Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Örökbefogadhatóak a nagytestű...

Örökbefogadhatóak a nagytestű pásztorkutyák is?

Figyelt kérdés

Merthogy olyan véleményeket szoktam olvasni, hogy abszolút egygazdásak, és belepusztulhatnak a gazdaváltásba.


Új gazdát egy 2, 5 vagy 7 éves menhelyi kau, komondor, stb. akkor elfogadna, vagy agresszív lenne?

Egy felnőtt, menhelyi pásztorkutyával hogy rendezze az új gazdi a rangsort?


2011. okt. 22. 21:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

az első kérdésre a válasz: igen, elfogadna. amennyiben az új gazdája érti a fajtát, és tud vele megfelelően bánni, rendelkezik a megfelelő tapasztalattal, türelemmel és kedvvel, hogy elnyerje egy ilyen kutya bizalmát. utána ugyanolyan - sőt talán megbízhatóbb - társa lesz, mint egy kölyökként vett kutya.


a második kérdésre a válasz nagyon hosszú, bonyolult és erősen függ a konkrét helyzettől. ha le tudsz írni egy konkrét szituációt talán pár nap múlva lesz időm rendesen leírni, de így most se időm, se energiám. bocsánat.

2011. okt. 22. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Én az egygazdás kutyák híve vagyok és annak hogy ne fogadjanak el mást de erre én is azt mondom, hogy igen. Hisz ezeknek a kutyáknak nincs kihez hűségesnek lenni, ha menhelyre kerültek, sosem volt valószínűleg igazi jó gazdájuk. Bár tény, hogy akár több gond is lehet velük mint egy kisebb, más típusú kutyával.
2011. okt. 22. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!:)


Igen, örökbe fogadhatóak!


Lehet, hogy nehezebb dolgod lesz vele, mint egy spániellel lenne, de a válasz akkor is IGEN.:)


Persze nem árt, ha van némi pásztorkutyás tapasztalatod, vagy érzéked a kutyákhoz...


Ezt onnan tudom, hogy én 2 évesen fogadtam be egy tk-s, ivaros közép-ázsiai juhász szukát.

Úgy ráadásul, hogy a gazdája hozta.


A gazdájánál egész életében láncon volt, unalmában felásta az egész kerületét a láncnak, vacak kaját kapott, és nagyon durván bántak vele.

"Mert ez egy kemény kutya, tehát nyilván csak azt érti, ha üvöltözöl és odacsapsz..."



Aznap, amikor a kutya hozzám került, le se tojta a gazdáját, befutott a kertünkbe, beleszippantott a levegőbe, élénken körbefutotta a kertet csóválva a kis farkcsonkját...


A gazdája adott hozzá fojtót, szögest, és ellátott minket jó tanáccsal, hogy műanyag edénybe ne rakjunk kaját, mert a műanyagot is megzabálja, verni felesleges, mert meg sem érzi, és eszünkbe ne jusson sétálni vinni.


Mindenki azt mondta, hülyék vagyunk, ez öngyilkos vállalkozás, a kutya szét fog minket tépni.


Na most a kutya meggyőződésem és tapasztalatom szerint nem hülye.:)

Pontosan tudta, hogy mi folyik körülötte, amikor a gazdája elhajtott az autóval, hátra sem fordult...


A gyerekeim akkor 8 és 10 évesek voltak. A kutya azonnal felfogott mindent, onnantól mi voltunk a falkája.

A gyerekek lovagoltak rajta, szánkó elé fogták, dögönyözték, mindent hagyott, sőt élvezte!:)



Tekintve, hogy milyen minőségi változáson ment át az élete nekünk köszönhetően, soha nem kellett semmire tanítanunk, egyszerűen szeretetből csinált meg mindent...


Az a kutya velünk olyan szelíd volt, mint egy ma született bárány.

Az elején azzal volt csak gondunk, hogy lévén káj, elég gyorsan lerendezte a falu kutyáival a rangsort...


Voltak durva esetek, ha érdekel, mire figyelj egy ilyen kaliberű kutyánál, szívesen elmesélem azokat is...



(Azóta az a kutya már nincs velünk, 12 évesen meghalt... de a fajtába annyira beleszerettünk, hogy 3 évvel a halála után hazahoztunk egy káj kan kölyköt, ő most lassan 1 éves lesz.:))

2011. okt. 22. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

ja bocsi, a lényeget lehagytam:

soha nem használtuk a fojtót, nem hogy a szögest, egyetlen egyszer sem emeltük fel a hangunkat, pláne nem ütöttük meg!!!

erre semmi szükség az ég világon!


Egy a lényeg: határozottan szeresd.:)


(ja, és érdekes, mi sétáltattuk, és egyszer sem ásta fel a kertet...)

2011. okt. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat! :))


Jelenleg nem tervezem kutya örökbefogadását, csak önkénteskedni szoktam, és az egyik menhelyen egy privát kennelben van egy felnőtt kaukázusi. Sokat gondolkozok arról, milyen sorsa lesz, ha engem úgy fogadtak, hogy lényegében bárhova bemehetek, de őt kerüljem nagy ívben, mert nagyon agresszív.

Ha neten körülnézek, akkor is számtalan helyen ezt olvasom. De akkor hogyan lehetne örökbeadni, ha egyszer ilyen a reklámjuk, és nem is kezelik jól az ilyen kutyákat (pl. elkezdik hanyagolni, kerülni a gondozók - saját szememmel láttam -, mert ők is tartanak tőle)?


Most szünetelek, de ha újra önkéntes leszek, akkor valószínűleg megbeszélem, hogy hadd foglalkozhassak az ilyen privát-cellás kutyákkal. Nagyon rossz nézni a magányukat, és nem csak a pásztoroknál...

2011. okt. 22. 21:46
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

az tény, hogy még a legjobb kutyaiskolákban is szabály: egy pásztor kutyát csak a gazdája fegyelmezhet.

de ettől még az én kájomat is elviszi pórázon sétálni a segítő gond nélkül...


szerintem halál nyugodtan foglalkozhatsz az ilyen kutyákkal, ha tudod, hogy kezelj bizonyos helyzeteket...


én így csinálnám:

a ketrecet nyugodtan, lehetőleg nem frontálisan közelíteném meg úgy, hogy közben lágy, puha hangon beszélek a kutyához.

a ketrecén kívülről, guggoló állapotban, a tekintetemet elfordítva róla a kezemet bedugnám a ketrecen egy illatos jutalomfalattal.

Elveszi, oké, OKOOOOS - kedves, gügyögő hangon.


Ha nagyon agresszív a kutya, ezt csinálnám kb. 1 hétig úgy, hogy szép lassan már az arcomat is lássa.


Innentől ha a kutya már farkcsóválva, lelkesen fogad téged, kinyitnám a ketrecajtót. (semmiképpen se te menj be a ketrecbe, várd meg, amíg magától kijön.)

Amikor kijött: OKOOOOS, és jutalomfalat.:)


Innentől kezd bonyolódni a dolog, hiszen nincs rajta póráz, és rohadtul nem te vagy a falkavezér...

(de lehet, hogy vannak olyan könnyű esetek, ahol már ennyi elég ahhoz, hogy belopd magad a szívébe.)


Hagyd, hogy pár percig csináljon, amit akar.

Ha valamiért eldurvulna a helyzet (pl. odamegy ugatni a többi kutyát), rögtön vond magadra a figyelmét az előre bekészített giga-jutalomfalattal.


Kipróbálhatod, hogy a jutalomfalatokért követ-e.

Ha annyira kezelhető a kutya, észrevétlenül pórázt is tehetsz rá.


Ez a dolog nehézsége, hogy ráérezz, mikortól mit enged meg neked a kutya.


Ha ne adj' isten a kutya neked támadna, ne fuss, hanem határozottan lépj felé, ordíts és a kezeidet emeld el a tested mellől, hogy nagyobbnak tűnj.


Az a dolog veszélye, hogy van olyan kutya, akit ez nem hat meg.

Na akkor trutyiban vagy.



De ha nem adsz erre okot a kutyának, nagyon kevés esélyt látok rá, hogy nem esik le neki, hogy segíteni akarsz, és ellened fordul.


Szóval így sétálgassatok jutalomfalatot adagolva neki...


Aztán mehet vissza szegényke a ketrecébe...


Másnap megint vidd el sétálni, és megint és megint és megint...:)



Sajnos látatlanba nem tudok ennél többet segíteni.

A lényeg, hogy a kutya egy idő után le fog higgadni, és rájön, hogy a te jelenléted neki jót jelent.



sok sikert!!!:)

2011. okt. 23. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szerencsére nagy eséllyel lesznek ezek a típusú kutyák is nagyszerű kutyák örökbefogadás után,feltéve,ha hozzáértő kezekbe kerülnek.Lévén,,egygazdás"fajták,annál inkább ragaszkodnak majd a megmentőjükhöz(saját tapasztalat,én 5 éves kuvaszt fogadtam örökbe,évekkel ezelőtt pedig félig agyonvert káj szukát szedtünk össze az utcáról...Azóta sem volt két ilyen megbízható,szeretetteljes kutyám,mint ők)A,,rangsorrendezés"egyedfüggő,melyik kutya mennyire és milyen formában igényli.Nálunk a káj-nál(akkor még hozzáértés nélkül,puszta kutyaszeretetből)mindössze azzal értük el a tiszteletet,hogy etettük,szerettük,sétáltattuk és verés helyett simogatást kapott...Egy végtelenül jámbor,a légynek sem ártó kutya volt.A kuvasznál már éreztettem,ki a főnök,de mindenfelé agresszió nélkül,olyanokkal csak,mint hogy ki eszik először,én megyek elöl,kapun,ajtón én lépek ki először-bár egyébként ahogyan elnéztem nála is,ezek nélkül sem lenne gond,ösztönösen(ha mondhatom így)tisztel,nyitott ajtónál sem tenné be a lábát a házba soha,bármit tehetek vele,hang nélkül tűri,ahogyan jól nevelt kutyához illik(kullancskiszedés,eü-s nyírás,stb).Tehát ha a hozzáértés és a szándék megvan,csak javasolni tudom,hogy ezeknek a kutyáknak is esélye legyen így az otthonra találásban.Persze meglehet,több türelem és tapasztalat szükséges hozzájuk,mint más fajták esetében.


Az előző válaszadó nagyon jót írt,annyit tennék csak hozzá,hogy ha eljön a pillanat,amikor kinyílik a kennel ajtaja és élesben"találkoztok a kau-val,a biztonság kedvéért,ha lehet a kutya tudtán kívül egy-két gondozó legyen résen,hogy ha esetleg támadna,be tudjanak avatkozni.Bár remélhetőleg a szeretet és a türelem idővel visszahozza a bizalmát és nem történik hasonló.

2013. júl. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!