Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Súlyhúzással kapcsolatban...

Súlyhúzással kapcsolatban kérdeznék segítene valaki?

Figyelt kérdés

Mikortól lehet elkezdeni?

Napi menyi időt kell rászánni ha hobbi szinten szeretnénk?

És,az jó ha az udvarban mivel kicsi le föl húzná majd a gumit?Bocsi kezdő vagyok még ebben


2012. aug. 11. 18:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

mennyi idős a kutya? van hozzá megfelelő hámod? mennyire akarod komolyan űzni a sportot?


első nekifutásra semmiképp sem gumival javaslom a kezdést, a megfelelő kondit kéne beállítani. legalább egy éves legyen a kutya, és ne legyen se túlsúlyos, se sovány (természetesen egészséges legyen). a megfelelő kondíció az, amikor a bordák könnyen kitapinthatók (rövid szőrűeknél legalább 2-3 kilátszik), de a gerinc és az ágyéki rész fedett.


első körben elő kell készíteni a kutyát az edzésre, érdemes váltogatni a mozgásformákat. futtatás, labdázás dombon, úsztatás, futtatás súlyozott nyakörvvel, pecáztatás (ezt is fokozatosan)lógatás, ilyesmik. természetesen mindent fokozatosan adagolva, pihenőnapokkal. a pihenőnapokat egyébként az edzés teljes hosszán meg kell tartani, még a versenyre való felkészüléskor is!

ha a kutyát elkezded mozgatni az etetésén is változtatni kell, több energiát és fehérjét fog igényelni és illik adni neki plusz immunerősítőket, ízületvédőket.


az edzést az előkészítés után (ez olyan 1-2 hónap) megint csak szoktatva kell elkezdeni. természetesen folyamatosan számít, hogy a kutya agyban milyen, minden edzést jó szertartásosan kezdeni, hogy a kutya "bekapcsoljon", a közös foglalkozások a kutyáról szóljanak, ez neki MINDIG élmény legyen, ha azt látod, hogy lankad a kedve, akkor egy huszárvágással véget kell vetni neki! magát a húzást a hámhoz való szoktatással kell kezdeni, mivel a gumi egy nagy méretű tárgy és súrlódik, inkább kisebb ám hangos dolgokkal szoktak kezdeni. erre alkalmas a lánc, vagy néhány pet palack kavicsokkal kitömve, esetleg egy ág. a súly lényegtelen, húzni tanuljon meg. jó, ha van egy rutin, parancsszó, a biztatás, ezek képezzenek rendszert, értse a kutya egyértelműen, ha jót csinál és azt is, ha rosszat. ha rosszat csinál, akkor se büntesd, ne kössön rossz élményt a húzáshoz, inkább csak tereld a jó irányba jutalmazás nélkül.

1-2 szoktatás után (a kutyától függ, hogy mennyire tekintget hátra, mennyire megy stabilan előre) lehet emelni a húzott tárgy súlyát. a lánc ilyen szempontból praktikus lehet, nagyobb traktorláncból le tudsz vágatni több nagyobb méretűt (1kg-osakat) és fokozatosan egyre többet rakni a kutya mögé. a súlyhúzás esetében még a versenyre való felkészítéskor sem húzatunk extrém súlyokat, vannak akik végig egy szimpla abronccsal edzenek. a gyakorlások során nem cél tonnákat megmozgatni, ott csak a mozgásformát gyakorolják és a hosszú távú, kiegyensúlyozott edzéssel erősítik az izmokat és ízületeket.


a súlyhúzó edzés mindig masszázzsal kezdődjön és záródjon! át kell masszírozni minden izmát, ez legyen a szertartás része. edzés után legyen levezetés (ez lehet a hazáig tartó séta), ne feküdjön le hirtelen és végképp ne igyon hideget! csak fél óra múlva itassunk és legyen legalább negyed óra a levezetés.


fontos, hogy a húzás az húzás legyen és ne rángatás! ez sok kutyánál előforduló hiba, mi azt tapasztaltuk, hogy ha fiatal kutya lánchúzással kezd, akkor ez kikerülhető. ennél az edzésmódnál a lánc nem a hámon van, hanem a nyakörvön, és a kutya lábai között fekszik el a földön. a kutya súlyának max 25%-át húzza ilyen módon, itt is fokozatosan emelünk. a láncot húzva a kutya eleve leereszti a fejét, a lábait szélesen rakja, ami a későbbi súlyhúzás során a helyes húzótechnika alapja. plusz erősíti a nyakat és a hátat.


fontos tudnivaló, hogy ha egyszer elkezdted a kutyát mozgatni akkor már nincs megállás! ő igényelni fogja a napi adagját, és ha nem kapja meg, túlmozgásos lehet, rombolásba kezdhet. ez egy spirál, minél többet kap, annál többet fog igényelni, ha tehát abba akarod hagyni, akkor a felépítéshez hasonlóan fokozatosan építsd le, egyre kevesebb mozgatással, míg el nem éred az eredeti állapotot.

2012. aug. 11. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Hú köszi szépen:)))))

5 hónapos a kutyus hobbi szinten szeretném de nem gondoltam, hogy " ennyire komplikált" ez az egész:((De mindenképp ezeket fogom csinálni amit leírtál ha bele kezdünk:)

Lógatást is szeretném majd bár nem tudnom egyáltalán érdekli e majd.Már most szereti a hurkát ahogy meglátja a kezemben szakad ugrik érte nem tudom miért:)Remélem a lógatásért is így oda lesz:)

2012. aug. 11. 21:04
 3/4 anonim ***** válasza:

hát, akkor még messze van a komoly sportolás.


építsetek kapcsolatot, játszatok sokat, legyen lelkes, ha indul a móka. az edzés alapjait most tudod vele letenni.

a lógatással is még óvatosan, most csak érje sok pozitív élmény a hurkával, tanuljon meg ereszteni, szocializáld. ha esetleg megtetszik a súlyhúzás, és elmész versenyre, akkor fontos lesz az is, hogy idegenben, zavaró körülmények mellett is működjön a kutya, úgyhogy jobb, ha most hozzászokik zajokhoz, különböző ingerekhez.


ha belegondolsz egy elég megterhelő sportról van szó, ha felelőtlenül űzi az ember, akkor nagyon könnyű sportsérülést összeszedni a kutyával, érdemes körüljárni a témát, olvasgatni edzésterveket mielőtt belevágtok. egyébként, ha már benne vagy, és tényleg szertartásosan megy az edzés, akkor már egyáltalán nem fog bonyolultnak tűnni :)

2012. aug. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Hát versenyre nem mennék:)Csak azért szeretném majd, hogy a melkasa szélesebb legyen bár tudom ez genetika.
2012. aug. 12. 13:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!