Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egyet értetek ismerősöm...

Egyet értetek ismerősöm állításával?

Figyelt kérdés
Beszélgettünk egyik ismerősömmel a kutyákról. Nem régen volt egy kutya iskolás bemutató a kisvárosban ahol élünk. Volt engedelmességi és őrzővédő bemutató is. És hát felmerült a téma, hogy mely fajták lehetnek a legjobbak engedelmességi és őrzővédői feladatra. Ismerősöm egy érdekes felvetést mondott, miszerint úgy gondolja - ha a méretük is elrettentő lenne - akkor a társasági kutyafajták lennének az egyik legjobb őrzővédők. Azzal magyarázta, hogy egy kistestű kutya is ugyan úgy tanítható, és ők nagyon tudnak ragaszkodni a gazdájukhoz, talán nem túlzás azt mondani, hogy a legjobban ők ragaszkodnak. Végül is így belegondolva én is látok némi igazságot benne. Persze egyértelmű, hogy méretüknél fogva erre a feladatra alkalmatlanok lennének, itt csupán a természetről volt most szó. Ti mit gondoltok erről?
2012. szept. 6. 16:00
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
68%
Nem, mert nem hiszem h azt lehet mondani h ők ragaszkodnak a legjobban.
2012. szept. 6. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Én nem értek egyet.


Egy nem társasági kutya is ugyanúgy tud ragaszkodni a gazdájához. Én nem látom, hogy egy társasági kutya odaadóbb lenne, sőt sokszor el vannak kényeztetve és kis akarnok pukkancsok. Bár ez nem fajtahiba, de alapvetően a felvetés nem állja meg nálam a helyét. Egyszerűen a társasági kutya pont a mérete miatt többet tölt a gazdája közvetlen közelében, de erre még nem alapoznék.

2012. szept. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
Félre értitek. Én sehol nem állítottam, hogy egy nem társasági kutya fajta kevésbé ragaszkodna. De tény, hogy őket kezdetben is erre tenyésztették ki, mindig az ember mellett legyen. Egy vizsla is lehet ugyanúgy ragaszkodó, de attól még vadászatra tenyésztették ki. Ha nem tévedek.
2012. szept. 6. 16:10
 4/23 anonim ***** válasza:
38%

A ragaszkodásnak nincs sok köze az engedelmességhez, ezt fontos leszögeznünk. Ráadásul a ragaszkodás kistestű kutyák esetében sokszor viselkedési problémát, kisajátítást, féltést jelez, nem azt a fajta szeretetet, amire mi szeretünk gondolni.

Emellett a kistestű kutyák általában azért nem a legjobbak ilyen feladatokra, mert nagy részük terrier, vagy abból tenyésztették, és makacs, na meg agyban is kicsit többet akar annál, minthogy unalomig ismételgessen tizenöt parancsot. A munkakutyák többsége jó ebben, megtanult tökéletesen ülni, lábnál követni, mindent, és élvezi, hogy ugyanolyan tökéletesen megcsinálhatja hatszázadszor is. Egy intelligensebb kutya megunja az ismétlést, nem lesz már olyan lelkes, új kihívásokra van szüksége.

A kistestű kutyáknak egyszerűen nincs munkakutyás jelleme és kész, soha nem is várták el tőlük, hogy legyen. Ezer más dologban lehetnek jók, de pont ez a többségüknek nem igazán fekszik.

2012. szept. 6. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Én csak arra alapoztam, hogy nem egy kifejezetten erre tenyésztett fajtájú kutyát ismertem, és a családban is volt nagymamámnak. És bizony az élete árán is megvédte volna, hiába kiskutya. Persze ez azt jelenti, hogy mindegyik társasági fajta ilyen vagy hogy egy másik fajta nem tenné ezt meg, csupán tényként könyveltem el, hogy ők talán alapból ilyenek, hisz nekik mindig is az ember mellett volt a helyük.
2012. szept. 6. 16:12
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Azzal a részével teljesen egyetértek, hogy ha csak a temperamentumukat, és a taníthatóságukat nézzük, akkor ez teljesen igaz, alkalmasak lennének rá, csak nyilván, egy 2 kg-os kutyát nem vesznek komolyan.


De!

Nagy tévedés, hogy a kistestűek jobban ragaszkodnának a gazdájukhoz, és szerintem igenis, túlzás ezt állítani.


Az ok, amiből a tévhit ered, hogy a kis társasági kutyákat nem nevelik. Na jó, mondjuk 100.000-ől 1-et talán, de általában ez nem jellemző.

Nem fegyelmezik őket, nem szabnak számukra korlátokat, stb.

Ennek az az egyenes következménye, hogy a kutya szemében a gazdája egy labilis, bizonytalan embernek látszik a ki nem képes uralni a szituációkat.

Ettől a kutya úgy érzi, neki kell átvenni a vezéri szerepkört, és megvédeni a gazdáját.

Ezért van annyi agresszív, bizonytalan, domináns kis termetű társasági kutya.


Viszont az őrző-védő tevékenység nem erről szól!

Nem megengedhető, hogy egy őrző védő kutya, a saját döntéséből, és bizonytalanságból, vagy dominanciából védje meg a gazdáját!

2012. szept. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
79%

Na állj, őrző-védő munkáról beszélünk, vagy arról, hogy élesben megvéd-e? Nem mindegy.

Az meg ne tévesszen meg, hogy nagyon vehemensen tudnak úgy tenni, mint akik mindjárt harapnak és ölnek, ez szintén viselkedési probléma, nem bátorság, hacsak nem éles szituációban történt, akkor viszont nyilván kiderült, hogy valójában véd a kutya, vagy csak próbál úgy tenni. A többségüknek esze ágában sem lenne valójában megharapni senkit, ha egyszer valaki tényleg kiállna ellenük.

2012. szept. 6. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
88%

Előző vagyok.

"És bizony az élete árán is megvédte volna,"


Erről beszéltem.

Tanították a védelemre, és utasításra cselekedett így?

Bármikor, bármilyen szituációban csak utasításra támadott, és ugyanígy, utasításra bármikor egy szóra abba is hagyta a támadást?

Ha nem, akkor csupán birtokolta a nagymamádat, és dominanciából védte, ami megengedhetetlen!

2012. szept. 6. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
52%
szerintem azok a fajtá, a legmegfelelőbbek erre a feladatra, amelyeket direkt erre tenyésztettek ki, és ezek a pásztor és juhászkutyák, az zsebkutyákat arra tenyésztették ki, hogy simogassák és kényesztessék őket. Lehet, hogy ragaszkodók, de erre a feladatra sehogysem alkalmasak. Amúgy a juhászkutyák sokkal engedelmesebbek és hűségesebbek is. Pl: skótjuhász, border colly, németjuhász(egyik legintelligensebb fajták)
2012. szept. 6. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

Persze, ez egyértelmű. Tisztában vagyok vele, hogy a kistestű kutyákat a legtöbb ember gyerekként kezeli. Bár én rengeteg olyat is ismerek aki a nagytestű kutyáját is úgy kezeli, ami személyes véleményem szerint még rosszabb.

És azt sem állítottam, hogy más fajta nem képes ilyenre, hisz tudom, hogy igen, nekem is más kategóriájú kutyám volt. Tökéletes volt az összhang, még is éles helyzetben nem hiszem, hogy bármikor is megvédett volna. Pedig nem volt egy nyuszi kutya és nem is egy labrador, hogy ne várhatta volna el az ember tőle. Még is éled helyzetben, hasznát éppenséggel nem vettem volna.

A társasági kutyafajtákat inkább valami olyasmiként titulálnám képletesen, mint a pásztorkutyákat. Okítás nélkül is tudják, hogy a gazdát védeni kell. Sosem felejtem el, mikor nagymamámhoz betörtek és a palotapincsije megvédte. De ennek már több éve. Pedig annál barátságosabb palotakutyát életemben nem láttam, mindenkinek ugrott az ölébe. Akkor az egyszer láttam emberre támadni, de akkor mint akinek elgurult a gyógyszere. Vissza gondolva kicsit aranyos volt azért ahogy megpróbálta :)

Persze az is lehet, hogy ez is egy különös kivétel volt. Csupán elgondolkoztam a dolgokon.

2012. szept. 6. 16:21
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!