Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit csináljak ha vicsorít rám...

Mit csináljak ha vicsorít rám a kutyám?

Figyelt kérdés

Ez kb. az 5. alkalom mostanában. Az előtt nem csinált ilyet max. Egy évben egyszer. Általában a tanítás váltsa ki ezt. A mai nap esete:


Tanítottam neki egy új trükköt a criss-crosst. Szépen ment is amikor már kb. fél órája gyakoroltak kezdte nem nagyon érdekelni. Már nagyon másfele nézett csak felém nem elsőnek picit kézzel megböktem picit ide nézett de mindig semmi. Aztán egy kicsivel erősebben de mindig semmi. Utánna egy ilyen kis kör alakú dologgal (amire rá kellett tenni a mancsát) megböktem nem erővel. Ekkor felém fordult és elkezdett vicsorítani. Én hirtelen felálltam és mivel nagyon hirtelen jött én is elkezdtem vicsorítani. Kb. 10 másodpercig így voltunk utánna a kutyám már kezdte leengedni a száját és nem vicsorított. Ekkor be küldtem a hazába és azt a kör valamit a földhöz vágtam. Ekkor jött épp haza apukám neki egyből mondtam hogy ne szóljon hozzá és ne is simogassa meg mert büntetésben van. Ez sikerült is. Utánna el pakoltam és bejöttem.


Az lenne a kérdésem hogy ha ilyet csinál akkor mit csináljak? Nem testi fenyítést akarok hogy minnel nagyobbat üssék rá és esetleg meg harapjon hanem amivel tudok rá hatni hogy ne próbálkozzon máskor. Gondolom az váltotta ki hogy bökdöstem de volt hogy benyúltam a kutyaházban és akkor vicsorított és majdnem megharapott. Ez kb. 2 másodperc volt közben kihúztam a kezem és egyből leengedte a száját.

Szerintetek mit csináljak ha mégegyszer próbálkozik?

Labrador keverék szuka 4 éves ivaros.



2021. ápr. 17. 20:37
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
86%

10.: Ez baromság már bocs. Simán lehet,hogy már előtte adott jelzéseket, hogy "lécci, hagyjuk már abba"; "mostmár tényleg hagyjuk abba"; "Még mindig nem érted, hogy nekem ez mára sok, és mára fejezzük be?" Egyszer egy előadáson (talán az ELTE-n voltunk az etológia tanszéken, de nem 100%) mutattak egy videót amiben egy német kutyatréner mutatott fotókat és videó részleteket. És mindegyikben azt mutatta, hogy a kutya már kb. 10x (volt amelyiknél végül 25 ilyet számoltunk) jelzett finoman, hogy ezt nem kéne, és a gazdik pont nem vették észre/nem törődtek vele, és a végén a kutya morgott. Az egyik videóban még ezt sem vette észre a gazdi és a "kutya nem moroghat" alapon tovább eröltette, hogy a kutya elkezdett morogni. Ez után a kutya már vicsorgott de a gazdi még mindig nem vette az adást. A kutya próbált kimozogni (elkezdett kihátrálni) de még mindig semmi. Azóta a gazdinak 6 ujja van és hiányzik a fél arca. És a sok okostojás megmondta, hogy ez a kutya hibája, mert a kutya akkor sem moroghat, vicsoroghat, támadhat...

Nincs videó az előzményekről, nem tudjuk, hogy mi volt előtte. Lehet, hogy a kutya már jelzett finomabban, hogy hagyjuk abba, most nincs ehhez kedvem, türelmem stb.


Egyébként ilyet másutt is láttunk már, még 8 nap az évfordulója, elég hatásos és "látványos volt", igaz ott nem kutyát "csesztettek" kicsit sokáig, hanem egy atomreaktort, az is megunta és hiába nem robbanhatna fel felrobbant, mert máshogy nem tudta jelezni, hogy sok neki a csesztetés.

2021. ápr. 18. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
44%
11: nyilván adott már jeleket a kutya, ebben biztos vagyok. De nekem akkor se fér bele semmilyen szinten, hogy a gazdájára vicsorogjon, pláne támadjon, mint a példádban. Ott valami nem oké a kapcsolattal.
2021. ápr. 18. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
84%
10-15 percenként tarts szünetet, amikor inkább játszotok, vagy a dolgára engeded. Mi kutyasuliban így csináltuk.
2021. ápr. 18. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
62%

12.: Igen, és sajnos sok esetben nem a kutya a hibás.


10.: De ez ember-ember között is így működik. Van egy ilyen "mondás", hogy "nem ért a szép szóból". Hányszor olvasunk olyat, hogy X évekig "szivatta" Y-t (akiről az egész falu tudta, hogy egy rendes jólelkű gyerek) mégis egyszer túlcsordult és agyonverte X-et. Hány ilyen sajtó hír van? Hány ilyen eset van? Ld. pl. iskolai bántalmazás tipikus példája, talán 2 éve volt ilyen eset, bár ott sajnos fordítva sült el, és a bántalmazott nem a bántalmazót rugta fel, hanem leugrott talán a 3. emeltről.


És ha elolvassátok, a gazdi észre is vette, hogy a kutyának sok, de nem hagyta abba. Szerintetek mit tud még tenni a kutya ha nem hagyják kihátrálni a helyzetből. Értelmezzétek a kérdést (most vissza olvastam):


1./ Szépen ment is amikor már kb. fél órája gyakoroltak kezdte nem nagyon érdekelni.


Első jel, látszik a kutyán, hogy neki ez most elég. Simán lehet, hogy máskor ment volna tovább is, de itt most nem volt jó kedve stb. Itt ilyenkor értelmes esetben a gazdi veszi az adást és kioldja a kutyát, de itt nem ez történt. Pl. "Najó látom, most elfáradtál, hol a kedvenc játékod? Labdázni szeretnél, menjünk labdázzunk egy kicsit /azért ezt a példát hozom, mert a mi kutyánk labda mániás, és ilyenkor egy fél óra labdázás kioldja a feszkót belőle"


2./ Már nagyon másfele nézett csak felém nem - Itt elvágtam a mondatot -


Kutya 2. jelzése, hogy hagyjuk abba.


3./ elsőnek picit kézzel megböktem picit ide nézett de mindig semmi.


Ez miért is kellett? Egyértelműen a kutya már hátrálna ki a helyzetből (most ezt a videót megnézném szivesen ha lenne). Valószínűleg nem ez az első jelzés. De itt már egyértelmű, hogy a kutya jelez, hogy fejezzük be. A gazdi itt a kutya egyértelmű kérése ellenére elkezd fizikai erőszakot elkövetni a kutyán. Ha igaz az amit állítasz, hogy a kutya nem moroghat, képzés közben a kutyát csak végső esetben fenyítünk fizikailag (mit ír a kérdező olvasd vissza: "kicsit kézzel megböktem", egy labiról beszélünk /ld. a kérdés vége/ nem egy maliról ahol sokszor kell az erős fizikai kontroll)


4./ Aztán egy kicsivel erősebben de mindig semmi. Utánna egy ilyen kis kör alakú dologgal (amire rá kellett tenni a mancsát) megböktem nem erővel.


A kutya nagyon menne már elfelé (pl. a farok tartását, lihegését, orrát, fül tartását megnézném a videón, hogy az egyéb testi jelei milyenek, érdekes lenne itt egy saliváris kortizol is, bár feltehetően felrobbanna a műszer, de ez elég ritkán mérnek, de van pár érdekes tanulmány érdemes olvasgatni)


5./ Ekkor felém fordult és elkezdett vicsorítani. Én hirtelen felálltam és mivel nagyon hirtelen jött én is elkezdtem vicsorítani.


A kérdés itt, hogy volt-e már más eszköze a kutyának? Feltehetően eddigre a teljes rendelkezésre álló jelzéskészletet (a kutya még nem tud beszélni, de a testbeszéde már a leírás alapján is "beszédes"), tudott-e mást tenni? Mi fut le az "agyban" (kicsit antropomorfizálva a kutya "gondolkodását" tehát helyettesítsük emberrel). "Már látja, hogy elegem van, de nem hagyja abba", "már félre néztem, de semmi" "b*ki megbökött???? Jó OK ránézek, de úgy, hogy lássa, hogy elegem van..." "most hozzám vágta azt a szart amivel már rég óta csesztet". "Na idefigyelj, mostmár elég legyen, érted, elegem van!" (és így szoktak kezdődni a kocsmai verekedések).


A leírás alapján is a kutya már legalább 3 nagyon egyértelmű jelzést adott (hogy az egyéb jelzései milyenek voltak nem tudjuk, de feltehetően az is volt), a gazdi 2x fizikailag bántalmazta a kutyát. Szerinted milyen eszköze volt még a kutyának?


Szintén (feltehetően minden emlősnél, de a kutyánál és az embernél konkrét kutatások vannak) és ezért írtam a saliváris kortizolt, kimutatták, hogy ennek emelkedése elég durva reakciókat vált ki. Majd a lebontásában a mozgás, a fizikai aktivitás segít. Pl. kocsmai verekedéseknél figyelték meg (néhány esetben volt videó), hogy nő a feszültség (megy fel a saliváris kortizol) torzul az arc, és irtózatos erővel pofán vágja az illető a másikat, és kb. abban a pillanatban kisimul és meg is nyugszik. Olvass utána a stressz reakcióknak (egészen komoly kutatások vannak), ugyanígy nézd meg ha valaki befeszül és elkezd járkálni fel-alá a mozgás segít lebontani ilyenkor (első sorban) a saliváris kortizolt. Aki járt egyetemre biztos találkozott azzal, hogy X kijött a vizsgáról torzult arccal, és elkezd fel alá járkálni a folyósón, hogy "hogyan lehettem ilyen hülye, hú" néha még a falba is beleboxol (sok esetben a "köcsög" tanárok előtt a falon ez látszik is). Itt sem mozgás teret nem hagyott a kutyának, sem a jeleket nem vette észre a gazdi. És szerintem csak a kutya "jófejsége", hogy "csak vicsorgott" egy agresszívebb kutya esetén ebből még nagyobb baj is lehetett volna (pl. most hiányozna a kérdező fél arca). És itt van az amivel az elmúlt években lehet kutatásokat olvasni, hogy "félelem aggresszió" (értsd: "legjobb védekezés a támadás" embereknél is használjuk ezt a mondást). Hormonális szinten nagy eltérés nincs a kutya és az ember viselkedése között.

2021. ápr. 18. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
54%

Bocs a végét nem küldte el, de nem tudom miért.

Te hogy viselkdetél volna ebben a helyzetben?


Párbeszéd:

A: - Légyszíves, ezt most hagyjuk abba, nincs kedvem hozzá!

B: - De akkor is folytatjuk. Érted? Most ezt folytatjuk!

A félre néz, elfordul.

B: - Nézz rám ha hozzád beszélek, érted? Mi az, hogy még el is fordulsz? Érted ezt a feladatot akkor is megcsináljuk ha nincs kedved hozzá, mert én azt mondtam.

A: - De nem érted, hogy ez most nekem sok?

B: - Nem, nem értem, ezt akkor is megcsinálod!

A elfordul, ekkor B megböki:

B: - Mi azt, hogy elfordulsz? Érted? Veled foglalkozom és te elfordulsz? Milyen viselkedés ez már?

A kelletlenül ránéz B-re, de a feladatot nem akarja megcsinálni

B hozzá vágja a feladat tárgyát A-hoz.

A megfordul és pofán vágja A-t: "így már érted, hogy nincs most ehhez kedvem?"

És így kezdődött a kocsmai verekedés. A végén a nézőkkel is kettőt fordult a mentő. ISmerős?

2021. ápr. 18. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%
Elfáradt, nem kéne egy huzamban fél órán keresztül b@szogatni, eredménye úgy sem lesz több. Te mit csinálnál a helyében?
2021. ápr. 20. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!