dp-re utaló tünete), akkor nem feltétlenül kell megcsináltatni a szűrést.

2021. márc. 22. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Most csinálták a szűrést (röntgen) 6,5 hónapos német juhász. Bódításban volt. Ezzel nem volt gond, viszont van elváltozás, de kezelhető.
2021. máj. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!