Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyafajta a komondor?

Milyen kutyafajta a komondor?

Figyelt kérdés

Aki már élt együtt komondorral azt kérem, hogy egy kicsit írjon a kutyájáról (mekkora volt, mennyire volt egészséges, melyik tenyészetből vásárolta, a családon belül hogy viselkedett, mennyi idős korában kezdte el a házat őrizni vagy bármilyen említésre méltó esetet/feledhetetlen élményt). Mindenféle segítséget előre köszönök!

Ami még fontos lehet, hogy még nem volt kutyám, ez a fajta szimpatikus, szerintetek tarthatok e ilyen kutyát kezdőként?


2009. jún. 24. 17:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

A bunda ápolása nem egyszerű, és méretéből adódóan nagyon kell neki a kutyasulis képzés.


De meg lehet próbálni!

2009. jún. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
0%
a felmosóra hasonlít.. XD
2009. jún. 24. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Jó köszi, de mégis mikor kezdi őrizni a házát, nem tudjátok véletlenül???
2009. jún. 25. 13:02
 4/17 anonim ***** válasza:

Szia! Nekem volt komondorom 10 éven keresztül, azóta azt vallom, hogy a komondor nem kutya, hanem KOMONDOR! Az enyém nem volt túl nagy termetű komondornak (kb. 45-50 kg), de azért igen nagyra is meg tudnak nőni, nemritkán akár 70-80 kg-ra is, de az átlag azért ez: szukák: 40-50 kg, kanok: 50-60 kg, ami szintén igen tekintélyes súly egy kutyánál.. Az enyémnek csak az anyja volt törzskönyves, ennek ellenére azt javaslom, hogy tenyészetből válassz komondort alapos körültekintés után.

Amúgy nagyon jó természetűek, kiváló házőrzők, ugyanakkor a családdal szemben rendkívül toleránsak (ez is jól mutatja, hogy mennyire őrzi ősi pásztorkutya jellegét, szemben a nyugati fajtákkal), rábízhatsz akár egy kiscsirkét is azt is rendíthetetlenül fogja őrizni:) Ősi jellegükből adódóan nagyon önállóak, és hamar jön náluk az őrzés ösztöne (már pár hónapos korban!)

Hát ha történet, akkor nekem az volt talán a legkedvesebb, mikor egyszer télen csikorgó hidegbe kint maradt a macska, reggel meg mikor mentem ki, hát akkor láttam, hogy a kutya össze van gömbölyödve a macska meg a hasához bevackolta magát a suba alá, és csak a feje látszott ki:))

Bár sokan nem ajánlják első kutyának a komondor, szerintem nyugodtan lehet tartani első kutyásként is. Lehet elsőként szuka lenne jobb választás, de egy kevésbé dominánsabb kannal is elboldogulna egy átlagember. Nekem is tulajdonképpen első kutya volt a komi 11 évesen.. Gyenge kezű embernek igaz nem való, de szerintem annak semmilyen kutya, sőt gyerek sem.

Tehát válassz nyugodtan komondor, kapsz egy remek társat és testőrt, mindemellett magyar "terméket" veszel:)

2009. jún. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Köszi, ezek után én is megértem, miért mondják: A komondor nem kutya, az Komondor:-)

És igazuk is van!

Mégegyszer köszönöm a segítséget!!!

2009. jún. 26. 16:22
 6/17 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen. Ha bármilyen kérdés lenne, tedd fel nyugodtan, komondorról mindig szívesen beszélgetek:))
2009. jún. 26. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Milyen kutyákra gondolsz "nyugati fajták" alatt?
2009. jún. 27. 13:23
 8/17 anonim ***** válasza:

Sok példa van rá, ott van pl. a berni pásztorkutya, régen valószínű egy jó nyájőrző kutya lehetett az ős, aztán megszűnt a ragadozók általi fenyegetettség, kiirtották azokon a területeken a farkast (jóval korábban mint pl. MO-n), nem volt már szükség egy kemény szilaj nyájőrzőre. Aztán jött a modern kutyatenyésztés, ami csak küllemre szelektálta ezeket a kutyákat, és végképp elvesztek az ősi pásztorkutyás tulajdonságok, mára a berni egy nagy kedves mackó lett, amely mutatós ugyan, de sok mindenre nem használható, arra meg aztán végképp nem, amire eredetileg kitalálták. De ugyanez a helyzet sok más fajtával is, pl. Bobtail, Pireneusi hegyikutya.


Aztán van egy másik csoport a "nyugati" fajták között, amelyek szintén pásztorkutya ősöktől származnak, de őket más irányba vitte a 20. század kutyatenyésztése, ezek a kutyák az un. őrző-védő fajták (német juhász, rotweiller, stb). Ezeket a kutyákat olyan módon formálták át, hogy teljesen irányíthatóak, könnyen képezhetőek legyenek. Azonban ezek a kutyák önállóan dolgozni nem tudnak, és nem is szeretnek. Ez az, amivel egy igaz pásztorkutya sokkal többet tud: önállóan dolgozni, ha kell döntést hozni, a nyáj, a terület tökéletes védelmében.

Kevés olyan kutyafajta van, amelyik megőrizte pásztorkutya jellegét, a komondor még ilyen.

2009. jún. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Köszi, mostmár értem. Meg szerintem abban is több a komondor, hogy nem terheli annyiféle örökletes betegség, mint ammennyitől ezek a fajták szenvednek, főleg a bobtail, a németjuhász, és a rottweiler. Nem tudod, hogy az orosz kutyafajták őrzik mág az ősi pásztorkutya fajtajellegeket (most ezalatt főleg a délorosz juhászra gondolok, mint a komondor rokonára)? (természetesen a komondor sokkal jobban tetszik, csak érdekel, mégis mitől olyan közkedvelt Ukrajnában és Oroszországban).
2009. jún. 29. 16:29
 10/17 anonim ***** válasza:

Miden fajtának, így a komondornak is megvannak a maga sajátságos problémái. Mivel sajnos nem egy népszerű fajta, kevés egyed születik, kicsi a komondorpopuláció, így nagy a beltenyészés veszélye, emellett sok jó egyed kerül ki a tenyésztés látőköréből.


Az orosz kutyafajták sem úszták meg a modern tenyésztést. A kaukázusi pl óriási változáson ment keresztül az elmúlt 20 évben, már csak amit én tapasztaltam. Ma a legtöbb kau úgy néz ki, mint egy óriási csau-csau, korábban ez nem így volt, többféle típus létezett a kauban is, magasabb szikárabb (síkvidéki típus), alacsonyabb zömökebb (hegyvidéki típus), valamint többféle szőrhossz is volt, alkalmazkodva a helyi adottságokhoz. Ma mindenki hatalmas, és medve sűrűségű kaut akar csinálni, ennek érdekében az oroszok belevittek pl bernáthegyit stb., ami a belső értékek leromlásához is vezetett, nem beszélve arról, h egy ilyen kutya mennyire bírná a tempót a nyáj mellett.. A másik dolog, hogy eközben agresszióra is tenyésztettek, minél vadabb, annál jobb alapon. A közép-ázsiaival is hasonló a helyzet, őt sem kerülték a divattenyésztést, azonban ezeknek a fajtáknak az a szerencséjük, hogy használják őket eredeti feladatukra eredeti élőhelyükön, így megvan a hátérbázis, ha valaki "eredeti" KAU-t, vagy KÁJ-t szeretne.


Déloroszról keveset tudok, ritka fajta MO-n, én is csak kiállításon láttam párat. Ami biztos, hogy komondor legközelebbi rokona, és sztem jól őrzi még pásztorkutyás mivoltát.

2009. jún. 30. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!