Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fajtából adódik, vagy miért...

Fajtából adódik, vagy miért csinálja ezt a kutya? (Kaukázusi. )

Figyelt kérdés

Szoktunk sétáltatni egy kutyát, és én annak a híve vagyok, hogy az igazi séta póráz nélküli.

Ezért, ha kiértünk a lakott területről, akkor el szoktam engedni, és oda fele nem is baj, mert legtöbbször a lábunkhoz simulva jön velünk, vagy szinte a hátsó fertályunkba bebújva, és csak ritkán távolodik el tőlünk, akkor is mindössze 3-4 méteres sugarú körben. Tehát ez van odafele.


Azonban amikor megneszeli, hogy hazafele fordulás van, akkor ott hagy minket, és lelécel haza! Néha már azt látom rajta, hogy direkt nézi, mikor közeleg a visszafordulás ideje. Nagyon veszélyes :S

Eddig mákunk volt, hogy még a falu elején sikerült legkésőbb elkapni, már nem is merem elengedni pórázról.

Miért csinálja?

Nem látom rajta félelem vagy szorongás jelét.

Amikor otthagy minket, próbálkozhatok higgadt ráparancsolással, dühös ordítással, játékos csalogatással... tök mindegy neki. Eleinte azzal próbálkoztunk, hogy feltűnően a másik irányba mentünk tovább, volt, hogy sétálva, volt, hogy futva, volt, hogy nem törődtünk vele, hogy más úton jár, volt, hogy azért felhívtuk rá a figyelmét a neve kiáltásával. De egyik sem érdekelte.


Bármerre megyünk, ha csak egyszer is voltunk korábban már ott, akkor tudja, merre lehet hazamenni, és megy is... Nem kalandozik el közben, nem szaglászik, csak ritkán egy-egy pillanatra, nem felfedezni hagy ott minket, hanem konkrétan, hogy ő majd önállóan hazamegy.

Volt már, hogy lóháton jött egy ember, pont egy szűk földúton a minket otthagyó kutyával szemben, vágtázva. A kutya rá sem hederített, egy picit lejjebb húzódott, és ment tovább, hazafele. Az sem érdekelte, hogy a lovas persze megijedt egy kaukázusitól, és a ló egy kicsit megemelte magát, vagy hogy mi torkunk szakadtából utána kiáltozunk közben... teljes nyugalomban baktatott tovább...


Odafele gyönyörűen követ mindehova.

Nem értem ezt a kutyát :S



2011. okt. 29. 21:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
én sem:S
2011. okt. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Egy más jellegű kérdés! A kaukázusinak tényleg 6 lábujja van a hátsó lábain?
2011. okt. 29. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
95%

"annak a híve vagyok, hogy az igazi séta póráz nélküli"


Teljesen egyetértek, egy apró kitétellel: A kutya legyen bármilyen körülmények között behívható! Tehát nincs olyan, hogy lelép és hazamegy, ha azt mondod, hogy hozzám, akkor oda kell mennie hozzád! Amíg ez nem működik, addig felelőtlenség póráz nélkül sétáltatni! Mivel a te kutyád nem behívható, nincs tekintélyetek előtte, ezért más tekintetben sem tudjátok teljesen kontollálni őt, saját döntéseket hoz. És ez a válasz arra, hogy miért indul haza. Mert ő úgy látja jónak, és a sétát ő irányítja, nem ti! Elég veszélyes játékot játszotok!

2011. okt. 29. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nekem még nem tűnt fel, hogy 6 lenne... xD Ami érintkezik a földdel? Micsoda hülyeség :D


Hát, nem mi vagyunk a gazdái, csak sétákkor van kontakt, de egy ideje nem veszem le róla a pórázt egyébként, mivel a kísérletezgetésnek vége, egyik módszer sem vált be.

De én ilyet még nem láttam, hogy ezért hagyjon ott egy kutya. Nem vadat kerget, nem szag után megy, nem hisztizik, hogy de ő még akkor is maradna sétálgatni... hanem hazaindul. Csak túl nagy a kontraszt, mert odafele meg figyel ránk, a világért sem hagyna ott, csóvál, ha el is távolodik, és szólok neki, odajön.


A sétákkor adódó egyéb helyzetben le tudom tiltani, például nem húzza a pórázt, nem ugat vissza a többi kutyának, egyszer még azt is megtiltottam, hogy odakapjon egy kutyának, ami rátámadt. De ennél hajthatatlan.

Addig nem is tudok kitalálni jó megoldást szerintem, amíg nem jövök rá, hogy miért csinálja...

2011. okt. 29. 22:15
 5/11 anonim ***** válasza:
Nem komolyan! xD Több ilyen fajtájú kutyánál láttam hogy hátul nem érintkezik a földdel szóval nem a tappancsok része! Csak egy kérdés volt! :D
2011. okt. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Én ezt hallottam már kaukázusi gazdáktól, hogy sétakor a kutya menne haza, mert neki a vérében van, hogy a területét kell őriznie és már izgul, hogy rendben van-e minden. Addig viszont én sem ajánlom a póráz nélkül való sétálást, amíg nem teljesen visszahívható a kutya, ki is lőhetik, elütheti egy autó meg másokra is tekintettel kell lenni, mert sokan megijednek egy ekkora kutyától.
2011. okt. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Tehát ez az ösztönylény lenne benne? Nála hogy lehetne csinálni ösztönfárasztást családi kutyaként? :D
2011. okt. 29. 22:47
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

kaukázusi tartásáról leginkább azért szoktam lebeszélni az embereket, mert nem értenek hozzá, és a kérdezők 99%-ról biztosan mondom, hogy nincsenek megfelelő körülményeik egy kaukázusi (vagy közép-ázsiai, vagy sarplaninac, vagy hasonló nomád pásztorfajta) tartásához. illetve még a kutyások között is kevés az, aki tényleg értene ezekhez a jószágokhoz.


alapvetően nagyon egyszerű őket megérteni, csak vissza kell nézni a múltba, az ő kialakulásukhoz. minden fajtát így szoktak megközelíteni, ha a neveléséről van szó, csak a nálunk népszerű fajták nagy többsége hasonló módon viszonyult az emberhez (aktív munkakutya volt, vadászott, terelt), közvetlenül visszakapcsolt rá, figyelte, hisz folyamatos kontroll alatt volt, esetenként ugye másnak is engedelmeskednie kellett, stb. szóval nézzünk vissza a kau múltjába is...

egy gazdához, családhoz tartozott egész életében, falkában élt, és több hektárnyi területet tudott magáénak, amit napi szinten be kellett járnia (de legalábbis az éppen a nyáj által használt részét), folyamatosan figyelnie kellett, és ha veszély adódott, önállóan döntött arról, hogy mit lép. a vezér vállán komoly felelősség volt, a többiek pedig legalább annyira szorosan követték őt, mint a farkas őseik.


ezeket a kutyákat ragadtuk ki és raktuk be kertvárosi zsebkendőnyi telkekre... a falkájuk a családjuk lett, de sokszor annyi sincs a tulajdonosban, hogy ura legyen a kutyájának, és akkor bizony az állat átveszi az uralmat. és a magát főnöknek képzelő yorkival szemben ő nem lesz ideggörcs ettől a felelősségtől, sőt kifejezetten élvezi... csak a gazdi nem fogja egy idő után, mert ahogy a falkában is beszabályozzák egymást a kutyák, úgy ő is be fogja az embereket. ilyenkor jön az a rész, hogy "megbolondult a kutya".

de tételezzük fel a jobbik esetet, a gazdája ura a kutyának, aki viszont továbbra is igényelné azt, hogy a reá bízott területet napi szinten bejárja, védje. ez lenne nála az ösztönszintű kielégülés! no de hol van manapság egy kaunak akár csak egy hektárnyi területe? így szerencsétlen állat ösztönből sajátjának érzi majd az utcát, meg a gyakran bejárt területeket (már ha sétáltatják, ami viszont zsebkendőnyi telekkel evidens volna a kutya számára), és védeni is fogja. ebből lesz a szökős kutya (ami valójában nem elszökés, mert csak addig ugrik ki, míg megtépheti a postást, aztán visszajön).


de hogy rátérjek a konkrét esetre, adva van egy kutya, aki csak jófejségből van veletek, hisz mint írtad nem a tiétek. emellett igazából megdöbbent, hogy ilyen szépen veletek marad odafelé... bár az is érdekes, hogy nem megy el messzebb, náluk ez úgy szokott lenni, hogy minél többször jár adott területen, annál messzebb járja be. ezért is érdemes mindig más útvonalakon menni, egyrészt izgalmasabb a kutya számára, másrészt szabadon engedve kevésbé távolodik el. aztán amikor látja, hogy hazafelé fordultok, akkor egyszeribe rájön, hogy otthon várja őt a családja, akikre éppen nem vigyáz senki, és gyorsan hazarongyol. leszr titeket, hisz nem vagytok neki senki.

most vagy át kéne venni az uralmat a kutyától, hogy ne csak kellemes idegenként tekintsen rád, hanem tényleg tiszteljen is, vagy magaddal kéne vinni a gazdáját is. bár van egy olyan tippem, hogy a gazdája sem ura... jó lenne megfigyelni, hogy otthon hogy viszonyul a családhoz, tényleg megvan-e a megfelelő sorrend. mert különben ez olyan, mintha az anyakutyát szakítanád el a kölykeitől. elmegy sétálni, mert az neki jó, de amint lehet siet vissza hozzájuk, és megnézi, hogy minden rendben van-e velük.

2011. nov. 3. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

6 lábujja azt jelenti, hogy farkaskarma van, hátsó láb esetén dupla farkaskarma.

vannak ilyen fajták, ahol jellemző, és olyan fajták is, ahol a standard kötelezőnek írja elő (pl. francia juhász- és pásztorkutya fajták), a kau nem ilyen.

ha elő is fordul farkaskarom, általában szimpla, és levágják.

2011. nov. 3. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Tedd rá a pórázt,mielőtt hazaindultok.
2011. nov. 3. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!