Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy volt lehetséges a farkasb...

Hogy volt lehetséges a farkasból ennyi különböző fajtájú kutyát "tenyészteni"?

Figyelt kérdés
Persze gondolom nem egy kommentben megválaszolható kérdés, de nem találtam semmilyen választ a neten. De egyes kutyafajták olyanok, mintha egy lóból kis disznót tenyésztettek volna.
2011. jan. 27. 11:35
 1/10 anonim ***** válasza:
30%
Gyurmával gondolom játszottál kiskorodban. Na ugyanúgy, te kapsz egy nyers tömböt, amit szép apránként elkezdesz alakítani valamilyen céllal, csak kutya esetében nem kézzel alakítod, hanem a neked tetsző egyedeket szaporítod, így az ő génjeik és tulajdonságaik adódnak tovább. Aztán a végén lesz valami.
2011. jan. 27. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%
Nem a farkasból tenyésztettek ennyi féle kutyát hanem a farkas kutya mutációjából válogattak az emberek mutációkat és azokat pároztatva kaptak újabb mutációkat.Egy mutációnak nagyobb valószínűséggel lesz újabb mutációja.
2011. jan. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
55%

Nem mellesleg a legtöbb fajtát nem is farkasból, hanem az sakálból tenyésztették ki. Ezekből lettek azok a fajták, amik jó nevelés híján két szép szóért bármelyik idegennel lelépnének.


Továbbá ez a nemesítés nem egy két évet vett igénybe. Gondolj bele, hiszen a háziasítás óta szelektálva vannak, az meg nem a múlt héten volt.

2011. jan. 27. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
27%
Először is már a farkasok is differenciálódtak valamilyen szinten,mire az ember megszelídítette őket.Szóval nem voltak teljesen egyformák és vannak más kutyára hasonlító állatok is,melyekkel szintén keresztezhették.Mert ennyi idő alatt csak farkasból nem lenne ennyi fajta.
2011. jan. 27. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Genetikailag a farkas, a bernáthegyi és a csivava majdnem teljesen azonosak. Ami kis különbség van köztük, az viszont a kész egyedeknél nagyon látványos eltérésekben nyílvánul meg. Életmódban, viselkedésben és kinézetben egyaránt. Mint ahogy már előttem is leírták, az egész kulcsa a kívánt tulajdonságok szerinti szelekció. Mivel a kutyák reprodukciós rátája elég nagy, ezért viszonylag rövid idő alatt ki lehet alakítani új fajtákat.
2011. jan. 27. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Az egy régi (fél évszázados) elképzelés volt, hogy egyes kutyafajták az aranysakáltól származnak. Ez az "összehasonlító magatartáskutatás" nevű tudományág művelőinek tévedése volt. (Egyébként ez a tudományág alapvetően pozitív, a kort meghaladó eredményeket produkált.)

Ma már DNS-elemzéssel bizonyítható, hogy minden kutya a farkastól származik.

2011. jan. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Platypus ***** válasza:
100%
Nem igaz, hogy a kutyában van sakál vér is, már nagyon régen megcáfolták az elméletet. Genetikai vizsgálattal is. Az összes kutyafajtának egyetlen őse van, a farkas. A jelenlegi változatosságot egyszerűen mesterséges szelekcióval hozták létre. Az ember vonzódik az új dolgokhoz, ha előkerült egy új mutáció, akkor megőrizték és tovább szaporították. Volt rá pár 10ezer évünk, hogy kialakítsuk ezt a változatosságot. A legújabb kutatások szerint a kutya már 100ezer éve különvált a farkastól, csak a testalkatra eltérő kutyák tenyésztése kezdődött a kőkorban.
2011. jan. 27. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 capsread ***** válasza:
35%
Eleve ott kezdődik, hogy nem csak egy bizonyos farkasfajtából vannak a kutyák. A csivavákban, ha jól tudom még róka vér is csörgedezik. És a többi kutyát is a különböző farkasfélékből tenyésztették (csak farkasokból 18 darab van, és akkor még a vadkutyákról, dingó, hiéna, stb. nem is beszéltünk). Utána a már meglévő kutyákat szelektálták. Például a legkisebb kutyához mindig az alom legkisebb kutyáit tenyésztették tovább. A valamilyen kritériumnak leginkább megfelelő kölyköket pároztatták egymással, így az ő kölykeik még inkább megfeleltek az elvárásoknak. Egészen addig, amíg nem lettek tökéletesek. Ez a folyamat nem is tart tovább 50-150 évnél...
2011. jan. 27. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Itt pedig a fajtatenyésztés története. Egy kis olvasnivaló.

2011. jan. 27. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. jan. 28. 00:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!