Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik közepes/nagy testű...

TCA kérdése:

Melyik közepes/nagy testű kutyafajtát ajánlanátok?

Figyelt kérdés

Most költözünk falura, családi házba, nagy telkünk lesz. Feleségemnek volt már kutyája, de nekem az első lenne. Három 10 év alatti gyerek van, szóval mindenképpen gyerek-kompatibilis fajta kellene. Ja, és van már egy szobacica is :).

A ~4000 nm-es telken lesz helye bőven, és hosszútávon haszonállatokat is szeretnénk tartani. A környezet nagy sétákra is ad lehetőséget, de munka miatt nyilván egész nap nem tudunk vele lenni, tehát nem extrém ragaszkodó fajtát keresünk.

Alapvetően pásztorkutyákban gondolkozunk, nyilván a border collie nagyon tetszene, de ahogy olvasom, ők extrém sok foglalkozást, dolgoztatást igényelnek, amit nem biztos, hogy biztosítani tudunk (legalábbis amíg nem lesznek jószágok). Gondoltunk még a skót juhászra, berni pásztorra, retrieverekre is. Utóbbiak nem túlságosan barátságosak? Úgy értem, a családdal persze barátságos legyen, de azért a falu végén nem árt, ha az idegeneket nem fogadja túl nagy szeretettel :).

Egyéb más fajták is szóba jöhetnek pl puli (bár feleségem nem szeretne "szőnyegkutyát"), mudi, más pásztorkutyák (ausztrál, bearded collie stb), de pár másik fajta is pl husky. De bármilyen tippet szívesen fogadok a fenti körülményeknek megfelelően.


Nagyon hálás lennék, ha akár hozzávetőleges tenyésztői árakat is tudnátok mondani (tól-ig).


Köszönök minden tippet.



2021. ápr. 4. 19:23
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
76%
Berni pásztor is nagyon jó fajta.
2021. ápr. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
4-es vagyok. Hogy a kérdésre is válaszoljak én az újfundlandit ajánlanám. :)
2021. ápr. 4. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a leonbergit és az újfundlandit még nem tanulmányoztam, utánanézek.

A kérdésekre:

- Elsősorban kintinek gondoltuk, de ez nem jelenti azt, hogy nem engednénk be a házba, viszont nem kanapékutyát, ágyban alvót keresünk :)

- Hétköznap munka/iskola, tehát ilyenkor csak a késő délután/este jön szóba. Hétvégén elég szabadok vagyunk. (Egyébként nem egészen értem, de sokszor olvasom, hogy egyes kutyákat folyton dolgoztatni kell. Ez mit jelent: akiknek ilyen fajták vannak, azok egész nap vele vannak, nem mennek sehova???)

- Talán félreérthető volt: nem házőrzés a cél, csak arra gondoltam, hogy ne legyen túl nagy bizalommal az idegenek felé. Azt olvastam, ebben is van alapból mentalitás-beli különbség a fajták között.

2021. ápr. 4. 21:37
 14/26 anonim ***** válasza:
8%

Kaukazusi juhasz. Legyen tobb. A haszonsllatokat terelik es orzik egesz nap. Ha kicsikent kerul hozzatok,a macsekkal is osszebaratkozik (rendszeresen talalkoznak meg a gyerekeitekkel is!! Napi szinten)meg minden allatotokkal es nem bantja egyiket se.


A betoro svedek ellen vedeni kell az allataitokat. Kellenek a profi teruletorzo kaukazusi juhaszok. Vagy kozepazsiai juhaszok.

2021. ápr. 4. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
74%

A kutya dolgoztatása nem azt jelenti, hogy 0/24 vele kell lenni. Vegyük a pásztorkutyákat alapnak. Ők arra lettek kitalálva, hogy egésznap az állatok közt rohangáljanak a mezőn. Amennyiben ez nem lehetséges (panellakásban például elég nehezen), akkor máshogy kell kielégíteni a kutya igényeit: futás, kutyasportok (pl agility). Egy kutya boldogságának igazából elég egyszerű a receptje, az egyik fő dolog az, hogy kellően le legyen fárasztva. Egy border collie-nál (haszonállatok hiányában) ez napi több kilóméter futást jelent. Amennyiben ezt nem tudnátok biztosítani neki és ragaszkodtok a pásztorkutyákhoz, a helyetekben megvárnám, míg meglesznek a haszonállatok.

Ha elsősorban kint lenne a helye, mindenképpen egy hosszúszőrű kutya kell. Erre egyébként nagyon jók a juhászkutyák.

A bernipásztor és a goldenretriver nagyon jó családi kutyák, de tudni kell róluk, hogy igénylik rendesen a mozgást. Előbbiben igen erős a védőösztön.

Többen ajánlották a kaukázusit. Nekünk volt egy gyerekkoromban, nagyon rossz emlékként maradt meg. Folyton ellökött, rám állt. Nagyon kicsi gyerek mellé szerintem nem a legjobb.

Ami nekem nagy szerelmem és tudom is ajánlani, amennyiben határozott személyiséggel rendelkeztek, a német juhászkutya. Megfelelő nevelés mellett igazi társ. Tipikusan egygazdás, így nem kell amiatt aggódni, hogy nagyon bratyizna idegenekkel. Nekem is az van hatéves gyerkőc mellett, igazi pajtások :)

2021. ápr. 5. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:

Egy munkakutyával nem elég naponta több órát rohangálni, főleg ha border collieról beszélünk. Nekik szellemi fárasztás is kell, nem elég, hogy futkosnak. Ha nem kapja meg, akkor csinál: ő unaloműzésnek nézi, te meg rongálásnak.

Egyébként akiknek ilyen kutyája van, az felkel korán, sokszor hajnalban, hogy legyen még pár órája munka/iskola előtt is fárasztani a kutyát, minőségi időt tölteni együtt. De ugye tudod, hogy az, akinek alapból kutyája van is reggel is foglalkozik vele? Igen, fel kell kelni annyival hamarabb. Persze nem mind igényel ilyen mértékű fárasztást, de a munka/iskola léte önmagában elég rossz kifogás. Ha nem vagytok hajlandók vele ennyit foglalkozni, akkor olyan kutya kell, ami jobban el van magában.

Hiába pedzegetitek, hogy majd esetleg lesz haszonállatotok, és azt terelhetné, mert ha most még nincs, akkor is már rá kéne nevelnetek az ilyen jellegű/mennyiségű munkára, amire láthatóan nem vagytok hajlandóak. SZóval olyan nincs, hogy jól lakjon a kecske, meg a káposzta is megmaradjon, a kutyáknak is vannak igényei. Ha nem úgy tartotok egy kutyát, ahogy az igényli, akkor rombolni, pusztítani fog.

A kaukázusit ajánlják többen. Egyébként nem rossz ahhoz, amit elvártok. Viszont őt erős kézzel kell nevelni, makacs tud lenni, és szereti feszegetni a határokat. Végtére is arra lett tenyésztve, hogy önállóan eldöntse egy helyzetről, hogy mit kell csinálnia. Szóval ha nincs kutyás tapasztalatotok, inkább ne legyek kaukázusi, mert ha nem megfelelő nevelést kap, könnyen lehet, hogy folyton dominálni fog.

A németjuhász nem lenne rossz választás nektek, viszont szintén az ember fejére nő, ha nem megfelelően nevelik. Sajnos nekem azért van a fajtával ellenérzésem, mert minden hülye ezt akar, és a nagy részük nem neveli meg, aztán alig lehet bírni vele. Persze ez nem a fajta hibája.

Labrador, golden retrievert ne, ezeknek nagyon kell az ember társasága, ha főleg kint akarjátok tartani, nem jó ötlet.

A husky munkaigénye nem nektek való, egyértelműen nem olyan életet éltek, hogy neki elég legyen, ráadásul a haszonállatokkal sem szokott kijönni, sokszor adnak le a mentésnél is azért, mert megfogta a csirkét, a birkát, stb. De hát ugye nem is erre van.

Amiket írtál, skót juhász, berni pásztor, ezek szintén elég ragaszkodóak, nem jó nekik, ha ki vannak csapva kerti dísznek.

2021. ápr. 5. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
58%
Berni pásztor vagy leonbergi
2021. ápr. 5. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
Megmondanátok ,hogy a 4-es válaszom mért lett lepontozva?
2021. ápr. 6. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
61%

Érdekes, hogy a komondort senki nem ajánlotta. Pedig magyar fajta, inkább el van egyedül is, és nagyon szereti a családot.

Meg a farkasokat is. Csak őket másképpen:)

2021. ápr. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 9. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!