Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen egy abszolút probléma...

Milyen egy abszolút probléma mentes kutya?

Figyelt kérdés
Elmesélnétek egy napját?(etetés,séta, játék,otthoni tevékenykedése, ti mit csináltok vele, bármit) Csak összehaonlításképpen, hogy min kell még korrigálnom, mi az amit esetleg eleve nem jól csinálok vagy mi az amit jól csinálok stb.
2012. dec. 29. 09:28
 1/10 anonim ***** válasza:
48%

Nincs probléma mentes kutya. Ahogy fejlődik a kutya viselkedése úgy egyre többet és többet vársz el tőle.. Sok kutyásnak bőven elég lenne ha úgy viselkedne a kutyája mint az enyém, de én azért még látok itt ott korrigálni valót :D


Úgy lesz "probléma" mentes hogy következetes vagy vele. Amit nem szeretnél hogy csináljon arról folyamat tiltsd le amit meg jól csinál azért dicsérd ilyen egyszerű :)

2012. dec. 29. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
48%

Az én uszim totál problémamentes.

Reggel 7 körül felkelünk, jól megdögönyözöm. Elkészülődök, majd lemegyünk sétálni 8 körül, úgy 20-30 percet. Ezután elmegyek dolgozni 8:30-kor, egyedül marad otthon. Fontos hogy különösebb búcsúzkodás nélkül kell otthon hagyni, hogy ne tulajdonítson neki nagy jelentőséget hogy elmész. Napközben szinte egész nap alszik.

Hazaérek úgy 17:30-ra. Jól megdögönyözöm, játszok vele, vezényszavakat tanulunk. Vagy otthon vagyok vele a következő sétáig, vagy elmegyek boltba, vagy egyéb ügyeket intézni. Aztán olyan 19:30 körül elmegyünk sétálni, legalább 9-ig, de van hogy 10-ig is. Sokszor átmegyünk nővéremhez, vagy együtt sétáltatjuk a kutyákat, neki két kutyája van, velük sokat játszik. Illetve ha a barátaimmal beülünk valahova egy italra, vagy valamire oda is elkísér. Hazafelé bemegyünk a ház mellett lévő futtatóba, ahol megint csak tanulunk ezt-azt. Ezután hazajövünk. Kicsit megnyugszik a nagy séta után, majd megetetem. Utána dögönyözöm. Én még tv-zek, netezek egy kicsit, de ő akkor már alszik.

Hétvégén az a különbség, hogy addig alszunk ameddig jól esik. Szerencsére nem kelt korán reggel hogy menjünk le. Amíg én az ágyban vagyok,ő is alszik.

Nagyjából ez a napirend, de ő egy kis testű, kis mozgásigényű kutyus, lehet hogy egy aktívabb kutyának ez kevés.

Mindenhova magammal viszem ahova csak lehet. Amikor családlátogatóba megyünk, amikor barátokkal találkozunk, mindig! Csak akkor nem jön velem, ha dolgozom (bár péntekenként csak 1-ig vagyok, olyankor oda is eljön velem), illetve ha valami nagy bevásárlókomplexumba megyek vásárolni, mert egy pláza vagy egy auchan előtt nem kötném ki.

2012. dec. 29. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez elég szubjektív...


Van olyan gazda, akit nem zavar, ha húz a kutyája, nem zavar, ha nem jön be mindig első hívásra, nem zavar, hogy a kutyája orrba-szájba hág más kutyákat...

Az más kérdés, hogy mi erről a véleményem, de sokakat ez nem zavar...


Így általánosságban én onnan közelíteném meg a dolgot, hogy a környezetében mit ne csináljon:

- nem mutat agressziót

- soha nem tagadhatja meg a behívást

- nem dominál le úton-útfélen kutyát/embert, pláne nem a te jelenlétedben

- nem ugrál fel az emberekre, nem zsongja körül őket, csak ha megengeded. akkor sem, ha esznek...



Az én szubjektív véleményem szerint az én kutyám akkor probléma mentes, ha:

- soha, semmilyen módon nem zavarjuk a környezetünket (nyilván az ésszerűség határain belül, tehát az, hogy a kutyapiszok 20 másodpercig a földön van - amíg fel nem szedem - talán túlélhető a környezetem számára is...:))

- soha nem mutat agressziót (ha olyan neveletlen kutyával találkozunk, én rendezem a másik kutyát, nem ő)

- soha nem tagadja meg a behívást, és mindig, bárhonnan behívható

- bármiről azonnal letiltható

- póráz nélkül is láb mellett jön, bármilyen külső inger érje is (a városban ez létfontosságú)

- sok méter távolságban is irányítani tudom

- nem eszik fel semmit

- nem mutat félelmet indokolatlan helyzetben

- nyugodtan otthon hagyhatom, nem szedi szét a lakást, nem ugat.

- a pórázon nem húz

- örömmel tanul

- mindig figyel a gazdájára

és még hosszan sorolhatnám.


De azt hiszem, fontos leírni azt is, milyen egy jó gazda, hiszen ha mi magunk nem vagyunk jó gazdák, milyen alapon várunk el bármit is kutyánktól?


A jó gazda (szerintem):

- odafigyel a környezetére

- tekintélye van a kutyája előtt (amit kiérdemelt...)

- tudatos

- következetes

- kiegyensúlyozott

- tudja, hogy sosem a kutya a hibás - magában keresi a hibát

- "ért" a kutya nyelvén

- figyel a kutyájára (olyan egyértelműnek tűnik, de nagyon sokan csak hiszik, hogy figyelnek rá...)

- megfelelő életmódot biztosít a kutyájának

- felszedi a kutyapiszkot

- példát mutat más kutyásoknak


Egy napom a kutyámmal (hétvége):

Reggel korán kelünk, jutalomfalat gyártás, készülődés, és irány a kutyasuli.

Itt ŐV, majd klubfoglalkozás (pl.trükkök tanítása, gyakorlása), játék más kutyákkal...


Hazafelé általában bevásárolok, ilyenkor ő megvár a kocsiban (nem nyüszög, nem kapar, nyugiban van.:))


Otthon kap egy kis kaját (attól függ, mennyit, hogy mennyi jutalomfalat fogyott.)


Na, ezek után mélyen húzza a lóbőrt a délutáni sétáig.:)

(Addig én főzök/mosok/filmezek/tanulok,...)


Délután időjárástól függ, mi a program...

Nagy túra az erdőben, néha leutazunk a tatai tóhoz úszni egyet, vagy csak egy kis futtatás, ha épp sok dolgom van... télen szánkózás (ha elég csúszós a hó, és nálunk vannak a nővéremék, "befogjuk" egy kis homemade hámba, és húzza az unokaöcsémet - amíg ki nem növi.:D)...

Ilyenkor játszunk is, meg kicsit gyakoroltatom vele a már tanultakat, illetve alacsonyabb elvárással tanítom neki az aktuális trükköt...


Otthon még egy kis klikkeres gyakorlás, és vacsora.



Hétköznap:

Reggel egy fél-3/4 órás séta, reggeli, utána délután vagy séta, vagy klikkerezés, ha nem vagyok fáradt, mindkettő.

Este vacsi.:)

Néha elmegyünk mantrailingezni a többiekkel.

2012. dec. 29. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, főleg az utolsónak!

Elég nagyok az elvárásaim a kutya felé, teljesíti is őket, de néha nagy ritkán vannak kilengések, amik teljesen elbizonytalanítanak :( Szerintem az lenne a jó ha mindig tökéletesen azt csinálná amit kérek tőle. Nem akarok robot kutyát nem arról van szó, de például megesett már az,hogy póráz nélkül szaladgálásnál (még 2 másik kutya volt velünk) jött egy másik kutya pórázon,erre leültettem, mondtam, hogy marad, nagyon ügyes is volt. A többiek is nagy nehezen ott marasztalták a kutyájukat, de az egyik mégis el kezdett rohanni aztán a másik is és erre ő is elindult. Ilyen helyzetekben is mindig ott marad, de ha egyszer megtette megteheti máskor is. Rossz az, hogy egy neveletlen kutya viselkedése felülírja a szavamat. Rengeteg ilyen helyzet van, mármint, hogy a másik kutya nem hallgat a gazdájára és a letiltott dolgot csinálja de az én kutyám eddig még csak kétszer ment bele. Lehet, hogy ennek örülnöm kéne,de mégsem mert mindig nekem kellene kontrollálni. Nem tudom, hogy mit csinálok rosszul vagy másképpen olyankor.A két "rosszaság" közül egyik sem volt annyira rossz, az egyik az elindulás a szavam ellenére, de visszahívtam és már hason kúszva jött visszafelé, mert nagyon is tisztában volt vele, hogy rosszat csinált. A másik eset az meg annyi volt, hogy a kutyafuttató kerítésénél őrjöngött két kan a kerítés két oldalánál és ő is odaszaladt ugatni,visszahívtam, onnan is visszajött. Azóta is ha ilyen helyzet van már nem megy oda, nem próbálkozik és nem is érdekli a szitu. Úgy gondolom, hogy amikor nem hallgatott rám, akkor a másik kutyának erősebb volt a feszült, ideges energiája mint az én "nyugalom buborékom" :D Arra lettem volna kíváncsi, hogy nálatok is megesik-e ilyen dolog vagy sosem fordul elő és ha megesek akkor ti is tragédiaként élitek-e meg? :) Amiket az utolsó leírt, hogy szerinte milyen egy probléma mentes kutya, mit ne csináljon illetve milyen egy jó gazda azok kipipálva :) Csak ezek a csínyek idegesítenek engem.

A mantrailinget mi kb 1 hete kezdtük el, még csak "kicsiben" csináljuk de nagyon élvezi a kutyus, szóval fogjuk fejleszteni :) Eddig a legnehezebb verzió az volt, hogy frissen eső után nem csak füves részen hanem aszfalton is tartania kellett a nyomot, de simán ment neki :)

2012. dec. 29. 11:54
 5/10 anonim ***** válasza:
a problémákat,mi emberek generáljuk. ha aggódsz a kutyád viselkedése miatt,a kutyád ezt megérzi,és már maga az aggódás is megváltoztatja a kutyád viselkedését. a kutyák a jelenben élnek,rohangálnak,ugatnak,dominálnak,vagy behódolnak ,pihennek,játszanak ,élnek :),ezzel szemben ,mi emberek sok esetben a kutyáink számára természetidegen-sőt ésszerűtlen parancsokat adunk rossz időben! pl: az ugrálós-aktív-le-nem fárasztott kutyát : leültetni ?? miért is?? csak mert ,mi azt szeretnénk ?? persze ,más a szitu,ha a kutya dolgozik, de más ,ha a kutyafuttatóban akarunk a többi gazdinak imponálni! mert a kutyáink inkább csak játszanának:)tehát ,szerintem a probléma mentes kutya titka : a nyugodt ,vezérként viselkedő gazda!
2012. dec. 29. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ha egy parkban vagyunk póráz nélkül és jön egy pórázos kutya akkor igen magam mellé ültetem a kutyát, hogy ne menjen oda hozzájuk,mert lehet, hogy csak egyszerűen nem örülne neki a gazdi vagy mert ki tudja miért van pórázon az a kutya.Az ugrálós le nem fárasztott kutyát honnan szedted? :) Az viszont lehet, hogy van bennem kis aggódás, hogy na ugyan most is elszalad vagy ügyes lesz és lehet, hogy megérzi rajtam a pillanatnyi bizonytalanságot...
2012. dec. 29. 13:20
 7/10 anonim ***** válasza:

Hát, ez több sebből vérzik/vérezhet, iszonyú álmos vagyok, ezért csal annyit írok, hogy gondold át:

Nem túl magas néha az elvárásod vele szemben? (Tényleg megvan az a figyelem, amit te gondolatban kipipáltál?:))

Tudod te is, hogy nincs minden helyzetben kontrollod a kutya felett. Ilyenkor lehet a csodát várni, hogy majd a kutyád egyszer csak megérzi a gigászi magabiztosság-buborékod, és egy egész falka kutya is hidegen hagyja, ha a gazdi láb mellé parancsolta egyszer, de talán érdemesebb lenne ezt több helyen, jutalmazással, az időt fokozatosan növelve tanítani, és ha már tudja(!), letiltani dolgokról...

Mondjuk én javaslom, ne játékból hívd ki/arról tiltsd le először, hanem valami számára kevésbé érdekessel kezdd.


Másfelől úgy érzem, néha kicsit "magyarázod a bizonyítványt"... vannak dolgai a kutyádnak, amik háááát, érzed, hogy sántítanak, de elhessegeted ezeket a gondolatokat azzal, hogy de egyébként mennyi mindent tud, milyen ügyes, stb.



Én így hajnal 2 felé hirtelen erre tudok gondolni.

Szóval a tanításnál lejjebb adnék az elvárásaimból, és több hangsúlyt fektetnék a fokozatosságra, másfelől fejben, vagy akár papíron azért jegyzetelgetném a kis csínytevéseit, és magamba szállva - esetleg kiképző segítségét kérve, mert szerintem van pár dolog, amit még csiszolni kellene (pl. ezt az annyira divatos, ám annál "diszfunkcionálisabb" láb mellé ültetést) - próbálnám megszüntetni a problémát.

Ha lehet, gyökerestül.:)


Ez alatt azt értem, hogy gyanítom, hatalmad már van a kutya felett, de tekintélyed még nincs.

Erre kellene gyúrni.:)

(Nem csípős vagy kötözködő akarok lenni, ha véletlenül úgy fogalmaztam volna, csak tényleg erőm sincs még fogalmazni sem.:D Nem is tudom, mit keresek most még itt.:D)


Remélem, azért néhány tippet, esetleg egy más szemszöget tudtam adni, mutatni.:)

2012. dec. 30. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem voltál kötözködő, sőt köszönöm, hogy hajnalok hajnalán is válaszoltál még :) Ő az első kutyám akit igazán nevelek és tényleg nagyon odafigyelek rá,minden tudásom és türelmem ráfordításával foglalkozom vele. Minden szabály ami most "érvényben van" azok már első naptól ugyanazok és teljesen tisztában van azzal, hogy mit lehet és mit nem. Nincs már mit tanítom neki, illetve mindig van mit tanítani, de ami tényleg hasznos és fontos a mindennapokban ott már mindent tud. Benne bízok csak magamban nem.Cesar Millan, Jan Fennel, Korom Gábor elveinek összeolvasztásával nevel(t)em. De ugyebár az nagyon fontos, hogy mindig nyugodt legyek, de nem tudok ám mindig nyugodt lenni, nem a kutya miatt, teljesen más dolgok miatt, de ezt a környezetm is, főleg a kutya. Én is érzem magamon, hogy nem vagyok épp topon és olyankor próbálok még jobban odafigyelni. Kétszer nem figyelt rám eddig amit leirtam. Miben érezhető a hatalom és tekintély különbsége?
2012. dec. 30. 16:47
 9/10 anonim ***** válasza:

Hatalmad akkor van, ha "kézközelben" működik a kutyád, mert tudja, hogy ott még eléred, és esetleg megbünteted, ha valami rosszat csinál.

De ha a rét másik végében van, nem biztos, hogy bejön hozzád, csak ha épp olyan a kedve.

Ha a konyhában eszel, békén hagy, de amint 30 másodpercre kimész, a kajádnak annyi.:)


Ha tekintélyed van, a kutyád mindenhonnan, azonnal bejön.

Kézközeltől jóval távolabb is engedelmeskedik.

És eszébe sem jut elcsenni a kajád még akkor sem, ha a földön hagytad.


Korom Gábornak van a tekintélyre egy nagyon jó példája:

Ha egy haverod mondja, hogy menj be egy boltba sósavért, visszakérdezel, hogy miért?... Vagy azt mondod, hogy h.lye vagy? Menj te, ha annyira kell neked... Esetleg bizalmatlan vagy, és tudni akarod, nem veszélyes-e...

Ha az apád (és most gondoljunk a régi klasszikus apa képre) mondja, szó nélkül lemész, és veszel egy üveg sósavat.


Egyébként igazat írt az első, valójában nincs mindig problémamentes kutya.

MINDIG adódnak az életben olyan helyzetek, amikor felmerülnek problémák.

Nincs ezen mit szégyellni, aki mást állít, az nem mond igazat, vagy annyira vak, hogy észre sem veszi őket.

Az a lényeg, hogy tudd, ezeket hogyan korrigálhatod.


Én első sorban ezért választottam a tükör módszert, mert más ismerőseim, akik kijárták a tanfolyamot nem jöttek zavarba, ha bármi felmerült. (És nekem egy nem kicsit domináns hajlamú kutyám van, aki amint "elgyengülök", rögtön bepróbálkozik...:))


Egyébként azt is van, akinek tanulnia kell, hogyan maradjon magabiztos.

Én is van, hogy ideges vagyok, vagy kicsit lelombozott, de ilyenkor például sosem klikkerezem.

De van egy jó módszerem: egyszerűen simogasd meg a kutyád, bújjatok össze kicsit, csak rá koncentrálj, milyen szép, aranyos, vicces, stb...

Ez biológiai értelemben is segít oldani a feszültséget.

Ha érzed, hogy kicsit jobb, mehettek sétálni.:)


Én régebben észre sem vettem, hogy (kicsit agresszív volt a kutyám...) már alapból úgy mentem le a térre, hogy mantráztam magamban, hogy nem lesz semmi baj, magabiztos vagyok,... és megsimítottam a kutyám fejét.

A tükrösök mutatták meg, amit észre sem vettem: a kutyának ennyi elég volt ahhoz, hogy kizökkenjen (mert ő addig tök normális volt:D), és átkapcsoljon fürkészésbe.

Eltartott egy darabig, amíg nem sikítottam fel és próbáltam laza pórázon, szavakkal nyugtatni a kutyámat, ha egyenesen szembe jött vele egy másik.

Ma már csak röhögök ezen, és le a kalappal az oktatók előtt, hogy ők akkor nem nevettek ki.:D

Ha újra így reagálnék, a kutyám valószínűleg ha nem is elsőre, de másodjára valószínű, hogy rögtön a "régi" lenne, és összemenne a másikkal...


De nekem ez nem ment volna egy olyan kontrollált környezet nélkül, oktatókkal, segédekkel körülvéve, akik folyamatosan mondták, hogy nyugodtan "engedjem el" a kutyámat... hiszen a parkban ha ezt megcsinálom, honnan tudjam, hogy tényleg nem verekszik-e össze? Miért ne verekedne?...stb.

(Persze nem ennyi a varázslat, hogy ne figyelj rá:D:D...)


Csak azt akarom mondani, hogy lehet, ha csak lemennél megnézni egy középfokú csoportot (ahol már a gazdák rendezik a kutyáikat) el tudnád lesni azt a hozzáállást, ami segíthet még tökéletesebbre csiszolni a kapcsolatotokat.:) (Nekem legalábbis nagyon sokat segített, hogy konkrét példákat láttam, pláne az oktatóktól...)

2012. dec. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Múltkor eléggé összecsaptam a választ, de most van időm:)

Értem már.Ha ez a különbség a hatalom és tekintély között akkor úgy érzem tekintélyem is van, behívással nincs gond,tudja, hogy meddig mehet el és azt a láthatatlan vonalat át sem lépi,visszajön egy szóra bármilyen helyzet legyen. Agresszióval sincs gond,ő csak játszani akar,ha esetleg látom rajta, hogy kezd befeszülni akkor azt szoktam mondani neki, hogy nincs baj, nyugi és olyankor láthatóan "kienged".Ha ételről van szó tudja, hogy csak az az övé ami a tányérjában van,illetve az sem mert azt is bármikor elvehetem előle.Szoktam tesztelni ha kinn hagyom a pulton a husit és elmegyek otthonról akkor sem nyúl hozzá, nem kunyerál ha eszek, nem jön a közelembe sem. Ha kapuhoz,ajtóhoz, sikátorhoz érünk akkor megvár előtte és ha bementem akkor jön utánam. Nem ugrál fel rám, nem pofátlankodik. Újabban azt szoktam csinálni, hogy ha találkozunk kutyás ismerőssel vagy jön valaki hozzák akkor lefektetem és előre megyek üdvözölni őket, aztán mikor hívom ő is jöhet, hogy hátha ezáltal is erősítem a pozíciómat. Ja még a leültetéssel kapcsolatban azt akartam írni már a múltkor is csak lemaradt, hogy azért ültetem, mert így ha esetleg már szeleburdiskodna és emelné fel a seggét, hogy elindul akkor még egyszer szólok, hogy marad és akkor visszaül, de ha csak áll akkor el tud indulni hamarabb és akkor már csak visszafordítani tudnám. Nem láb mellé ültetem egyébként pont azért, hogy ne csak azét üljön mert tudja, hogy meg tudom fogni ha elindul hanem azért mert a szavamra hallgat. Tényleg rossz szavam nem lehet rá, ezért is nem értettem azt a két esetet és azért bizonytalanodtam el az egész eddigi "munkámban", hogy lehet eleve rossz csak én nem vettem eddig észre.De mégis amiket te írtál azok alapján is jó a kapcsolatunk. A legközelebbi tükörsuli 130 km-re van :D

2012. dec. 31. 14:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!