Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek egy kutya lehet...

Szerintetek egy kutya lehet fajtiszta hogyha nincs torzskonyve?

Figyelt kérdés

2012. márc. 26. 08:28
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:

# 28, így már érthető amit mondassz, de nem ez a jellemző és ahhoz, hogy a leendő vásárló megtalálja az ilyen "brutálisan jó kutyákat", ahhoz nagy tapasztalattal kell rendelkeznie és tudnia kell, hogy mit keres. Ők nem a gyakorikérdéseken tájékozódnak, nem nekik adunk itt tanácsokat és akik ezeket a papírtalan kutyákat tenyésztik, azoknak se az átlagember a célközönsége. Ráadásul manapság a kutyák nagy része nem munkakutya. Sajnos még a munka fajtákat is a legritkább esetben használják funkciójuknak megfelelően. Én is elítélem az olyan küllemtenyésztést, ami a funkció rovására megy. Sajnos ilyen a világ, erre van igény. Elég megnézni az angol bulldogokat! Kicsit megfuttatnánk őket a kiállításon a 35 fokos napsütésben és máris kiszelektálódana a fele. :) Nem voltak azos se mindig ilyen légzésproblémás, kövér gombócok.

Nincs jelentősége, hogy milyen kutyám van, nem munkakutya. Inkább társasági. Bár lehetne neki funkciót találni, csak igény nem volna rá. Lényeg, hogy náluk még figyelnek a wesenre is, nem csak a küllemre és az egészségre, viszont ennek elengedhetetlen feltétele a törzskönyv. Majdnem az összes magyarországi törzskönyves és törzskönyv nélküli szaporítóról tudunk, tudjuk honnan nem szabad törzskönyves kutyát se venni és kiről kell lebeszélni a leendő vásárlókat. Erre is jó a nyilvántartás.

2012. márc. 28. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:

"Ráadásul manapság a kutyák nagy része nem munkakutya. Sajnos még a munka fajtákat is a legritkább esetben használják funkciójuknak megfelelően."


Ebben igazad van. Sajnos.


De látod? Még Te is azt mondod, hogy van TK-s szaporító. Akkor fordítsuk meg. Van TK nélküli tenyésztő is, akik valamilyen oknál fogva kiábrándultak a MEOE okoskodásából és a fajtaszeretet miatt tenyésztenek, többnyire anyagilag veszteségesen.

2012. márc. 28. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:

'Van TK nélküli tenyésztő is, akik valamilyen oknál fogva kiábrándultak a MEOE okoskodásából és a fajtaszeretet miatt tenyésztenek, többnyire anyagilag veszteségesen.'


Én ebben nem hiszek. Igen, a MEOE közel sem tökéletes (és akkor még finoman fogalmaztam), de az a minimum, hogy törzskönyveztetek. Az a párezer forint már nem oszt, nem szoroz. Szerintem, ha valaki tényleg fajtaszeretetből tenyészt, az kiváltja a papírt. Nem azért, mert imádja a magyar kennelklubot, hanem saját maga és a fajtáért tenni akarók miatt.

2012. márc. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:

Én sem vagyok oda a MEOE-ért (az FCI-ért sem, sokszor ők is fajtagyilkosok), de nem gondolom, hogy a problémákra az anarchia lenne a megoldás. Ha mindenki úgy gondolkodna, hogy nem törzskönyveztetik a kutyákat, akkor abból nem minőségi javulás lenne, hanem káosz. Lehet, hogy van egy pár underground tenyésztő, akik kivonták magukat a rendszerből és az is lehet, hogy jól végzik a dolgukat, de ők annyira kisebbség, hogy nem befolyásolják jelentősen az állományt. Ráadásul csak a benfentesek ismerik őket. Ha valaki kutyát szeretne, akkor nem mondhatjuk, hogy keresse az underground papír nélküli lázadó tenyésztőket, mert tőlük jó kutyát fog kapni. Mondjuk van 5 ilyen ember az országban, szaporítóból meg 500. Mi az esélye annak, hogy a kezdő kutyás megtalálja az 5 valamelyikét, ha azt se tudja mit keressen?


Amúgy egyetértek a #29-el, az én fajtámban is katasztrófa a törzskönyv nélküli állomány idegrendszerre, küllemre és egészségügyileg is. A TK-s állomány viszont határozot minőségi javulást mutat, és pont a TK-nak köszönhetően tudjuk, hogy mely vonalakat kell elkerülnünk. Lehet, hogy az általad említett néhány underground tenyésztő fejből ismeri a vérvonalakat és nem kell nekik nyilvántartás, vagy maguk vezetnek valami nyilvántartást de nem tudom, hogy ez hosszútávon hova vezet. Ráadásul ők nem a tömegeket szolgálják ki. A tömegek továbbra is szaporítókhoz fordulnak. Bár tényleg nem értem, hogy miért nem lehet rászánni azt a párezer forintot arra, hogy nyilvántartásba vegyék az almot. Még tenyészszemle sem kell, bármely két törzskönyves kutya utódait letörzskönyvezik akkor is, ha a tenyésztési szabályzatnak nem megfelelően tenyészt az illető. Szóval tényleg csak a lázadás lehet az ok. Csakazértsem...

2012. márc. 28. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:

Sok dologban igazatok van.

Én a probléma gyökerét ott látom, hogy gyakorlatilag bárki tenyészhet, nem kell hozzá semmilyen szakirányú iskolai végzettség.

A legtöbb tenyésztő úgy csinálja, hogy vesz egy sok kupát nyert kant és egy sok kupát nyert szukát. :-)


Azokról nem is beszélve, akik amikor a fejükbe veszik, hogy tenyészteni akarnak, úgy kezdik, hogy "melyik az a fajta, amelyikből a legtöbb pénzt lehet keresni".


Szerencsére jó pár fajtánál van MEOE független TK-s szervezet.

2012. márc. 29. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:
Igen, ezekben egyetértek veled. :)
2012. márc. 29. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!