Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy használjuk a klikkert?

Hogy használjuk a klikkert?

Figyelt kérdés

Szeretném kipróbálni a klikker képzést, de egyszerűen el nem tudom képzelni, hogy működik, mikor klikkelünk, mikor nem, stb.:)

Láttam, hogy van ilyen könyv, de egyenlőre még nem tudom megvenni, addig is kíváncsi lennék. :)


Kutyasuliban van lehetőség klikkerezésre? Úgy értem, hogy közlöm az oktatóval, hogy így szeretném és slussz? Vagy azt inkább csak itthon magunknak gyakoroljuk?


köszi :)


2011. jan. 2. 09:14
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

A klikker talán egy polaroid fényképezőgéphez hasonlítható:

Ha valami tetszik, amit látsz, klikkelsz, ezzel "lefényképezed" az eseményt. A fotó előhívására használod a jutalomfalatot.


Ha minden alkalommal, mikor beágyazol találnál 1000,- Ft-ot a bevetett ágyon, hamar rászoknál az ágyazásra :) Ez a pozitív megerősítés lényege.


Elméleti segítséget kaphatsz itt: www.klikker.hu, vagy a Klikk! c. könyvből.

Rengetegen tesznek fel oktató kisfilmeket a netre.


Ha olyan sulit keresel, ahol klikkerképzést tanítanak, a www.tukormodszer.hu oldalon találsz jó párat!

2011. jan. 2. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget. :)


Asszem hétfőn veszek a fressnapfban klikkert, és megpróbálkozom a használatával. :D


Úgy gondolod, ha pl. azt mondom a kutynak, "fekszik" és ő lefekszik, akkor klikk és jutifali? :)


REmélem jól értelmeztem. :)

A Klikk c. könyvet meg fogom venni mindenképpen. :) azzal szemezek egy ideje. :)

2011. jan. 2. 09:54
 3/19 A kérdező kommentje:

Még egy kérdés.. :D Hogy kell elképzelni a tükör képzést? :D

Sajnos ahová mi fogunk járni suliba itt olyan nincs, de nagyon érdekel. :)

2011. jan. 2. 09:55
 4/19 anonim ***** válasza:

A klikker olyan, mint egy fényképezőgép. Amikor a kutya a kívánt viselkedést hajtja végre, klikkelünk neki, és adunk jutalomfalatot. Így tudni fogja, jót csinált. A klikk hangjához fogja kötni azt a pillanatot, amit az adott vezényszóra kell csinálnia.


De még fontosabb dolog a bekondícionálás: üljetek le egy asztalhoz, a zsebedben tele jutalomfalattal, és ne kérj semmit a kutyától, klikkelj, kaját adj. (Klikk/Jutalom) Sokszor csináld meg ezt a műveletet, minden feladat NÉLKÜL, K/J, K/J és így tovább.. Ez a művelet azért fontos, mert a kutya a klikk hangját a jutalomfalathoz fogja kötni.


Innen már könnyebb dolgotok van :) Ha pl integetni tanítod, és picit felemeli a lábát már, gyorsan K/J. Így biztatod, végül majd eljuttok ahhoz, hogy teljesen magasra emeli a lábát. A behívást is könnyű klikkerrel tanítani. Amikor jön a kutya már feléd, gyorsan K/J.


Nagyon fontos szabály az, hogy klikkelés után mindig kaja jöjjön! Ha véletlenül megnyomod, akkor is adj jutalomfalatot, mert ez az egy megállapodás van közted és a kutya között, hogy minden KLIKK UTÁN JUTALOM.


Itt olvashatod az ültetést-fektetést-pacsit ilyeneket: [link]


Néhány könyv, amit érdemes megvenned:

Kyra Sundance és Chalcy - 101 kutyatrükk

Korom Gábor - Neked ugatok!

Vámosi-Nagy Nóra: Klikk! Ahogy a kutyák szeretnek tanulni

Pryor-Karen: Klikkerképzés kutyáknak


A tükörmódszerről pedig a [link] -n tudsz olvasni, ugyanis ez a Népszigetiben elterjedt módszer, amit én is csak ajánlani tudok :)


Egyébként nem úgy van, hogy bemész egy kutyaiskolába, és mondod hogy klikkerezni akarsz és kész.. Csinálhatod otthon is, de vannak kifejezetten klikkerrel dolgozó kutyaiskolák. Ilyen a Népszigeti, Alfa, Őrmezői.

2011. jan. 2. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

A Tükör módszer lényege, hogy a kutyád viselkedése a Te képességeidet tükrözi, mint Gazda, vagy mint Oktató. Mindenki a saját kutyája oktatója, vagyis ha valami nem úgy működik, ahogy szeretnéd, akkor ennek az oka Benned keresendő: nem tudod jól elmondani, mit szeretnél, vagy nincs elég tekintélyed ahhoz, hogy a kutya a te döntésedet fogadja el.

Maga a Tükör képzés 3 dologra koncentrál: tanítás, viszony rendezése, életmód.

Ezekben igyekszünk mind elméletben, mind gyakorlatban segítséget adni.

2011. jan. 2. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Az jó, ha hétfőn veszel klikkerert, de a használatával várj még egy kicsit! Előtte mindenképpen olvasd végig és ÉRTSD MEG a www.klikker.hu cikkeit és Vámosi-Nagy Nóra könyvét, különben rosszul fogod csinálni és sokkal nehezebb lesz kijavítani a hibát. Előbb tanuld meg az elméletet és csak azután kezdd el gyakorlatban alkalmazni! Ha nem klikkeres iskolába jársz a kutyáddal, akkor valószínűleg nem fogsz tudni hatékonyan dologozni a klikkerrel. Tapasztalatból mondom. Mi is hagyományos iskolában kezdtünk és utána mentünk át egy tüköriskolába. A következő kutyámmal már nem követem el ezt a hibát és eleve tököriskolában kezdünk!
2011. jan. 2. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat. :D


Sajnos tükör módszer nincs a mi sulinkba, de attól még biztos jó lesz. :)


Mivel elég rendesnek tűntek (mondjuk eddig csak hallottam róluk, és csak egyszer voltam náluk) gondolom megengedik ha klikkerezek közben. :)


Mindenképp szeretném azzal tanítani, mert új kutya új módszer, új suli. :D Legalábbis én ennek az elvét vallom. :D


Így több dologgal ismerkedünk meg. :)

2011. jan. 2. 10:47
 8/19 anonim ***** válasza:
Látod ezért mondom, hogy előbb ismerd meg a klikkerezést. Másképp kell tanítani klikkerrel, mint hagyományos módszerekkel. Minden iskolának megvan a saját bevált gyakorlata, azt fogják neked tanítani és úgy kell tanítsd a kutyádat, különben nem fogtok tudni együtt fejlődni a többiekkel és az oktatók sem fognak tudni segíteni, ha elakadsz. Az más kérdés, ha otthon megpróbálkozol a klikkerrel, de így akkoris keresztképzett lesz a kutyád, amivel mindkettőtök dolga nehezebb lesz. Nem a levegőbe beszélek, én is végigcsináltam ezt.
2011. jan. 2. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Csak hogy világos legyen: "gondolom megengedik ha klikkerezek közben"

Ez az ami nem így működik. Szélsőséges példa, de bármilyen feladat tanítására igaz: Ha abban az iskolában az ültetést úgy tanítják, hogy le kell nyomni a kutya fenekét, akkor utána már hiába kattintassz. Ugyanezt ha klikkerrel tanítanád, akkor megvárnád, míg a kutya magától leül és akkor erősítenéd meg a viselkedését egy klikkel. A kettőt keverni nem hatékony. Talán nem is káros, de ettől az még nem lesz klikkeres képzés.

2011. jan. 2. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Még valami: "Úgy gondolod, ha pl. azt mondom a kutynak, "fekszik" és ő lefekszik, akkor klikk és jutifali?"


Nem. Nem mondassz neki semmit, megvárod míg lefekszik és klikk+jutifali. Ez a tanítás. Amikor már stabilan produkálja a viselkedésformát, akkor kötöd hozzá a vezényszót. Később a gyakorlás során amikor már nem tanítod, hanem rögzíted benne a tanultakat, akkor van a vezényszó-végrehajtás-klikk-falat.

2011. jan. 2. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!