Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 4 éves középázsiai juhászkutyá...

Monkeyface92 kérdése:

4 éves középázsiai juhászkutyát fogadnánk örökbe, szinte kezdőként. Jó ötlet?

Figyelt kérdés

Van egy 4 éves KÁJ kutya, aki egyedül él egy telken, mert a gazdája meghalt és a szomszéd jár át napi egyszer megetetni. Így él kb. 1 éve, és láncon van tartva, mert különben elszökne. A gazdája nem nagyon foglalkozott vele és a kutya szinte egyáltalán nem szocializálódott. Aki most gondoskodik róla, nagyon szereti. Párommal már többször meglátogattuk a kutyát, nagyon barátságosan viszonyul hozzánk. Velem játszik a maga 70-80 kg-jával, ami elég durva, a játék után mindig van rajtam kék-zöld folt, mert ráharap a karomra és nekiütődik a fogának a csontom. Le tudom parancsolni a földre, többnyire hallgat is rám; már az első találkozáskor sikerült. Ha durvul, akkor le tudom állítani többszöri rászólásra, vagy erősen rászorítok a fejére és megakadályozom, hogy rám ugorjon. Kívülről úgy látszik, mintha egy harci kutya rángatná a kezemet, de nem erősen harap rá, viszont kicsit tartok attól, hogy esetleg csak felmér, kóstolgat egyelőre.

Nekünk van egy 7 kg-os, 3 éves törpeuszkárunk, azt lehetetlennek tartom, hogy összeengedjük őket, mert nem élné túl, ha elkezd vele játszani.


Kertes házban lakunk, van egy kb. 100 négyzetméteres előkert, ami szépen meg van csinálva, gyepes. A hátsó rész kb. 800 négyzetméter, melléképülettel rajta. Hátuk tartanánk kint a nagy kutyát, az uszkár benti kutya, pisilni kivisszük mindig az utcára, de amúgy az előkertbe van kiengedve. Így a 2 kutya el lenne különítve egymástól, de nem akarok soha azon izgulni, hogy mikor talál valami rést a nagy kutya a kerítésen és jön át az uszkárhoz, vagy fordítva.


Mit javasoltok? Mindenhol azt mondják, hogy a KÁJ kutya semmi esetre sem való kezdőnek, ráadásul ez egy felnőtt kutya, akinek nem volt jó gazdája. Ugyanakkor meg amikor megérkezünk hozzá és meglát minket, egyből lefekszik és csóválja a farkát, amíg oda nem érünk hozzá és látszik rajta, hogy nagyon kedvel minket. Gyakran meglátogatjuk, hogy szokjon minket, mielőtt elhoznánk. Szerintem még játéka sem volt soha. A múltkor vittem neki egy nagy marhalábszárat, nagyon tetszett neki, és amikor odaléptem nem is morgott egyáltalán. Akkor adott ki halk morgó hangot, amikor rátettem az orrára a kezemet, miközben a csontot rágta. Amikor a fülét simogattam, nem zavarta. Szerintem ez jó jel.



2021. nov. 3. 15:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A leírtak alapján nem javasolom, hogy magatokhoz vegyétek. Alapvető pásztorkutya ismeretek hiányoznak a leírtak alapján.
2021. nov. 3. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
2%

Jó választás!

Károgókkal ne törődjetek

2021. nov. 3. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
2%

Ha a kutya epelmeju, akkor siman bevallalhatod ... de biztos foglalkozni kell vele sokat. Kozepazsiai az egyik legjobb kutyafajta (persze sokan tartanak tole az ereje miatt, de nem kell). Ha a kutyanak jo a 'feje' (nem tudom jobban megfogalmazni), akkor nem lesz vele gondod.


Ellenben ha elvadult ... vagy bantottak ... az mar okozhat gondot, de az elso talalkozasnal valoszinu ki fog derulni, hogy mire szamithatsz.


Egy a leneyeg a KAJ-nal ... ne akard lekenyerezni, ne akard elnyerni a bizalmat ... viselkedj termeszetesen es egyaltalan ne mutass felelmet ... a kutyanak kell kozelednie, barmit csinal maradj nyugodt (csak vizsgaztat - de nem fog bantani) ... ne nyulkalj, ne hizelegj!!! Viselkedj termeszetesen.


Elso talalkozasotoknal ki fog derulni, hogy erdemes-e foglalkozni a kutyaval ... szerintem egyaltalan nem remenytelen (de nem ismerem azt a kutyat, yehat nem tudhatom).


KAJ a termeszet szabalyai szerint gondolkodik es szarik az emberi elvarasokra ... ennyit kell csak felfogni es tiszteletben tartani egy kozepazsiaival szemben - utana azt csinalsz vele amit akarsz es megfog halni erted ha kell.


Szerintem a legjobb kutyafajta! Persze hazabeszelek, mert nekem 3 is van! :))) De tudom, hogy minden kutyas a lelke melten pont ilyen tipusu kutyarol almodik, csak fel tole es ezert nem meri bevallalni ... pedig a legjobb! Eskuszom.

2021. nov. 3. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
96%

Na,pont a két olyan kájos válaszolt neked ami kb a te tudásoddal egyenlő szintel rendelkezik magáról a fajtáról és a kutya tartásról is,de azért van nekik..


Így ne haragudj,de vedd magadhoz,keress más fajtát vagy tájékozódj többet a pásztor kutyák felől.Kicsi a kert,van már más kutyátok egy kutyát sose látott pásztor kutya mellé akitől féltitek is.

Nincs értelme,hogy a lánc helyett a kis kerted legyen a börtöne.Ha akarsz beszélj a gazdával,keressetek neki egy jó helyet,de az általad nyújtottak sem megfelelőek egy pásztor kutyának,csöbörből vödörbe vinnéd.

2021. nov. 3. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
15%

Lattam egyszer egy fenykepet, egy lanyult rajta egy folyoparton - es mellette egy hegyomlas kutya, nagy logos pofaval ... letszer akkora volt mint alany. Neztem a kepet es felsohajyottam ... "draga Istenem, de jo lenne ha ilyen kutyam lehetne, legyszi segits!" ... nem is gondoltam ra, mar reg elfelejtettem ... egyszer csak a testverem megjelent az ajtoban :) ... szia teso! Hoztam neked valamit!

Egy kutya volt ... akkora mint egy macska ... mialofasztcsinaljakvele, de azert orultem :) Aramyos volt - es pici. De naprol napra nagyobb lett! :))) Nagyon nagy!!! O egy kozepazsia juhasz! Rettenetesen nagy ... imadom, hogy ilyen nagy mamlasz :)


Piszok kemeny volt az elso ket ev ... sokszor eret vagtam volna magamon legszivesebben ... de felnott ... en is kibirtam ... baromi jo kutya lett.


O is meghalna ertem - ez evidencia - de en sem martadnek alul ha kellene, ez az en halam es elismeresem a kutyaval szemben :) Baromi jo kutya es tars a kozapazsiai ... oszinten megmondva: sokat fejlodtem a kutya alltal. (ma mar fel kezzel eszem a palacsintat!) :)))))))

2021. nov. 3. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
1%
4-es, te egy seggfej vagy ... de szivesen talalkozom veled es bebizonyitom 3 masodperc alatt :)))) Majom!!!
2021. nov. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Meg is van,hogy ez melyik.Pont ez az amelyik sétáltatja is azt a hülye kutyát,van egy egész csoport ami facen tele tette vele a posztjait,hogy aki tudja kerülje vagy jelentse fel,mert hagyja támadni a káj kutyáját és vigyorog meg vihog össze vissza azon,hogy "csak barátkozni próbál",mert minden kutya csak Fifi az ő kutyájának..
2021. nov. 3. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
A Káj alapból egy elég kemény fajta, csak komoly tapasztalattal ajánlják (már akik értenek a fajtához). Erős kéz kell hozzá nagyon is. Ez egy rossz előéletű példány, mentális bajai lehetnek, de viselkedési problémák biztosan. Szép dolog, hogy segíteni akarsz, de beletörne a bicskád.
2021. nov. 3. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
Vedd magadhoz! Oktato segiteni fog vagy az olvasas a fajtarol meg a sorfendisegi szabalyokrol. Eloszor mindig ti esztek,utana kap a kutya!!! Pl.
2021. nov. 4. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Alapvető kutyás ismeret is hiányzik.


Kezdjük ezzel:

"A múltkor vittem neki egy nagy marhalábszárat, nagyon tetszett neki, és amikor odaléptem nem is morgott egyáltalán. Akkor adott ki halk morgó hangot, amikor rátettem az orrára a kezemet, miközben a csontot rágta."

Ez azért nettó felelőtlenség. Attól, hogy a kutya emberekkel szociális, még féltheti annyira az ételét, tárgyait, hogy rosszabbul reagáljon: figyelmeztetően megcsípjen vagy komolyabban odaharapjon. Meg lehet kérdezni, hogy hogy viszonyul az emberekhez a kajája környékén, de nem egy hiper-szuper fincsi, ritka és értékes lábszárcsonttal kellene kezdeni....


Szocializálatlan: semmit nem ismer a világból kiszámíthatlan milyen lesz a leghétköznapibb dologra a reakciója, úgymint autó, kuka, fűnyíró, biciklis, gyerek, járókeretes néni, kerekes székes bácsi, babakocsi, karácsonyi díszkivilágítás, kopogós padló, másik kutya, cica, tyúk, ló stb.

Tehát: mivel soha nem tanulta meg, hogy a kerítésen túli ingereket, így azt csinálja, amit a kis kutya agyával tud, ez lehet félelem, pánik, lefagyás, túlpörgés, ugatás, kergetés, agresszió, közöny és bármi ezek között. Ez egy 3 kg-s yorkie esetében sem vicces, te meg eleve a hegyomlásnyi méretére panaszkodsz.



"Gyakran meglátogatjuk, hogy szokjon minket, mielőtt elhoznánk."

Egészen eldöntöttnek látszik... Ettől függetlenül NEM tartom jó ötletnek nektek ezt a kutyát. Viszont ha ennyire ragaszkodtok hozzá akkor viszont tegnap előttre keresettek egy piszok jó, pásztorkutyás ismeretekkel rendelkező, felnőtt kutyák szocializációjához értő, házhoz járó kiképzőt, aki felméri a kutyát, illetve segít nektek szocializálni, nevelni.

Amit még át kellene gondolni:

^ ilyen oktatót nem lelni minden bokorban

- felnőtt kutya szocializálása komoly időt, energiát, türelmet és alázatot igényel. biztos, hogy be tudnátok vállalni?

- a meglévő állat a prioritás. Ha a KÁJ nem szociális kutyákkal vagy az uszkár nem szimpi neki, én tuti nem venném magamhoz.

Segíteni másképpen is tudtok: pl. kerestek neki befogadó szervezetet, vigyáztok rá, beszálltok a költségeibe, amíg a szervezet fogadni nem tudja (engem pl. marhára érdekelne, hogy oltásokkal hogy áll, szívférgesség, teljes vérkép stb.)

2021. nov. 4. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!