Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szeparációs stressz lenne? ....

Szeparációs stressz lenne? . Hogyan tudnám megoldani a helyzetet?

Figyelt kérdés

2 éves keverék szuka kutyánk van, puli vér biztos, hogy van benne. Alapvetően nagyon "beszédes" kutya, ha örül valaminek (séta előtt, vagy ha találkozik olyan emberrel, akit szeret), akkor "énekel", vonyító hangokat ad ki. Jól nevelt kutya, behívható, szófogadó. Amikor dolgozunk, nyilván otthon kell hagynunk 8-9 órára. Előtte kb 3/4 órát sétálok vele reggel, labdázunk is, szabadon engedem, más kutyákkal is szoktunk találkozni. Szóval szerintem le van mozgatva, mert délután, este is megyünk természetesen sétálni, az esti 1-1,5óra hosszúságú általában.

Mégis, amikor egyedül van a lakásban, szomszédok állítása szerint folyamatosan ugat, de nem szed szét semmit, nem rombol egyáltalán. Persze utánanéztem a szeparációs szorongásnak. Próbáltam azt a módszert, hogy kimegyek, és hallgatózom, majd megjutalmazom, ha nem ugat. Nos, majdnem egy órát voltam a lépcsőházban, ő pedig meg se mukkant. Valószínűleg érzi, hogy ott vagyok. Ezenkívül kicsi kora óta (kb 2hónapos korától) hagytuk már egyedül, nyilván mindig hosszabb időre, szóval hozzá van szokva.

Valamint volt olyan időszak, kb 1 hónapig, amikor együtt laktunk egy másik kutyával is, akivel tökjól kijönnek. Őket egyedül nem hagytuk, valaki mindig volt velük otthon, és ő azt mondta, hogy a mi kutyánk akkor is ugatott néha, amikor együtt volt a másik kutyussal (meg ugye még egy emberrel is).

Mindezek miatt nem gondolom, hogy ez szeparációs stressz lenne. Alapvetően kissé félős kutya, és nagyon jó a füle. Ha otthon vagyunk vele, akkor is morog, és néha vakkant egyet, amikor meghall valakit a lépcsőházban, ha sokáig morog, akkor rászólunk, leállítjuk. Lehetséges, hogy egyszerűen arról van szó, hogy amikor egyedül van, mi nyilván nem szólunk rá, hogy csend legyen, tehát kontroll nélkül nyugodtan ugatja a kinti zajokat? Vagy félelemből vagy jelző ösztönből - esetleg mind a kettő miatt...

Szóval igyekszem kideríteni az okot is, de ennél többet nem tudok sajnos, és nyilván a legfontosabb az lenne, hogy minél előbb megszüntessük ezt az állapotot. A szomszédok kedvesek, de egy idő után (érthető módon) el fog fogyni a türelmük.

A dologhoz még az is hozzátartozik, hogy csak kb 2 héte költöztünk új lakásba, de ez szerintem annyira nem lényeges, mert sajnos az előző lakásunkban is ugatott, csak ott a szomszédokat nem igen zavarta (nem is tudjuk, mikor kezdődött ez az ugatás, mert türelmes szomszédok voltak, és csak kb a kutya 1,5 éves korában szóltak, hogy elég hangos...), meg az 1. emelet volt, mindenki az ajtónk előtt ment el+panel, úgyhogy sok zajt is hallott a kutyus.

Köszi, ha végigolvastátok, és ha lenne valami javaslat az ugatás megszüntetésére, kérlek, írjatok.



2012. júl. 6. 12:56
 1/8 anonim ***** válasza:
Én azért, letesztelném a helyzetet, vagyis inkább a szomszédokat. Kérj kölcsön egy diktafont, azt hagyd otthon, mikor elhagyjátok egy időre a lakást. Ezt több alkalommal ismételd meg, majd nézzétek meg, hogy valóban annyira "tarthatatlan" a helyzet, mikor kezdi az ugatást a kutya és mennyi ideig tart. Mikor ismétlődik, esetleg mi válthatja ki. Milyen az ugatás, ideges, félős, domináns, stb... Ha ez kész, lehet megoldáson agyalni, és a diktafonra felvettek alapján lehet jutalmazni is. Nem a lépcsőházban várod meg, hogy ugat-e, hanem ténylegesen elmész. Váltakozó időkben, és amikor a vissza halgatottak szerint nem ugat, akkor juti. És még az jutott eszembe, hogy egy másik, nyugisabb kutyatárssal lehet, hogy oldódna a beszédes kedve :-).
2012. júl. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a választ! Erre már én is gondoltam, csak pont most romlott el a gépem mikrofonja, nem rögzít hangot...:S De megoldom valahogy. Persze nyilván túloznak a szomszédok, pl olyanokat mondtak, hogy reggel 6-kor ébredtek fel a kutyaugatásra, amikor mi még javában lent voltunk a patakparton, 7 körül indulok otthonról csak. De alapvetően nyilván nem hazudnak arról, hogy sokat ugat. :(
2012. júl. 6. 14:57
 3/8 anonim ***** válasza:

A pulik elég ugatósak és mivel az is van benne,nem csoda..


nekünk bichonunk van,de amikor elmegyünk kb 5-10 percig ugat és utána csendben van,de ha a szomszéd nyitja/zárja az ajtaját akkor is ugat..


a szomszédoknak azért nem mindig kell hinni!!mert sokszor nagyot mondanak,pl nálunk ..egyszer nekünk azt mondták,hogy reggel 8-tól 4-ig ugat a kutya ,mondtuk hát biztos... 9 kor megy el az utolsó ember itthonról és 2 körül már vki itthon van max fél 3..szóval hazugság, apumnak itt van közel a munkahelye és megkértük,hogy sétáljon el a ház előtt (amúgy a 4.-en lakunk),hogy ugat e a kutya és a délelőtt folyamán többször is erre sétált és egyáltalán nem ugatott,szóval tényleg 5-10 max 15 percig ugat amikor elmegy az ucsó ember is itthonról!!

de utána már nem, akkor is ugat amikor már 3.emeleten járunk :)

2012. júl. 6. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szakember a megoldás(leginkább olyan aki háznál képez!), hogyha el tudod fogadni, hogy van egy félrenevelt bizonytalan, nyugtalan kutyád, és ezen leginkább te tudsz segíteni ha megváltozik a hozzáállásod!

Ez bizony szeparációs szorongás és egy sor más probléma a háttérben!

2012. júl. 8. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod, kedves utolsó, de érdekelne, miért gondolod, hogy meg kéne változnia az én viselkedésemnek?... Mindent megpróbálok, hogy megoldjam a problémát, utánaolvasok a dolgoknak, változtatok (több séta, nagyobb fegyelem tartása). Esetleg te nem tudnál tanácsot adni, hogy javuljon a helyzet? Szerintem éppen az nem jó megoldás, hogy rábízom a dolgot egy kutyapszichológusra, vagy mi a hivatalos nevük, hanem magam keresem a dolog nyitját (és nyilván tanácsokat is kérek). Szóval valami konkrétabb ötleted nincs esetleg?
2012. júl. 8. 14:54
 6/8 anonim ***** válasza:

konkrétum az, hogy nem érdemes kisérletezgetni a kutyán, hanem érdemes szakember segítségét kérni akivel biztosan előrébb juthatsz és nem zavarod mégjobban össze a kutyádat!

interneten keresztül nem lehet kutyát nevelni!

2012. júl. 8. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Kísérletezgetés az, hogy többet sétáltatom, felveszem azt, amikor egyedül van, várakozom odaint a lépcsőházban?... Szerintem ezekkel nem bizonytalanítom el a kutyám. :) Tanácsokat kérek, nem kutyát nevelek az interneten. Az én kutyám, ha én rontottam el valamit, én is akarom kijavítani.

Azt írod, egy sor más probléma is van a háttérben. Szerinted mik ezek? Mert egy kutyapszichológus is csak azt fogja elmondani, mi van a háttérben, mik az okok, nem ő fogja megoldani helyettem.

2012. júl. 8. 16:26
 8/8 A kérdező kommentje:

Bár már valószínűleg nem téved ide senki, leírom, főleg a kissé leereszkedő, kioktató stílusú válaszadónak, aki mindenféleképpen a szakembert ajánlotta: konkrétan annyi megoldotta a problémát, hogy bekapcsolva hagytunk neki zenét, amíg egyedül volt. Felvettük hangrögzítőre, hogy mi történik, kb háromszor vakkantott egyet a kutyus 9 óra egyedüllét alatt.

Vagy a szomszédok túloztak elképesztő módon, vagy tényleg ennyire megnyugtatta, hogy nem a tök csendes lakásban van, ahol csak a kintről érkező zajokat hallja.

2012. júl. 14. 17:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!