Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért van az a tévhit hogy a...

Miért van az a tévhit hogy a keverék kutya egészséges a fajtatiszta meg nem?

Figyelt kérdés

Sokaktól ezt hallom....

Pedig tudom hogy ne igaz. Vagy nem minden esetben.



2012. jan. 8. 16:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert a rengeteg szaprító miatt tele van minden beteges "fajtatiszta" kutyákkal. A tenyésztők kezei közül kikerült kölykök persze egészségesek, de ezek száma jócskán eltörpül az előbb említett szaporítóktól származó kölykök számához.

Persze vannak fajták, mint a nj-ok, amiknél már az a divat a kiállításokon is, hogy minél csapottabb far, minél inkább dp-s kutyák.

2012. jan. 8. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
79%

A keverékeknek nagyobb a genetikai variációjuk (tehát alapból nincsenek jellemző betegségeik, bár ez inkább csak a többgenerációs keverékek esetén lehetne mondani mert két fajta keveréke akár mindkét fajtától is örökölheti a betegségeket)

Pluszban sokkal több keverék van mint fajtatiszta kutya és bár csúnyán hangzik de ha valaki nem fizet egy kutyáért azt ritkán becsüli meg ezért sokszor el se jutnak az orvoshoz olyan betegséggel ami alapból örökletes betegség pl szürke hályog vagy diszplázia


Nekem kedvencem hogy ha egy fajtatiszta kutya dp.-s akkor az örökletes ha egy keverék az akkor az szerzett...ezt egy állatorvos szájából hallottam (jó nem pont így volt megfogalmazva de kb ez volt a lényege)

Vagy ha egy keveréknél szürke hályogot diagnosztizálnak akkor "öregszik" ha fajtatisztánál akkor "hanyag" a tenyésztő...

2012. jan. 8. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
41%

A beteges fajtiszta kutya nem fajtiszta hanem fajta jellegű keverék mivel általában szaporítótól van aki nem szűreti a kutyát csak elleti.

A keveréknél meg kisebb az esély hogy két olyan állat találkozzon aminek ua. a baja.

2012. jan. 8. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.

Nekem van egy 2. generációs keverékem ő epilepsziás, csirke allergiás + pollen allergiás, meg még van egy pár betegsége.

Van egy kutyám a fajtatiszta ő neki meg kutya baja sincsen. (bár még később kijöhet mert még fiatal. A keverékemen is 5 éves korában jött ki)

2012. jan. 8. 16:18
 5/11 Akiteki ***** válasza:
84%

Ez csak olyan önámítás azok részéről, akik keverékkutyákat gyártanak. Az égvilágon semmilyen alapja nincsen. Sok babona, tévhit van az emberek fejében ezen kívül is.

Látod, a Te kutyád az élő példa rá. Mondjuk egy epilepsziás, diszpláziás kutya befedez egy kataraktás süket kutyát, akkor abból mi lesz? Egy rakat beteg kölyök. Márpedig erre az esély sokkal nagyobb olyan esetekben, ahol a szülők nem estek át mindenféle szűrővizsgálatokon.

2012. jan. 8. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
90%

Rosszul todod, egyáltalán nem tévhit, mitöbb tény. Abból a szintén genetikai tényből fakad, hogy az F1-es, tehát első generációs keverékeknél génkomplementáció lép fel, azaz kölcsönösen kijavítódhatnak a hibás recesszív tulajdonságok, pontosan azért, mert recesszívek, az egyik szülőnek pedig van egy vad tipusú domináns allélja.

Namost az is igaz, hogy az F2-es (ez van neked) generációban, ha valamilyen szintű tesztkeresztezést alkalmazol, tehát gyakorlatban az elsőfokú keveréket valamely fajtával visszaszaporítasz, ami meg van benne, az kapsából szórja is neked majd a homozigóta géneket. Ezt a módszsert amúgy tipikusan erre lehet használni, hogy a szülő által hordozott gentotipust megtudjuk.

Ediig ugye mondhatnád, hogy egy-egy, igen ám, de ott vannak a több generiációs keverékek, akiket a természet szelektál, ezért kevesebb benne a hiba. Innen pedig logikus módon kijelenthető, hogy statisztikailag a keverék kutya egészségesebb lesz, mint a fajtatiszta. Azt azért megjegyzem, hogy becsületes tenyésztésnél pont fordítva lenne. Laborpatkánynál nincs ám olyan, hogy véletlenül 1-2 betegséget hordoz, mert azok tenyésztve vannak!

2012. jan. 8. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Akiteki ***** válasza:
56%

Nem, én jól tudom, és te tudod rosszul.

Na, akkor most mi van.

Írhatsz bármilyen öröklódésmenetet, ha két beteg egyedet összerakunk, nem lesznek egészséges utódok. Ennyire egyszerű.

2012. jan. 8. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
87%

az F1-es, tehát első generációs keverékeknél génkomplementáció lép fel, azaz kölcsönösen kijavítódhatnak a hibás recesszív tulajdonságok, pontosan azért, mert recesszívek, az egyik szülőnek pedig van egy vad tipusú domináns allélja.


- igen, hacsak nem örökíti a kan is ugyanazt a betegséget (ez se kizárható)


Ediig ugye mondhatnád, hogy egy-egy, igen ám, de ott vannak a több generiációs keverékek, akiket a természet szelektál, ezért kevesebb benne a hiba.


- milyen természet? a keverék almok ma már ugyanúgy születnek halomra hobby gazdiknál mint a "fajtatiszta" kölykök. Amelyiknek pedig nincs olyan gondja, hogy kölyökként megdöglik az igenis szaporodni fog. Semmi sem szelektálja!

2012. jan. 8. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Akiteki ***** válasza:
100%
Igen, a természetes szelekció nem áll másból, mint hogy a beteg kutyák hamarabb elpusztulnak. De a hordozók ugyanúgy örökítik tovább a betegségeket.
2012. jan. 9. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
27%

Ez nem tévhit, ez a tudományos igazság, de hát a tenyésztés nagy biznisz.


(ha tudsz angolul linkek)


[link]


[link]

2018. aug. 19. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!