Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ez tényleg így működik, vagy...

Ez tényleg így működik, vagy én nem értem jól?

Figyelt kérdés

8 hónapos a kutyám és mostanában nagyon rossz( megint harapdál, ugat ha rászólok, rosszalkodik, stb). Elkezdtem utána olvasgatni és arra a következtetésre jutottam, hogy mivel kamaszkorban van megpróbálja átvenni a falkavezérséget. Eddig nem foglakoztam ezzel, mert szófogadó, jó kutya volt, de mostanában az idegeimre megy.

Szóval úgy gondoltam, hogy elkezdem alkalmazni ezeket a módszereket, de igazából nem nagyon hiszek benne. Ezzel tényleg meg tudom nevelni? Például, képes lesz arra, hogy békénhagyjon, feküdön egyhelyben, amíg én azt nem mondom? És ilyeneket elérhetek azzal, hogy előtte megyek ki, beleeszek a kajájába, stb?

És még valami... Menyire fontos a falkavezérség szempontjából, hogy ne aludjon az ágyamban? Mert amúgy engem nem zavar, szeretek is vele aludni, de ha tényleg sokat szamít ez is, akkor leszoktatom( bár ez nagyon nehéz lesz)


2011. jan. 12. 09:15
 1/6 A kérdező kommentje:
jah és a szerapációs stresszel is gondban vagyunk, éjszaka nem bír nélkülem lenni, pedig néha azért jó lenne elmenni kicsit otthonról...
2011. jan. 12. 09:20
 2/6 anonim ***** válasza:
84%

Önmagában azt, hogy ki a falkavezér az határozza meg, hogy kinek az akarata érvényesül egyes esetekben. Tehát az, hogy előtte eszel, az segít egy kicsit növelni a tekintélyedet, meg elsőre általában meglepődnek ezen, és elgondolkodnak rajta, de ahogy egy másik szituban palira vesz, már rá is jön, hogy ugyanaz a lúzer vagy, aki eddig voltál, csak ez az új hepped, hogy beleeszel a kajájába.


Az biztos, hogy segítenek ezek a gyakorlatok, ha hitelesen elő tudod adni őket, meg érdemes elolvasni a Fennel könyvet, az fog segíteni a helyes alkalmazásukban, de ha ugyanakkor nem tudsz más dolgokban következetes lenni, akkor nem érnek sokat, csak ideiglenesen. Mindenesetre néhány pozíciópontot, egy kis előnyt szerezhetsz velük, csak azt meg is kell tartani.


Az ágyban alvásról én azt gondolom, hogy majd akkor lehet visszatérni a kérdésre, amikor már minden rendben a kapcsolatotokban, és bármikor le tudod tiltani bármiről.

Ha teljesen oké a pozícióbeli különbség köztetek, akkor eljuthatsz odáig, hogy csak akkor megy fel az ágyadba, ha te meghívod oda. A cél az lenne, hogy eszébe se jusson engedély nélkül felmenni az ágyadra, és ha te lejössz, akkor jöjjön le ő is. De idáig eljutni hosszú és rögös úton lehet, és nem ajánlom, hogy addig fent aludjon.


Az oka a viselkedésproblémáknak biztos, hogy az, hogy kételkedik a vezetői minőségedben, a sajátjában viszont egyre biztosabb. Tehát most mindenképpen érdemes kicsit a sarkadra állnod, és bevezetni pár szigorúbb szabályt.


Ha van lehetőséged és kedved, akkor a legjobb amit tehetsz, hogy elmész egy kutyasuliba, ahol segítenek megoldani ezeket, és rendbe tenni a viszonyotokat, meg megtanítanak téged arra, hogy hogyan szerezz érvényt az akaratodnak.

2011. jan. 12. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként ha ezekben a szabályokban nem hiszel (amire lehet is okod) akkor érdemes a Domináns egyed 3 kiváltsága felől megközelíteni a kérdést.


1. „Privát terület határa”, azaz a dominánsabb egyed közelébe, vagy az általa birtokolt helyekre a másik csak engedéllyel jöhet be.


2. „Ez az én dolgom”: a magasabb pozícióban levő egyed bármit tehet a többiek zavarása, beavatkozása nélkül, például ehetek a földön, locsolhatok a kertben, felvehetem a cipőm, stb. anélkül, hogy a kutya ott lábatlankodna.


3. „Közös akció vezetése”: bármit is csinál közösen két vagy több tag a csoportból, mindig a vezető dönti el, hogy mit, mikor, merre, stb.


A legfontosabb, hogy ezekre figyelj, és ezekben az esetekben erősítsd meg a pozíciód. Jó gyakorlat például az un. Japán vacsora, aminek az a lényege, hogy a kutya éhes, te pedig leülsz a földre enni valami számára is finom húsos dolgot. Gyakorold, hogy ilyen helyzetben nem mehet a közeledbe, tartsd két méteres körön kívül. Az ül és marad parancsok nem érnek, be kell védened a kajád. Ha ez már jól megy, akkor el lehet jutni odáig, hogy felállsz és elmész a kaja mellől, de attól ő még nem nyúlhat hozzá. Ilyesmikkel is tudod növelni a tekintélyed, ha ügyes vagy, el tudsz jutni odáig, hogy akár a lakást is elhagyhatod nem nyúl a földön felejtett csirkecombhoz. Ez a gyakorlat az "én dolgom" és a "privát terület" kiváltságot is erősíti.


Ha ezt a három dolgot szem előtt tartod, és figyelsz, hogy ezekben a helyzetekben mindig te nyerj, és nem engeded, hogy ugyanezeket ő állítsa fel veled szemben (pl. nem adja át a csontot kérésre, vagy rosszabb esetben bevédi) akkor jók lesztek.

2011. jan. 12. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ahogy csakkitti írja, "segítenek ezek a gyakorlatok, ha hitelesen elő tudod adni őket".

Te viszont azt írtad, hogy "igazából nem nagyon hiszek benne". Ha te magad is bizonytalan vagy, akkor a kutya körberöhög. Egy bizonytalan embert nem fog tudni a vezérének tekinteni. Nem elég a gyakorlatokat gépiesen alkalmazni, benned is gyökeres szemléletváltásnak kell történnie a siker érdekében, aminek tükröződnie kell a viselkedésedben!

2011. jan. 12. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ajánlom A csodálatos kutyadoki-t (The dog whisperer) a National Geographic Chanelen és A póráz két végén-t (It's me or the dog) a Spektrumon.
2011. jan. 12. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

8 hónapos...na igen. Kiskamasz...te milyen voltál kamasz korodban? Senkinek se akartál engedelmeskedni...


Én fontosnak tartom ,hogy ne aludjon veled egy ágyban. Nagyon nem jó a vezérség szempontjából. Legyenek helységek a lakásban, ahová nem mehet, ugyanígy legyenek dolgok amikhez nem nyúlhat, ne mehessen fel a bútorokra.


Egyébként nem csoda, hogy most ilyen, nem jó a hozzáállásod a neveléshez.

Nehéz leszoktatni?


Alap dolog legyen, hogy ha azt mondod NEM! akkor nem csinálja. Legyél határozott, nem mondom , hogy könnyű lesz, de ha eleve így állsz hozzá, hogy nem hiszek ebben a módszerben, meg nehéz lesz leszoktatni, akkor nem hogy nem szoktatod ki az ágyadból, majd a végén ő túr ki téged.

2011. jan. 12. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!