Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A belga malinois és a holland...

A belga malinois és a holland juhász, ők a németjuhász minden szempontból(erő, gyorsaság, ösztön, egészség stb) felturbózott változatai?

Figyelt kérdés
2022. júl. 15. 22:22
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
22%

Vannak szuper németjuhászok. A legtöbb munkakutya még mindig az. Azért becsapós, mert a mindennapokban az ember általában a szapisokkal találkozik, nem pedig mondjuk a TOP magyar munkavérvonallal.


A hátukkal kapcsolatban: a németjuhászt arra tenyésztették ki, hogy egyfajta "élő kerítésként" egész nap ügessen a nyáj mentén. Ezt segíti a felépítése a kutyának - folyamatosan, szinte megállás nélkül képes volt dolgozni.


Rossz, elnagyolt példák és szapis kutyák viszont mindig is lesznek...


A mali nem gondolkozik. A németjuhász igen. Ezért fogják mindig is a németjuhászokat előtérbe helyezni. Mondom úgy, hogy nekem malim van, körülöttem pedig mindenkinek nj.

2022. dec. 1. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
78%

"A hátukkal kapcsolatban: a németjuhászt arra tenyésztették ki, hogy egyfajta "élő kerítésként" egész nap ügessen a nyáj mentén. Ezt segíti a felépítése a kutyának - folyamatosan, szinte megállás nélkül képes volt dolgozni."


Ezt hogy érted? Azért kérdezem, mert a mai küllemvonal csapott háttal rendelkezik, ami évtizedek óta egyre rosszabb. Csak vissza kell nézni az 1920-30-40-50-60-2010-es évekig a fotókat, hogy miként lett egyre sutább a német juhászok háta.


Más terelőknek miért nem ilyen? Persze a munkavonalas NJ-k még mindig egyenes hátúak, tehát kifejezetten a küllem vonalról beszélek.


Én láttam azt, amikor az agaram játszott egy német juhásszal. Kb. azonos súlyban voltak, szuka mind a kettő. Az NJ persze alacsonyabb, de picit vaskosabb. Szegény kutya mégis esett-kelt az agár mellett.

2022. dec. 2. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
23%

#12


Az FCI standard ezzel magyarázza:


“A német juhászkutya ügető típusú. (…) A korrekt testfelépítés és szögelések eredményezik a térnyerő, laposan a talaj fölött végzett mozgást, ami a német juhászkutya fáradhatatlanságának benyomását kelti. Az előrenyújtott fej és a kissé felemelt farok is szerepet játszik az egyenletes és nyugodt ügetésben, a fül hegyétől, a tarkón keresztül a farokvégig tartó, lágy-lendületes és meg nem törő felsővonal kialakításában.”


Az ideális szögelések is meg vannak adva, ha ettől lényegesen eltér, a kutya “hibapontot” kap, komolyabb esetben nem lesz sikeres a tenyészszemle.


De nagyon szeretem azt az általános benyomást a mozgásukról, amit az AKC standard fogalmaz meg:


“The gait is outreaching, elastic, seemingly without effort, smooth and rhythmic, covering the maximum amount of ground with the minimum number of steps. At a walk it covers a great deal of ground, with long stride of both hind legs and forelegs. At a trot the dog covers still more ground with even longer stride, and moves powerfully but easily, with coordination and balance so that the gait appears to be the steady motion of a well-lubricated machine.“


Tehát, korrekt felépítéssel kevesebb lépéssel képesek nagyobb területet lefedni.


11-es voltam

2022. dec. 5. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
0%

Ezt elfelejtettem megválaszolni:


“Más terelőknek miért nem ilyen?”


A többi terelőkutya a gazdával együtt dolgozik, viszonylag rövid ideig (tehát nem egész nap/non stop) és a lényeg: ők terelik/vezetik a nyájat “A” pontból “B” pontba - a németjuhásszal ellentétben. Ezért nincs szükségük ilyen szögellésre.


11-es voltam

2022. dec. 5. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
65%

De 40-50-100 évvel ezelőtt miért nem így volt a német juhásznál? :) Akkor még miért volt teljesen egyenes a hátuk? És a munkavonalas kutyáknak miért egyenes mai napig? Miért csak a küllemvonal lett ennyire elrontva?


Egyébként a német juhász sosem volt terelő. Mármint mióta német juhászként létrejött. Az ősei, azok német, németalföldi tájegységi juhászkutyák, akikből később kialakult a fajta, szintén egyenes hátúak voltak. Azok még dolgoztak nyáj mellett. Ott van a legközelebbi rokon, a belga juhászkutyák. Azoknak is egyenes.


A német juhász is a gazdával együtt dolgozik. Minden terelőfajta (illetve ősei) a gazdával együtt dolgozik.


Szóval továbbra sem értem miért jó ez.

[link]

2022. dec. 18. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
78%
És sajnos látszik is a mozgásukon. Sokszor keresztbe állnak a csánkok. Az agaram nem tudott játszani az azonos korú és kb. azonos tömegű német juhásszal, mert az a béna mozgása miatt esett-kelt játék közben. Úgy, hogy az agárnak jó 10 centivel magasabban van a súlypontja. Minden tekintetben felülmúlta mozgás tekintetében a német juhászt.
2022. dec. 18. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
És ezért is jobbak ezerszer a belgák és a hollandok ügyességben, a rottweilerek pedig erőben.
2023. jan. 8. 20:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!