Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Sztereotípia vagy valóság?

Sztereotípia vagy valóság?

Figyelt kérdés
A szibériai huskyról lenne szó, mivel az internetes blogokon rengeteg negatívumot írnak róla, hogy szökik, rettentő önfejű stb....Akinek ilyen fajta kutyája van, mit tapasztal, kellő odafigyeléssel és kitartással jó kutya nevelhető belőle? Most egy 6 éves magyar vizsla szukám van, kicsi kora óta mindenre megtanítottam amire kell, kiváló kutya lett belőle :) A husky ha nehezen nevelhető is, nekem lenne türelmem hozzá az biztos, most szeretnék venni egyet születésnapomra. Tapasztalatok róla? Kinek hogy sikerült a nevelése? :)

2012. aug. 10. 13:50
 1/6 anonim ***** válasza:

olyan nagy személyes tapasztalatom nincs velük. De van két ismerősöm aki tart huskyt és mind a két kutyának teljesen más a jelleme. Az egyik ahogy írtad elszökött tőlük nem is egyszer egy több kilométere lévő faluban találták meg mert valaki olvasta a hírdetést. Önfejűnek is az mert ritka az ha a gazdájára hallgat. Van hogy szót fogad neki van hogy nem.

Viszont a másik ismerősöm huskyja pedig egy tündér. Teljesen normális okos kutya. Viszont neki is volt már hogy el el szökdösött de sose ment el messzire. max amerre szoktak járni futni vagy sétálni.

Szerintem kutyája válogatja hogy melyik milyen.

2012. aug. 10. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszi a választ :) hát mindenhol ilyeneket írnak, és az az igazság, nem szeretném ha az ilyen incidensek miatt menhelyre vagy valami hasonló helyre kellene vinni vagy eladni, abban biztos vagyok hogy még át kell gondolnom egyszer kétszer az egészet :/
2012. aug. 10. 14:44
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ugyan nincs huskym, de én a séták alkalmával többször találkoztam már velük. Nem szökött egyik sem, engedelmes kutyák voltak. Én azt mondom, ha meg van nevelve, le van mozgatva, rendszeresen viszed sétálni, hogy külső ingerek is érjék, akkor nagy baj nem lehet.

De azt tanácsolom, hogy beszélgess husky tenyésztőkkel, priviben tudok is ajánlani egyet :)


Negatív példám is van, de ez inkább már a sztereotípia fogalmát meríti ki, a szemközti lépcsőházban huskyt tartanak panelban, amivel még nincs is nagy gond, ha a kutya mozgásigényét kielégítik, de ezt a szerencsétlen kutyát csak és kizárólag flexin sétáltatják, elengedni sem merik, kutyákkal sem játszhat, pont azért, mert félnek, hogy szökik :(((


Barátnőméknek családi házban husky-labrador keverékük volt, úgy 5 év után megszökött, de hozzáteszem, hogy őt kennelben tartották, nem nagyon vitték sétálni sem és esténként volt kiengedve az udvarra és viharban szökött el, mert megijedt.

2012. aug. 10. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a bőséges választ :) Írtam privátot :)
2012. aug. 10. 20:53
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia!

Nekem két huskym van.:)

Kellő neveléssel, odafigyeléssel és törődéssel nagyon jó kutyus lesz belőle.:)

Az enyémek sem szöknek, pedig alacsony a keités, meglehetett arra tanitani, hogy még nyitott kapunál sem mennek el, nagyon ragaszkodóak, imádom őket és ők is engem. Nekem sosem kéne másik fajta annyira beléjük szerettem.

Én azt mondom, hogy ha foglalkozol vele eleget akkor nyugodtan belevághatsz.:)

Ha bármilyen kérdésed van velük kapcsolatban nyugodtan irj privátot és elmondom a tapasztalataimat.:)

2012. aug. 11. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok.

Szerintem ez egy nagyon jó leirás róluk, megéri elolvasni, én ezt szoktam bemásolni, mert véleményem szerint ez a legjobb:)


A Szibériai Husky tagadhatatlanul egyike a leggyönyörűbb kutyáknak. Az évek során feltűnő megjelenésének köszönhetően az egyik legnépszerűbb kutyafajta vált belole. Szépségük mellett elragadó személyiségük, lelkes, játékos természetük és magas inteligenciájuk is hozzájárult kedveltségükhöz.

A Szibériai Husky elsosorban KUTYA ? nem pedig vadállat, vagy félig farkas ahogy a tájékozatlanabbak hiszik. A fajta Észak-kelet Ázsiából ered ahol a Chukchi (Csukcs) törzsek tenyésztették kifejezetten szánhúzásra. A század elején, 1909 körül jutottak el nagyobb számban Alaszkába ahol az aranyláz idején egyre népszerűbbek lettek a szánhúzóversenyek. Az alaszkai hajtók hamar felismerték a fajta képességeit, így rövid idő alatt a versenyek legismertebb és legkedveltebb kutyafajtája lett.

1925 telén hirtelen még több figyelem irányult a fajtára, ugyanis az elszigetelt Nome városában Difftéria járvány tört ki. Az oltóanyagot Anchorage-bol Nenanna-ba még el tudták juttatni vonaton, de a fennmaradó 658 mérföldet csak kutyaszánon lehetett megtenni. A fogatok egymást váltva 5 és fél nap alatt szállították el a szérumot Nome-ba. A leghosszabb távot, 340 mérföldet Leonard Seppala tette meg Szibériai Husky fogatával.

A fajtát hivatalosan 1930-ban regisztrálta az AKC (Amerikai Kennel Klub).

A Szibériai Husky elbűvölő, kedves de ritkán hízelkedő kutya. Ez a gyengéd és barátságos természet talán a múlt öröksége: a Csukcs emberek nagy becsben tartották kutyáikat, bevitték sátraikba, gyermekeik játszottak velük. Ma is érdemes megfigyelni a Huskyk ösztönös vonzalmát a gyerekekhez.

A Szibériai Husky éber, aktív és könnyen alkalmazkodó fajta. Rendkívül értelmes, inteligens de független személyisége gyakran próbára teszi a gazda találékonyságát. Sokoldalúsága folytán jó társra lelhetnek benne különböző korú és érdeklődésű emberek. Jól alkalmazkodnak a különböző szituációkhoz, idősebb kutyák is könnyen beilleszkednek egy új családba. Ne gondolkodj sokat egy felnőtt Husky befogadásán, mert bár elszalasztod a bájos kölyökkorszakot, megúszhatod az erre az időszakra jellemző nem kevés gondot is. Bár ragaszkodása családjához igen erős, nem egy-emberes kutya. A Huskyk nagyon barátságosak mindenkivel, beleértve az idegeneket is, így a legkevésbé sem alkalmasak házőrzőnek. Idegen kutyákkal szemben is barátságosan, udvariasan viselkednek. Bár ha megtámadják őket készek és képesek megvédeni magukat.

Más fajtákkal összehasonlítva könnyen tartható kutyák. Nagyon tiszta állatok, szinte egyáltalán nem jellemző rájuk ?KUTYASZAG?. Kevés ápolást, fésülést igényelnek, kivéve persze a vedlési időszakot, amikor hihetetlen mennyiségű aljszőrzetet hullatnak. Egészséges, edzett fajta, az oltásokon kívül ritka vendégek vagyunk az állatorvosi rendelőben. Sokkal kevesebb táplálékot igényelnek, azaz jobban hasznosítják a táplálékot mint más fajták.

A Huskyk kifejezetten falkaállatok. Igénylik az aktivitást, a társaságot, azt szeretik ha a középpontban lehetnek. Ha sokat vannak egyedül, hamarosan gondoskodnak saját szórakozásukról, ami valószínűleg valamiféle rombolás lesz a kertben vagy éppen a lakásban, vagy még rosszabb esetben különböző szabadulási technikák kidolgozását jelenti.

Sportos kutyák lévén szükségük van a mozgásra és elegendő helyre ahol kiszaladgálhatják magukat. A Husky ügyes és hatékony vadász ezért nem túl megbízhatóak más házikedvencekkel kapcsolatban, bár nem egy helyen békésen él együtt a ház macskájával. Független jellemük képtelenné teszi őket arra, hogy szolgamód lessék gazdájuk minden óhaját. Gyorsan és könnyen tanulnak, de csak akkor fogadnak szót, ha abból nekik is hasznuk származik. Érdekelté kell tenni őket a feladat elvégzésében és soha nem szabad túlzásba esni a kiképzéssel. Sokan állítják, hogy a Huskyk nem taníthatók. Dehogynem! Viszont az biztos, hogy kifinomultabb módszereket kell velük szemben alkalmaznunk. Helyénvalóbb mindennap 5 percet fordítani a kiképzésére, mint hetente egyszer egy órát. A "drillezős", ülj!, fekszik! áll!, ülj!, fekszik! áll! módszer nem vezet náluk eredményre, csak megunják és megmakacsolják magukat.

Bárkinek, aki azon gondolkodik, hogy egy Husky-t választ társul, tájékozódnia kell a fajtáról. Sok a fajta iránt vonzódó ember azt hiszi, hogy a Husky is csak egy a kutyafajták közül. Pedig nagyon is különbözik a legtöbb fajtától.

Nagyon kedves, optimista, értelmes kutyák akik örömest megosztják veled az életüket mint egy barát, de sohasem úgy mint egy szolga.

Végül álljon itt kedvenc idézetem, Jamesa Maulden-tol, a Syntari kennel tulajdonosától:

-Ha azt mondom a Sheltie-mnek, hogy ugorjon le egy szikláról, engedelmesen megteszi. Ha ugyanezt mondom a Huskymnak, azt fogja mondani: "Csak utánad, Mami". Nos, szerinted melyik kutya az okosabb?

2012. aug. 11. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!