Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Baj ha a kutyám ezt csinálja...

Baj ha a kutyám ezt csinálja a futtatóban?

Figyelt kérdés

Menhelyi, kb. németjuhász méretű, keverék kutyám van. Egész életét ketrecben tölötte. A menhelyen volt más kutya is, de el voltak zárva egymástól, sétálni is egyedül, vagy viselkedése miatt gyakran sehogy sem vitték.


1 éves korában került hozzám, befogadás után 3-4 hónap után már kutyaiskolába vittem. A séták jól mentek, nagyon gyorsan tanult, de finomításra és szocializáció végett azért elvittem suliba.

Ott a legnehezebb gyakorlat az volt, hogy nyugodtan maradjon más kutya jelenlétében. Minden kutyához oda akar menni, nagyon érdeklődő, játékos eb.


A csoport fix volt, mindig ugyanazokkal a kutyákkal találkozott. Utolsó foglalkozásokon már megszokta a többi kutyát, sőt: az a kutya, amelyikhez odament és nem mutatott érdeklődést felé (le sem tojta), azt két szaglás után otthagyta és ment a következő kutyához. Ez így ment, volt, hogy 10 kutyánál is próbálkozott játszani, de nem vették a lapot. Amikor a 11. akár csak a farkát is megcsóválta, onnantól kezdve az én kutyám majd' megőrült, csesztette, ugrált rá, kergette, feldönöttte.

(Volt egy hozzá hasonló méretű és természetű szuka, aki szintén bolond módon játszott más kutyákkal. Amikor ez a kettő "játszott egymással", volt, hogy annyira beledurvultak a játékba, hogy szétválasztották őket, mert a szuka odakapott már az én kutyámnak is. Aki nyilván nem vette zokon, csak azért már vérzett a pofája, leállították őket).


Szóval lényeg, a kutyasuli végére jól kijött az összes kutyával, nem játszott bolond módra, de a visszahívással akadtak gondok, mikor az egyik kutyával nagyon el volt foglalva. Akkor aztán mennyei mannával sem lehetett visszahívni.


Néha eljön hozzánk látogatóba egy kangal, egy németjuhász, egy erdélyi kopó, és egy yorki. Velük jól elvan, fut két kört, néha az kopót megpróbálja feldönteni, de 1-2 perc után megunja őket. (Sőt, meg is szokta már őket, újabban nem is érdekli, ha ott vannak nálunk. Csinálja a dolgát, mintha ott se lennének a többiek).


De a futtatóba csak akkor megyek, ha nincs senki (ami nagyon ritka). Ha pedig látom, hogy valaki bejönne, akkor rögtön kiviszem inkább.

Új kutyákkal nagyon bebolondul. Nem bántja őket, nem harap, de őrült módon játszik, ami miatt a másik kutya gazdája pánikolni kezd, mert azt hiszi baja esik az ő ebének.

Az enyém olyan, mint egy négylábú tornádó, fellöki, átugorja, megkergeti a másikat. Néha visszakergetik őt is, szóval nem agresszív, nem domináns az én kutyám. Előfordul, hogy morog, acsarog, de én már ismerem annyira, hogy ezt teljes mértékben játékból teszi, egy pillanat az egész. De a másik gazdi ezt nyilván nem tudja. Ha nem futtatóban vagyunk, hanem egy szűkebb helyen, kertben, akkor ki tudom zökkenteni az őrületből, egyből megadóan viselkedik.


Szóval idegen kutyákkal a futtatón rájön az ötperc.

Szó szerint 5 perc, mert ennyi idő kell neki, amire megunja. De sok gazdi nem hagyja ennyi ideig "ringben", mert megijed, hogy az enyém bántja az övét. (Mondjuk durva látvány, mikor a kis tacskót útugorja, a vele egy méretűt pedig fellöki örömében).


Mit tegyek? Kutyasuliban csak azt tanulta meg, hogy "ezzel a 20 kutyával jóban kell lenned, semmi durvaság". De amikor ismeretlent, vagy ritkán látott kutyát lát, akkor bepörög.


Bocsánat, jó hosszú lett, köszönöm, hogy végigolvastad.


2022. dec. 12. 14:50
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Meg kell tanulnotok, hogy bármilyen szituációból ki tudd hívni a kutyádat, játékból is, futiban is. Én is kihívnám ebből a kutyámat, megmondom, miért. Nem attól félek, hogy a kutyámnak baja esik, hanem hogy összeverekednek, és mindkét kutya megsérül. Nekem is mentettem van, de ő pont az ilyen hevesebb kutyákra reaktív. Biztos volt valami rossz tapasztalata, ami miatt nem játéknak, hanem támadásnak érzékeli ezt a fajta játékot. Az nem zavarja, ha mondjuk morogva játszik egy másik kutya, ha lerohanják, mint a tank, ráugrálnak, az viszont igen. A kölyköket, akik még nála kisebbek, helyre teszi finoman, de mondjuk egy nála 2-3-szor nagyobb kutyával szemben önvédelembe kapcsol. Egyébként eljátszik nála jóval nagyobb kutyával is, ha hasonló a habitusuk, a nyugodtabb kutyákkal nem szokott gond lenni.

Én azt tanácsolnám, próbálj keresni a környéken, ahol éltek, olyan gazdit, akinek a kutyája türelmes, és jól kezeli a hevesebb kutyákat, vele megtanulhatjátok, hogyan álljon le a kutyád, amikor túlpörög a játékban, illetve kereshetnél a te kutyádhoz hasonló játékstílusú és hasonló méretű másik kutyát, akivel meg kiélhetik ezt a játékintenzitást. Lehet, hogy másik gazdi is van felétek, akinek fő a feje, hogy nem tud a kutyája kivel játszani, mert másoknak túl sok a játékstílusa.

2022. dec. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Van egy olyan alap szabály, hogy addig játék a játék, amíg mind a két fél élvezi. Hiába csak játszik a tiéd, ha a tacskónak pl ez sok, akkor nem hagyhatod rá. Nem stresszelheti be a másik kutyát, nem okozhat neki kellemetlenséget. Ezt mg kell tanulnod leállítani.

Illetve nyilván tiszteletben kell tartanod a másik gazda hozzáállását is. Ha neki ez nem tetszik, mert ő meg pl ismeri annyira a saját kutyáját, hogy tudja, az ilyen játékban a viselkedése könnyen átfordulhat verekedéssé, vagy már sérült le ilyen miatt a kutyája, akkor szintén nem engedheted így szabadjára a sajátodat.


Kérd meg a kutyasulit, hogy más csoportokban is gyakorolhass, vagy csináljanak olyan csoportos foglalkozást, ahol normális, idegen kutyák vannak.

2022. dec. 12. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
96%

Mindig kérdezd meg az adott gazdit, egy rövid szituációvázolás után, hogy játszhatnak-e a kutyáitok és problem solved :)


Én mondjuk nem értékelném, ha az idős, alig halló-látó és viszonylag instabil kutyámat egy másik össze-vissza borogatná, de a fiatalabb meg nagyon élvezi ezt a játékot, így annak meg örülnék, hogy végre találtam neki ehhez partnert.

2022. dec. 12. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Azért baj ha a kutyád ezt csinálja,mert sok kutyának ez már leírva túl sok energia.


Vagy nem fogják tolerálni és nem játék lesz vagy ha hasonló kaliberű kutya van bent azzal meg verekedés lesz előbb utóbb.


Én látom a kutyámon mi a sok neki és ha egy másik túl sok szólok a másik gazdának,ha az ő kutyája csak ugyan azzal energiával közeledik akkor rövidesen mi távozunk. Nem akarom,hogy a kutyámnak rossz élménye legyen.


Illetve azt is látom ha az én kutyám sok egy másiknak.


Ilyenkor kihívom onnan, ha folytatja akkor oda lépek meg fogom a nyakörvét megrángatom, pórázra teszem és ott kell feküdnie pár percig. Kis nyugi után újra mehet játszani. De szerencsére egy rászólás elég szokott lenni.


Ezt kell megtanulnotok,hogy kihívod ha túl sok a másik kutyának.


Magán tréner lenne a legjobb! Akivel a futtatóba is kimentek! rengeteget segít hidd.


Nekem is voltak nehézségeim,mert a kutyám szét volt esve más kutya közelében így kétszer olyan magánóránk volt ahol a futtatóban is voltunk.

2022. dec. 13. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!