Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek a 21. században...

Szerintetek a 21. században milyen munkakutyákra lenne szükség? Kell-e egyáltalán újítani?

Figyelt kérdés

Két dolog miatt merült fel bennem a kérdés.

1) Vannak 21. századi munkakutyák, gondolok itt

-a fogyatékkal élőket, mentális betegeket segítőre (vakvezető, terápiás stb.)

- katonai/rendőri munkát segítőkre (drogkereső, bombakereső stb.)

Viszont ezek alapján azért szerintem kijelenthető, hogy a társadalmi igényeknek csak egy szűk rétegét fedik le a munkára használt kutyák, a társadalomnak csak egy kisebb része szorul valóban a kutyák segítségére, munkájára a jelenlegi világban.


2) Jelenleg - nagy általánosságban, a fentiek kivételével - nem a saját hétköznapjaink segítésére dolgoztatjuk a kutyát, hanem a kutya évszázados ösztöneinek levezetésére.

Részletesebben:

Évszázadokkal ezelőtt sokkal sokrétűbben segítette az ember mindennapjait a kutya, talán sokkal több hétköznapibb tevékenységben vett részt, őrizte vagy terelte a nyájat, alkalmazták vadászatban, valóban hatékony "eszköz" volt az értékek védelmében.

Manapság a budai prospektuskertünkből a juhászkutyát elvisszük terelni, birkát vagy labdát, a mi szempontunkból teljesen mindegy is, az agarat coursing pályára, hogy fusson a műnyúl után, a retrivereket field trialra, a németjuhászt őrző-védő képzésre, majd utána bent pihennek a kanapénkon a bekamerázott házunkban (amivel semmi probléma nincs, nyilván hatékonyabb a riasztórendszer, mint a könnyen kiiktatható kutya).

Tehát olyan számunkra haszontalan cselekvéseket imitálunk, ami ugyan segít fejleszteni a kutyáink képességeit, de ezekre a képességekre valójában nekünk nincs szükségünk.


Szóval ezen gondolkoztam, hogy hol van a munkakutyák helye a mi világunkban. Az évszázados tapasztalatok arra mutatnak, hogy sokkal többek tudnak ők lenni, mint egy társ, aki hozzánk bújik, ha rossz kedvünk van. Nem lenne tök jó dolog, ha ezt ki is lehetne használni? Vagy a kutyák - nagy általánosságban - valóban végérvényesen egyszerű hobbiállattá váltak? Az az egyetlen funkciójuk, hogy az elidegenedett társas kapcsolatainkat pótolják?


Ne értsetek félre, egyáltalán nem vagyok kutyaellenes, sőt kettő is itt pihen a lábamnál. Nekik köszönhetően sokkal többet mozdulok ki a természetbe, lett egy rendszer az életembe, amik tök hasznos, ezt elismerem, rendszeresen járok velük sportolni, képzem is őket, az életem részei és talán pont ezért merült fel ez bennem, mert látom, hogy a mindennapi életben is annyi mindent megtanultak tőlem, amikre nem is tanítottam, tényleg sokszor mintha a gondolataimat is kitalálnák és belegondoltam, hogy milyen lenne, ha erre még tudatosan képezném is őket valamilyen módon, ha nem arra tanítanám, hogy milyen irányból ugorja az akadályt vagy hogy végig felemelt fejjel meneteljen mellettem. Hanem a hagyományos kutyás sportok helyett valami tényleg hasznos dolgot tanítanék nekik.


Köszi ha részt veszel ebben a kis esti gondolatkísérletemben :)



2022. máj. 20. 23:41
 1/6 anonim ***** válasza:
57%

Nekem szükségem van a "haszontalan képességekre", számomra a kutya egy olyan lény, aki nem csak egy társ az életben, hanem lehet képezgetni is és utána pedig a versenyeken felmérhetem, hogy milyen szinten vagyunk és a napi sétákat is imádom, tudom, hogy furcsán hangzik, de nekem az elsődleges motivációm nem az, hogy mozgok vagy a kutyának az igényeit kielégítem, hanem, hogy kutyával sétálhatok. Nekem ez a hobbim, számomra ezek a képességek nagyon hasznosak.


Egyedül azzal turbóznám fel a kutyát (vagy inkább olyan állatot tartanék), akit a fentiek mellett lehet csupán növényi étrenden is tartani.


Viszont tudom, hogy a kutyatartók többsége úgy érez, ahogy leírtad, csak nem értem, hogy akkor miért nem tartanak nyulat vagy macskát, kinti állatnak meg malacot, kecskét, mini lovat, szamarat stb...


Több tenyésztő is mondta már nekem, hogy az a célja, hogy kis energiájú, szociális és könnyen kezelhető kutyákat hozzanak létre, mert a mai embereknek ez az igénye.


(off, de hasznos trükk: fogd+ hozd ide+kérem, mikor hozom fel a ruhákat és leesik egy zokni a lépcsőre, a kutyám utánamhozza és pár bútor elhúzástól, árokba mászástól, meg segédeszközök kersésétől is megmentett már a 6 kg-os kutyám. )

2022. máj. 21. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
81%
Úgy hallottam, vegyszermentes patkányirtásra is használnak kutyákat, görényekkel együtt.
2022. máj. 21. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
40%
Az orzovedo kutyak allandoan dolgoznak. Vedik a gazdig. Figyelnek szep csendben minden setanal es kocogasnal.
2022. máj. 21. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%

Vannak funkciók, amiknek egyérteműen leáldozott, lásd viadalos kutyák, ám a legtöbb másik megmaradt, még akkor is, ha a nagy többség nem használja.

Terelő juhászkutyák akadnak napi használatban, vadászkutyák is, és a "paneltacskó" számára is ott van pl. a szarvasgombászat, mint hasznos elfoglaltság.

Majd felmerül a kérdés, hol húzhatjuk meg a vonalat a munka és sport között? Ha én rendszeresen bringát húzatok a kutyámmal, mert az nekem jó és versenyre is járok vele, akkor az szerintem kifejezetten hasznos képessége, még ha nem is múlik ezen a napi betevőnk. Ám amikor 3-4 napra eltűnünk sátrazni az erdőben és ott van a két kutya kísérőnek, már lehet, hogy segítenek megelőzni pl. azt, hogy valaki ránk támadjon. Semmi extrát nem tesznek ehhez hozzá, csak "vannak", mégis a sokat ad a jelenlétük, mint kísérő.

Érdekes téma egyébként, ahogyan az is, hogy miként változnak a fajták az új felhasználási módok felé, akár az érzékenyebbre "állított" rohamjelző kutyák, vagy a vadász ősöktől baromi távol kerülő vakvezető labik. De az agis border vonalak is akár ide sorolhatók, ott már anatómia is nagyot fordult, és a terelő képességet sem szokták preferálni, mondván nagyobb íveken fordulnak.

Saját véleményem, hogy míg nem esünk túlzásokba, észnél maradunk a célirányos szelekció során, addig ez tök oké, és nem kell - az utolsó példánál maradva - görcsösen ragaszkodni a terelő borderhez, ha az agis is egészséges, kiegyensúlyozott és boldogok vagyunk a sportunkban.

2022. máj. 21. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Sok feladatra lehetne képezni még a kutyát, bőven akadna még munka nekik. Amerikában adott gyomok keresésére képeznek, hogy ne kelljen egy egész területet gyomirtózni. Van, ahol szállodákban poloska keresésre képeznek. Ausztráliában csőtörés keresésére. Millió feladat lenne nekik, de nyilván minden egyes kutyatartó nem tudna és nem is akarna kutyázásból megélni.


Sportkutyás vagyok, nekem szükségem van a kutyáimmal való munkára, versenyzésre. Mindig versengő voltam és ebben megtaláltam azt a vonalat, ami éltet. És ehhez olyan kutyákat választottam, akiknek szintén szükségük van a munkára. De azt gondolom, hogy lenne létjogosultsága olyan fajtáknál, vonalaknak, amik a teljesen hobbi kutyatartóknak való. Kis energiaszintű, nagyon alacsony ösztönkészletű, együttműködő kutyákra. Csak ne tegyék ilyenné az összes fajtát...

2022. máj. 21. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Hobbi kutyás vagyok: én is tanulok, fejlődök, ügyesedek azzal, ha a kutyám tud frizbizni, pullerezni, szimatmunkázni, terelni, meg hasonló, általad "haszontalan" dolgokat. (Sőt, akkor is ügyesedek, ha a gyöngy dánióimnak összerakok egy olyan akváriumot, amiben jól érzik magukat, természetesen viselkednek és szaporodnak.) Számomra nem az a hobbiállat lényege, hogy hasznos legyen, hanem élvezzük az együtt töltött időt.


Ha már munkánál tartunk: én örülnék, ha több és elérhetőbb állat asszisztált terápia lenne, akár fizikai, akár mentális értelemben. Illetve ha jól tudom, betegségek kísérleteznek azzal, hogy bizonyos betegségeket ismerjenek fel a kutyák és jelezzenek (akár covid, rákos sejtek jelenléte).

Továbbá nagyon sok "régi" munka ma is él: drogkeresés, search&rescue, rendőrkutyák, terelő és pásztorkutyák, stb. csak az ember nem minden nap jár határon, legelőn, repülőtéren, katasztrófák helyszínén.

2022. máj. 21. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!