Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan fogyasszam le ivartalan...

Hogyan fogyasszam le ivartalan kutyámat? (részletek a leírásban)

Figyelt kérdés

Azt szeretném leszögezni, hogy nincs kórosan elhízva, a show vonalas tenyésztő szemével "pont jó," az állatorvos szemével van rajta egy icipici felesleg, a trénerünk szerint már kövér. Most 25kg, én is úgy látom, hogy 2-3kg plusz biztosan van rajta, legalábbis 21-22kg körüli súllyal valóban energikusabb volt, szóval mégiscsak megvan az egészségügyi oka is a fogyásnak.

Kölyöknek, kamasznak mindig is inkább sovány volt, ehetett bármit és bármennyit nem látszódott meg rajta, látványosan az ivartalanítás után kezdtek rá felkúszni a plusz kilók, illetve történt egy kisebb életmódváltás is, 1 éve elkezdtünk versenyszerűen is obedience-zni, ami súly szempontjából nem feltétlenül volt előnyös, mert:

1. Fontos, hogy a kutya a tréningbe adja bele minden energiáját, ezért a "céltalan" labdázások, kergetőzések, sok km-es túrák véget értek, a fizikai fárasztást szép lassan teljesen átvette a mentális, és azért lássuk be hiába kerüli max sebességgel a bóját az az oda-vissza 30m közelébe nincs 10km-nyi hegymenetnek vagy több órás labda utáni sprintnek.

2. Általában a napi kajájáért tréningezik, viszont vannak olyan szituációk, feladatok, amikor muszáj valami extrán izgalmas juti, ami sajnos nála abszolút a "junkiefood," virsli, tepertő, vagy minimum a zsírban kisütött hús.


Nyilván ezt az életmódot nem szeretném teljesen feladni, sok munkánk van benne, élvezzük és a versenyzés nem működne, ha ezeket alapjaiban megváltoztatnám. Nem egy kifejezetten nagy munkakedvű kutya, ha fizikailag lefárad mentálisan használhatatlan lesz, másfél napig tuti nem lehet vele utána tréningezni és az extrább jutikat sem tudom teljesen elhagyni.


Ötletként felmerült, hogy visszaállnék vele barf etetésre, amikor barfoztunk szerencsére tudtam eléggé változatos húsokat adni neki, hogy mindig legyen valami újdonság, ami egészen jól működött, bár ott is a hizlalóbb húsok (lazac, libacomb) volt az igazán extra, ami az ivartalanítás után már egyből meg is látszott rajta. Illetve azt nem tudom, hogy mi a jobb barf esetén, ha viszonylag kevés adagot állítok be neki (mondjuk az ideális súly 1-1,5%-át), vagy ha tartom a javasolt 2-3%-ot, de nagyrészt sovány húsokból, amik nem hizlalnak. Utóbbit azért nem tartom szerencsésnek mert a barf szerint mindenképp kell vörös hús, tengeri hal is, amit nem tudom, hogy a hetente kb. 2 extrább tréningre odaadott lazac meg libacomb megfelelően fedez e, viszont az se biztos hogy jó irány ha egy 22kg-os kutya 220 grammot eszik egész nap, nem viseli e meg, ha mindig csak ilyen keveset eszik.


Az etetéséről még annyit, hogy nagyon rossz az emésztése, nagyon kevés táp van, amit probléma nélkül meg tud enni (először ezért is lett barfos), most nyulas naturavetalt eszik, ebben 11% zsír van, amit egyébként nem tartok soknak, viszont minőségben ez alá semmiképp se szeretnék menni, szóval a speciális ivartalanított kutyáknak szánt tápok emiatt ki is estek.



2022. febr. 12. 22:18
 1/10 anonim ***** válasza:
68%
Egyáltalán nem normális hogy nem játszhat, nem túrázhat, kergetőzhet, csak amiatt mert neked az obedience a hobbid. A kutya az egy állat, akármilyen meglepő. És ki kell élnie magát, mozognia kell. Miért olyan nagy tragédia ha másfél napig nem használhatod a kutyát, a testi és szellemi egészségéért cserébe?
2022. febr. 12. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%

Az ivartalan kutya mindig hízékonyabb.Mivel kiürülnek a szervezetből a hormonok a pajzsmirigy működése is megváltozik (a pajzsmirigy felelős a hormonokért,a hormonok pedig kb mindenért..) ami alapvetően is nem csak hízással,hanem némi puffadással is jár.Ha csak egy kicsit is megzavarta az ivartalanítást a pajzsmirigy érdemes inkább azt megnézetni mindenek előtt,mert ha az rosszul működik akkor leállhatnak szervek,le vizesedhet a tüdő (embória,halálos) is,tönkre mehet a kutya szőre,bőre és a már említett ödemasodás is fennállhat.


Kis elő adás vége.Érdemes fontolóra venni,én ezért nem vagyok kifejezetten híve a minden áron minden ivartalanításnak.Megelőzi a szaporodást és pár problémát,de sokkal súlyosabbakat tud szülni.



Sportolni szép lassan vissza lehet állni,hogy mentális mellé fizikai fárasztása is legyen.Nem kell,hogy ez valami komoly legyen.Napi 15-30 perc futás,mozgás,más kutyákkal való aktív játék bőven elég arra,hogy azt a max 1-3 kilót ami rajta van kordában tartsa.

2022. febr. 12. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
69%

Adj neki kevesebb kaját vagy mozgasd többet.


Nekem olyan furcsa, hogy a tréningeken túl nincs semmi keresztedzés, erőnlét fejlesztés, illetve, hogy egy labdás kutyával miért nem labdára (is) dolgoztok.


Én agility versenyekre járok a kutyáimmal és elég sok munkám van abban, hogy a kutyák állóképességét fejlesszem túrázással, sétával, játékkal, biciklizéssel vagy úsztatással. Az összes versenyző ismerősöm hasonlóan van ezzel, még sose hallottam ilyet, hogy káros a "céltalan labdázás". Verseny napján, amíg nem futotta le az összes futamát vagy előtte egy nappal persze nem fárasztom szét sehogy a kutyát, hogy tudjon teljesíteni, de ha délután van az edzésünk, délelőtt simán elmegyünk biciklizni.

Azért rákérdeznék az edzőnél, hogy ez a szabály még mindig áll-e, illetve, ha kövérnek tartja a kutyát, akkor hogyan kellene lefogyasztanod.

2022. febr. 12. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

#1 egyrészről a kutyának is az obedience a "hobbija" mint írtam nem egy nagy munkakedvű típus, ha nem élvezné esélytelen lenne vele engedelmesezni. Másrészről kicsit sarkítottan fogalmaztam, nem az van, hogy 1 éve sehol máshol nem járt csak a pályán tréningezni, csak lényegesen kevesebbet járunk kirándulni, a heti 2-3 alkalomból most lett kb. havi 2-3 alkalom.


#2 Nagyon köszönöm a "kiselőadást" nekem abszolút ez az eddigi leghasznosabb válasz :) A pajzsmirigy vonalat mindenképp ki fogom vizsgáltatni, a szőrminősége valóban sokat romlott, de félévente megnézik a vérképét, ha súlyosabb gond lenne, abból látszódnia kéne, vagy erre külön vizsgálatok vannak?


#3 nincs tapasztalatom az agilityben, de azt azért tudom, hogy lényegesen más, mint az obed, nagyon lebutítva mintha a sífutást hasonlítanám a sakkhoz, az obed a pontosságra megy, nem időre, nem sebességre, nem erőnlétre és egy tökéletes meneteléssel nem is lehet fizikumot építeni. Jutalmazok labdával is a pörgetős feladatoknál, de az, hogy egy tréningen 5-10 alkalommal eldobom neki az a közelébe nincs egy több órás labdázásnak.

2022. febr. 12. 23:33
 5/10 anonim ***** válasza:
81%

Kutyam alom tesojaval is jarnak obedience-re. Megis heti 1x egesz napos napkozibe jar ott rohangal egesz nap kutyakkal.Sokat jarnak setalni, plusz a kertben is rohangal.


Egyebkent az en kutyam sem egy nagy munka kedvu, de azert setak, futtatoba jaras mellett mentalisan is siman lehet farasztani.


Ennyire megvonod a mozgast tole nem egeszseges. A kutyanak mentalis es fizikalis faradtsagra is szuksege van.

Mint latszik hizik is.


Nehogy mar napi 1 ora seta, rohangalas mellett ne lehessen mentalisan farasztani.



Nem akarsz valtoztatni, pedig kell nemi mozgas az eletvitelbe.

2022. febr. 13. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem a kutyának a hobbija hanem neked. Ha választhatna a rohangálás, túrázás, különféle új ingerek, kutyahaverok és az obedience között akkor kivétel nélkül minden kutya az előbbit választaná. Ez nem azt jelenti hogy utálja az obedet, de nincs választása, nem tudja neked elmondani hogy azért sokkal jobban élvezné ha kutyaként is élhetne. A versenysportoló/zseni és a többi gyerek közül a sport/tanulás miatt kiszakított gyerekek is nagyon hamar kiégnek. Szerinted véletlen? A természetes közegüket, viselkedésüket vonják meg tőlük, és te is ugyanezt teszed a szerencsétlen kutyáddal. Fizikailag már el is kezdett leépülni.

Havi 2-3 alkalom pedig te is tudod hogy konvergál a nullához.

2022. febr. 13. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#5 azért a "mentalisan is siman lehet farasztani" és a versenyszintű sportolás között nagy a különbség. Esetünkben pont az, hogy a tréning maradjon a világ legérdekesebb dolga és ott adjon bele mindent, ne a futtatóban rohangálásba.

Ha meg lehet oldani a versenyzés feladása nélkül is az elhízást, akkor valóban nem akarok változtatni, de ezt le is írtam. Nyilván a kutya egészsége a legfontosabb, ha csak úgy lehet egészséges kondiban tartani, akkor búcsút intünk a komoly tréningeknek és helyette megint megyünk kirándulni. Azért tettem fel a kérdést, mert bíztam benne, hogy nem ez az egyetlen lehetőségünk (mert ezt meg tanács nélkül is meg tudnám tenni), hiszen sok, az enyémnél sokkal jobban izolált, valódi munkakutya van engedelmes ágazatokban is és azért a legtöbb nincs elhízva.

2022. febr. 13. 00:25
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell feladni a versenyt, csak sétáltatni kéne azt a nyomorultat. Nem hiszem hogy ezt ilyen nehéz felfogni.
2022. febr. 13. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A vérképen ha szerepel egy olyan,hogy TSH ami a T3 és T4 hormon termeléséért felel akkor nincs szükség külön vizsgálatra.Ha ezek az értékek rendben vannak akkor nincs is általában gond a pajzsmiriggyel.Túl magas érték esetén túlműködés,gyakoribb esetben alacsony értékeknél alulműködés a bűnös (ivartalanítás mellett sajnos nagyon

gyakori az alulműködés) .Szerencsére szerintem nincs gond,ha a doki eddig nem mondta,mert akkor mindenféle még szigorúbb diéta és talán gyógyszeres kezelés (hormon pótlás) várna rá.

Például emellett gabonát egyáltalán nem vihetne be,mert a gabona elő segíti a gyulladást,a pajzsmirigy alul vagy túl működés pedig tulajdonképpen egy gyulladás :)


Talán elegendő lesz egy kis fizikai terhelést is beiktatni,vagy ha téged nem zavar az a minimális súly felesleg rajta akkor foglalkozni sem érdemes a dologgal,hiszen nem akkora rajta az a plusz súly,hogy az az egészségét veszélyeztesse.Show vonalon amúgy is egy pár kilót rá szoktak dobni a kutyákra,hogy jobban mutassanak. :)

2022. febr. 13. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Az agilityben igenis nagyon fontos a pontosság, talán a legfontosabb, mert egy pici hiba és ki is zárhatnak a futamból.


Kevés obediences ismerősöm van, de ők járnak futni, kirándulni a kutyáikkal, illetve labdáznak is velük "céltalanul".

2022. febr. 13. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!