Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért van az, hogy a rosszabbu...

Miért van az, hogy a rosszabbul etetett, tartott kutyák általában tovább élnek?

Figyelt kérdés
Nekem az a tapasztalatom, főleg, amióta vidékre költöztem, hogy a kenyérrel, maradekkal etetett kutyák tovább élnek, mint azok, akiknek a gazdája minőségi ételt ad nekik és sokat foglalkozik velük. A sogoromek a nap nagy részében láncon tartják a kutyát, alig foglalkoznak vele, az ő maradekukat eszi. Mi külön élünk, mégis tavaly amikor elmentek nyaralni, kihívtam az állatorvost hozzá, mert egy oltása sem volt még, még kis könyve sem volt. A doki meg mondta, hogy milyen szép, fiatal kutya, szépek a fogai. Két évesre saccolta, pedig már 5 éve a sógoromnal van. Egyszerűen nem értem.

2021. ápr. 2. 13:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
51%

Mert fogyóeszköz, a gyengébbek, vagy érzékenyebbek elhullanak, főleg olyan egyedek maradnak akik mostohább tartást is kibírnak. Ez ilyen falusi szelekció. Szomorúnak tartom.


Bár ebből jöhet a sztereotipia, hogy a keverékek sokkal hosszabb életűek mint a valamilyen fajta jellegét hordozó kutyák.

2021. ápr. 2. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
28%

Szeeinted mi van a minőségi tápban??:)))

Volt egy törzskönyves óriás schnauzer szukám 14évet élt a kanoknál pár centivel magasabb marmagasságot ért el,maradékon élt,tejen,friss tojás sárgáján, hőkezelt baromfi láb nyak farhát, oltásokat mindig megkapta.

2021. ápr. 2. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
82%

Egyrészt szelekció, ahogyan az egyes írja, az a kutya, amelyik moslékon élve, oltások nélkül is túlél egy vemhességet valószínűleg strapabíróbb kölyköket is ellik, amelyik kölyök meg nem annyira ellenálló az hamar elpusztul. És mivel falun gyakori, hogy a szomszéd rossz körülmények között tartott kutyája vemhesül és ezeket a kölyköket lepasszolják a többi szomszédnak ez a genetika megy tovább.

Másrészt az kirívó eset, ha a rossz körülmények közt tartott kutya sokáig él és hajlamosak vagyunk az ilyeneket jobban észrevenni, amit ki lehet ragadni a nagy általánosságól, azon senki nem lepődik meg, ha a rossz körülmények közt tartott kutya 5-6 évesen elpusztul, ez sajnos szinte még csak említésre sem méltó. Ugyanígy kiemeljük, hogy xy kutyája 5-6 évesen elpusztult, pedig jól táplálta, rendszeresen vitte állatorvoshoz, stb, az kevésbé szenzáció, hogy a jól tartott kutya jól él, lényegében ezt várjuk el, így ez megint az inkább meg sem említjük kategória.

Nem akarom idekeverni a barf-táp vitát,de pár évvel ezelőtt még nagyon nagy számnak számított, hogy barf étrenden tartott kutya 14-15 évesen is aktívan mozog, esetleg sportol, mert az embereknek a barf etetés idegen, ismeretlen volt, furcsa, bizonytalanul álltak hozzá, mert inkább arról lehetett olvasni, hogy mikor milyen csont akadt meg a kutya torkán és mennyire káros a barf. Most, hogy egyre elfogadottabb lesz már inkább az számít kirívónak, hogy megakad a kutya torkán a csont és azon kevésbé ámulnak, hogy idős kutya is aktív barf étrend mellett.

Harmadrészt ez ugyan elég ingoványos talaj és tényleg nem akarok ellentéteket szítani, sem okoskodni olyanban, amihez nem értek, de szerintem a jól tartott kutyák többsége túl van gyógyszerezve, ami hosszútávon káros lehet. Gondolok itt az évenkénti kötelező veszettségoltásra, amiről már egyre több orvos mondja, hogy felesleges, a 2-3 havonta történő féreghajtásra úgy, hogy a legtöbb családban tartott kutya nem lesz 2-3 havonta férges, illetve az egyre erősebb élősködők elleni védelemre. De mondom, ez csak ilyen elméleti okoskodás, bort iszok és vizet prédikálok, mert ennek ellenére az én kutyám is megkapja évente nemcsak a veszettség oltást, hanem a kombit is és tavasztól őszig nexgard spectrával védekezünk a kullancsok ellen, mert ennél jobb alternatívát én sem tudok. Szóval ez tényleg csak egy felvetés.

Továbbá még a városi környezet és az egész városi életmód is hatással lehet a kutyákra is, sokkal szennyezettebb a levegő, ami a kutyák egészségére is kihathat, mindent gyorsan és olcsón akarunk megszerezni, ami nagyjából igaz a kutyatápokra is, előfordulhat, hogy a legjobb táp sem olyan egészséges a kutyának, mint mikor a falusi ember levágja a saját nevelésű bárányát, főz belőle egy pörköltet és amit nem tud megfőzni azt megkapja a kutya. Szóval sokszor maradék és maradék közt is van különbség, nem mindegy, hogy a mirelit pizza szélét adom a kutyának vagy a saját állataimmal etetem. De ez megint feltételezés, ráadásul itt nem is kifejezetten a városi-vidék kutyák voltak a kérdés, csak ha nagyon általánosítani akarunk akkor azt mondhatjuk, hogy jellemzőbb, hogy városban tartanak jobb körülmények közt kutyát, nem falun.


Mindent összegezve egyébként meg mindennek ellenére én nem gondolom, hogy jellemző lenne, hogy a rosszul tartott kutyák tovább élnek, egyszerűen ezt vesszük észre, ezt ragadjuk ki és emellett vannak olyan tényezők, amik szerepet játszHATnak a jól tartott kutyák esetleg rövidebb élettartamában.Egyébként meg abból, hogy az orvos szerint jó állapotban van a kutya nem vonnék le messzemenő következtetéseket, ránézésre még egy orvos sem tudja megmondani, hogy nincs semmi baja a kutyának, az meg, hogy 5 évesen még fiatalos és szépek a fogai megint nem kéne, hogy szenzáció legyen, ez rengeteg jól tartott kutyáról is elmondható.

2021. ápr. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
55%

A kutyatap tele van tartositokkal meg kitudja mikkel. Ezert van a sok allergias meg rakos kutya!

Az en kutyam is kap tapot, de nem csak ezt kapja. Van, hogy fozok neki majat vagy kap daralt hust, de sokszor kap pl maradek porkoltet, maradek tokanyt, maradek huslevest, maradek resztelt majat, tyukot huslevesbol, sorolhatnam. Es ehhez igazitom a tapot. Tokeltes allapotban van a kutyam meg ha oreg is, falun lakom, napi seta megvan, oltasokat mindig megkapja, kint lakik az udvaron nagy kutyahazzal.

2021. ápr. 2. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
68%
Ez bizonyitja,h a minosegi tap se olyan egeszseges,mint a bio hus....
2021. ápr. 2. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
70%
Meg nincs elhizlalva egy kutya se. A dagadt kutya nem el sokaig es az izuletei is fajnak. Ezt felejtik el sokan..
2021. ápr. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
47%

Szerintem az is közrejátszhat benne, hogy kevesebb esélye van megbetegedni. Benne tengődik abban az 1 négyzetméteres közegben, nem találkozik új bacikkal, vírusokkal, élősködőkkel, mint pl egy városi kutya.

Másrészt, simán lehet, hogy beteg, csak sosem diagnosztizálják.

2021. ápr. 2. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
41%

7es Szerintem meg pont a varosi kutya tengodik a panelban. Videken a kutyaknak tobbnyire nagy udvaruk van (leszamitva a rossz allattartokat), legalabbis ahol en lakom a kutyak az udvaron szaladgalnak, jatszhatnak. Az enyemnek van kutyamedenceje is! Kergethet macskat, ugathat postast, orizhet hazat, szabadon van, áshat godrot, lophat zoldseget es folytathatnam! Plussz jarunk naponta setalni.

Szerintem az a gaz mikor egy kutyat bezarnak egy varosi lakasba, aztan naponta parszor leviszik pisilni meg seta. Elnyomjak az osztoneit. Az allatoknak meg kellene adni azert egy szinten a szabadsagot. A varosi kutyak "elemberesedtek".

2021. ápr. 2. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
44%

#8 ez azért eléggé általánosítás. Mi ugyan nem betondzsungelben éltünk, hanem kisebb városban, viszont a kutya benti volt. Napi 4-5x ki volt víve, ezek között volt 2 hosszú séta, ahol futhatott, áshatott, sok új helyre vittük, bár sosem voltunk olyan felelőtlenek, hogy hagyjuk állatot kergetni.


Ellenben az egyik ismerősöm tipikus falusi, a kutyák az udvaron élnek mióta az eszüket tudják, max annyit mozognak egész nap, hogy elfutnak a kapuig ugatni utána vissza a teraszra. Nem futkosnak magukban, de szöknek amikor csak tudnak. 9 évesek, maradékon élnek, az egyiknek már nincs foga és köldöksérve van, a másiknak a hónaljában van daganat és szintén van gond a fogaival. És ez nem tegnap kezdődött. Valszeg' még ott fognak pár évet sínylődni, mert utcai vegyes kutyák. Hát baromi jó élet ez nekik.


Nem minden kerti kutxának jó ahogy nem minden lakáskutyának rossz. Mindkettőt lehet jól és rosszul is csinálni.

2021. ápr. 2. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
42%

Az allatkergetest azt mire ertetted? Arra, hogy odairtam, hogy megkergetheti a macskat? Az osztonos! Az en kutyam pl vadaszkutya. Minden evben kap oltasokat es eves alap kivizsgalasai vannak. Sot most mar felevente kivizsgaltatjuk mert mar idosodik. Nem minden falusi kutya mix kutya, pl az enyem se az. Es egyebkent mi van akkor, ha mix kutya, akkor mar nem lehet szeretni ot?


Igen abban igazad van, hogy falun sok kutya rosszul van tartva, de eppen ugy varoson is. Van akinek vadaszkutyaja van panelban, mert az a faj tetszik neki. Bar nem hiszem, hogy az a kutya tudja mit jelent a vadaszas, de elnyomjak az osztoneit. Persze az se jo mikor egy kismeretu kisszoru kenyesebb kutyat falun kizarnak az udvarra es nem torodnek vele.

Falun nem biztos, hogy rosszabbul etetik a kutyakat. Ahol en lakom 3000 lakos van es 3 kutyatapos uzlet (szerintem sok, de megis ez van). Nem az oreg bacsikakat kell nezni, akik nyugdijbol etetik a kutyat es regi felfogasuk van, meg olyanokat se akik nem ertenek az allatokhoz es gyujtik oket.

Szerintem egy falusi kutya foleg ha kinti a tisztabb levego miatt is egeszsegesebb, es ha kinti kutya akkor meg szivosabb is. De itt is csak altalanositani tudok. Nekem is volt kutyusom (falun), aki rakban meghalt, hiaba volt operalva.

2021. ápr. 3. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!